Stopa cukrzycowa – jak uniknąć amputacji?

Niezwykle istotne jest, by osoby chore na cukrzycę dbały o swoje stopy. Piszemy, jak można zapobiec stopie cukrzycowej.

Spis treści

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzycy, trudno się leczy, często prowadzi do nieodwracalnych zmian i deformacji w obrębie stopy, co wcale nierzadko kończy się amputacją. Dlatego tak ważne jest, aby chorzy na cukrzycę przykładali dużą uwagę do higieny i pielęgnacji swoich stóp.

Objawy stopy cukrzycowej

W zapobieganiu rozwojowi stopy cukrzycowej bardzo ważną zasadą jest codzienne wieczorne oglądanie stóp, także między palcami, w poszukiwaniu małych ranek czy otarć.

Poza tym istotne jest też codzienne mycie stóp w wodzie o temp poniżej 37 st. C (należy mierzyć temperaturę wody, by się nie poparzyć – w cukrzycy zaburzone może być też odczuwanie temperatury) oraz dokładne ich suszenie.

Stopa cukrzycowa leczenie

Należy też unikać chodzenia boso oraz noszenia butów bez skarpet. Same skarpetki powinno się zakładać szwami na zewnątrz albo kupować takie bez szwów. 

Dobrym zwyczajem jest codzienne sprawdzanie dłonią wnętrza butów, w celu np. poszukiwania drobnych kamyczków, które są tak drażniące dla stóp zdrowych osób, a mogą być zupełnie niewyczuwalne przez osoby z neuropatią cukrzycową. 

Zaleca się też obcinanie paznokci „na prosto” oraz unikanie samodzielnego usuwania zrogowaceń i modzeli. 

Nie wolno lekceważyć jakiegokolwiek naruszenia ciągłości skóry. Skutecznym i bezpiecznym preparatem przyśpieszającym gojenie się ran jest Alantan. Jest to możliwe za sprawą allantoiny i pantenolu. Sprawdza się zarówno u dorosłych przy odleżynach, skaleczeniach czy poparzeniach popromiennych, jak i u dzieci przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Zdobył zaufanie mam, lekarzy i farmaceutów. Od wielu lat gości w polskich domach.

Zobacz wideo: Cukrzyca - co powinno nas zaniepokoić

Jak uratować stopę cukrzycową?

Najważniejsze, by uświadomić sobie, że stopa cukrzycowa to bardzo poważne schorzenie, mogące doprowadzić do utraty całej kończyny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować jej pierwszych symptomów, a w razie zauważenia skaleczenia, zadrapania czy owrzodzenia na stopie jak najszybciej skierować swe kroki się do lekarza!

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!