Stopa cukrzycowa – jak uniknąć amputacji?

Starszy niż rok
Niezwykle istotne jest, by osoby chore na cukrzycę dbały o swoje stopy. Piszemy, jak można zapobiec stopie cukrzycowej.
 

Stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzyca,234.html">cukrzycy, trudno się leczy, często prowadzi do nieodwracalnych zmian i deformacji w obrębie stopy, co wcale nierzadko kończy się amputacją. Dlatego tak ważne jest, aby chorzy na cukrzycę przykładali dużą uwagę do higieny i pielęgnacji swoich stóp.

Zadbaj o stopy

W zapobieganiu rozwojowi stopy cukrzycowej bardzo ważną zasadą jest codzienne wieczorne oglądanie stóp, także między palcami, w poszukiwaniu małych ranek czy otarć.

Zobacz też: Rola diety w leczeniu cukrzycy.

Poza tym istotne jest też codzienne mycie stóp w wodzie o temp poniżej 37 st. C (należy mierzyć temperaturę wody, by się nie poparzyć – w cukrzycy zaburzone może być też odczuwanie temperatury) oraz dokładne ich suszenie.

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Profilaktyka

Należy też unikać chodzenia boso oraz noszenia butów bez skarpet. Same skarpetki powinno się zakładać szwami na zewnątrz albo kupować takie bez szwów. 

Dobrym zwyczajem jest codzienne sprawdzanie dłonią wnętrza butów, w celu np. poszukiwania drobnych kamyczków, które są tak drażniące dla stóp zdrowych osób, a mogą być zupełnie niewyczuwalne przez osoby z neuropatią cukrzycową. 

Zaleca się też obcinanie paznokci „na prosto” oraz unikanie samodzielnego usuwania zrogowaceń i modzeli. 

Zobacz wideo: Cukrzyca - co powinno nas zaniepokoić

Najważniejsze, by uświadomić sobie, że stopa cukrzycowa to bardzo poważne schorzenie, mogące doprowadzić do utraty całej kończyny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować jej pierwszych symptomów, a w razie zauważenia skaleczenia, zadrapania czy owrzodzenia na stopie jak najszybciej skierować swe kroki się do lekarza!

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA