Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?

Chrapanie u niemowlaka może być niegroźne, ale zdarza się, że jest symptomem choroby. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto skonsultować się z pediatrą i poznaj metody, pozwalające poprawić jakość snu malucha.
Dziecko chrapie w czasie snu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Chrapanie zdarza się bardzo często u nowo narodzonych dzieci – jest objawem wiotkości krtani, która mija samoistnie.
  • Chrapanie u starszych dzieci najczęściej jest związane z zatkanym nosem, jednak może też być sygnałem poważniejszych chorób, takich jak bezdech senny.
  • Istnieją domowe sposoby na poprawę jakości snu dziecka – takie jak picie naparów ziołowych, częste wietrzenie i używanie nawilżaczy powietrza.
Spis treści

Reklama

Przyczyny chrapania u dziecka

Przyczyny chrapania u dziecka bywają mniej lub bardziej poważne, dlatego warto mieć świadomość, w jakich przypadkach należy skonsultować się z pediatrą.

Okazjonalne, ciche chrapanie u dziecka, zwłaszcza podczas choroby, jest zazwyczaj nieszkodliwe. Jednak regularne, głośne chrapanie lub jego nasilenie mogą być niepokojące.

Kluczową kwestią jest stwierdzenie - czy jest to stan przejściowy, związany np. z infekcją, czy też objawy utrzymują się dłużej, bo to z kolei może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.

Najczęstszą przyczyną chrapania u dziecka jest zatkany nos. Jeśli objawy nie mijają po kilku dniach, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Tym bardziej, że jednym z częstszych powodów chrapania u dziecka jest alergia, a ta jak wiadomo wymaga dalszej diagnozy.

Kwestią, której warto się przyjrzeć bliżej jest chrapanie u dziecka a migdały. Problem dotyczy przede wszystkim maluchów często miewających infekcje. Jeśli katar nie mija, a dodatkowo dziecko zaczęło chrapać – przyczyną mogą być powiększone migdałki, wskazujące na stan zapalny

Często występuje też chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka - ale to stan przejściowy, spowodowany obrzękiem pooperacyjnym.

Kolejną kwestią, na którą warto się uwrażliwić jest chrapanie u nowo narodzonych dzieci. W pierwszych miesiącach życia chrapanie jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak jeśli zauważymy niepokojącą zmianę - warto reagować od razu.

Dziwne chrapanie u noworodka zawsze powinno być konsultowane z lekarzem pediatrą, gdyż może być objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym. Z tego też powodu wizyty u pediatry wymaga również chrapanie z zamkniętymi ustami u dziecka.

Reklama

Chrapanie u dziecka bez kataru

Choć chrapanie u dzieci wiąże się zazwyczaj z infekcją, istotną kwestią, jaka często niepokoi rodziców jest chrapanie u dziecka a brak kataru.

Warto mieć świadomość, że chrapanie u dziecka bez kataru wiąże się często z uciskiem tkanki na gardło, jak ma to miejsce u dzieci z otyłością oraz przy przeroście migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego (popularnie zwanego trzecim migdałem).

Najczęściej w takiej sytuacji dodatkowo zauważymy chrapanie z zamkniętymi ustami u dziecka. Do przerostu migdałków dochodzi najczęściej w pierwszych trzech latach życia malucha – w wyniku walki organizmu z nawracającymi infekcjami.

Jeśli dziecko chrapie bez kataru, pierwszą kwestią, jaką warto zweryfikować, jest stan migdałków - maluch powinien być zbadany przez specjalistę laryngologa.

Niepokojącą wielu rodziców kwestią jest także chrapanie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Sytuacja, gdy niemowlę chrapie przez nos wiąże się najczęściej z wiotkością krtani, która jest stanem przejściowym i mija przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia.

Uwagi pediatry wymaga jednak przypadek, gdy nie tylko niemowlę chrapie, ale również ma problemy z przełykaniem, albo nie przybiera na wadze. Taka sytuacja bezwzględnie wymaga dalszej diagnozy w kierunku refluksu treści żołądkowej – pediatra może skonsultować przypadek z gastrologiem.

Jeśli dziecko chrapie przez nos przyczyną może być skrzywiona przegroda nosowa. Taka sytuacja może powodować zwężenie jednego lub obu nozdrzy, co utrudnia swobodny przepływ powietrza i w efekcie powoduje chrapanie.

Sytuacją, która jest niebezpieczna i na którą warto być wyczulonym jest towarzyszący chrapaniu bezdech senny u dziecka, który w klasyfikacji ICD istnieje pod numerem G47.3, a w ICD-11 - 7A41 (Obstructive sleep apnoea). To poważne schorzenie, w którym oddychanie jest chwilowo przerywane podczas snu.

