Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Sposoby na chrapanie – jakie są najlepsze i dlaczego?

Sposobów na chrapanie wymyślono już bardzo wiele, ponieważ ta powszechna przypadłość dotyczy milionów ludzi. Częściej głośno chrapią mężczyźni, co nierzadko uprzykrza życie ich partnerkom. Jak temu zaradzić?
Chrapiący mężczyzna
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Szybkie tempo życia, presja i codzienny stres sprawiają, że ludzie coraz częściej cierpią na zaburzenia snu.
 • W związku z powszechnym problemem chrapania, wciąż poszukiwany jest złoty środek, by się go pozbyć. Czy rzeczywiście taki istnieje?
 • Rynek oferuje wiele leków, preparatów i sprzętów, które mają niwelować chrapanie. Które z nich wybrać? A może lepiej postawić na domowe sposoby?
SPRAWDŹ TEŻ: Chrapanie – co je wywołuje i jak je pokonać?
Spis treści

Reklama

Jakie są sposoby na chrapanie?

Współcześnie wielu ludzi boryka się z rozmaitymi zaburzeniami snu. Szalone tempo życia, wszechogarniająca presja i codzienny stres sprawiają, że dorośli coraz gorzej radzą sobie z efektywnym odpoczywaniem.

Nie potrafią się wyciszyć, zrelaksować i dobrze, zdrowo wyspać. Jednym z najpowszechniejszych zaburzeń snu jest chrapanie, które dodatkowo uprzykrza życie, szczególnie współlokatorom osoby dotkniętej tą przypadłością.

Samemu chrapiącemu jego chrapanie nie specjalnie przeszkadza, natomiast osobie leżącej obok spędza sen z powiek, uniemożliwiając spokojny wypoczynek. Choć sama dolegliwość nie jest groźna (może jednak przyczyniać się do niewłaściwego dotlenienia organizmu, a niekiedy też problemów kardiologicznych), w wielu domach stanowi poważny problem, jest przyczyną ciągłego zmęczenia, zniecierpliwienia i frustracji.

W związku z tym wielu ludzi szuka złotego środka na chrapanie. Czy taki rzeczywiście istnieje? Trudno powiedzieć, ponieważ może się okazać, że u każdego inne sposoby przyniosą spodziewany efekt. Wśród popularnie stosowanych znajdują się choćby:

 • spraye do gardła,
 • krople,
 • specjalne poduszki,
 • plastry,
 • wkładki,
 • klipsy,
 • zioła.

Pod hasłem coś na chrapanie znaleźć więc można cały wachlarz rozwiązań, których mechanizmy działania są rozmaite. O tym, co jest dobre i skuteczne, decydują zwykle indywidualne preferencje chrapiącego.

Dla jednych lepsze będą ziołowe napary, dla innych akcesoria rozwiązujące problem w sposób mechaniczny. Jedni wolą stosować szybkie sposoby działające doraźnie, inni – długofalowe rozwiązania.

Przeważnie o tym, co pomaga, trzeba przekonać się, stosując metodę prób i błędów.

Reklama

Lek na chrapanie

Czy istnieje lekarstwo na chrapanie – antidotum, którego zastosowanie zażegna problem? Niestety trudno jest wymienić jeden skuteczny lek gwarantujący ciche oddychanie nocą.

Opinie użytkowników świadczą o tym, że każdy musi wypróbować różnego rodzaju środki i wybrać ten właściwy, który najlepiej zniweluje objawy. W aptekach dostępnych jest wiele leków na chrapanie bez recepty, ale opinii o preparatach jest niemal tyle, co pacjentów.

Aby wybrać ten najskuteczniejszy, trzeba najpierw zastosować kilka z nich i obserwować efekt. Wśród oferowanych środków znajdują się syropy, spraye do gardła, krople do nosa, listki, tabletki, leki homeopatyczne.

Jak one działają? W jaki sposób wpływają na chrapanie i pomagają z nim walczyć? Leki tego rodzaju przede wszystkim oddziałują na błonę śluzową górnych dróg oddechowych, ułatwiając swobodny przepływ powietrza.

Tabletki na chrapanie

Wielu pacjentów, zastanawiając się, co kupić na chrapanie, wybiera tabletki bez recepty, ponieważ jest to forma łatwa do stosowania, (w opinii wielu również najskuteczniejsza, skoro przyjmowana doustnie) a – co za tym idzie – działająca ogólnoustrojowo. Czy tak jest rzeczywiście?

Chrapanie to dolegliwość wynikająca z utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Samo w sobie nie jest chorobą, jednak nie powinno się go całkiem lekceważyć, ponieważ – w poważniejszych przypadkach – może negatywnie wpływać na proces dotleniania organizmu, a związany z chrapaniem bezdech senny powodować problemy natury kardiologicznej.

Dobre tabletki na chrapanie powinny więc wspierać swobodne oddychanie, udrażniając drogi oddechowe. Opinie o konkretnych preparatach są zróżnicowane, co w dużej mierze wynika z odmiennej reakcji organizmu na zawarte w nich substancje.

Większość tego rodzaju środków ma naturalny, ziołowy skład, a swoje działanie zawdzięcza obecnym w nich olejkom eterycznym. Tabletki ziołowe to tylko jedna z wielu postaci suplementów na chrapanie. Przypadną do gustu tym, którzy poszukują szybkich, doraźnych rozwiązań.

Spray na chrapanie

Chrapanie wynika niekiedy z przesuszenia błony śluzowej nosa i gardła. Powietrze przepływające przez suchą śluzówkę wpada w wibracje i stąd bierze się hałas towarzyszący dolegliwości. Nic więc dziwnego, że wiele preparatów na chrapanie działa dzięki swoim właściwościom nawilżającym.

Przykładem środka o takim przeznaczeniu jest aerozol czy spray do nosa lub gardła. To szybki sposób, żeby zniwelować objawy, zmniejszyć ryzyko wystąpienia bezdechu i pozwolić się wyspać bliskiej osobie.

Lek w sprayu na chrapanie często – podobnie jak tabletki – ma ziołowy skład. Zdarza się, że płyn do psikania nosa to po prostu woda morska posiadająca właściwości nawilżające. Jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu, obojętna dla jego tkanek i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Spraye na chrapanie ogólnie cieszą się dobrymi opiniami, ponieważ są niezwykle łatwe w stosowaniu, właściwie nie powodują skutków ubocznych (efekty niepożądane mogą wystąpić tylko w sytuacji, gdy pacjent uczulony jest na zawarty w preparacie ziołowy składnik) i są niedrogie.

Ich ceny różnią się w zależności od zawartych substancji i producenta, jednak niektóre spraye można kupić już za 20-30 zł.

Spray do gardła na chrapanie

Podobnie jak aerozol do nosa działa spray do gardła na chrapanie. Preparaty o takim przeznaczeniu także mają różny skład, a ich zadaniem jest nawilżanie błony śluzowej. Niektóre z nich jednak zapobiegają innej częstej przyczynie chrapania, jaką jest rozluźnienie mięśni i towarzyszące im zapadanie się tylnej ściany gardła podczas leżenia na plecach.

Spray na chrapanie wzmacnia tkanki miękkie, niwelując objawy. Jego działanie zwykle jest wydłużone nawet do 8 godzin, dlatego użycie sprayu przed snem powinno dać efekt aż do momentu porannego przebudzenia.

Spray aplikuje się bezpośrednio na tylną ścianę gardła, a po zastosowaniu nie powinno się nic jeść ani pić, by nie osłabić jego skuteczności. Przed użyciem należy jednak zapoznać się z zaleceniami producenta lub skonsultować z lekarzem.

Reklama

Krople na chrapanie

Dla niektórych skutecznym preparatem na chrapanie są krople do nosa. Używa się ich tak samo prosto i wygodnie, jak sprayów. Dawkowanie można dobrać samemu, zgodnie z zaleceniami producenta lub uprzednio ustalić z lekarzem.

Przed zaaplikowaniem kropli najlepiej jest wyczyścić nos – podnosi to skuteczność ich działania. Krople należy wpuszczać, leżąc na wznak, by wpadły głęboko do przewodów nosowych. W pozycji siedzącej trzeba mocno odchylić głowę w tył.

W składzie kropelek na chrapanie znajdują się np. chlorek sodu, polisorbat czy sorbinian potasu – substancje, które nie tylko zmiękczają i nawilżają błonę śluzową nosa, ale również zwiększają napięcie tkanek miękkich gardła w czasie snu, zapobiegając zapadaniu się jego tylnej ściany.

Krople takie kupić można w aptece bez recepty, a cena – podobnie jak w przypadku sprayu – oscyluje w granicach 20-30 zł za opakowanie.

Reklama

Plastry na chrapanie

Kolejnym sprawdzonym przez wielu pacjentów rozwiązaniem są plastry na chrapanie przyklejane na nos. Opinie o nich są różne – niektórzy chwalą sobie ich skuteczność, innym przeszkadzają w zasypianiu.

Plastry takie (nazywane też paskami czy nakładkami na nos) mają specjalny, rozgałęziony kształt, dzięki któremu nieco podnoszą przegrodę nosową ku górze.

Jak wiadomo, nieodpowiedni kształt lub ułożenie przegrody jest częstą przyczyną dolegliwości, dlatego jej uniesienie u wielu osób skutecznie działa przeciw chrapaniu.

Plasterki takie świetnie przylegają do skóry, dlatego u większości użytkowników nie powodują żadnego dyskomfortu. Ułatwiają swobodne oddychanie i sprawdzają się nie tylko na chrapanie, ale również:

 • przy przeziębieniu,
 • podczas uprawiania sportów,
 • u alergików.

Używanie plastrów do nosa jest bezpieczne, są one wykonane z przyjaznej dla skóry tkaniny, nie powodują podrażnień. Nie są nasączone żadnymi substancjami, ponieważ działają wyłącznie w sposób mechaniczny.

Można dostać je w aptece lub sklepach internetowych. Cena to przeważnie kilkanaście złotych za opakowanie zawierające 10 jednorazowych plastrów. Aby uzyskać zadowalające efekty, najlepiej używać ich minimum 6 nocy pod rząd.

Reklama

Listki na chrapanie

Wśród osób chrapiących wielu jest też zwolenników listków doustnych zwanych również plastrami na podniebienie niwelującymi uporczywe chrapanie. Jak się je stosuje i jakie są o nich opinie?

Mają wygodną formę przypominającą gumy do żucia. Umieszcza się je w jamie ustnej, delikatnie dociskając do podniebienia. Przyklejony listek rozpuszcza się na skutek działania śliny i uwalniają się z niego substancje działające na chrapanie.

Podobnie jak spray do gardła – usztywnia on tkanki miękkie, zapobiegając ich zapadaniu i tym samym – powstawaniu hałaśliwych wibracji.

Większość listków zawiera mikro-kuleczki, w których znajdują się witaminy i olejki eteryczne odpowiedzialne za ten efekt. Listki na podniebienie można kupić  w aptece i niektórych sklepach internetowych już za cenę kilkunastu złotych za opakowanie 14 sztuk.

Reklama

Opaska na chrapanie

Ciekawą opcją w walce z hałasującym oddechem nocą jest opaska na chrapanie, ciesząca się coraz większą ilością pozytywnych opinii.

Opasek takich jest kilka rodzajów i różnie się je zakłada. Są opaski tekstylne na głowę lub brodę zapobiegające otwieraniu ust podczas snu. Chrapanie najczęściej występuje, kiedy osoba śpiąca układa się na znak i oddycha ustami. Założenie opaski wymusza oddychanie nosem, zapobiegając dolegliwości.

Opaska przeciw chrapaniu zakładana na głowę nie dla każdego jest jednak wygodna. Warto wspomnieć, że istnieją również jej inne warianty – mocowane na piersi lub plecach pod piżamę. Noszenie takiej opaski jest bardziej dyskretne i dla niektórych użytkowników także wygodniejsze.

Taka opaska ma wbudowany czujnik, dzięki któremu wykrywa pozycję, w której śpi dana osoba. Położenie na wznak wywołuje delikatną elektrostymulację, zmuszającą śpiącego do zmiany pozycji bez przerywania jego spokojnego snu.

Opaski na chrapanie można kupić w niektórych aptekach stacjonarnych i internetowych. Cena zależy od rodzaju – zwykłą opaskę tekstylną na głowę można kupić już za kilka złotych, natomiast za opaskę elektroniczną trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Stosowaną przez niektórych alternatywą dla opaski jest kask na chrapanie. Kaski takie są miękkie i wygodne, mogą jednak nie sprawdzić się latem, podczas upałów, ponieważ mają bardziej zabudowany fason.

