Najzdrowsze miejsce w internecie

Bezdech senny - jak go leczyć?

Leczenie bezdechu sennego jest sporym wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ nie ma jednej metody, która dawałaby pacjentowi gwarancję pełnego wyleczenia. Niezależnie jednak od sposobu leczenia bezdechu sennego jedno jest pewne, pacjenci z nadwagą, którzy stanowią większość chorych z tą przypadłością, muszą zrzucić zbędne kilogramy.
Pacjent z problemem bezdechu sennego
Źródło: 123RF
Spis treści

Dobór odpowiedniego sposobu leczenia bezdechu sennego zależy przede wszystkim od przyczyn oraz stopnia nasilenia występujących dolegliwości. Lekarz laryngolog musi zdiagnozować czy zaburzeniu w oddychaniu podczas snu są związane z budową anatomiczną w obszarze nos i gardła, czy pacjent ma powiększone migdałki, czy przeszkadza mu w oddychaniu krzywa przegroda nosową, a może problemem jest zbyt wiotkie podniebienie miękkie.

Bezdech senny leczenie operacyjne

Część lekarzy laryngologów i kardiologów uważa, że skutecznym sposobem leczenia chrapania oraz różnych postaci bezdechu sennego są metody zabiegowe, które likwidują przyczyny dolegliwości, takie jak plastyka podniebienia, języczka czy małżowin nosowych.

Najczęściej leczenie operacyjne przeprowadza się u osób z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby, które poradziły sobie z nadwaga, nie mają problemów z układem krążenia.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji lekarze mogą wyprostować przegrodę nosa, usunąć polipy i powiększone migdałki, a nawet wyciąć fragment języka.

Choć pacjenci leczeni chirurgicznie zdecydowanie mniej chrapią i mają mniej bezdechów nocnych, cały czas nie ma badań, które udowodniłyby, że metoda operacyjna daje 100-procentową pewność wyleczenia. Według niektórych źródeł jej skuteczność sięga 50 procent, a dodatkowo u osób z nadciśnieniem, cukrzycą lub po zawale mogą pojawić się powikłania.

Bezdech senny leczenie: proteza CPAP

Jeszcze do niedawna proteza powietrzna CPAP uważana była za złoty standard w leczeniu bezdechu sennego. CPAP to urządzenie, które wtłacza śpiącej osobie powietrze pod zwiększonym ciśnieniem przez nos lub usta prosto do płuc.

Ciśnienie wewnątrz gardła pacjenta jest większe niż na zewnątrz ciała, co zapobiega zapadaniu się gardła i powstaniu bezdechu.

Metoda nie jest jednak zbyt dobrze akceptowana przez pacjentów, bo CPAP jest dużym, głośnym urządzeniem, a pacjent musi być do niego podłączony przez cała noc za pomocą rury. To wpływa na uczucie dyskomfortu podczas snu. Ostatnio New England Journal of Medicine – jeden z najlepszych periodyków medycznych – opublikował wyniki badań nad CPAP.

Wynika z nich, że urządzenie nie przedłuża życia osób dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowymi, a ilość udarów mózgu, zawałów serca i poważnych arytmii nie zmniejszyła się u osób używających CPAP.

Bezdech senny leczenie: aparat nazębny

Inną nieinwazyjną metodą leczenia bezdechu sennego jest stosowanie specjalnej protezy dentystycznej, którą pacjent wkłada na noc do ust. Ma ona za zadanie wysunięcie żuchwy do przodu i odsunięcie języka od tylnej ściany gardła.

Metoda przeznaczona jest dla chorych z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby, bez obciążeń kardiologicznych. Lekarze przyznają jednak, że podobnie, jak inne metody leczenia objawowego i ta nie ma zbyt wielkiej skuteczności. Aparaty czy specjalne plastry pomagają z reguły na krótko, zaledwie na jedną lub dwie godziny.

Bezdech senny leczenie: nowinki

Nową metodą leczenia bezdechu sennego jest zabieg AIRVANC, której skuteczność wypróbowano już w amerykańskich szpitalach. Ma tę zaletę, że nie wymaga większej ingerencji, bo polega na zrobieniu 3-4 mm nacięcia pod językiem.

Podczas godzinnego zabiegu lekarz przesuwa nasadę języka do przodu, w kierunku żuchwy, co ułatwia przepływ powietrza i powoduje lepsze dotlenienie organizmu. Pacjent odczuwa wyraźną poprawę jakości snu już pierwszej nocy. Metodę tę można zastosować u każdego pacjenta, kiedy inne mniej inwazyjne metody nie przyniosły spodziewanego efektu. Wiek pacjenta nie ma tu znaczenia.

Innymi metodami małoinwazyjnymi jest zastosowanie tzw. noża plazmowego, który zamyka naczynia krwionośne, noża rotującego, laseroterapii czy radiochirurgii. 

 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Głęboki sen - ile powinien trwać i jak go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Podobne artykuły
Co ułatwia zasypianie?
Co ułatwia zasypianie? Techniki Jak szybko zasnąć i przespać całą noc?
Osoba relaksująca się nad wodą
Techniki relaksacyjne - na stres i przed snem
Kobieta cierpiąca na hipersomnie
Hipersomnia - co to jest i jak się objawia?
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - czy pomaga w walce z bezsennością?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj