Dla Ciebie, na zdrowie!

Trądzik neuropatyczny – jak wygląda? Objawy, sposoby i leczenie

Trądzik neuropatyczny jest zaostrzoną postacią klasycznej dermatozy. Występuje na podłożu psychicznym u osób obsesyjnie niezadowolonych ze swojego wyglądu i za wszelką cenę pragnących zachować idealną prezencję. Często pojawia się wspólnie z zaburzeniami depresyjnymi.
Trądzik neuropatyczny
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Trądzik neuropatyczny to zaburzenie dermatologiczne i psychiczne jednocześnie.
 • Tak zwany trądzik z zadrapania występuje o osób, które pragnąc zachować idealną prezencję, kompulsywnie starają się usunąć wszelkie zmiany skórne – krosty, grudki, czy zaskórniki.
 • Leczenie trądziki neuropatycznego jest długotrwałe i trudne. Wymaga zastosowania leków dermatologicznych i niekiedy także psychiatrycznych, a także wdrożenia metod psychoterapeutycznych.
Spis treści

Reklama

Co to jest trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny jest poważnym zaburzeniem z pogranicza dermatologii i psychiatrii. Znany też jako trądzik przeczosowy lub „z zadrapania” (łac. Acne excoriée), występuje u osób, które:

 • mają silnie zaniżoną samoocenę i skłonności do autodestrukcji;
 • usilnie dążą do perfekcji w każdym aspekcie życia;
 • wykazują zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym.

Dążenie do doskonałości, także cielesnej, i towarzyszące temu uczucie niespełnienia oraz niezadowolenia, powodują że pacjenci dotknięci tym zaburzeniem usilnie i kompulsywnie starają się pozbyć wszelkich niepożądanych zmian widocznych na powierzchni ciała. 

Powoduje to niepohamowaną chęć rozdrapywania i usuwanie krost, grudek i zaskórników. W efekcie jednak trądzik zamiast znikać, nasila swój charakter.

W starej międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych ICD-10 trądzik neuropatyczny ujęty jest pod numerem L70.5. Natomiast w najnowszej, jeszcze nie przetłumaczonej na język polski klasyfikacji ICD-11, Acne excoriée przypisano do kategorii 6B25.1

Jak wygląda trądzik neuropatyczny? 

Jak wygląda trądzik neuropatyczny i czym różni się od klasycznego młodzieńczego? Oprócz zwykłych krost, grudek i zaskórników, na skórze pojawiają się:

 • mniejsze bądź większe rany;
 • wyraźnie widoczne wybroczyny;
 • wysięki i rumienie świadczące o stanie zapalnym;
 • strupy w miejscu gojących się urazów, a następnie blizny.

Początkowo zmiany są niewielkie i nieliczne oraz występują w miejscach typowych dla trądziku młodzieńczego o charakerze hormonalnym, takich jak twarz i ramiona. 

Trądzik neuropatyczny szybko jednak się rozprzestrzenia i w ciągu kilku zaledwie tygodni może objąć powierzchnię niemal całego ciała. 

Reklama

Objawy trądziku neuropatycznego

Tak jak zostało wspomniane na wstępie trądzik z wydrapania jest nie tylko schorzeniem dermatologicznym, ale również formą zaburzenia psychicznego. 

Problem ten obserwowany jest w szczególności u nastoletnich dziewcząt, dotkniętych pierwotnie zmianami młodzieńczymi, typowym dla okresu dojrzewania. Dlatego objawy trądziku neuropatycznego należy rozpatrywać w szerszym kontekście. 

Zazwyczaj u pacjentów obserwuje się silne obniżenie nastroju, niekiedy przyjmujące postać klasycznej depresji. 

Rozdrapywanie wyprysków skórnych przynosi im chwilową ulgę, satysfakcję i poczucie odzyskania kontroli nad własnym ciałem. Szybko jednak odczucia te ustępują miejsca pogłębiającej się frustracji, czego przyczyną jest pojawianie się coraz to nowych i bardziej widocznych zmian skórnych. 

W ten sposób nakręca się mechanizm błędnego koła, który bardzo trudno jest przerwać bez wdrożenia kompleksowej terapii dermatologicznej i psychologicznej, a nawet psychiatrycznej. 

Jakie są sposoby leczenia trądziku neuropatycznego?

Leczenie trądziku neuropatycznego zazwyczaj zaczyna się od wizyty u dermatologa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przepisze on jeden z leków standardowo stosowanych w terapii tego typu problemów. A mogą to być między innymi:

 • antybiotyki, takie jak erytromycyna czy klindamycyna;
 • chemioterapeutyki, w tym głównie metronidazol;
 • pochodne witaminy A, czyli retinoidy, takie jak adapalen, tazaroten, czy izotretynonina;
 • nadtlenek beznoilu, kwas azelainowy.

Wykorzystuje się też na trądzik neuropatyczny sposoby domowe, w tym kosmetyki nawilżające zawierające glicerynę w małym stężeniu, a także mocznik, kwas hialuronowy lub naturalny ekstrakt z aloesu. 

W końcowej fazie leczenia pacjenci mogą skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwolą pozbyć się szpecących pozostałości na skórze. 

Co na trądzik neuropatyczny poza naturalnymi i farmakologicznymi sposobami?

Reklama

Trądzik neuropatyczny a psychoterapia

Ze względu na emocjonalne podłoże choroby drugim specjalistą, do którego powinna się udać osoba cierpiąca na trądzik neuropatyczny, jest psycholog

Umiejętnie prowadzona psychoterapia powinna się skupić na przyczynach występujących zaburzeń (niska samoocena, perfekcjonizm, depresja, lęki, nerwice etc.), a następnie wspólnie z pacjentem wypracować mechanizmy radzenia sobie z niedoskonałościami fizycznymi, nowe wzorce zachowań etc. 

Bardzo ważne, by chory otrzymał w tym czasie wsparcie emocjonalne ze strony rodziny i przyjaciół, ukierunkowane na odbudowanie poczucia własnej wartości. Nie można również wykluczyć, że finalnie leczeniem trądziku neuropatycznego będzie się też zajmować psychiatra

W tym przypadku dobór środków farmakologicznych zależeć będzie od charakteru i nasilenia zaburzeń psychicznych. Można jednak założyć, że przepisane zostaną leki o działaniu przeciwdepresyjnym lub przeciwlękowym. 

Uwaga: należy się liczyć z tym, że leczenie trądziku przeczosowego będzie procesem czasochłonnym, zajmującym długie miesiące, a przy tym nie zawsze przynoszącym satysfakcjonujące efekty. Nie warto się jednak poddawać, a ściśle współpracować ze specjalistami.

Czytaj również

Bibliografia

 • Domina Petric, L´acné excoriée des jeune fille, anxiety and complexes, https://www.researchgate.net/publication/325857543_Lacne_excoriee_des_jeune_fille_anxiety_and_complexes, [data dostępu online: 22.02.2022].
 • Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity, etiologia, klasyfikacja, leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences, wol 60., nr 2 (2014).
 • Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity, etiologia, klasyfikacja, leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences, wol 60., nr 2 (2014).
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Maść nagietkowa - na co stosować i jak zrobić? Właściwości
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć i co pomaga?
Skóra potrądzikowa
Przeczytaj artykuł
Trądzik hormonalny. Badania, leczenie, dieta
Twarz kobiety z czerwonymi krostami
Podobne artykuły
Trądzik torbielowaty na skórze
Trądzik torbielowaty – leczenie. Jak wygląda?
Kobieta sprawdza stan skóry twarzy i gruczołów łojowych
Gruczoły łojowe - przerośnięte i zatkane. Jak odblokować?
Łojotok skóry głowy
Łojotok - co to jest i jak zlikwidować nadmierny?
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry głowy - czym myć? Objawy i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?