Dla Ciebie, na zdrowie!

Suplement na włosy, skórę i paznokcie - jak wybrać właściwy?

Skuteczna pielęgnacja zaczyna się od środka. Pamiętając, że zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na wygląd ciała, wybierz najlepszy suplement na włosy, skórę i paznokcie, który będzie jej uzupełnieniem. Zobacz, jakie składniki powinien zawierać preparat.
Suplement na włosy, skórę i paznokcie
Źródło: 123RF
Spis treści

Co powinien zawierać suplement na włosy?

Piękne, gęste, lśniące włosy to marzenie większości kobiet i mężczyzn. W rzeczywistości często nasze pasma są dalekie od ideału, wykazując tendencję do wypadania, przesuszania się i rozdwajania na końcach.

Ich kondycja zależy od wielu czynników, w tym predyspozycji genetycznych, pielęgnacji, ekspozycji na stres, a także sposobu żywienia. Niestety codzienna dieta często jest uboga w składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia i prawidłowego wzrostu włosów. Co robić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem, które uzupełni codzienne posiłki może być dobrze skomponowany suplement na włosy, zawierający możliwie szerokie spektrum witamin i minerałów oddziałujących na stan łodyg, korzeni i mieszków.

Wybierając suplement na włosy zwróć uwagę na jego skład. Witaminy i minerały na włosy to między innymi:

  • biotyna (witamina H lub B7), będąca klasycznym komponentem suplementów na wypadanie włosów, a także ich nadmierną łamliwość oraz siwienie. Substancja ta zawiera cząsteczki siarki, która jest niezbędna w procesie tworzenia się keratyny, stanowiącej ważny materiał budulcowy włosów. Oprócz tego biotyna wpływa na zmniejszenie wydzielania łoju, opóźnia proces siwienia i wypadania pasm.
  • niacyna (witamina B3 lub PP) - ułatwia transport składników odżywczych do cebulek i korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy. Zapobiega wypadaniu włosów oraz stymuluje wzrost nowych, pomaga też utrzymać ich właściwą wilgotność. Dodatkowo uczestniczy w procesach naprawy DNA;
  • kwas pantotenowy (główny składnik witaminy B5) - oddziałuje na metabolizm energetyczny w obrębie mieszków włosowych. Odpowiada też za pigmentację, opóźnia zatem procesy siwienia. Zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych oraz związanych ze stosowaniem agresywnych środków do pielęgnacji. Wykazuje działania hamujące wypadanie włosów oraz stymulujące ich wzrost;
  • cynk - ważny składnik odżywczy. Odpowiada za metabolizm aminokwasów i wpływa na tworzenie się keratyny. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Jego niedobór jest jedną z przyczyn zahamowania wzrostu włosów oraz nadmiernego ich wypadania.

Suplementy na włosy są przeznaczone do stosowania zarówno przez kobiety, jak też mężczyzn.

Składniki suplementów na zdrową skórę

Ilość dostarczanych do organizmu składników odżywczych ma też niebagatelne znaczenie dla kondycji skóry. Niedobory skutkują m.in. utratą właściwego nawilżenia, napięcia, sprężystości, przyczyniają się do szybszego starzenia zewnętrznej warstwy ciała. Suplementy na skórę warto, aby zawierały  składniki, jak między innymi:

  • witamina A (retinol) - jedna z najważniejszych substancji stosowanych w kosmetologii. Pobudza wzrost tkanki nabłonkowej skóry, wpływa na odnowę komórkową i złuszczanie naskórka. Wyrównuje przebarwienia, poprawia koloryt. Reguluje pracę gruczołów łojowych i tonuje stan zapalny, łagodząc zmiany trądzikowe. Stymuluje produkcję kolagenu, zwiększając tym samym sprężystość i wytrzymałość skóry. Podobnie jak witaminy C i E, jest znanym przeciwutleniaczem (antyoksydantem);
  • witamina C (kwas askorbinowy) - ma silne działanie przeciwutleniające, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, spowalniając w ten sposób procesy starzenia, a także chroniąc przez promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Bierze też udział w syntezie kolagenu, białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry – zapobiega dzięki temu powstawaniu zmarszczek. Wzmacnia również naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i powstawaniu przebarwień. Przyspiesza gojenie ran;
  • witamina E, nazywana często eliksirem młodości. Także wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry i wspiera regenerację po oparzeniach słonecznych.

Suplementy na cerę mogą też mieć w swoim składzie m.in. witaminę B2, biotynę, niacynę, cynk. Współdziałanie wszystkich tych składników wpływa na gładkość, elastyczność i świeżość skóry.

Co powinno być w składzie suplementu na paznokcie?

Odpowiedni zestaw witamin i minerałów jest niezbędny również dla utrzymania zdrowego wyglądu płytki paznokciowej, zapobiegając powstawaniu przebarwień, łamliwości i odchodzeniu od macierzy. Suplement na paznokcie powinien zawierać m.in. witaminy A, C, E, a także:

  • witaminy B1, B2, B6, B12 - przyspieszają wzrost płytki oraz zapobiegają jej osłabieniu i kruszeniu się. Przeciwdziałają też powstawaniu nieestetycznych odkształceń;
  • żelazo i cynk - wzmacniają i utwardzają paznokcie, zapobiegają łamaniu się, wyrównują ich strukturę. Dodatkowo, druga z wymienionych substancji zapobiegania występowaniu białych plam na powierzchni płytek.

Jak wybrać właściwy suplement na włosy, skórę i paznokcie?

Wygląd włosów, skóry i paznokci to nie tylko kwestia estetyki, ale też jawna manifestacja prawidłowej kondycji całego organizmu. Dlatego tak ważne jest dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Na rynku jest wiele suplementów diety. Który z nich wybrać? Warto postawić na Merz Spezial Dragees.

To suplement na włosy, skórę i paznokcie, mający w swoim składzie biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witaminy B1, B2, B6, B12, A, C, E, żelazo oraz cynk, zamknięte w różowych, małych drażetkach łatwych do połknięcia.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.

Bibliografia

  • Piękno skrywa tajemnice. My je odkrywamy. Suplement diety, https://merzspezial.pl/produkty-merzspezial/, data dostępu 08 11 2022
  • Monika Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf, data dostępu 08.11.2022
  • Wioleta Czerwonka i inni, Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-1.pdf, data dostępu 08.11.2022
  • Ewa Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-2.pdf, data dostępu 08.11.2022
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Kobieta pije odżywkę białkową
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Naleśniki proteinowe na patelni
Przeczytaj artykuł
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Podobne artykuły
Multiwitamina
Multiwitaminy dla dzieci i dorosłych. Jak wybrać właściwe?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Obgryzanie paznokci u dzieci - czym to grozi?
Kosmetyki do zdrowych włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów – co warto mieć w kosmetyczce?
Badanie obrazowe włosów i skóry głowy
Trichoskopia - czym jest i kiedy warto ją wykonać?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!