Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?

Mówi się, że gdy rozpoczyna się poród, po prostu wiadomo, że to już ten czas. W praktyce jednak bóle porodowe można pomylić chociażby ze skurczami Braxtona-Hicksa, zwłaszcza w ich początkowej fazie. Opisujemy, jak wyglądają skurcze porodowe i wyjaśniamy, kiedy koniecznie trzeba pojechać do szpitala.
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
źródło:123RF
W skrócie
 • W początkowej fazie porodu można nie zauważyć ani poczuć żadnych skurczów. Z czasem jednak stają się one coraz bardziej intensywne.
 • Różne czynniki, takie jak rozmiar i pozycja dziecka, wrażliwość mamy na ból, mogą zmienić intensywność bólów porodowych. Techniki takie jak głębokie oddychanie, masaż dolnej części pleców i zmiana pozycji mogą pomóc w złagodzeniu bólu.
 • Kobieta powinna udać się do szpitala, gdy doświadcza skurczów, które pojawiają się co dziesięć minut lub gdy doszło do odejścia wód.
Spis treści

Reklama

Czym są skurcze porodowe? Gdzie boli?

Skurcze porodowe stanowią jeden z objawów nadchodzącego porodu posiadają bardzo ważne zadanie. Ich celem jest bowiem skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, co umożliwia pojawienie się dziecka na świecie.

Z początku nasilenie skurczów porodowych może być umiarkowane, a nawet łagodne, przez co nierzadko są one mylone ze skurczami przepowiadającymi (skurczami Braxtona-Hicksa). Różnicą między nimi jest to, że skurcze porodowe z czasem znacznie przybierają na sile.

Ich cechą charakterystyczną jest także regularność. Między skurczami porodowymi następują bowiem określone odstępy czasowe, które skracają się w miarę rozwoju akcji porodowej.

Co ciekawe, niektóre kobiety odczuwają pierwsze skurcze porodowe jak silny ból menstruacyjny. Najczęściej są to jednak charakterystyczne bóle w podbrzuszu o charakterze rozpierającym.

Reklama

Jak wyglądają skurcze porodowe? Kiedy to poród, a kiedy fałszywy alarm?

Najwcześniejsze skurcze porodowe mogą być dla kobiety zupełnie nieodczuwalne lub odebrane jak rozpychanie się dziecka w brzuchu. Ich intensywność będzie jednak cały czas rosnąć i w końcu staną się one zdecydowanie odczuwalne. Charakterystyczne będzie też pojawiające się i znikające wraz z końcem skurczu napięcie brzucha. Na samym początku skurcze porodowe pojawiają się zwykle co 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. 

Później występują co 10 minut, jednak ten czas również ulega skróceniu, do mniej więcej 8 i 5 minut. Jednocześnie wydłużeniu ulega czas trwania skurczów. Te 15-sekundowe z czasem rozciągają się do pół minuty, by w końcowej fazie występować co 2 do 5 minut i trwać nawet do dwóch minut.

Co jeszcze rozróżnia skurcze porodowe od “fałszywego alarmu”? Nie ustępują one przy zmianie pozycji (np. ze stojącej na leżącą), a ich siła wzrasta z upływem czasu. W przypadku skurczów przepowiadających ich nasilenie pozostaje niezmienne. Skurcze porodowe są także bardziej rozległe, a towarzyszący im ból obejmuje nie tylko brzuch i podbrzusze, ale także lędźwie i krzyż.

Reklama

Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG?

Jak jeszcze można zaobserwować i przeanalizować skurcze porodowe? KTG – to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży oraz czynności skurczowej macicy. Dzięki tej maszynie można precyzyjnie określić czy poród już się zaczął.

Skurcze porodowe na KTG są przedstawione na dolnym wykresie. Im większa jest intensywność skurczy, tym linia obrazująca siłę skurczu będzie wyższa (a co za tym idzie wyższy będzie procent pokazany na obrazie). Z kolei im większa częstotliwość skurczy, tym częściej będą rejestrowane wahania na linii wykresu. Dzięki temu wykresowi lekarz może ocenić jak szybko nastąpi poród lub czy już trwa.

Kardiotokografia daje także obraz tego, co dzieje się z dzieckiem. Dzięki tej aparaturze dowiadujemy się z jaką częstotliwością bije malutkie serce.

Takie badanie trwa około pół godziny. W tym czasie kobieta jest unieruchomiona, leży na lewym boku przypięta specjalnymi pasami okalającymi brzuch. W czasie akcji porodowej nie powinno się zbyt często, ani zbyt długo monitorować w ten sposób przebiegu procesu skurczowego.

Może to spowolnić przebieg porodu, a nawet doprowadzić do porodu drogą cięcia cesarskiego. W niektórych sytuacjach będzie to jednak konieczne.

Reklama

Jak złagodzić skurcze porodowe?

