Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Jedzenie na kacu - co najlepiej jeść i pić, aby nawodnić organizm?

Wiele osób zmaga się ze złym samopoczuciem dzień po zakrapianej imprezie. Jak sobie z tym radzić? Jedną z metod zalecanych w walce z kacem jest zjedzenie pożywnego, energetycznego śniadania. Sprawdź, co zjeść na kaca, by szybko poczuć się lepiej.
Kobieta nie ma apetytu na kacu
źródło:123RF
W skrócie
  • Jedną ze skutecznych metod na kaca jest zjedzenie pożywnego śniadania, które dostarczy organizmowi energii i minerałów, niezbędnych do metabolizowania alkoholu.
  • Oprócz jedzenia, duże znaczenie w niwelowaniu objawów kaca ma odpowiednie nawadnianie organizmu.
  • Żeby uchronić się przed kacem, warto zjeść porządny posiłek przed imprezą zakrapianą alkoholem.
SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na kaca - szybkie, domowe, sprawdzone. Co pomaga?
Spis treści

Śniadanie na kaca 

Powszechnie uważa się, że jedną ze skutecznych metod na kaca jest zjedzenie lekkostrawnego, ale pożywnego śniadania, które dostarczy organizmowi energii niezbędnej do metabolizowania alkoholu, a także uzupełni witaminy i minerały. 

Co konkretnie jeść na kaca na śniadanie? Co kraj to inny obyczaj. Marynowane owcze oczy w soku pomidorowym zajadają na kaca mieszkańcy Mongolii. Z kolei w Japonii je się marynowane kwaśne śliwki, a w Niemczech marynowane śledzie. 

Dobre śniadanie na kaca według Koreańczyków to zupa haejangguk, przygotowana na bazie wywaru z mięsa i warzyw z dodatkiem plastrów zastygłej krwi wołowej. Brytyjczycy z kolei dzień po imprezie zajadają się swoim słynnym śniadaniem, składającym się z bekonu, kiełbasek, jaj, smażonego chleba i fasolki po bretońsku. A jakie jest najlepsze jedzenie na kaca w Polsce?

Reklama

Co najlepiej zjeść na kaca? 

Trudno wskazać jedną potrawę, jaką przyrządzają Polacy dzień po imprezie zakrapianej alkoholem. Jednakże nad Wisłą kac najczęściej kojarzy się z jajecznicą na maśle lub kubkiem rosołu. Uważa się bowiem, że śniadanie na kaca powinno zawierać tłuszcze, które przyspieszą metabolizm toksycznych związków, jakie wytwarzają się w organizmie w czasie metabolizowania alkoholu. 

Co jeść na kaca poza tłuszczami? Warto przygotować śniadanie, które będzie zawierało cukier. W ten sposób dostarcza się organizmowi energii potrzebnej do spalania alkoholu. Takie słodkie śniadanie powinno jednak składać się pokarmów, które będą stopniowo uwalniać cukier do krwi.

Warto zjeść na przykład płatki zbożowe z jogurtem, orzechami i bananami, polane odrobiną miodu. Takie śniadanie będzie dodatkowo zawierało tłuszcz, białko, potas i magnez. Poleca się również jajeczniczę, gdyż jajka są jednym z najlepszych źródeł witaminy B6, a oprócz tego dostarczają sodu, białek oraz aminokwasu - cysteiny.

Co jeszcze jeść po tzw. przepiciu? Warto postawić na kiszonki, które mają w sobie dużą ilość witaminy C, będącej przeciwutleniaczem (antyoksydantem). Co to oznacza? 

Najprościej rzecz ujmując, jedzenie kiszonek pomoże usunąć z organizmu utleniacze (wolne rodniki tlenowe), która powstają między innymi w czasie metabolizowania alkoholu i mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Kiszonki zawierają ponadto bakterie Lactobacillus (tzw. dobre bakterie), które usprawniają pracę przewodu pokarmowego.

Reklama

Co pić na kaca? 

Próbując pozbyć się kaca, warto skupić się nie tylko na jedzeniu, ale także piciu. Niektórzy twierdzą, że kluczem do lepszego samopoczucia po imprezie jest odpowiednie nawodnienie organizmu, zaś jedzenie nie ma większego znaczenia. Co najlepiej wypić na kaca? 

Wskazana będzie przede wszystkim woda mineralna, która nie tylko nawadnia, ale także pomoże uzupełnić minerały. Do wody można dodać odrobinę miodu lub wycisnąć cytrynę. Dobrze jest pić niewielkie ilości, ale często, gdyż w ten sposób najefektywniej nawodni się organizm.

Co wypić na kaca poza wodą? Warto postawić na soki owocowe, jak np. z dzikiej róży bądź morelowy. Polecany jest między innymi sok pomidorowy, który zawiera w sobie dużą ilość potasu – minerału, którego zwykle brakuje w organizmie na kacu.

Reklama

Co jeść na kaca po wymiotach? 

Zdarza się, że po imprezie zakrapianej alkoholem pojawiają się mdłości lub co gorsza wymioty. Co zjeść po wymiotach, jeśli jedzenie jest ostatnią rzeczą na jaką ma się ochotę? Warto zmusić się do zjedzenia niewielkiego, lekkostrawnego posiłku, żeby dostarczyć organizmowi energii oraz uzupełnić minerały i witaminy. Może to być jajko na miękko, banan lub rozgniecione awokado. 

Co jeszcze jeść po alkoholu, kiedy żołądek odmawia posłuszeństwa? Można postawić na potrawy płynne - delikatną zupę lub kleik. Nie należy także zapominać o nawadnianiu organizmu. 

Zaparzyć można również herbatę imbirową. Korzeń imbiru wspomaga pracę wątroby, co przyspiesza detoksykację organizmu. Wystarczy wkroić plasterek imbiru do szklanki wody lub herbaty.

Reklama

Co zjeść przed piciem alkoholu? 

Niektórzy twierdzą, że kluczowe znaczenie ma to, co zje się przed piciem alkoholu lub trakcie imprezy, zaś śniadanie na kaca nie będzie miało istotnego wpływu na samopoczucie. Zatem co zjeść przed piciem alkoholu, żeby się nie upić i nie mieć kaca? Wskazane są przede wszystkim potrawy zawierające tłuszcz.

Jak podkreśla Katarzyna Wrotek w swojej pracy „Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego”, spożywanie tłuszczu w czasie imprezy spowalnia wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego. Nie może być to jednak potrawa, która "pływa" w tłuszczu i nie ma żadnych innych wartości odżywczych

Co jeszcze zjeść, żeby nie mieć kaca? Generalnie rodzaj pokarmu nie ma większego znaczenia. Przez imprezą powinno się po prostu najeść, gdyż im więcej jedzenia w żołądku i jelitach, tym alkohol będzie wolniej wchłaniany do krwi. Z kolei picie na tzw. pusty żołądek szybko prowadzi do upojenia alkoholowego. 

Warto także wypić szklankę mleka lub zjeść jogurt. Nabiał zawiera dużą ilość białek i tłuszczy, a także wapnia, który jest wyplukiwany z organizmu wraz z alkoholem.

W trakcie imprezy natomiast zalecane jest nawadnianie organizmu mięzy drinkami bądź kieliszkami trunku. Warto także kierować się kolorem alkoholu - im jaśniejszy, tym bardziej lekkostrawny.

Reklama

Jakich posiłków i napojów unikać na kacu?

Istnieje wiele mitów związanych z tym, co jeść i pić, by uniknąć kaca, a także by się go pozbyć. Nie należy zatem:

  • pić więcej (działa to wyłącznie na krótką metę),
  • jeść samego tłustego jedzenia (organizm może przyswoi lepiej alkohol, ale nie zostanie już energii na trawienie tłuszczy),
  • spożywać cytrusów (mogą podrażnić bardziej żołądek),
  • jeść mięsa bez węglowodanów,
  • pić za dużo kawy (może pogłębić odwodnienie),
  • jeść ostrych produktów (żołądek może się z nimi nie uporać).

Zaleca się również zrezygnowanie z picia mocnej herbaty.

Czytaj również

Bibliografia

  • Katarzyna Wrotek, Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego, Gliwice 2016.
  • National Geographic, Jak sobie radzić z kacem? 13 sposobów z różnych stron świata https://www.national-geographic.pl/artykul/sposoby-na-kaca?page=2 [dostęp 29.06.2021 r.]
  • Kac, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, https://www.niaaa.nih.gov/sites/default/files/publications/Hangovers_Polish.pdf, [dostęp: 27.06.2022].
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Odżywianie
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Gorzki posmak w ustach
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Ziemniaki
Podobne artykuły
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!