Objawy bezdechu sennego  obejmują:

  • głośne chrapanie,
  • długie przerwy w oddychaniu,
  • częste budzenie się w nocy,
  • nadmierne pocenie się podczas snu.

Dzieci z bezdechem sennym mogą być drażliwe i mieć trudności z koncentracją, w wyniku której występuje często spadek wyników w nauce. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u pediatry, który najczęściej zleca także dodatkowe badania.

W niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z laryngologiem lub specjalistą medycyny snu.

Reklama

Chrapanie u dziecka podczas infekcji

Najczęściej chrapanie u dziecka podczas infekcji jest efektem obrzęku błony śluzowej, który może rozprzestrzeniać się na inne części dróg oddechowych, w tym na gardło. Obrzęk dodatkowo utrudnia przepływ powietrza i prowadzi do chrapania.

Chrapanie u dziecka przy katarze jest zjawiskiem fizjologicznym. Gdy nos jest zatkany, śpiący maluch zaczyna automatycznie oddychać przez usta.

Język przesuwa się do tyłu, zwężając drogi oddechowe. Zwiększone ciśnienie powietrza przepływającego przez gardło powoduje, że tkanki wibrują i to właśnie dlatego dziecko chrapie przy katarze.

Jeżeli dziecko ma objawy przeziębienia i stan podgorączkowy – chrapanie nie stanowi powodu do obaw. W takiej sytuacji przyda się syrop przeciwgorączkowy dla małych dzieci. Dodatkowo warto zastosować delikatne płukanie solą fizjologiczną, aby oczyścić i nawilżyć nos.

Bardziej nurtującą kwestią jest zapalenie zatok a chrapanie u dziecka. Charakterystyczny obrzęk błony śluzowej w zatokach przynosowych jest wywołany przez proces zapalny, który może rozprzestrzeniać się na błonę śluzową nosa.

Zatkany nos może zmusić dziecko do oddychania przez usta podczas snu, co zwiększa ryzyko chrapania. Zapalenie zatok, kwalifikowane w ICD-10 jako J01, w ICD-11 jako CA01 Acute sinusitis często wiąże się też z nadmierną produkcją śluzu, który zalega i może blokować drogi oddechowe w nosie.

Trudności w oddychaniu przez nos zwiększają oczywiście ryzyko chrapania, dlatego zapalenie zatok a chrapanie dziecka to tak częsty zestaw objawów.

Poważniejszą kwestią jest chrapanie przy anginie ropnej. Choroba ta oznaczana jest w klasyfikacji ICD-10 jako J03 - ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. U dziecka dochodzi do nagłego osłabienia, pojawienia się charakterystycznych nalotów na gardle i powiększenia węzłów chłonnych.

Także gorączka i chrapanie u dziecka to dla większości rodziców sygnały alarmujące. Co ważne – infekcji nie musi towarzyszyć katar, chrapanie jest w tym wypadku wynikiem obrzęku gardła i migdałków. Jeśli dziecko jest bardzo osłabione i zdradza powyższe objawy, konieczna jest wizyta u pediatry, który najprawdopodobniej przepisze antybiotyk.

Wysoka gorączka i chrapanie u dziecka są zresztą zawsze wskazaniem do kontroli przez lekarza.

Reklama

Dziecko chrapie w nocy

Jeśli dziecko chrapie przez sen, istnieje kilka kroków, które możemy podjąć, aby pomóc mu lepiej oddychać i zapewnić spokojniejszy sen.

  1. Gdy dziecko chrapie podczas snu, uniesienie jego głowy usprawni przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Możemy to zrobić, umieszczając dodatkową poduszkę pod materacem w miejscu, gdzie leży głowa dziecka, lub podnosząc głowicę łóżka. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że pozycja jest bezpieczna i nie ma ryzyka upadku czy zakręcenia się w pościeli.
  2. Zbyt ciepłe powietrze w pokoju może powodować obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, co może przyczyniać się do chrapania. Dlatego warto utrzymywać umiarkowaną temperaturę w pokoju dziecka, unikając przegrzewania.
  3. Często niemowlę chrapie podczas snu, jeśli powietrze w pokoju jest zbyt suche. Nawilżacz powietrza jest w tej kwestii nieoceniony.
  4. Gdy dziecko chrapie w nocy, warto zwrócić uwagę na czynniki środowiskowe, takie jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki. Regularne odkurzanie, pranie pościeli w gorącej wodzie i unikanie zwierząt w sypialni mogą zwiększyć komfort malucha i ułatwić mu oddychanie przez sen.

Reklama

Co stosować na chrapanie u dziecka?

Rodzice obserwujący chrapanie u niemowlaka są często zestresowani i sen spędza im z powiek pytanie: co zastosować na chrapanie u dziecka?

Warto mieć świadomość, że z pozycji opiekuna można naprawdę wiele zdziałać - przede wszystkim: samemu nie palić papierosów. Gdy np. roczne dziecko chrapie, a rodzice powoli wyeliminowali wszystkie powyższe czynniki, przyczyną może być bierne palenie.

Należy unikać ekspozycji na dym tytoniowy i inne drażniące substancje, które mogą powodować obrzęk błony śluzowej i chrapanie.

U dzieci z nadwagą kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych. Gdy dziecko chrapie, utrata wagi może realnie podnieść komfort snu.

Gdy dziecko chrapie, a rodzice powoli wyeliminowali wszystkie powyższe czynniki, przyczyna może być anatomiczna. W niektórych przypadkach chirurgiczna korekta skrzywionej przegrody nosowej może być konieczna. Warto skonsultować tę kwestię z laryngologiem.

Lek na chrapanie dla dzieci

Rodzice, których stresuje chrapanie dziecka szukają również farmakologicznego remedium. Warto jednak pamiętać, że chrapanie to nie choroba, a objaw, zatem lek na chrapanie dla dzieci powinien leczyć pierwotną przyczynę.

Gdy przechodzący infekcję 3-latek chrapie w wyniku infekcji, w celu złagodzenia bólu i obrzęku zalecane są klasyczne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak np. acetaminofen.

Jeśli infekcja się przedłuża, chrapanie może być spowodowane bakteryjnym zapaleniem gardła lub migdałków. W takim wypadku konieczna jest wizyta u pediatry, który najprawdopodobniej przepisze antybiotyki.

Jeśli 4-latek chrapie i na tym etapie udało się już zdiagnozować alergię, pomocne mogą być także krople do nosa z kortykosteroidami: np. flutykazon czy mometazon. Jeśli chrapanie dziecka nie ustaje, leki przeciwhistaminowe, takie jak cetirizyna czy loratadyna mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

W rzadkich przypadkach chrapanie u dziecka 4-letniego może być związane z astmą lub innymi schorzeniami dróg oddechowych. W takich sytuacjach pediatra zaleca konsultację z laryngologiem, a dziecko dostaje najczęściej leki rozszerzające oskrzela.

Jeśli chrapanie jest spowodowane refluksowym zapaleniem przełyku, pomocne mogą okazać się leki zmniejszające kwasowość żołądka.

Mimo że niektóre preparaty są dostępne bez recepty, zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku. Lekarz może dostarczyć informacji na temat odpowiedniej dawki, potencjalnych interakcji z innymi lekami i możliwych skutków ubocznych.

Domowe sposoby na chrapanie u dzieci

Rodzice, których martwi głośne chrapanie u dziecka, a wraz z pediatrą wyeliminowali już poważne przyczyny medyczne, ucieszy fakt, że istnieją także domowe sposoby na chrapanie u dzieci.

Warto wiedzieć, że chrapanie u noworodka można znacząco zredukować poprzez regularne wietrzenie sypialni przed snem. Dopływ świeżego powietrza znacząco poprawia jakość oddychania śpiącego malucha.

Receptą na chrapanie niemowlaka może być częstsze pojenie dziecka, dzięki któremu zmniejsza się lepkość śluzu w gardle i nosie.

Jeśli dziecko strasznie chrapie, warto zachęcać je do zmiany pozycji podczas snu – zamiast na plecach, powinno spać na boku, aby ułatwić sobie przepływ powietrza.

Ważne jest też zachowanie wieczornej rutyny: regularność cyklu dobowego może znacząco poprawić jakość snu i zmniejszyć chrapanie. Dlatego warto zachęcać dziecko do kładzenia się spać i wstawania o stałych porach.

Pomocne mogą być również napary ziołowe: rumianek, lawenda czy melisa podane wieczorem, także poprawią jakość snu.

Domowe metody mogą pomóc w zmniejszeniu chrapania, lecz jeśli chrapanie u dziecka jest uporczywe lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Zuzanna Groniewicz, Andrzej Kukwa, Wojciech Kukwa, Przerost migdałka gardłowego u dzieci – aspekty kliniczne, https://www.standardy.pl/artykuly/id/264 [dostęp z dnia 09.09.2023]
  • Chrapanie u dzieci – dlaczego dziecko chrapie w nocy? https://niechrapanie.pl/2021/12/22/moje-dziecko-chrapie-w-nocy/ [dostęp z dnia 09.09.2023]
  • 10 sposobów na zdrowy sen dziecka, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/10-sposobow-na-zdrowy-sen-dziecka [dostęp z dnia 09.09.2023]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Dziecko na plarzy
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Dziecko chrapie w czasie snu
Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie

Reklama