Dla Ciebie, na zdrowie!

Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?

Skurcze porodowe to nie tylko oznaka rozpoczętej akcji porodowej, ale również ważna informacja dla kadry medycznej oczekującej na rodzącą w szpitalu. Dzięki wiedzy, jak długo trwają i co ile pojawiają się skurcze, lekarz jest w stanie ocenić na jakim etapie znajduje się właśnie poród. Podpowiadamy, ile trwają skurcze porodowe i jak prawidłowo je liczyć.
Kobieta w trakcie badania przed porodem
źródło:123RF
W skrócie
  • Skurcze porodowe są wyczekiwanym momentem w czasie ciąży kobiety. Świadczą o zbliżającym się przyjściu dziecka na świat.
  • W czasie ciąży należy zasięgnąć informacji o skurczach, by nie jechać do lekarza bez powodu. Mogą bowiem pojawić się tzw. skurcze przepowiadające.
  • By odpowiednio liczyć skurcze porodowe, można sobie zapisywać ich częstotliwość ręcznie. Dostępna jest również specjalna aplikacja, która to ułatwia.
SPRAWDŹ TEŻ: Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe - jak je odróżnić?
Spis treści

Reklama

Czym charakteryzują się skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są odpowiedzialne za skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, co umożliwia przyjście dziecka na świat. Pierwsze skurcze porodowe mogą przejść praktycznie niezauważone, gdy jednak staną się one wyraźne i regularne, czas zacząć dokładnie je liczyć.

Dlaczego? Od tego, ile trwają i jak długie są odstępy między poszczególnymi skurczami, zależy czy powinnyśmy jechać już do szpitala, czy możemy jeszcze się z tym wstrzymać. 

Co więcej, liczenie skurczów porodowych umożliwia odróżnienie ich od tak zwanych skurczów przepowiadających, które nie mają zdolności wywołania porodu.

Podczas gdy skurcze porodowe z czasem stają się coraz mocniejsze i dłuższe, skurcze Braxtona-Hicksa cechują się taką samą intensywnością. Zazwyczaj też przepowiadające kończą się po około godzinie.

Reklama

Liczenie skurczy porodowych

Co ile pojawiają się skurcze porodowe? Na początku zwykle co 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. Wtedy też może się wydawać, że ustępują. Takie zanikające skurcze porodowe często pojawiają się właśnie na samym początku. Jeśli znowu wracają i nie ustępują na dobre, można być pewnym, że poród się zaczął.

Po pewnym czasie skurcze zaczynają występować częściej, bo co 10 minut. W miarę jak ich częstotliwość będzie się zwiększać (w końcu zaczną się pojawiać co 8 minut, 5 minut itd.), wydłuży się także czas ich trwania. 

Do ilu dochodzą skurcze porodowe? Trwające z początku kilkanaście sekund skurcze będą rozciągać się do pół minuty, by w końcowej fazie występować co 2 do 5 minut i trwać nawet do dwóch minut! Aby upewnić się, jak często mamy skurcze porodowe i jak długie one są, należy dokładnie zmierzyć odstępy czasowe między nimi.

Jak to zrobić, by otrzymać wiarygodne dane, a sam proces liczenia przebiegał bezproblemowo?

Reklama

Jak liczyć skurcze porodowe?

W celu liczeniu skurczów porodowych warto sięgnąć po stoper lub specjalną aplikację mobilną do pobrania na telefon. Jeśli będą nieregularne i nie będą przybierać na sile, a odstępy czasowe między nimi nie będą się skracać, to znak, że mamy do czynienia z fałszywym alarmem i nie trzeba jeszcze jechać do szpitala.

Jeśli jednak skurcze będą stawać się coraz bardziej bolesne, dłuższe i częstsze, to znak, że dziecko chce już przyjść na świat. 

Liczenie skurczów porodowych ma jeszcze jedną ważną zaletę: dzięki niemu, już po zgłoszeniu się do szpitala będziemy w stanie przekazać kadrze medycznej informacje, dzięki którym specjalistom będzie łatwiej ustalić na jakim etapie aktualnie znajduje się poród.

Reklama

Licznik skurczów porodowych

Zaletą aplikacji do liczenia skurczów porodowych jest wygoda korzystania. W przypadku używania stopera (np. w telefonie), konieczne jest zapisywanie na kartce długości odstępów między poszczególnymi skurczami, jak również czas trwania każdego z nich.

Korzystając z aplikacji wystarczy w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk “start” lub “stop”, by urządzenie zapisało dane. Dodatkowo należy także zaznaczyć odpowiednią intensywność skurczu (np. łagodny, umiarkowany, silny).

Dzięki możliwości podglądu wcześniej zapisanych skurczów - ich długości i intensywności - cała ich historia znajduje się w jednym miejscu i jest czytelna, co z pewnością przyda się w rozmowie z lekarzem czy położną.

Reklama

Ile wynoszą skurcze porodowe na KTG?

Badanie KTG to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się u kobiet będących w ostatnich tygodniach ciąży, w chwili przyjęcia do szpitala po rozpoczęciu akcji porodowej, a także później, w czasie jej trwania.

Z urządzeniem zwanym kardiotokografem połączone są dwie głowice. Jedna służy do monitorowania akcji serca dziecka, a druga do rejestrowania skurczów macicy. 

Badanie KTG zazwyczaj trwa 30 minut i w tym czasie można dokładnie zbadać częstotliwość skurczów. Są one zapisywane na jednym z dwóch wykresów - na drugim znajdują się natomiast dane związane z czynnością serca dziecka. Warto wiedzieć, że lekarz odczytujący wyniki KTG zestawia je z poprzednimi badaniami oraz historią ciąży.

W ten sposób może on prawidłowo zinterpretować otrzymane dane.

Reklama

Skurcze porodowe na różnych etapach porodu

Warto pamiętać, że dzięki dokładnemu liczeniu skurczów porodowych nie trafimy na porodówkę zbyt wcześnie. Wbrew pozorom, spieszenie się do szpitala nie ma sensu, a kobiety, które przyjadą na oddział wraz z pierwszymi skurczami porodowymi, mogą być odesłane przez personel do domu.

Wynika to z faktu, że u pierworódek pierwszy etap porodu może trwać od 8 do nawet 18 godzin. Czas ten jest krótszy u kobiet, które mają już dzieci i wynosi on od około 6 do 12 godzin. Kiedy zatem udać się do szpitala przy skurczach porodowych?

Po wykryciu pierwszych skurczów porodowych najlepiej spokojnie je liczyć, a na porodówkę udać się, gdy będą pojawiać się one co 10 minut.

Reklama

Jak wywołać skurcze porodowe?

Wiele kobiet czeka na ten moment, zwłaszcza jeśli termin porodu jest blisko albo już minął, a dziecko dalej nie spieszy się na świat. Najlepiej w wywołaniu porodu wtedy pomaga aktywność fizyczna. Często także aktywność seksualna jest w stanie wywołać poród.

Można również spróbować domowego sposobu, jakim jest wypicie przeczyszczającego oleju rycynowego.

Jeśli żaden z tych sposobów nie zadziała należy skontaktować się z lekarzem. Kiedy uzna, że poród trzeba już wywołać, podać może środki chemiczne. Przyspieszają one pojawienie się skurczy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Oleś K., “Poród naturalny”, Szczecin 2018, ISBN: 978-83-66057-00-5
  • Regan L., “Twoja ciąża tydzień po tygodniu”, Wrocław 2016, ISBN: 978-83-6537-369-4
  • Agrawal P. Odkrywam macierzyństwo. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Arboretum; 2006: 124–128.
  • Fijałkowski W. Dar rodzenia. Warszawa: Wydawnictwo PAX; 1993: 198.
  • Kijewski A, Urbaniak T, Pisarska-Krawczyk M, Terefenko F. Stopień odczuwania bólu porodowego w zależności od stosowanych metod jego łagodzenia. Przegląd Lekarski 2012; (10)69: 1026.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Kobieta wydala łożysko po porodzie
Łożysko po porodzie – jak wygląda i co się z nim robi?
Szczepienie kobiety w ciąży przeciw WZW B
WZW B w ciąży - czy jest groźne? Szczepienie i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!