Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu

Jak radzić sobie ze stresem w pracy - to pytanie zadaje sobie każdy, kto już przy niedzielnym śniadaniu odczuwa niepokój na myśl o nadchodzącym poniedziałku. Stres w pracy potrafi zasiać prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie. Dlatego zobacz, jak sobie radzić ze stresem, jakie są objawy stresu, albo po prostu – jak się nie stresować.
Kobieta w pracy z dużą dawką stresu
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak powstaje stres?

Jak radzić sobie ze stresem – żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw powiedzieć, czym jest w ogóle stres. Definicji jest kilka, jedna z nich głosi, że stres to dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, inna - że to stan mobilizacji organizmu w związku z działaniem silnych bodźców.

Stres ma działanie zarówno mobilizujące, jak i paraliżujące, występując w dłuższym okresie i większym natężeniu, może mieć też zgubne skutki dla zdrowia. W zależności od sytuacji, różne są objawy stresu. Stres incydentalny objawia się takimi dolegliwościami, jak pocenie kończyn, trzęsące ręce, ścisk szczęki, suchość i ściskanie w gardle, zawroty i ból głowy, nadmierne jedzenie (tzw. zajadanie stresu).

Są to objawy stresu dokuczliwe, ale względnie niegroźne. Inaczej sytuacja wygląda, gdy stres ma charakter ciągły i długotrwały.

Do objawów stresu tego typu należą: złe lub chwiejne samopoczucie, bezsenność, problemy w życiu seksualnym, częste zaparcia lub biegunki, zbyt częste oddawanie moczu, nieustające zdenerwowanie, frustracja, agresja, nad którą trudno zapanować, problemy z koncentracją, kreatywnością, podejmowaniem decyzji.

Dłuższe trwanie w tym stanie może prowadzić do nadciśnienia, chorób serca i układy nerwowego z depresją na czele, trwałych zaburzeń seksualnych zaburzeń cyklu miesięcznego u kobiet. Pośrednio też długotrwały stres i chęć radzenia sobie z nim w niewłaściwy sposób, może prowadzić do uzależnienia od alkoholu, papierosów lub narkotyków.

Reklama

Co powoduje stres w miejscu w pracy?

Stres w pracy, większy lub mniejszy, towarzyszy większości z nas, niezależnie od pozycji zawodowej, tego czy jest się podwładnym czy przełożonym, pracownikiem najemnym, czy przedsiębiorcą. Stres w pracy mogą wywoływać między innymi:

  • Nadmiar obowiązków
  • Poczucie nie radzenia sobie z powierzonymi zadaniami
  • „Wynoszenie pracy do domu”
  • Presja czasu, presja wyniku, presja przełożonych
  • Mobbing w pracy
  • Złe relacje osobiste z przełożonymi, podwładnymi, kolegami
  • Niskie zarobki w stosunku do nakładu pracy i kompetencji
  • Lęk przed wystąpieniami publicznymi
  • Złe warunki pracy – hałas, brud, temperatura

Reklama

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres w pracy pokonać można na wiele sposobów, wiele jednak zależy od przyczyn jego występowania. Psychologowie pytani, jak walczyć ze stresem, odpowiadają często, że pomocny jest  po prostu higieniczny tryb życia – dużo ruchu, dużo wypoczynku, dużo snu.

Ruch pozwoli utrzymać w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale i system nerwowy. Ruch pozwala oderwać się od codziennych zmartwień, a wydzielające się w czasie uprawiania sportu endorfiny podnoszą ogólne poczucie zadowolenia z życia. Aby pokonać stres w pracy, należy naszemu systemowi nerwowemu dać od tej pracy odpocząć.

Praca w trybie 24 godziny, siedem dni w tygodniu, musi prowadzić do spustoszenia w organizmie, dlatego dla własnego zdrowia, nie należy wysiadywać nadgodzin, „zabierać pracy do domu”.

Należy pilnować i egzekwować prawo do dobowego odpoczynku (minimum 11 godzin między skończeniem pracy i rozpoczęciem jej następnego dnia), odpoczynku w tygodniu (minimum 35 godzin ciągłego odpoczynku raz w tygodniu) a także odpoczynku w skali roku – istotne jest aby regularnie wybierać 26 dni przysługującego urlopu, w tym przynajmniej raz w ciągu obejmującym co najmniej 14 dni kalendarzowych.

W przypadku niemożności wygrania ze stresem w inny sposób, można doraźnie, lub w sposób stały, pod kontrolą lekarza, przyjmować środki uspokajające.

Reklama

Jak się nie stresować w czasie pracy?

Jednak od walki ze stresem, ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, jak się nie stresować, czyli profilaktyka, zamiast leczenia. Jeżeli chodzi o stres w pracy, istotne jest przede wszystkim rozpoznanie istoty problemu.

W przypadku osób które nie radzą sobie z obowiązkami, czują się przytłoczone powierzonymi zadaniami i presją wyniku oraz przełożonych, nie wiedzą jak się nie stresować, jak radzić sobie ze stresem, jedynym wyjściem może być rezygnacja z danej pracy lub zajmowanego stanowiska i poszukanie sobie innego, mniej stresogennego zajęcia.

Można też w takiej sytuacji spróbować podjąć walkę, np. wybierając szkolenie podnoszące kwalifikacje, lub doskonaląc się samodzielnie.

Czasem warto też zweryfikować oczekiwania stawiane przed nami przez pracodawcę - w wielu przypadkach okaże się, że są one nierealistyczne, niezgodne z zakresem obowiązków zapisanym w umowie o pracę, czy wręcz – z kodeksem pracy.

Warto to zakomunikować pracodawcy, oczywiście rozsądnie kalkulując osobiste ryzyko. Może się okazać, że zwykła rozmowa okaże się pomocna w walce ze stresem w pracy.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Stres
Stres oksydacyjny - co to jest i jak mu zapobiegać? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta odczuwająca skutki stresu oksydacyjnego
Trądzik ze stresu - czy może wystąpić i jak mu zapobiegać? Leczenie
Stres egzaminem - czy można go nie odczuwać? Sposoby na to, jak sobie z nim radzić
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Kobieta wymiotująca z powodu dużego stresu
Wymioty ze stresu - co robić przy nudnościach i mdłościach?
Kobieta z bólem głowy powstałym wskutek napięcia nerwowego
Napięcie nerwowe. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - objawy, test i leczenie. Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Mężczyzna z bólem brzucha powstałym z wyniku stresu
Ból brzucha ze stresu - jak się go pozbyć i gdzie boli? Poznaj sprawdzone metody
Kobieta z bólem głowy spowodowanym silnym stresem
Ból głowy ze stresu - w którym miejscu i jak się objawia?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial