Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Poród po terminie oznacza, iż dziecko nie jest gotowe do narodzin w wyznaczonej dacie. Czas porodu to sprawa indywidualna, ale przekroczenie 42 tygodnia ciąży stwarza konieczność pobytu w szpitalu i otoczenie ciężarnej fachową pomocą medyczną. Co może być powodem takiego stanu?
Akcja porodowa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wyznaczony termin porodu jest datą orientacyjną i nie zawsze oznacza moment rozpoczęcia akcji porodowej. Większość porodów zaczyna się po terminie, a główną przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim niedojrzałość dziecka do życia poza ciałem mamy.
 • Po 42 tygodniu ciąży łożysko nie spełnia już swoich prawidłowych funkcji, a dziecku grozi niedotlenienie lub wady rozwojowe.
 • Personel medyczny decyduje o czasie i sposobach wywołania porodu po terminie. Kobieta ma prawo do bieżącego uzyskiwania informacji o stanie jej zdrowia i dziecka.
SPRAWDŹ TEŻ: Kalkulator terminu porodu - oblicz przybliżony termon narodzin dziecka
Spis treści

Reklama

Co oznacza poród po terminie?

Większość kobiet rodzi dzieci po terminie. To niegroźne zjawisko, ale wymaga kontroli ze strony lekarzy. Jak obliczyć termin porodu? Ciąża powinna trwać 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki.

Nie jest możliwe ustalenie bardzo dokładnej i precyzyjnej daty porodu, ale można skorzystać z kalkulatorów porodu, które po wprowadzeniu odpowiednich danych wyliczają prawdopodobny czas narodzin.

Jedną z metod jest Reguła Naegelego, która sprawdza się w przypadkach regularnych cyklów miesiączkowych (średnio co 28 dni). Za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Obliczenia dokonywane są na podstawie następującego wzoru:

 • pierwszy dzień ostatniej miesiączki +7 dni-3 miesiące + 1 rok

Termin może także ustalić lekarz na podstawie badania, w trakcie którego mierzy długość pęcherzyka ciążowego i dziecka.

Poród po terminie dotyczy ciąży po 42 tygodniu. Taka ciąża jest traktowana przez lekarzy jako przenoszona. Poród o czasie następuje pomiędzy 38 a 42 tygodniem, ale zawsze jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników, jak cykl menstruacyjny kobiety, wiek czy stan zdrowia.

Rodzenie po terminie zdarza się dość często, ale kobieta musi być zawsze w takich sytuacjach w stałym kontakcie ze swoim lekarzem.

Reklama

Ile dni po terminie wywołuje się poród?

Wywoływanie porodu po terminie następuje po 42 tygodniu ciąży, pod warunkiem dobrego stanu zdrowia dziecka i prawidłowego rozwarcia szyjki macicy.

Z reguły lekarze czekają maksymalnie do 10 – 14 dni po terminie, obserwując i monitorując matkę z dzieckiem. W tym czasie podejmowane są próby w celu pobudzenia naturalnego porodu. Jeśli nie przynoszą rezultatów dochodzi do indukcji, czyli wywołania porodu.

W sytuacjach przekroczenia 42 tygodnia ciąży i niepokojącego stanu dziecka każda przyszła mama zgłasza się do szpitala. W tym czasie wymaga już stałej obserwacji medycznej i profesjonalnej opieki.

To lekarze decydują, kiedy wywołują poród po terminie i w jakiej formie. Do głównych metody indukcji porodu, czyli wywołania porodu po terminie należy

 • podanie oksytocyny,
 • zastosowanie żelu z prostaglandyną,
 • przebicie pęcherza płodowego, masaż szyjki macicy,
 • odklejenie dolnej części pęcherza płodowego.

Ostatecznym rozwiązaniem w sytuacjach przekroczenia terminu porodu jest cesarskie cięcie.

Czym grozi ciąża przenoszona?

Ciąża przenoszona i ciąża po terminie to dwa różne pojęcia, które są dość często mylone. Ciąża przeterminowana to taka, która charakteryzuje się tylko przekroczeniem właściwego czasu.

Ciąża przenoszona najczęściej łączy się z niewydolnością łożyska, które już od początku ciąży dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jest także źródłem tlenu dla płodu. Po 42 tygodniu ciąży funkcje łożyska ulegają osłabieniu.

Dla dziecka skutki przenoszonej ciąży są bardzo poważne, a przede wszystkim może dojść do:

 • niedotlenienia płodu,
 • niedożywienia dziecka,
 • wad rozwojowych,
 • przedostania się wody płodowej ze smółką do płuc dziecka (zespół aspiracji smółki),
 • sytuacji śmierci okołoporodowej noworodka.

Przenoszenie ciąży zagraża nie tylko dziecku, ale również matce. Zdecydowanie zwiększa się ryzyko krwotoku poporodowego, przerwania krocza, zapalenia błon płodowych i wystąpienia endometriozy oraz większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.

Po 40 tygodniu ciąży kobieta powinna być już w ścisłym kontakcie z lekarzem, a w niektórych przypadkach trafia już do szpitala, aby zapobiec powikłaniom.

Czas, w jakim konkretna ciąża może być przenoszona zależy od diagnozy lekarza i oceny stanu zdrowia. Każda, nawet najdłużej przenoszona ciąża jest dokładnie monitorowana, a w sytuacji pozytywnych wyników oczekuje się na poród samoistny.

Jeśli badania wykazują nawet najmniejsze nieprawidłowości personel medyczny rozważa zakończenie ciąży.

Reklama

Przyczyny porodu po terminie

Brak oznak akcji porodowej już po terminie porodu zawsze wzbudza obawy i niepokój.

Przyczyn takiego stanu jest bardzo dużo, ale najczęściej występujące to:

 • niedojrzałość dziecka do życia poza ciałem matki,
 • brak reakcji macicy, wskazujących na początek akcji porodowej, potocznie określany jako brak skurczy po terminie porodu,
 • nieprawidłowości w pracy układu nerwowego ciężarnej kobiety,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • błędnie obliczona data porodu,
 • strach kobiety przed porodem, który potrafi skutecznie wstrzymać akcję skurczowa macicy,
 • choroby rodzącej, jak cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi czy cholestaza ciążowa,
 • niewydolność łożyska.

Opóźnienie terminu porodu to sprawa indywidualna. Dokładne wskazanie daty porodu nie jest proste. Często termin ten opóźnia się z przyczyn naturalnych, ale najczęstszym powodem są kwestie chorobowe. To główne wskazanie do stałego monitorowania kobiety i dziecka po 42 tygodniu ciąży.

Reklama

Ile dni po terminie do szpitala?

W przypadku ciąży rozwijającej się prawidłowo lekarz przed zbliżającym się terminem narodzin ustala plan działania i moment hospitalizacji. Wyznaczony termin porodu nie jest datą bezwzględną i w tym dniu nie trzeba jechać do szpitala, jeśli nie pojawiły się oznaki akcji porodowej.

Każda kobieta w ciąży musi pamiętać, iż zasadą bezwzględną jest zawsze ścisły kontakt z lekarzem. Kiedy jechać do szpitala po terminie porodu?

Oto najczęstszy schemat działania:

 • 4 dni po terminie to jeszcze za wcześnie, a ciężarna nie musi jechać do szpitala, jeśli czuje się dobrze i odczuwa zmiany w położeniu dziecka. Lekarze zalecają przyszłym mamom obserwacje ruchów dziecka, a przede wszystkim czy nie stają się coraz słabsze,
 • 7 dni po terminie kobieta powinna być zbadana z jednoczesnym przeprowadzeniem badania USG i KTG, zgodnie z określonymi standardami opieki okołoporodowej. Jeśli wyniki są prawidłowe można jeszcze na moment pozostać w domu,
 • 10 dni po terminie to czas kolejnej kontroli i lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Z reguły już w tym okresie jest wypisywane skierowanie do szpitala. Jeśli stan dziecka i matki nie budzi obaw to z wywołaniem porodu czeka się do 42 tygodnia, dając szansę naturalnej akcji porodowej.

Personel medyczny podejmuje decyzję o ewentualnym przyspieszeniu porodu, jeśli zachodzą wskazania medyczne. Odpowiedź na pytanie, ile po terminie do szpitala jest sprawą indywidualną, ale zalecenia opieki okołoporodowej traktują 10-14 dni jako termin graniczny.

Reklama

Jak przyspieszyć poród po terminie?

Po 42 tygodniu ciąży lekarz może skierować ciężarną kobietę na oddział patologii ciąży. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej każda rodząca ma prawo do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem.

Medycyna rozróżnia wiele metod przyspieszenia porodu. Łożysko ciężarnej kobiety po 42 tygodniu przestaje już prawidłowo funkcjonować i konieczne wprowadzenie odpowiedniego postępowania medycznego.

Jak naturalnie przyspieszyć poród? Do tych sposobów zaliczane są spacery po oddziale, chodzenie po schodach czy delikatne robienie przysiadów, trzymając się łóżka. Lekarze niekiedy zalecają ciepły prysznic, stymulację brodawek wspomagającą wydzielanie oksytocyny czy akupresurę, czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele kobiety.

Jak wywołać poród po terminie? Indukcja porodu następuje poprzez

 • podanie oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy,
 • balonikowanie przy użyciu specjalnego balonika, nazywanego cewnikiem Foleya. To niewielkie urządzenie, które ma stymulować szyjkę macicy do rozwarcia. Warunkiem niezbędnym przy tej metodzie jest co najmniej jednocentymetrowe rozwarcie,
 • użycie żelu z prostaglandynami, który podawany jest bezpośrednio do kanału szyjki macicy.
 • masaż szyjki macicy.

Lekarz ocenia, które sposoby na poród po terminie są najbezpieczniejsze w danym przypadku i jednocześnie najbardziej skuteczne. Poród powinien być zainicjowany we właściwym czasie, przy stałej kontroli tętna płodu, zmian macicy i rozwarcia.

Bibliografia

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz.U.2018.1756 z dnia 2018.09.11),
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu”, www.ptgin.pl (data dostępu: 26.10.2021),
 • Lek. A. Partyka „Wartość metod oceny dobrostanu płodu w ciąży po wyznaczonym terminie porodu”, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2014.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!