Warto wiedzieć, że natężenie bólu porodowego zależy od rozmaitych czynników. Wśród nich wymienia się m.in. wielkość i ułożenie dziecka, pozycję rodzącej oraz jej ogólną wrażliwość na ból. Choć złagodzenie dolegliwości związanych ze skurczami porodowymi nie należy do prostych zadań, istnieje kilka naturalnych metod, które mogą okazać się pomocne.

Kobietom z reguły pomaga:

 • oddychanie przeponowe (często uczy się go w szkołach rodzenia),
 • masaż dolnej części pleców,
 • zmiana pozycji (ulgę powinno przynieść chodzenie, pochylanie się czy korzystanie z worka sako).

Dobre efekty przynosi muzykoterapia, czyli po prostu słuchanie ulubionej muzyki. Nieocenione jest też wsparcie bliskich, w tym rozmowy, które odwracają uwagę od bólu. Już po przyjeździe do szpitala można skorzystać z różnego rodzaju środków farmakologicznych.

Odpowiednio wcześnie przed porodem dobrze jest porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym, aby rozważyć dostępne w danym szpitalu metody i wybrać tę najlepszą dla siebie. Nim podejmiemy decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. wpływ substancji na matkę i dziecko, mechanizm i szybkość jej działania oraz to, w którym momencie porodu można ją zastosować.

Reklama

Skurcze przedporodowe i poród. Kiedy do szpitala?

Dzięki mierzeniu skurczów możemy mieć pewność, że nie pojawimy się w szpitalu zbyt wcześnie. A spieszyć się nie warto, bo zdarza się, że kobiety na wczesnym etapie porodu są odsyłane do domu. To dlatego, że u pierworódki poród może trwać 20 godzin, a jego pierwsza faza nawet połowę tego czasu. U kobiety posiadającej już dzieci czas ten skraca się o połowę. 

A zatem kiedy jechać do szpitala? Na pewno wtedy, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut. Również odejście wód płodowych jest oznaką, że pora udać się do kliniki - nawet jeśli skurcze nie są jeszcze regularne. Pod opieką lekarza jak najszybciej powinny znaleźć się także kobiety, u których pojawiły się jakiekolwiek niepokojące symptomy takie jak np. krwawienie z dróg rodnych lub ciągłe napięcie brzucha.

Na decyzję o udaniu się do placówki, w której kobieta będzie rodzić powinny zatem wpłynąć takie okoliczności jak:

 • częstotliwość występowania skurczy: co 5 minut lub krócej;
 •  intensywność skurczy: są one coraz dłuższe, trwają ponad 30 sekund;
 • bolesność: szczyt skurczu pojawia się szybko i jest trudny do wytrzymania; w tym momencie kobieta nie jest w stanie wykonywać innej czynności;
 • odejście wód płodowych (do szpitala należy się udać po kilku godzinach od odpłynięcia czystych wód płodowych, jeśli nie dołączą inne oznaki porodu; natomiast do placówki medycznej należy jechać natychmiast jeśli miały one zielonkawą barwę);
 • zmniejszenie lub brak odczuwanych przez przyszłą mamą ruchów dziecka;
 • wystąpienie krwawienia z dróg rodnych;
 • przerażenie i wątpliwości ciężarnej (jeśli kobieta wie, że bezpieczniej będzie się czuła pod opieką personelu położniczego, powinna udać się do szpitala).

Reklama

Kiedy poród już się zacznie - pierwsze chwile na porodówce

Po przyjeździe do szpitala u rodzącej zostanie przeprowadzone. Przed porodem pozwala ono sprawdzić, czy serce nienarodzonego jeszcze dziecka funkcjonuje prawidłowo, natomiast gdy już dojdzie do rozpoczęcia akcji porodowej, KTG dodatkowo monitoruje skurcze macicy. Dzięki kardiotokografii można także wykryć ewentualnie niedotlenienie płodu czy zakażenia.

Warto wspomnieć, że stałe monitorowanie czynności serca płodu podczas porodu nie zawsze jest konieczne, jednak jest niezbędne w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, a także w czasie podawania leków (szczególnie oksytocyny).

Czytaj również

Bibliografia

 • Mazel S., Murkoff H., “W oczekiwaniu na dziecko”, Poznań 2010, ISBN: 978-83-7510-508-7
 • Regan L., “Twoja ciąża tydzień po tygodniu”, Wrocław 2016, ISBN: 978-83-6537-369-4
 • Tomasz, K., Joanna, W., & Katarzyna, W. (2010). Poród drogą pochwową po cięciu cesarskim. Ginekol Pol, 81, 287-291.
 • Walewska, D., Bączek, G., Tataj-Puzyna, U., & Dmoch-Gajzlerska, E. (2017). Poród-rodzinne wydarzenie. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 29(1), 171-181.
 • Wojciech, W., Iwona, S., Aleksandra, B. S., Katarzyna, K. K., Ewa, M. Z., Dorota, B. O., & Robert, M. (2010). Wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego na poród. Ginekol Pol, 81, 41-45.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Akcja porodowa
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!