Nowy sklep

już ON-LINE

Jak liczyć skurcze porodowe i co ile minut? Ile trwają?

Skurcze porodowe to nie tylko oznaka rozpoczętej akcji porodowej, ale również ważna informacja dla kadry medycznej oczekującej na rodzącą w szpitalu. Dzięki wiedzy, jak długo trwają i co ile pojawiają się skurcze, lekarz jest w stanie ocenić na jakim etapie znajduje się właśnie poród. Podpowiadamy, ile trwają skurcze porodowe i jak prawidłowo je liczyć.
Kobieta w trakcie badania przed porodem
źródło:123RF

Spis treści

Czym charakteryzują się skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są odpowiedzialne za skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, co umożliwia przyjście dziecka na świat. Pierwsze skurcze porodowe mogą przejść praktycznie niezauważone, gdy jednak staną się one wyraźne i regularne, czas zacząć dokładnie je liczyć. Dlaczego? Od tego, ile trwają i jak długie są odstępy między poszczególnymi skurczami, zależy czy powinnyśmy jechać już do szpitala, czy możemy jeszcze się z tym wstrzymać. 

Co więcej, liczenie skurczów porodowych umożliwia odróżnienie ich od tak zwanych skurczów przepowiadających, które nie mają zdolności wywołania porodu. Podczas gdy skurcze porodowe z czasem stają się coraz mocniejsze i dłuższe, skurcze Braxtona-Hicksa cechują się taką samą intensywnością.

Liczenieskurczyporodowych">
 

Liczenie skurczy porodowych

Co ile pojawiają się skurcze porodowe? Na początku zwykle co 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. Po pewnym czasie zaczynają występować częściej, bo co 10 minut. W miarę jak ich częstotliwość będzie się zwiększać (w końcu zaczną się pojawiać co 8 minut, 5 minut itd.), wydłuży się także czas ich trwania. 

Do ilu dochodzą skurcze porodowe?Trwające z początku kilkanaście sekund skurcze będą rozciągać się do pół minuty, by w końcowej fazie występować co 2 do 5 minut i trwać nawet do dwóch minut! Aby upewnić się, jak często mamy skurcze porodowe i jak długie one są, należy dokładnie zmierzyć odstępy czasowe między nimi. Jak to zrobić, by otrzymać wiarygodne dane, a sam proces liczenia przebiegał bezproblemowo?

Jakliczyćskurczeporodowe?">

Reklama

Jak liczyć skurcze porodowe?

W celu liczeniu skurczów porodowych warto sięgnąć po stoper lub specjalną aplikację mobilną do pobrania na telefon. Jeśli będą nieregularne i nie będą przybierać na sile, a odstępy czasowe między nimi nie będą się skracać, to znak, że mamy do czynienia z fałszywym alarmem i nie trzeba jeszcze jechać do szpitala. Jeśli jednak skurcze będą stawać się coraz bardziej bolesne, dłuższe i częstsze, to znak, że dziecko chce już przyjść na świat. 

Liczenie skurczów porodowych ma jeszcze jedną ważną zaletę: dzięki niemu, już po zgłoszeniu się do szpitala będziemy w stanie przekazać kadrze medycznej informacje, dzięki którym specjalistom będzie łatwiej ustalić na jakim etapie aktualnie znajduje się poród.

Licznikskurczówporodowych">

Licznik skurczów porodowych

Zaletą aplikacji do liczenia skurczów porodowych jest wygoda korzystania. W przypadku używania stopera (np. w telefonie), konieczne jest zapisywanie na kartce długości odstępów między poszczególnymi skurczami, jak również czas trwania każdego z nich. Korzystając z aplikacji wystarczy w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk “start” lub “stop”, by urządzenie zapisało dane. Dodatkowo należy także zaznaczyć odpowiednią intensywność skurczu (np. łagodny, umiarkowany, silny). Dzięki możliwości podglądu wcześniej zapisanych skurczów - ich długości i intensywności - cała ich historia znajduje się w jednym miejscu i jest czytelna, co z pewnością przyda się w rozmowie z lekarzem czy położną.

IlewynosząskurczeporodowenaKTG?">

Ile wynoszą skurcze porodowe na KTG?

Badanie KTG to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się u kobiet będących w ostatnich tygodniach ciąży, w chwili przyjęcia do szpitala po rozpoczęciu akcji porodowej, a także później, w czasie jej trwania. Z urządzeniem zwanym kardiotokografem połączone są dwie głowice. Jedna służy do monitorowania akcji serca dziecka, a druga do rejestrowania skurczów macicy. 

Badanie KTG zazwyczaj trwa 30 minut i w tym czasie można dokładnie zbadać częstotliwość skurczów. Są one zapisywane na jednym z dwóch wykresów - na drugim znajdują się natomiast dane związane z czynnością serca dziecka. Warto wiedzieć, że lekarz odczytujący wyniki KTG zestawia je z poprzednimi badaniami oraz historią ciąży. W ten sposób może on prawidłowo zinterpretować otrzymane dane.

Skurczeporodowenaróżnychetapachporodu">

Reklama

Skurcze porodowe na różnych etapach porodu

Warto pamiętać, że dzięki dokładnemu liczeniu skurczów porodowych nie trafimy na porodówkę zbyt wcześnie. Wbrew pozorom, spieszenie się do szpitala nie ma sensu, a kobiety, które przyjadą na oddział wraz z pierwszymi skurczami porodowymi, mogą być odesłane przez personel do domu. Wynika to z faktu, że u pierworódek pierwszy etap porodu może trwać od 8 do nawet 18 godzin. Czas ten jest krótszy u kobiet, które mają już dzieci i wynosi on od około 6 do 12 godzin. Właśnie dlatego zamiast w panice pędzić do szpitala po wykryciu pierwszych skurczów porodowych, znacznie lepiej zacząć spokojnie je liczyć, a na porodówkę udać się, gdy będą pojawiać się one co 10 minut.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Oleś K., “Poród naturalny”, Szczecin 2018, ISBN: 978-83-66057-00-5
  • Regan L., “Twoja ciąża tydzień po tygodniu”, Wrocław 2016, ISBN: 978-83-6537-369-4

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak, uważam, że to dobre zabezpieczenie jego zdrowia.

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem.

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne.