
Spis treści
Najnowsze badania CBOS wykonane na zlecenie Centrum Medycznego MML pokazują, że prawie 13 milionów Polaków chrapie. Statystycznie mężczyźni chrapią częściej niż kobiety. Problem ten dotyczy szczególnie osób starszych, u których mięśnie są bardziej wiotkie, pacjentów otyłych, nadużywający alkoholu, a także osób z anomaliami anatomicznym w obrębie nosa i gardła. Chrapanie nie jest zdrowe i nie wolno go lekceważyć, bo może prowadzić do gorszego dotlenienie organizmu, problemów z koncentracją, osłabienia libido, a związany z chrapaniem bezdech senny sprzyja poważnym dolegliwościom kardiologicznym. Zatem co zrobić żeby nie chrapać?
- Czy wiesz, że: Bezdech senny zaczyna się od chrapania
Domowe sposoby na chrapanie
Gdy dojdziemy do wniosku, że chrapanie jest regularne i coraz bardziej uciążliwe dla nas i otoczenia, zacznijmy od domowych sposobów na chrapanie. Zanim pójdziemy do lekarza warto sprawdzić, czy sytuacji nie poprawi zmiana pewnych nawyków, które mogą zaburzać oddychanie podczas snu. W pierwszej kolejności trzeba kontrolować pozycję, w jakiej śpimy. Leżąc na wznak częściej chrapiemy, bo język opada ku tyłowi, otwierają się usta i zwęża się kanał nosogardła. Dlatego lepsze jest spanie na boku.
Warto też zadbać o odpowiednie podparcie głowy, najlepiej kupić sobie poduszkę anatomiczną, która dopasowuje się do kształtu głowy i będzie stanowiła dla niej odpowiednie podparcie.
Ważne są także warunki, jakie panują w sypialni. Pokój, w którym śpimy, powinien być często wietrzony, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza a wilgotność 40-60 procent. To zapobiegnie wysuszaniu błony śluzowej, które może być przyczyną chrapania.
Chrapaniu sprzyja też alkohol i nikotyna, dlatego warto zrezygnować z tych używek. Nie powinniśmy pić dwie godziny przed snem, bo alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobnie zresztą jak tabletki nasenne. Z palenia trzeba zrezygnować na stałe, bo nikotyna podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki, utrudniając tym samym przepływ powietrza.
Małoinwazyjne sposoby na chrapanie
Jeśli domowe sposoby na chrapanie nie pomogą, trzeba o pomoc poprosić lekarza. Niestety nie ma jednego skutecznego leku na chrapanie. Niezależnie od przyczyny, według lekarzy laryngologów, najskuteczniejszymi sposobami leczenia chrapania są metody zabiegowe, które likwidują powody dolegliwości a nie jej objawy, jak urządzenia do wspomagania oddychania typu proteza powietrzna CPAP.
Do małoinwazyjnych technik leczenia chrapania można zaliczyć m.in. techniki radiowe, które wykorzystuje się, gdy u pacjenta występuje przerost nasady języka, przerost języczka, nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerost i obrzęk małżowin nosowych, przerost migdałków podniebiennych czy polipy nosa. Jedna z najpopularniejszych metod usuwania dysfunkcji tkanki miękkiej podniebienia jest koblacja, która dzięki wykorzystaniu fal radiowych i niskich temperatur nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Czy wiesz, że? Krótkie drzemki poprawiają pamięć
Innym sposobem na chrapanie jest technika Pillar polegająca na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie pacjenta. Usztywnione w ten sposób podniebienie powoduje szybką redukcję chrapania. U otyłych pacjentów lekarz może także laserowo zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie jamy ustnej i gardła.
Czytaj też:
- Chrapiesz? Czy to początek poważnej choroby?
- 7 podstawowych zaburzeń snu
- Bezdech senny zaczyna się od chrapania
Oceń artykuł
(liczba ocen 18)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!