NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny i konsekwencje

Stres oksydacyjny powodować może dieta bogata w cukier i żywność przetworzoną, jak również zanieczyszczenia środowiska. Jego poważnymi konsekwencjami mogą być zawał serca, choroba nowotworowa czy miażdżyca. Sprawdź co to jest stres oksydacyjny i jakie są jego objawy oraz co jeść, by go uniknąć.
Zanieczyszczenie powietrza powodujące stres oksydacyjny
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest stres oksydacyjny?

O stresie oksydacyjnym (tlenowym) mówimy w momencie zachwiania równowagi pomiędzy ilością antyoksydantów i wolnych rodników w organizmie. Nadmiar produkcji tych drugich związany jest z niezdrowym trybem życia.

Konsekwencją zanieczyszczenia organizmu są poważne schorzenia, w tym nowotwory, choroby układu oddechowego i nerek, zaburzenia hormonalne. Chory może się też zmagać z degenerującymi układ nerwowy Parkinsonem i Alzheimerem, jak również problemami z układem sercowo-naczyniowym, które mogą skończyć się zawałem serca.

Uogólniając, stres oksydacyjny to zanieczyszczenie organizmu, do którego dochodzi w komórkach. „Winowajcami” takiego stanu są wolne rodniki, czyli cząsteczki, które nie posiadają na swojej orbicie elektronu. Aby go uzupełnić są zdolne do utleniania cząsteczek sąsiednich. Fizjologiczne ilości wolnych rodników zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórkom, jednak ich nadmiar prowadzi do uszkadzania komórek i zaburza pracę organizmu.

Stres oksydacyjny – przyczyny

Na tworzenie się w nadmiarze wolnych rodników wpływają różne czynniki, w tym palenie papierosów i spożywanie dużych ilości alkoholu, dieta bogata w utlenione tłuszcze, pestycydy i inne związki chemiczne zawarte w żywności, a także spożywanie zbyt dużej ilości cukrów. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia są też zanieczyszczenia powietrza, nadmierny wysiłek fizyczny, długotrwały stres oraz promieniowanie UV.

Stres oksydacyjny – objawy

Wśród pierwszych objawów wystąpienia stresu oksydacyjnego znajdują się:

 • bóle głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • zaparcia,
 • problemy trawienne,
 • wysypka.

W dalszej kolejności pojawić się mogą:

Stres oksydacyjny – diagnoza

Choć o szkodliwym wpływie wolnych rodników mówi się coraz więcej, to o diagnostyce już niewiele. Tymczasem najnowsze technologie umożliwiają badania pod tym kątem oraz monitorowanie zmian ilości wolnych rodników w organizmie w trakcie i po leczeniu.

Testy z krwi pozwalają na określenie ilości atakujących wolnych rodników oraz określają aktualny potencjał antyoksydacyjny. Dzięki specjalnej aparaturze możliwe jest wykrycie stresu oksydacyjnego już w jego wczesnym stadium.

Stres oksydacyjny - jak zapobiegać rozwojowi wolnych rodników

Aby uniknąć stresu oksydacyjnego należy dostarczać organizmowi antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, zapobiegając niszczeniu komórek. Należą do nich witaminy C, E i A oraz flawonoidy i karotenoidy. Znaleźć je można w owocach i warzywach, m.in.:

 • marchwi,
 • dyni,
 • batatach,
 • pomarańczy,
 • cytrynie,
 • brokułach,
 • papryce czerwonej,
 • jabłkach,
 • winogronach,
 • roślinach strączkowych,
 • orzechach.

Zamiast niedostępnych zimą świeżych warzyw i owoców sięgać można po ich mrożone wersje. Przechowywane w niskich temperaturach wcale nie stracą swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Przewlekły stres - skutki długotrwałego stresu i leczenie
Przeczytaj artykuł
Krokosz barwierski – jakie ma właściwości zdrowotne?
Przeczytaj artykuł
Aromaterapia - jak zapach wpływa na nasz organizm?
Podobne artykuły
Przewlekły stres - skutki długotrwałego stresu i leczenie
Krokosz barwierski – jakie ma właściwości zdrowotne?
Aromaterapia - jak zapach wpływa na nasz organizm?
Mleczan magnezu – przyswajalność. Jak dawkować?
Zespół stresu pourazowego (PTSD) - jakie są objawy, jak pomóc?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama