Najzdrowsze miejsce w internecie

Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?

Skurcze przepowiadające to całkowicie naturalne zjawisko, które pojawia się w drugiej połowie ciąży, nie powinno ono zatem wzbudzać u przyszłych mam niepokoju. Zdarza się jednak, że skurcze są wyjątkowo bolesne. Jak ulżyć sobie w takiej sytuacji i kiedy zgłosić się do szpitala? Czy bolesne skurcze przepowiadające są niebezpieczne?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
źródło:123RF
Spis treści

Co to są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające (inaczej Braxtona-Hicksa) to skurcze, które pojawiają się na kilka miesięcy lub tygodni przed porodem właściwym, a ich celem jest przystosowanie macicy do wydania dziecka na świat. 

Bolesne skurcze przepowiadające bywają powodem do niepokoju u przyszłych mam, zwłaszcza tych, które są w ciąży po raz pierwszy. Jeśli jednak nie towarzyszą im żadne dodatkowe symptomy, nie trzeba się nimi martwić.

Mimo iż potrafią być one naprawdę silne, nie stwarzają ryzyka przedwczesnego porodu i nie są w stanie sprowadzić dziecka na świat.

Jak rozpoznać bóle przepowiadające poród?

Skurcze przepowiadające zawsze są wyczuwalne, jednak - w zależności od kobiety - wiążą się one z mniejszym lub większym dyskomfortem. U niektórych pań są one bardzo delikatne lub przypominają dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce

Wiele kobiet narzeka jednak na bolesne skurcze przepowiadające. W ich pierwszym etapie, są one odczuwane w górnej części brzucha, czyli tam, gdzie położone jest dno macicy. Następnie ból przemieszcza się w dół. Pojedynczy skurcz trwa zazwyczaj około 30 sekund, a jego częstotliwość i nasilenie zależy od etapu ciąży.

U kobiet będących w ostatnich tygodniach ciąży, skurcze przepowiadające mogą pojawiać się co pół godziny i trwać nawet do dwóch minut, a związany z nimi ból może utrudniać chodzenie czy pełne wyprostowanie się.

Bolesne skurcze przepowiadające a skurcze porodowe

W ostatnich tygodniach ciąży skurcze przepowiadające możemy omyłkowo wziąć za oznakę rozpoczynającego się porodu. Jak odróżnić od siebie poszczególne rodzaje, by nie jechać niepotrzebnie do szpitala? 

Przede wszystkim warto pamiętać, że ból im towarzyszący jest rozpierający. Oznacza to, że towarzyszy mu uczucie, jakby coś chciało nas rozerwać od środka.

Takie odczucie nie ma prawa wystąpić podczas skurczów przepowiadającychKolejna kwestia to częstotliwość i ich nasilenie.

Skurcze porodowe z czasem stają się coraz mocniejsze, dłuższe i częstsze, natomiast skurcze przepowiadające są tak samo silne podczas jednego “ataku”. Ważnym czynnikiem rozróżniającym są także symptomy dodatkowe. W przypadku skurczów porodowych pojawia się silny ból pleców, dochodzi również do odejścia wód płodowych. Przy tych przepowiadających nie powinny wystąpić żadne tego typu objawy.

Bolesne skurcze przepowiadające. Na ile przed porodem?

Kwestia tego, kiedy mogą pojawić się skurcze przepowiadające jest indywidualna. Zwykle jednak po raz pierwszy dochodzi do nich mniej więcej w 20. tygodniu, czyli w połowie ciąży. 

Bolesne skurcze przepowiadające mogą również zostać wywołane przez kilka czynników. Należą do nich:

  • dotykanie i masowanie brzucha,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • zmęczenie,
  • odwodnienie,
  • stosunek seksualny,
  • zwiększona ruchliwość dziecka.

Skurcze przepowiadające mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Gdy występują często, potrafią mocno uprzykrzyć życie, dlatego warto zapamiętać kilka sposobów na ich złagodzenie. Pierwszym z nich jest zastosowanie technik relaksacyjnych polegających na kontroli oddechu.

Wystarczy położyć się lub usiąść wygodnie i po prostu skupić się całkowicie na rytmie własnego oddechu, aby skurcze stały się znacznie łagodniejsze. Drugi skuteczny sposób to wzięcie ciepłej (ale nie gorącej!) kąpieli.

Jeśli skurcze złapią nas w ruchu, dobrze jest usiąść na chwilę lub, jeśli będziemy mieć taką możliwość, położyć się. Jeżeli zaś męczą nas bolesne skurcze przepowiadające w nocy, dobrze jest wstać i chwilę pochodzić po mieszkaniu.

Przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Bardzo bolesne skurcze przepowiadające - co robić?

Skurcze przepowiadające potrafią być bolesne do tego stopnia, że chwilowo uniemożliwiają pełne wyprostowanie się. Należy jednak pamiętać, że tak silny dyskomfort powinien trwać zaledwie chwilę. Jeżeli bardzobolesne skurcze przepowiadające będą długo się utrzymywać, utrudniając przy tym normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się czym prędzej do lekarza. 

Oprócz ostrego bólu i nadmiernie intensywnych skurczów zaniepokoić nas powinny także symptomy takie jak często twardniejący brzuch (zwłaszcza jeśli stan ten długo się utrzymuje), krwawienie z dróg rodnych i ogólne złe samopoczucie.

W takich przypadkach konieczne będzie niezwłoczne udanie się do szpitala. Szybka reakcja pozwoli zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Bolesne skurcze przepowiadające. Kiedy do szpitala?

Bolesne skurcze przepowiadające zwykle nie trwają dłużej niż pół godziny. Powinny one samoistnie ustąpić najdalej po godzinie.

W innym wypadku należy pojechać do szpitala - zwłaszcza, jeśli będą coraz dłuższe i silniejsze. 

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i zrobieniu badania KTG, ginekolog będzie w stanie stwierdzić czy doskwierają nam skurcze przepowiadające, czy właśnie rozpoczął się poród. Jeśli badania będą prawidłowe i nic nie będzie wskazywać na to, że dziecko chce przyjść na świat, będziemy mogły wrócić do domu.

Im bardziej zaawansowana tym ciąża, tym jednak większe prawdopodobieństwo, że wkrótce dojdzie do rozwiązania.

Czytaj również

Bibliografia

  • Mazel S., Murkoff H., “W oczekiwaniu na dziecko”, Poznań 2010, ISBN: 978-83-7510-508-7 Opracowanie zbiorowe, “Ciąża. Poradnik dla rodziców”, Warszawa 2008, ISBN: 978-83-7495-392-4
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Doula pomagające kobiecie w ciąży
Doula - kim jest i ile kosztuje usługa? Jak zostać doulą?
Kobieta w ciąży przed porodem
Poród naturalny - rozwarcie i przebieg. Kiedy po cc?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj