Skurcze porodowe: jak rozpoznać bóle i gdzie są odczuwalne?

Mówi się, że gdy rozpoczyna się poród, po prostu wiadomo, że to już ten czas. W praktyce jednak bóle porodowe można pomylić chociażby ze skurczami Braxtona-Hicksa, zwłaszcza w ich początkowej fazie. Opisujemy, jak wyglądają skurcze porodowe i wyjaśniamy, kiedy koniecznie trzeba pojechać do szpitala.
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
źródło:123RF
Spis treści

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe posiadają bardzo ważne zadanie. Ich celem jest bowiem skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, co umożliwia pojawienie się dziecka na świecie. Z początku nasilenie skurczów porodowych może być umiarkowane, a nawet łagodne, przez co nierzadko są one mylone ze skurczami przepowiadającymi (skurczami Braxtona-Hicksa). Różnicą między nimi jest to, że skurcze porodowe z czasem znacznie przybierają na sile. Ich cechą charakterystyczną jest także regularność. Między skurczami porodowymi następują bowiem określone odstępy czasowe, które skracają się w miarę rozwoju akcji porodowej. Co ciekawe, niektóre kobiety odczuwają pierwsze skurcze porodowe jak silny ból menstruacyjny. Najczęściej są to jednak charakterystyczne bóle w podbrzuszu o charakterze rozpierającym.

Pierwsze skurcze porodowe. Jak wyglądają?

Najwcześniejsze skurcze porodowe mogą być dla kobiety zupełnie nieodczuwalne lub odebrane jak rozpychanie się dziecka w brzuchu. Ich intensywność będzie jednak cały czas rosnąć i w końcu staną się one zdecydowanie odczuwalne. Charakterystyczne będzie też pojawiające się i znikające wraz z końcem skurczu napięcie brzucha. Na samym początku skurcze porodowe pojawiają się zwykle co 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. 

Później występują co 10 minut, jednak ten czas również ulega skróceniu, do mniej więcej 8 i 5 minut. Jednocześnie wydłużeniu ulega czas trwania skurczów. Te 15-sekundowe z czasem rozciągają się do pół minuty, by w końcowej fazie występować co 2 do 5 minut i trwać nawet do dwóch minut. Co jeszcze rozróżnia skurcze porodowe od “fałszywego alarmu”? Nie ustępują one przy zmiane pozycji (np. ze stojącej na leżącą), a ich siła wzrasta z upływem czasu. W przypadku skurczów przepowiadających ich nasilenie pozostaje niezmienne. Skurcze porodowe są także bardziej rozległe, a towarzyszący im ból obejmuje nie tylko brzuch i podbrzusze, ale także lędźwie i krzyż.

Jak złagodzić skurcze porodowe?

Warto wiedzieć, że natężenie bólu porodowego zależy od rozmaitych czynników. Wśród nich wymienia się m.in. wielkość i ułożenie dziecka, pozycję rodzącej oraz jej ogólną wrażliwość na ból. Choć złagodzenie dolegliwości związanych ze skurczami porodowymi nie należy do prostych zadań, istnieje kilka naturalnych metod, które mogą okazać się pomocne.

Kobietom z reguły pomaga:

  • oddychanie przeponowe (często uczy się go w szkołach rodzenia),
  • masaż dolnej części pleców,
  • zmiana pozycji (ulgę powinno przynieść chodzenie, pochylanie się czy korzystanie z worka sako).

Dobre efekty przynosi muzykoterapia, czyli po prostu słuchanie ulubionej muzyki. Nieocenione jest też wsparcie bliskich, w tym rozmowy, które odwracają uwagę od bólu. Już po przyjeździe do szpitala można skorzystać z różnego rodzaju środków farmakologicznych.

Odpowiednio wcześnie przed porodem dobrze jest porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym, aby rozważyć dostępne w danym szpitalu metody i wybrać tę najlepszą dla siebie. Nim podejmiemy decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. wpływ substancji na matkę i dziecko, mechanizm i szybkość jej działania oraz to, w którym momencie porodu można ją zastosować.

Skurcze porodowe. Kiedy do szpitala?

Dzięki mierzeniu skurczów możemy mieć pewność, że nie pojawimy się w szpitalu zbyt wcześnie. A spieszyć się nie warto, bo zdarza się, że kobiety na wczesnym etapie porodu są odsyłane do domu. To dlatego, że u pierworódki poród może trwać 20 godzin, a jego pierwsza faza nawet połowę tego czasu. U kobiety posiadającej już dzieci czas ten skraca się o połowę. 

A zatem kiedy jechać do szpitala?Na pewno wtedy, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut. Również odejście wód płodowych jest oznaką, że pora udać się do kliniki - nawet jeśli skurcze nie są jeszcze regularne. Pod opieką lekarza jak najszybciej powinny znaleźć się także kobiety, u których pojawiły się jakiekolwiek niepokojące symptomy takie jak np. krwawienie z dróg rodnych lub ciągłe napięcie brzucha.

Pierwsze chwile na porodówce

Po przyjeździe do szpitala u rodzącej zostanie przeprowadzone badanie KTG, czyli kardiotokografia. Przed porodem pozwala ono sprawdzić czy serce nienarodzonego jeszcze dziecka funkcjonuje prawidłowo, natomiast gdy już dojdzie do rozpoczęcia akcji porodowej, KTG dodatkowo monitoruje skurcze macicy. Dzięki kardiotokografii można także wykryć ewentualnie niedotlenienie płodu czy zakażenia. Warto wspomnieć, że stałe monitorowanie czynności serca płodu podczas porodu nie zawsze jest konieczne, jednak jest niezbędne w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, a także w czasie podawania leków (szczególnie oksytocyny).

Czytaj też:

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Mazel S., Murkoff H., “W oczekiwaniu na dziecko”, Poznań 2010, ISBN: 978-83-7510-508-7
  • Regan L., “Twoja ciąża tydzień po tygodniu”, Wrocław 2016, ISBN: 978-83-6537-369-4
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama