Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Masaż szyjki macicy ma na celu powiększenie rozwarcia i często pozwala uniknąć cesarskiego cięcia. Najczęściej stosowany jest w przypadku ciąży donoszonej, ale nie tylko. Przeczytaj, jak wygląda i jakie mogą towarzyszyć mu przykre dolegliwości.
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Masaż szyjki macicy ma na celu zwiększenie rozwarcia, pobudzenie skurczy macicy i wywołanie porodu. Położna lub lekarz oddzielają dolną część pęcherza płodowego od ścian szyjki, zwiększając tym samym szanse na naturalne poczęcie.
 • Tego rodzaju masaż jest dla niektórych kobiet dość bolesny, dlatego tak ważne jest, aby wykonywała go odpowiednio przygotowana osoba. Samodzielny masaż zalecany po przeszkoleniu przez położną lub pod jej nadzorem.
 • Ta forma wspomagania akcji porodowej najczęściej dotyczy już ciąży donoszonych, ale można go wykonywać już od 38 tygodnia. Ból, jaki wywołuje jest spowodowany silnym unerwieniem szyjki macicy.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym różni się dysplazja szyjki macicy od raka?
Spis treści

Reklama

Na czym polega masaż szyjki macicy?

Masaż szyjki macicy to jedna z metod wywoływania porodu. Jego głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu rodzącej kobiety do silniejszego wytwarzania hormonów odpowiedzialnych za poród – oksytocyny i prostaglandyn. W ten sposób pobudzane są także skurcze macicy.

Niektóre kobiety potwierdzają, że jest to dość bolesna czynność. Często zależy także od umiejętności osoby, która go wykonuje. Zabieg może być odbierany jako nieprzyjemny, ale z reguły trwa krótko i tym samym nie jest uciążliwy. Po masowaniu szyjki macicy poród może nastąpić szybko, a zatem potrzebna jest zgoda ciężarnej na jego wykonanie.

W jakim celu stosowany jest masaż szyjki macicy? Oto jego główne zadania:

 • rozmasowanie kanału szyjki macicy,
 • oddzielenie pęcherza płodowego od macicy (gdy już nastąpiło rozwarcie),
 • powiększenie rozwarcia,
 • zwiększenia szans na naturalne poczęcie.

Czy masaż szyjki macicy jest skuteczny? Lekarze podkreślają, iż warto go stosować, ale nie gwarantuje pełnej skuteczności. To metoda wspomagająca poród i często pozwala uniknąć cesarskiego cięcia. Żaden lekarz nie zagwarantuje, iż kobieta na pewno urodzi siłami natury po tego typu masażu.

To bardzo indywidualne kwestie, ale z pewnością zabieg nie niesie zagrożenia dla dziecka i matki. Jego wadą jest ból podczas wykonywania, gdyż szyjka macicy jest dość mocno unerwiona.

Reklama

Samodzielny masaż szyjki macicy

Jak masować szyjkę macicy przed porodem? To bardzo delikatna czynność i należy przedyskutować możliwość samodzielnego masażu szyjki macicy z lekarzem lub wykonywać go pod kontrolą położonej.

Należy wyczuć szyjkę macicy i ocenić, czy jest już miękka. Kanał rodny można stymulować przez masowanie szyjki palcami. Lekarze zalecają fachowy masaż, gdyż polega on ma odklejaniu dolnej części pęcherza płodowego od ścian macicy, który nie może być naruszony.

Pomocą przy tej formie indukcji porodu są żele do masażu szyjki macicy, zwierające prostaglandyny. Innymi produktami są krążki domaciczne, które zawierają wyższą dawkę leku niż żel. Warto zapytać przed porodem położną, jak zrobić masaż szyjki macicy     

Reklama

Masaż szyjki macicy przed porodem

Masaż szyjki macicy na wywołanie porodu jest najczęściej stosowany w przypadku ciąży donoszonej, czyli w 41 tygodniu ciąży lub po upływie 10 dni od wyznaczonego terminu.

Położna lub ginekolog masują palcem szyjkę macicy. Zabieg ten ma na celu przyspieszenie porodu i otworzenie kanału rodnego, który jest dla dziecka drogą do przyjścia na świat. Osoby wykonujące masaż szyjki przed porodem muszą znać położenie łożyska. Warunkiem przeprowadzenia tego rodzaju wsparcia przedporodowego jest rozwarcie szyjki macicy na 1 cm.  

Szyjka macicy składa się z włókien mięśniowych i włókien tkanki łącznej, które przed rozwiązaniem i w czasie porodu powodują jej skracanie i rozszerzanie. W wielu przypadkach mięśnie szyjki są jednak napięte i twarde, mimo skurczów macicy.

Masaż jest stosowany w celu rozpulchnienia szyjki i przyspieszenia akcji porodowej. Jego głównym celem jest zmiękczenie szyjki i uzyskanie odpowiedniego rozwarcia.

Po jakim czasie masaż szyjki macicy wywołuje poród? Zabieg, który jest wykonywany prawidłowo wywołuje akcję porodową u kobiety już w ciągu 48 godzin od zakończenia masowania szyjki. Kilka przesłanek wskazuje na prawidłową i skuteczną indukcje porodu poprzez masaż. Do takich należą:

 • pojawienie się czynności skurczowych macicy, w tym także skurczy przepowiadających,
 • napięty brzuch,
 • odczuwanie przez kobietę bólu, jak przy skurczach miesiączkowych.

Reklama

Jak wygląda masaż szyjki macicy?

Umiejętnie zrobiony masaż skutecznie przyspiesza akcję porodową i często zapobiega wystąpieniu zielonych wód płodowych i cesarskiemu cięciu. Ciężarna powinna wyrazić zgodę na tego typu zabieg.

Wiele kobiet zastanawia się, czy masaż szyjki macicy boli? Niestety, przy tego typu formie przyspieszania i wspomagania akcji porodowej pojawia się bolesność. Szyjka macicy jest dość mocno unerwiona i tym samym bardzo delikatna. Masaż w tym miejscu może być bolesny i nieprzyjemny. Pociąga to także za sobą ryzyko powstania mikrourazów na szyjce.

Ile trwa masaż szyjki macicy? Średnio taki masaż trwa około 60 sekund, ale niekiedy jest przedłużany do kilku minut.  Jest to czas potrzebny na bezpieczne oddzielenie pęcherza płodowego od dolnej części macicy.

Jak wygląda masaż szyjki macicy? Kobieta leży na fotelu ginekologicznym w pozycji, która przypomina typowe badanie ginekologiczne. Ciężarna powinna być rozluźniona, a przede wszystkim nie powinna napinać mięśni. Warunkiem koniecznym jest rozwarcie na poziomie 1 cm. Położna lub lekarz masują delikatnie palcami szyjkę macicy okrężnym i zamiatającym ruchem.

Palce muszą być wprowadzone pomiędzy szyjkę macicy a pęcherz płodowy. Masaż polega na delikatnym odklejaniu dolnej części pęcherza płodowego od ścian macicy. Zabiegu nie wolno wykonywać, gdy występuje przodujące łożysko.

W trakcie zabiegu mogą pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości. Jedną z nich jest krwawienie po masażu szyjki macicy, która jest dość delikatna, a mocny ucisk może wywoływać lekkie krwawienie.

Innymi przykrymi konsekwencjami są także:

 • mikro urazy na szyjce,
 • ryzyko pęknięcia szyjki macicy,
 • zaburzenia fizjologicznego procesu przemiany włókien mięśniowych macicy.

Po wykonaniu masażu szyjki położne zalecają kobietom spokojną aktywność fizyczną, jak chodzenie po schodach lub spacer, ale wszystkie takie działania są indywidualnie dobierane do stanu ciąży i zdrowia konkretnej pacjentki 

Reklama

Masaż szyjki macicy w 38 tygodniu

Początek 38 tygodnia ciąży lekarze określają już jako stan ciąży donoszonej. I jest to już w zasadzie czas oczekiwania na rozwój akcji porodowej. Lekarze zalecają lub proponują wywołanie ciąży przy zastosowaniu masażu szyjki macicy w przypadku schorzeń medycznych ciężarnej (np. cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi), obaw co do wzrostu i stanu zdrowia dziecka, 24 godziny po odejściu wód płodowych lub wieku matki powyżej 40 lat.

O masażu szyjki macicy w 38 tygodniu ciąży decyduje lekarz. Kobiety mogą już w tym czasie odczuwać skurcze przepowiadające, nazywane też bólami przepowiadającymi. W czasie skurczu szyjka powinna skracać się i rozwierać, a pomocą w tej fazie przedporodowej może być masaż szyjki macicy, który przyspiesza akcję porodową.

Lekarz lub położna mogą także zaproponować masaż szyjki macicy w 39 tygodniu ciąży, jeszcze na wizytach przedporodowych. W ten sposób zwiększane są szanse na naturalne rozpoczęcie porodu i minimalizowana jest konieczność stosowania innych metod indukcji (jak leki, przebicie błon płodowych czy wlew oksytocyny).

Masaż szyjki macicy w 40 tygodniu jest stosowany, gdy organizm jest już gotowy do porodu.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Indukcja porodu”, www.gdzierodzic.info (data dostępu: 15.09.2021),
 • M. Szafarowska, M. Biela „Przygotowanie do porodu”, Ginekologia po Dyplomie, 2017,05, Centralny Szpital Kliniczny MON, Warszawa,
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz.U.2018.1756 z dnia 2018.09.11.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Połóg po cesarskim cięciu (cc): jak przebiega i ile trwa?
Kobieta z dzieckiem przy piersi po zabiegu cesarskiego cięcia
Podobne artykuły
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!