Poduszka na chrapanie

Jeszcze inną metodą na chrapanie są specjalne poduszki. Jest ich kilka rodzajów, a każdy z nich posiada inny mechanizm działania:

 • poduszka z gryki -  dzięki naturalnemu wypełnieniu gryczanymi ziarenkami działa dobrze nie tylko na chrapanie, ale również wykazuje działanie ortopedyczne, odciążające kręgosłup. Może być formą rehabilitacji, walczyć z bólem i innymi dolegliwościami, dzięki czemu cieszy się dobrymi opiniami. Dostępna jest w niektórych sklepach stacjonarnych i internetowych już za 40-50 zł.
 • poduszka elektryczna - to innowacyjny wynalazek na chrapanie zaopatrzony w czujniki i mikrofony rejestrujące odgłosy wydawane podczas snu. Odgłos chrapania wywołuje automatyczne napełnianie specjalnych komór powietrznych umieszczonych wewnątrz, co zmusza śpiącego do zmiany pozycji. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, a ponadto nie powoduje dyskomfortu, zapewniając maksymalną wygodę. Wadą rozwiązania jest jego cena, ponieważ poduszka taka kosztuje niekiedy nawet kilka tysięcy. Można jednak stosować ją co noc, przez bardzo długi czas.
 • poduszka ortopedyczna - skuteczność zawdzięcza swojemu specjalnemu kształtowi, który wymusza odpowiednie ułożenie głowy w pozycji na boku lub na wznak. Takie ułożenie ma wspierać drożność dróg oddechowych, zapewniając swobodny i cichy oddech przez całą noc. Ceny poduszek ortopedycznych są różne, w zależności od producenta i użytych materiałów.

Maska na chrapanie

Wśród osób chrapiących znajdują się i zwolennicy maseczki na chrapanie, choć na jej temat opinie są różne. Dla niektórych stanowi zbyt duży dyskomfort w czasie snu i trudno się do niej przyzwyczaić. Istnieją różne warianty tego rozwiązania:

 • maska elektroniczna przeciwko chrapaniu - zakładana na oczy i nasadę nosa, przeznaczona do zwalczania zarówno lekkich jak i ciężkich dolegliwości. Jej działanie polega na wykrywaniu rejestrowanych hałasów i niwelowaniu ich za pomocą delikatnych wibracji w celu otwarcia i udrożnienia dróg oddechowych. Za jej główną zaletę uznaje się prowadzenie wnikliwej analizy chrapania – jego częstotliwości, głośności, długości itd. Wielkość maski można regulować, by była wygodna i dobrze dopasowana do kształtu twarzy. Jej cena osiąga pułap nawet kilkuset złotych, jednak można używać jej stale przez długi czas, nadaje się do prania w pralce.
 • maska tlenowa na chrapanie - warto pamiętać, że nie zawsze chrapanie to tylko niegroźna przypadłość. Niekiedy wiąże się ono z nocnym bezdechem, który może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, zaleca się stosowanie maski tlenowej, która nie tylko niweluje objaw chrapania, ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia bezdechu.

Zatyczki na chrapanie

Mechanicznym sposobem na spokojny sen i walkę z chrapaniem są też różnego rodzaju zatyczki. Tych może używać: 

 • osoba chrapiąca (zatyczki do nosa) lub 
 • śpiąca obok niej (zatyczki do uszu). 

Zaletą zatyczek jest ich natychmiastowe działanie, powszechna dostępność (można kupić je w aptekach oraz niektórych sklepach stacjonarnych i internetowych).

Są też rozwiązaniem tanim, dzięki czemu można nabyć w każdej chwili, kiedy tylko staną się potrzebne.

Nie każdy jest zadowolony ze stosowania zatyczek, ponieważ u niektórych powodują dyskomfort, z reguły jednak wykonane są z miękkich, przyjaznych dla ciała materiałów, co minimalizuje nieprzyjemne odczucia.

Zatyczki do uszu do spania na chrapanie

Chrapanie jest dolegliwością przede wszystkim męską. Kobietom również się ona zdarza, jednak rzadziej i w późniejszym wieku (zwykle dopiero po menopauzie). Jednak to właśnie kobiety, którym partnerzy nie dają w nocy spać, najczęściej szukają sposobów na chrapanie u mężczyzn.

Panowie niekiedy nie widzą problemu, ponieważ im własne nocne hałasowanie nie przeszkadza. Cierpi natomiast otoczenie, dla którego głośne odgłosy mogą być prawdziwą zmorą.

Istnieje na szczęście rozwiązania do stosowania właśnie przez współlokatorów chrapiącego – słuchawki, zatyczki do uszu zwane również stoperami. Kiedy inne sposoby na chrapanie partnera zawodzą, można się w nie zaopatrzyć i używać w razie konieczności lub profilaktycznie zakładać je już przed snem.

Zatyczki przeważnie wykonane są z miękkiej pianki lub innego materiału dopasowującego się do kształtu wnętrza ucha. Dzięki temu dyskomfort ich noszenia jest zminimalizowany, a opinie użytkowników raczej pozytywne.

Zatyczki do nosa na chrapanie

Doraźnym, przynoszącym natychmiastowy efekt sposobem na chrapanie są specjalne zatyczki do nosa, nazywane również wkładkami. Czym się one charakteryzują i na czym polega ich skuteczność?

Są to przeważnie wykonane z silikonu ażurowe wkładki o specjalnym kształcie, dopasowującym się do kształtu otworów nosowych. Niekiedy w opakowaniu znajdują się zatyczki o różnych rozmiarach, żeby można było jeszcze lepiej dopasować je do własnych potrzeb.

Wkładka na chrapanie ma za zadanie udrażniać drogi oddechowe i niwelować objawy, zapewniając swobodny przepływ powietrza przez przewody nosowe. Sprawdza się więc u osób, u których u podłoża problemu leży niedrożność.

Zatyczka rozszerza otwory, dzięki czemu wciągane nosem powietrze wpada bez problemu, nie wywołując drgań i wibracji.

Klips na chrapanie

Oprócz wkładek do nosa istnieją także specjalne klipsy na chrapanie mające bardziej formę zatyczek na nos. Z reguły robione są z nietoksycznego, bezpiecznego i elastycznego materiału, a na końcach posiadają specjalne magnesy w kształcie kuleczek.

Klips magnetyczny (nazywany także zaciskiem, klamrą lub spinaczem) działa podobnie jak wkładka i ma za zadanie udrożniać przewody nosowe śpiącej osoby.

Dodatkowo magnes do nosa stymuluje wybrane punkty nerwowe we wnętrzu otworów, dzięki czemu powstrzymuje drgania języka i podniebienia podczas wdychania powietrza.

Klips na chrapanie cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, ponieważ jest łatwy w użyciu, wykonany z przyjemnych dla ciała materiałów i charakteryzuje się dyskretnym wyglądem.

Można używać go wielokrotnie, często sprzedawany jest wraz z estetycznym pudełkiem do przechowywania. Można kupić go w niektórych aptekach stacjonarnych lub online za niecałe 30 zł.

Nakładka na zęby przeciw chrapaniu

Mechaniczną metodą zapobiegania chrapaniu i bezdechowi sennemu są też nakładki na zęby. Spotkać je można również pod nazwami:

 • szyny na chrapanie,
 • wkładka stomatologiczna,
 • aparat ortodontyczny na chrapanie,
 • aparat wewnątrzustny. 

Pod wszystkimi tymi terminami kryją się specjalne zakładane na łuki zębowe nakładki, połączone ze sobą w taki sposób, by utrzymać żuchwę w odpowiedniej pozycji.

Pomaga to zachować drożność dróg oddechowych podczas snu i działać przeciw chrapaniu oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia groźnego bezdechu.

Wkładki robione są z przyjaznych dla dziąseł i zębów materiałów, mają estetyczny i dyskretny wygląd. Opinie pacjentów są więc pozytywne, choć nie sprawdzą się one np. u osób będących w trakcie leczenia ortodontycznego i noszących już inne szyby bądź aparaty.

W tym przypadku można spróbować silikonowej nakładki na język przeciw chrapaniu. Jej działanie jest podobne, tyle że nie mocuje się ich na łuki zębowe, ale wsuwa właśnie na język.

Plecak na chrapanie

Rzadziej spotykanym i może mniej popularnym niż różnego rodzaju wkładki i zatyczki produktem na chrapanie jest… plecak. Skąd taki pomysł? Jak już zostało wspomniane, efekt chrapania powstaje najczęściej u osób śpiących w pozycji na wznak, na skutek zwiotczenia i zapadania się tylnej ściany gardła.

U tych chrapiących wystarczy zmiana pozycji, by dali otoczeniu wypoczywać w ciszy. Plecak jest właśnie świetnym wynalazkiem do walki z chrapaniem na plecach, ponieważ wymusza na osobie śpiącej ułożenie się w inny sposób (na boku lub na brzuchu).

Produkt jest bezpieczny w użyciu, choć być może nie każdemu uda się do niego przyzwyczaić. Dyskomfort może powodować latem, podczas fali upałów, choć niektóre plecaki na chrapanie są malutkie i stykają się z plecami jedynie na na niewielkiej powierzchni. Ich skuteczność polega wówczas na mocno wypukłym kształcie uniemożliwiającym położenie się na plecach.

Z tego rodzaju pomocy przy chrapaniu wymienić warto jeszcze specjalne skarpetki lub pończochy na chrapanie. Tu jednak działanie polega na wsparciu krążenia. Niewłaściwy przepływ krwi może bowiem przyczyniać się do powstawania bezdechu nocnego i chrapania.

Domowe sposoby na chrapanie

Zanim opracowano te wszystkie opisane wyżej wynalazki umożliwiające walkę z chrapaniem, od wieków stosowano rozmaite domowe sposoby, które do dziś znajdują wielu zwolenników.

Proste, babcine sposoby na chrapanie i bezdech senny u niektórych dorosłych pacjentów są wystarczające, by pozbyć się problemu i zniwelować dokuczliwe objawy.

Co zrobić, kiedy z powodu hałasu spokojny sen nie chce nadejść? Można wypróbować:

 • gwizdania – bywa ono pomocne na chrapanie osoby śpiącej obok – nie wybudzając jej, wywołuje zmianę pozycji lub spłyca jej sen,
 • cmokania – działa podobnie jak gwizdanie, niekiedy skutecznie kończy nocne hałasy,
 • muzyki – niezbyt głośna, relaksująca muzyka nocą może pomóc uporać się z problemem i zapobiec głośnemu chrapaniu,
 • ananasa w doniczce – jego uprawa na parapecie sypialni poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu i zwiększa ilość produkowanego tlenu.

Pod hasłem coś na chrapanie znajdują się nie tylko opisane wyżej pomysły i triki. Wśród domowych sposobów są też niektóre produkty spożywcze zawierające olejki eteryczne i inne substancje pozytywnie wpływające na drożność dróg oddechowych. Są to np.:

 • herbata miętowa,
 • olejek lub herbata eukaliptusowa,
 • imbir lub sok z jego dodatkiem,
 • oliwa z oliwek.

Ćwiczenia na chrapanie

Co jeszcze dobrego na chrapanie można polecić osobom borykającym się z problemem? Czy pomoże ćwiczenie jamy ustnej?

Ponieważ najczęstszą przyczyną chrapania jest zbyt duża wiotkość tkanek miękkich gardła i związane z nią zapadanie się jego tylnej ściany, ćwiczenie mięśni może okazać się skuteczne. Jakich warto spróbować?

 • Ćwiczenie języka polegające na przykładaniu jego całej powierzchni do podniebienia przy jednoczesnym zasysaniu go w dół.
 • Silne naciskanie środka podniebienia czubkiem języka.
 • Ściąganie języka w dół i układanie go między dolnymi zębami.
 • Podnoszenie ku górze miękkiej części podniebienia wraz z języczkiem.
 • Wyciąganie policzków przy pomocy palców.
 • Ćwiczenie gardła polegające na długim mówieniu „aaaa”.

Poza ćwiczeniami jamy ustnej, rozmaite ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, pływanie, jeżdżenie na rowerze czy nawet joga mogą być pomocne na chrapanie oraz bezdech senny.

Wynika to z tego, że poprawiają ukrwienie i dotlenienie organizmu, polepszają drożność oddechową i utrzymują wszystkie mięśnie w sprawności i dobrej kondycji.

Zioła na chrapanie

Dla niektórych pacjentów coś skutecznego na chrapanie to naturalne sposoby ziołowe. Niektóre zioła mają wielką moc, a robione z nich inhalacje, mikstury czy napary mogą skutecznie zapobiegać i leczyć wiele powszechnych dolegliwości.

Jak już zostało wspomniane, na chrapanie dobrze działają rośliny zawierające olejki eteryczne wspomagające drożność dróg oddechowych. Oprócz nich istnieją  jednak również te o działaniu uspokajającym, wspierające głęboki, zdrowy sen i pomagające walczyć z jego różnymi zaburzeniami.

Wśród nich są choćby melisa, rumianek, kozłek lekarski czy szyszki chmielu. Szklanka naparu wypitego wieczorem pozwala się wyciszyć, zrelaksować i poprawia jakość snu.

Zioła, które oczyszczają drogi oddechowe to także tymianek, prawoślaz, czarnuszka. Nie ma naukowych badań potwierdzających ich skuteczność na chrapanie, ale nie zaszkodzi spróbować.

Stosowanie ziół należy skonsultować z lekarzem, szczególnie podczas długotrwałego zażywania jakichkolwiek leków lub w przypadku alergii.

Olejek na chrapanie

Ponieważ niektóre olejki eteryczne wykazują działanie udrażniające drogi oddechowe, mogą być skuteczną metodą na chrapanie. Właściwości takie posiadają np.:

 • olejek z drzewa herbacianego,
 • olejek sosnowy,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek miętowy,
 • olejek pichtowy,
 • olejek tymiankowy.

Aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, trzeba wiedzieć, jak je stosować. Można robić z nich inhalacje, wpuszczając kilka kropel do miski z ciepłą wodą i wdychając unoszącą się, aromatyczną parę. Zabieg taki warto powtarzać codziennie przed pójściem spać, by osiągnąć zadowalające efekty.

Można także używać olejków do kominków zapachowych, ustawiając je wieczorem w sypialni. Jest to być może mniej skuteczna metoda niż inhalacja, ma za to dodatkowe działanie w postaci wyciszenia organizmu i wprowadzenia nastroju sprzyjającego spokojnym zasypianiu. A to, jak wiemy jest  niezbędne do walki z zaburzeniami snu.

Niektórzy stosują też na chrapanie okłady na brzuch z olejku rycynowego. Efekt powinien być zauważalny po dwóch tygodniach stosowania.

Medyczne sposoby na chrapanie

Jeśli zmiana stylu życia i domowe sposoby na chrapanie okazują się nieskuteczne, należy zgłosić się do lekarza. Specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem tej dolegliwości jest laryngolog. To, jak wygląda leczenie, zależy przede wszystkim od podłoża problemu.

Kiedy chrapanie wynika z niedrożności dróg oddechowych, można leczyć je, stosując maskę tlenową podłączoną do tzw. aparatu CPAP, utrzymującego u śpiącej osoby dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Jeśli jednak przyczyną jest wiotkość tkanek miękkich gardła lub inne nieprawidłowości anatomiczne, konieczny może okazać się zabieg na chrapanie. Operacje tego rodzaju nie są refundowane przez NFZ, a ich cena jest bardzo różna, w zależności od rodzaju zabiegu, jego rozległości itd. Trzeba jednak nastawiać się na koszt rzędu od kilkuset do nawet 3000 zł.

Zabieg na chrapanie u laryngologa może mieć postać tradycyjnej operacji z nacinaniem tkanek (np. w przypadku krzywej przegrody nosowej) lub laseru.

Zabieg laserowy cieszy się dobrymi opiniami pacjentów, jest nieinwazyjny, bezbolesny, nie wymaga przygotowań ani późniejszej rekonwalescencji.

Niekiedy stosuje się też implanty, które wzmacniają podparcie podniebienia miękkiego. Ta metoda jest minimalnie inwazyjna i również pozwala szybko powrócić do normalnego funkcjonowania.

Wyboru odpowiedniej metody, na podstawie szczegółowych badań, powinien dokonać lekarz.

Aparat na chrapanie

Ludzie zmagający się z chrapaniem często wolą uniknąć zabiegowych metod leczenia i szukają rozmaitych aparatów i gadżetów pomagających niwelować objawy i walczyć z problemem.

Oprócz omówionych już akcesoriów na chrapanie, takich jak aparat tlenowy czy ortodontyczny, rozmaite wkładki i nakładki, ustniki, klipsy, maski, istnieją jeszcze inne elektroniczne urządzenia pomagające chrapiącym. Są to np.:

 • zegarek/bransoleta na chrapanie – posiada wbudowany czujnik wychwytujący wibracyjne dźwięki wywołane chrapaniem, po ich wykryciu aktywowana zostaje stymulacja nerwów zwiększająca napięcie w drogach oddechowych,
 • pierścień/obrączka na chrapanie – do zakładania na mały palec dłoni, posiada magnesy lub punkty nacisku działające na zasadzie akupunktury; dzięki nim pierścionek stymuluje napięcie mięśniowe dróg oddechowych,
 • inhalatory – do wykonywania inhalacji nawilżających i udrażniających drogi oddechowe, niektóre nadają się do wykonywania inhalacji z olejków eterycznych, inne – wyłącznie z soli fizjologicznej, dlatego każdej maszyny należy używać zgodnie z zaleceniami producenta,
 • nawilżacz powietrza – sprawdzi się u osób, u których chrapanie wynika z przesuszenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych i związaną z nią niedrożnością; do niektórych nawilżaczy można dodać olejki eteryczne zwiększające skuteczność działania.

To, które z urządzeń okaże się najlepsze na chrapanie, decydują przede wszystkim indywidualne upodobania pacjenta oraz przyczyna problemu.

Aplikacja na chrapanie

Trudno dziś wyobrazić już sobie sferę życia, do której nie wymyślono jeszcze żadnej pomocnej aplikacji. Powstały więc już aplikacje na chrapanie, które pomagają:

 • monitorować i rejestrować objawy,
 • tworzyć statystyki związane z natężeniem chrapania, jego częstotliwością itd.,
 • tworzyć wykresy i grafiki na podstawie tych statystyk,
 • ustalić przyczynę występujących objawów,
 • stworzyć obraz kliniczny przed wizytą u lekarza.

Niektóre z nich działają samodzielnie, inne są pomocą dla rozmaitych urządzeń. Obecnie w wielu sklepach internetowych kupić można maskę, opaskę czy poduszkę na chrapanie z aplikacją

Połączenie to pozwala na wykrywanie wibracji i natychmiastowym pobudzeniu urządzenia do działania przeciw chrapaniu. Aby wyrobić sobie opinię o danej aplikacji, warto stosować ją co noc przez dłuższy okres czasu.

Na chrapanie dla dzieci i kobiet w ciąży

Szczególnym czasem, w którym nie każde leczenie można wdrożyć w bezpieczny sposób jest ciąża. Rozwijający się w macicy płód jest niezwykle delikatny i różne substancje zażywane przez matkę mogą mu zaszkodzić.

Stosowanie wszelkich leków na chrapanie w ciąży typu spraye, krople, syropy czy tabletki należy więc koniecznie skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym.

Nie można jednak lekceważyć w tym czasie objawów bezdechu, ponieważ niedotlenienie organizmu może być groźne nie tylko dla kobiety ciężarnej, ale i dziecka.

Co zatem zastosować na chrapanie w ciąży? Bezpieczniejsze niż środki farmaceutyczne mogą być wówczas mechaniczne rozwiązania udrożniające drogi oddechowe, np. wkładki do nosa.

Objawem wymagającym szczególnej uwagi jest chrapanie u dzieci. Przed zastosowaniem u nich jakichkolwiek domowych sposobów typu smoczek na chrapanie lub leków w postaci syropu czy sprayu, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Takie objawy u najmłodszych pacjentów świadczą zwykle o nieprawidłowościach w obrębie dróg oddechowych – infekcji, wadzie anatomicznej, przeroście migdałka itd. Symptomów nie można zatem lekceważyć i zawsze trzeba ustalić ich przyczynę.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Heitzman, Zaburzenia snu – przyczyna czy skutek depresji?, w: Psychiatria Polska 2009, tom XLIII, numer 5, strony 499–511.
 • W. Pierzchała, A. Oławska-Dzierżęga, Zaburzenia snu w chorobach wewnętrznych, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 1, 50–57.
 • P. Spork, Chrapanie we śnie. Jak z tym walczyć?, Pantera Books, ISBN 978832043383833.
 • D. Domaradzki , P. J. Stryjewski, M. Konieczyńska , J. Lelakowski, Obturacyjny bezdech senny — diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, w: Folia Cardiologica 2016 tom 11, nr 3, strony 253–259.
 • A. Hasiec, Ł. Szumowski, F. Walczak, Obturacyjny bezdech — senny zabójca, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2012, vol 6, no 3, 103–114 https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/19243/15136 [30.06.2022].
 • Proste ćwiczenia przeciw chrapaniu, Puls Medycyny.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Problemy ze snem
Chrapanie – co je wywołuje i jak je pokonać?
Mężczyzna chrapie, a kobieta chowa głowę pod poduszką
Jakie są przyczyny zaburzeń snu i jak je leczyć?
Kobieta ma zaburzenia snu
Co to jest hipersomnia? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta cierpiąca na hipersomnie
Podobne artykuły
Mężczyzna obudził się w nocy
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?
Kobieta przywiązana do łóżka
Paraliż senny - co to jest? Jakie są mechanizmy jego powstawania? Ile trwa i jak sobie z nim radzić?
Kobieta borykająca się z problemem bezsenności z powodu nerwicy
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić? Leczenie
Zespół bezdechu sennego - przyczyny, objawy, leczenie
Chrapiący mężczyzna
Sposoby na chrapanie – jakie są najlepsze i dlaczego?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!