Dla Ciebie, na zdrowie!

Kwasy DHA dla dziecka - dieta dla mózgu

Kwasy tłuszczowe omega 3 DHA są niezbędne dla dziecka do prawidłowego rozwoju mózgu. Dbając o dobrze zbilansowaną dietę, można skutecznie wspomóc rozwój mózgu dziecka i zapobiec wielu chorobom. Dowiedz się dlaczego DHA są tak istotne dla dziecka i gdzie można je znaleźć?
Napis omega 3
Źródło: 123RF
Spis treści

Najlepszymi odmianami omega-3 są EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), które są łatwo przyswajalne dla organizmu. Omega 3 wraz z kwasami omega 6 zaliczane są do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Jak sama nazwa wskazuje, są one niezbędne dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych i musi przyjmować je wraz z pożywieniem.

Reklama

DHA dla dziecka - dieta 

Kwasy tłuszczowe omega 3 DHA są bardzo ważne, aby mózg dziecka mógł się prawidłowo rozwijać.

Komórki budujące mózg (neurony) otoczone są błoną komórkową, która składa się z trzech warstw – dwóch białkowych i jednej, umieszczonej między nimi jak w kanapce, warstwy tłuszczowej. To właśnie warstwa tłuszczowa w ogromnej mierze determinuje to, jak działa komórka.

Jeśli brakuje w niej zdrowych tłuszczy – kwasów tłuszczowych omega 3 DHA, najprawdopodobniej komórki nie będą rozwijać się prawidłowo. Niedobór kwasów omega 3 może powodować także utrudnienia w komunikacji między komórkami nerwowymi, co nie pomaga w rozwoju mózgu dziecka.

Reklama

DHA dla dziecka w trakcie ciąży

O prawidłowy poziom kwasów tłuszczowych omega 3 DHA w mózgu dziecka można zadbać już w trakcie ciąży.

Badania naukowe ujawniły, że substancje odżywcze spożywane przez mamę w trakcie ciąży przenikają do mózgu dziecka. Oznacza to, że zbilansowana dieta mamy, bogata w kwasy omega 3 DHA, już w okresie płodowym może przyczynić się do wsparcia rozwoju dziecka. Pytanie brzmi zatem – skąd brać kwasy tłuszczowe omega-3 DHA?

Reklama

DHA - czy warto jeść ryby?

Można spotkać się z opinią, że warto jeść ryby. Nie jest to jednak do końca prawda.

  • Około 15-18% tłuszczu ryby to kwasy omega 3, których potrzebujesz. Pozostałe 70-80% tłuszczy zawartych w rybie to mieszanka nasyconych i różnych nienasyconych tłuszczów, które są szkodliwe dla twojego zdrowia.
  • Dodatkowo ryby zawierają metylortęć i inne zanieczyszczenia znajdowane w wielu gatunkach ryb – na przykład w tuńczyku, który słynie z tego, że jest bogatym źródłem omega 3.

Wielu ekspertów poleca ryby z tego względu że są one po prostu mniejszym złem w porównaniu do czerwonego mięsa. Są jednak o wiele zdrowsze roślinne alternatywy, w których można znaleźć DHA.

Reklama

DHA w olejach roślinnych

Warto szukać źródeł kwasów tłuszczowych omega 3 DHA wśród produktów roślinnych. Sprawa jednak się na tym nie kończy.  Aby zadbać o optymalny poziom omega 3 musimy także zapewnić sobie odpowiedni poziom kwasów omega 6. Jak to zrobić?

  • Aby móc w precyzyjny sposób kontrolować ilość spożywanych kwasów omega 3 i omega 6 najlepiej dbać o profilaktykę za pomocą olejów roślinnych – z pomocą przychodzi tutaj olej lniany i słonecznikowy.
  • W praktyce wygląda to tak, że przygotowujemy mieszankę składającą się z 300 ml oleju słonecznikowego i 100 ml oleju lnianego, i z tej mieszanki codziennie 1 łyżeczkę wypijamy lub polewamy nią jedzenie. Ta mieszanka ma łagodny aromat dlatego też z pewnością nie popsuje smaku potraw.

Warto pamiętać o tym, że produkty roślinne to najzdrowsze i najpełniejsze źródła kwasów tłuszczowych omega 3 DHA, które wchodzą w skład Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Aby zapewnić optymalny poziom kwasów tłuszczowych warto zaopatrzyć się w olej słonecznikowy i olej lniany nierafinowany, w ciemnych butelkach, bez konserwantów.

Tylko takie produkty posiadają pełnowartościową zawartość, która korzystnie wpłynie na zdrowie twoje i twojego dziecka i zapewni wam właściwy poziom DHA.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta dla mózgu
Dieta dla seniora – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?
Produkty do diety dla seniora
Dieta dobra na pamięć - kwasy omega 3 i omega 6
Produkty na pracę mózgu
Dieta na koncentrację i pamięć u dziecka
Śniadanie dla dziecka
Podobne artykuły
Napoje energetyczne
Energetyki (napoje energetyzujące) - od ilu lat można je pić? Skutki uboczne
Naturalny sok na poprawę pracy mózgu
Soki na poprawę pamięci i koncentracji
Szklanka wody mineralnej
Woda mineralna - jak działa na mózg?
Jelita człowieka to drugi mózg
Zdrowe jelita to zdrowy mózg
Witaminy
Dieta dla mózgu dziecka – witaminy i minerały

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!