Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Tabletki na kaca - jakie i kiedy stosować? Przed, czy po spożyciu alkoholu?

Tabletki na kaca wspierają organizm po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Kac prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów, w tym bólu głowy i mięśni, mdłości i wymiotów, czy innych dolegliwości gastrycznych. Sprawdź, jakie preparaty warto przyjmować, aby pozbyć się uciążliwych symptomów. Dowiedz się, czy istnieją środki, które mogą złagodzić kaca zanim sięgniemy po mocniejszy trunek.
Mężczyzna rozpuszczający w szklance tabletki na kaca
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Tabletki na kaca to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań w walce z dolegliwościami po wypiciu alkoholu.
 • Rynek farmaceutyczny oferuje szeroka gamę specjalistycznych preparatów. Wiele z nich można przyjmować jeszcze przed spożyciem alkoholu, inne by zniwelować skutki kaca.
 • Istotną rolę odgrywa skład takich tabletek. Sprawdź, po jakie środki warto sięgnąć i czy są one bezpieczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Kalkulator promili - dokładny alkomat online
Spis treści

Reklama

Jakie tabletki na kaca są dostępne na rynku?

Tabletki na kaca mają za zadanie w skuteczny sposób złagodzić objawy zatrucia alkoholowego. Wiele osób po nieprzespanej i mocno zakrapianej nocy cierpi i odczuwa sporo przykrych dolegliwości.

Należą do nich m.in.

 • silny ból głowy,
 • mdłości i wymioty,
 • osłabiona koncentracja,
 • ogólne zmęczenie,
 • niesmak w ustach,
 • bóle mięśniowe,
 • przyspieszony rytm serca,
 • nadmierna potliwość,
 • drżenie rąk,
 • uczucie rozbicia.

Trudno w takim stanie normalnie funkcjonować i wrócić do codziennych obowiązków. Jakie preparaty na kaca najlepiej przyjmować?

Dużą popularnością cieszą się tabletki musujące na kaca. Po spożyciu alkoholu dochodzi do częściowego odwodnienia organizmu. Alkohol etylowy posiada właściwości moczopędne i warto w takich sytuacjach uzupełnić niedobór wody.

Tabletki musujące ułatwiają szybsze nawodnienie organizmu, a ich skład zapewnia dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości elektrolitów i glukozy.

Tego typu produkty są bardzo często dodatkowo wzbogacone o składniki, które przyczyniają się do łagodzenia uczucia zmęczenia i znużenia. Do takich należą np. witamina C lub wyciąg z opuncji figowej.

Suplementy na kaca wspomagają procesy fizjologiczne po spożyciu alkoholu. Zawierają kompozycje witamin i minerałów, które wspierają odbudowę sił fizycznych organizmu.

Reklama

Preparaty na kaca. Które wybrać dla siebie?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, przysłowiowe lekarstwo na kaca ma za zadanie pomóc organizmowi w walce z objawami zatrucia alkoholowego.

Samopoczucie każdej osoby po intensywnej zabawie i nadużyciu alkoholu jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, czy tolerancja na alkohol.

Szukając najlepszych tabletek na kaca warto zrozumieć, skąd biorą się tak przykre dolegliwości po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Co dzieje się w takich sytuacjach z organizmem? Alkohol, który trafia do krwioobiegu wywołuje następujące niekorzystne skutki:

 • toksyny, powstające w wątrobie wywołują ból głowy, mdłości i wymioty;
 • organiczne zanieczyszczenie alkoholu nasila objawy zatrucia alkoholowego;
 • zwiększone oddawanie moczu powoduje utratę elektrolitów, odwodnienie, a także (w następnym dniu) osłabienie, czy drżenie rąk.

Najlepszy lek na kaca to taki, który potrafi zniwelować wszystkie objawy stanu „po spożyciu”. Taki środek może zawierać następujące składniki:

 • glukozę, która przyspiesza regenerację organizmu i dodaje energii,
 • wyciąg z opuncji, która łagodzi nudności dzięki zawartości w składzie licznych antyoksydantów;
 • witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i łagodzi skutki zatrucia alkoholowego;
 • kwas bursztynowy, który przyspiesza metabolizm etanolu;
 • witaminy z grupy B, które zapobiegają złemu samopoczuciu;
 • aminokwasy (L-cysteina lub L-glicyna), które wchodzą w skład enzymów, odpowiedzialnych za przemiany alkoholu w organizmie;
 • wyciągi roślinne, które wzmacniają siły witalne organizmu (np. żeń-szeń);
 • magnez, który utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia;
 • potas i wapń, które wspierają działanie układu nerwowego i mięśni;
 • cholina, który wspomaga pracę wątroby.

Środek na kaca ma przede wszystkim przyspieszać regenerację organizmu po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu. 

Tabletki przed piciem alkoholu

Co zażyć przed piciem alkoholu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zminimalizować efekty kaca po imprezie, wspomagając organizm jeszcze przed wypiciem alkoholu.

Tabletki przyjmowane po spożyciu alkoholu łagodzą skutki, które już wystąpiły. Ich zadaniem jest przede wszystkim zahamowanie rozprzestrzeniania się negatywnych objawów i fizycznych niedogodności.

Skutkom kaca można także zapobiegać wcześniej, przed rozpoczęciem imprezy. Przyjęcie tabletki przed piciem alkoholu znacznie wzmocni organizm już w trakcie spożywania mocniejszych trunków.

Rynek oferuje wiele środków na kaca, które można zażyć w domu przed wyjściem. Należy jednak zwracać uwagę na skład takich tabletek oraz ich skuteczność. 

Ich zadaniem powinno być przyspieszanie metabolizmu alkoholu oraz działanie antyoksydacyjne. Przed imprezą dobrze jest zaopatrzyć się w witaminę C przed piciem alkoholu.

Witamina C działa zapobiegawczo w łagodzeniu skutków zatrucia alkoholowego. Można ją także stosować „po” czyli już na kaca. Magnez także wzmocni organizm przed przyjęciem alkoholu i warto po niego sięgnąć również po zakończeniu konsumpcji.

W zależności od ilości spożywanego alkoholu można przyjmować tabletki zalecane do wspomagania procesów fizjologicznych przed, w trakcie i po wypiciu alkoholu.

składzie takich tabletek powinny przede wszystkim znaleźć się:

 • witamina C,
 • glukoza na kaca,
 • glutaminian monosodowy,
 • kwas bursztynowy.

Każde opakowanie tabletek na kaca zawiera dołączoną do niego ulotkę informacyjną. To w niej znajdują się dokładne zalecenia, jaka liczbę tabletek przyjąć.

Z reguły są to 2-3 tabletki przed spożywaniem alkoholu. Należy przy tym zapoznać się z wszelkimi przeciwwskazaniami i skutkami ubocznymi działania tego typu farmaceutyków. I pamiętaj, najlepszym sposobem na kaca jest jego unikanie, czyli ograniczanie spożycia napojów alkoholowych.

Reklama

Jakie tabletki na ból głowy po alkoholu?

Ból głowy to jeden z najczęściej występujących objawów kaca. Pierwszą myślą osób przytłoczonych bólem głowy jest chęć szybkiego zażycia tabletki przeciwbólowej. Czy na kacu można brać tabletki przeciwbólowe?

Należy pamiętać, iż nie każdy lek nadaje się do uśmierzenia bólu w takiej sytuacji. Nie zaleca się przyjmowania środków, które w swoim składzie zawierają paracetamol.

Ten składnik w połączeniu z alkoholem zamienia się w metabolit, który jest niezwykle szkodliwy dla wątroby. Znacznie bezpieczniejsze są tabletki z kwasem acetylosalicylowym, czyli z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Nie wolno zapomnieć, iż leki te należy przyjmować po posiłku i zawsze zgodnie z zaleceniami specjalisty lub z ulotki informacyjnej.

Silny ból głowy nie usprawiedliwia zażywania dużej ilości leków przeciwbólowych na kaca.

Zbyt duże dawki, nawet z pozoru bezpiecznego kwasu acetylosalicylowego, mogą doprowadzić do bólu brzuchu, wymiotów, a nawet krwawienia, gdyż zmniejszają krzepliwość krwi.

Czytaj również

Bibliografia

 • www.niaaa.nih.gov, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.
 • W. Krzyżak “Interakcje leków przeciwbólowych stosowanych samodzielnie przez ratownika medycznego z alkoholem”, Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Ratownictwo Medyczne, Praca Dyplomowa.
 • K. Wrotek „Jak leczyć kaca czyli syndrom dnia poprzedniego”, wydawnictwo Septem, ISBN 83-246-1830-9, 2008 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!