Smoczek dla noworodka to jeden z istotnych elementów wyprawki. Często jego zakup nie jest do końca przemyślany przez młodych rodziców. Stosowanie smoczków ma wiele „za” i „przeciw”. Dlatego też jego wybór ma tak duże znaczenie. Prawidłowo dobrany i stosowany uspokaja dziecko, a źle dobrany może doprowadzić do wad zgryzu. Noworodki mają ogromna potrzebę ssania. I niekiedy samo karmienie piersią nie wystarcza.
Co to jest smoczek dynamiczny?
Aby scharakteryzować smoczek dynamiczny, należy poznać inne rodzaje smoczków, aby podjąć właściwą decyzję przy zakupie.
Podstawowe rodzaje smoczków dla noworodków to:
- dynamiczne,
- ortodontyczne (zwane też anatomicznymi),
- dla wcześniaków,
- terapeutyczne.
Smoczki ortodontyczne, dla wcześniaków czy terapeutyczne to szczególne rodzaje z konkretnym przeznaczeniem. Ortodontyczne mają głównie zapobiegać powstawaniu nieprawidłowościom jamy ustnej, dla wcześniaków przeznaczone są tylko dla dzieci wcześniej urodzonych, a terapeutyczne stworzone do poprawiania wad zgryzu i używane po indywidualnej konsultacji z lekarzem.
Smoczki dynamiczne poleca wiele osób i lekarzy. Każde dziecko ma ogromne pragnienie ssania. Już nawet w łonie matki można zaobserwować, jak maluchy przyciągają palec ku buzi. Odruch ssania jest bardzo ważny. To natura wyposażyła każdego w tę umiejętność, a smoczki dynamiczne tylko ją podtrzymują. Każdy smoczek wycisza dziecko, uspokaja, a także w pewnym sensie zaspokaja potrzeby emocjonalne. U niektórych dzieci odruch ssania jest bardzo silnie rozwinięty, a brak takiej możliwości powoduje frustrację i niezadowolenie.
Reklama
Dynamiczny smoczek - cechy
Oto podstawowe cechy, jakimi powinien charakteryzować się ten rodzaj smoczka:
- charakterystyczna budowa gumki do ssania- tego typu smoczki zrobione są z gumy, składającej się z wielu warstw silikonu,
- wiele warstw wewnętrznych wypustek - mają one przypominać kanaliki laktacyjne,
- stworzony na wzór kobiecego sutka - założeniem jest, aby podobnie układał się w jamie ustnej dziecka,
- dwa otwory w tarczy smoczka - ma to zapewniać lepszą wentylację powietrza,
- wycięcie na nos dziecka - smoczek ten ma zapewnić dziecku komfort i swobodne oddychanie.
Ale to co głównie wyróżnia smoczki dynamiczne spośród innych to zapewnienie zdrowego ssania dzięki użyciu silikonu o niejednorodnych warstwach. Dzięki temu odruch ssania jest właściwie podtrzymywany, a taka konstrukcja zapobiega odruchowi zagryzania smoczka.
Reklama
Smoczek dynamiczny czy anatomiczny?
Wobec mnogości smoczków na rynku trudno czasem podjąć decyzję, który wybrać. Rodzice często wahają się pomiędzy wyborem dynamicznegoczy anatomicznego.
Smoczek anatomiczny(zwany też ortodontycznym) ma przede wszystkim zapobiegać wadom zgryzu czy podniebienia. Podawanie dziecku tego rodzaju akcesorium przynosi wiele korzyści. Ale należy zawsze stosować go z rozwagą, aby nie zaszkodzić.
Smoczki dynamiczne z niejednorodnym silikonem powodują aktywne ssanie, nie zaburzając jednocześnie oddychania i prawidłowego połykania śliny. To właśnie ich dynamiczność jest główną zaletą tego typu smoczków.
Co powoduje częste polecanie smoczków dynamicznych? Oto ich główne zalety:
- zaprojektowanie w taki sposób, aby kształtem przypominać brodawkę sutkową mamy,
- uruchamianie odruchu ssania tak, aby jak najbardziej przypominać ssanie podczas karmienia naturalnego,
- wydłużanie smoczka w trakcie ssania podobnie do sutka mamy, dzięki miękkie i cienkiej końcówce,
- twarda podstawa w części miedzy wargami, która jest mocnym oparciem dla ust dziecka,
- dynamika przypominająca dynamikę kobiecej piersi podczas karmienia.
Reklama
Dynamiczny smoczek uspokajający
Dobór właściwego smoczka dynamicznego ma ogromne znaczenie. W tym przypadku od wyboru rodziców zależy rozwój zgryzu dziecka, podtrzymywanie odruchu ssania czy nawet prawidłowy rozwój mowy. Źle dobrany smoczek może negatywnie wpływać na rozwój wyrostków zębowych czy nawet częste infekcje dróg oddechowych (przy niewłaściwym domykaniu ust).
Właściwie dobrany powinien spełniać następujące warunki:
- posiadać wielowarstwowy silikon, który pobudza podczas ssania większość mięśni jamy ustnej,
- pobudzać dynamiczną pracę buzi malucha, która stwarza podstawy do prawidłowego rozwoju mowy,
- budowę, która ma zapewniać prawidłowe oddychanie i połykanie śliny,
- prozdrowotną konstrukcję, która ma wspomagać rozwój układu oddechowego dziecka i właściwe dotlenienie,
- posiadać gładką rączkę, bez ostrych brzegów, aby nie kaleczyć dziecka,
- dokładnie przylegająca do buzi dziecka tarcza smoczka, właściwie wyprofilowana, z otworami dla wentylacji, nie zasłaniająca nosa.
Jeżeli decyzja o wyborze smoczka sprawia trudność rodzicom, można skonsultować zakup z lekarzem pediatrą. Ważne, aby dynamiczny smoczek miał odpowiedni kształt, prawidłowy rozmiar dla dziecka oraz otwory w tarczy. Należy zawsze pamiętać, aby nie zawierał Bisfenolu A, czyli szkodliwej chemicznej substancji.