To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Trądzik hormonalny. Dlaczego się pojawia? Badania, leczenie, dieta na trądzik

Występujące u osób powyżej 25 roku życia bolesne krosty i zaskórniki na brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, a także na szyi i plecach to najczęstsze objawy trądziku hormonalnego. Jego symptomem są też swędzące i pieczące krostki występujące na czole, nosie, brodzie, a także na policzkach. Leczenie trądziku hormonalnego nie jest łatwe, a pozbycie się go metodami na własną rękę nie przynosi zazwyczaj zadowalających rezultatów. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza dermatologa.
Twarz kobiety z czerwonymi krostami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Trądzik hormonalny, nazywany też trądzikiem dorosłych - występuje u kobiet i mężczyzn po 25 roku życia. Za jego występowanie odpowiadają męskie i żeńskie hormony płciowe.
 • Leczenie trądziku hormonalnego odbywa się dwutorowo. Pacjent stosuje leki zarówno doustnie, jak i miejscowo - bezpośrednio na skórę.
 • Proces leczenia trądziku hormonalnego można wspomóc też przez odpowiednią pielęgnację skóry. Pomóc może również odpowiednia dieta.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik pospolity. Jak najlepiej sobie z nim poradzić?
Spis treści

Trądzik hormonalny jest nazywany często trądzikiem dorosłych. Występuje również u osób, które nie miały żadnych problemów ze skórą w okresie dojrzewania. Borykają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć, ze względu na większe wahania poziomów hormonów, u płci pięknej zdarza się to częściej (w szczególności przed miesiączką, w czasie ciąży oraz podczas menopauzy).

Reklama

Trądzik hormonalny. Dlaczego się pojawia?

Za występowanie trądziku hormonalnego odpowiadają hormony płciowe: androgeny (męskie hormony płciowe) i estrogeny (żeńskie hormony płciowe).

Dlatego też wyróżnia się dwa rodzaje trądziku hormonalnego: trądzik androgenny i estrogenny (znany także jako trądzik różowaty). Każdy z nich ma nieco inaczej wyglądające symptomy (zdecydowanie więcej osób cierpi na trądzik androgenny).

Trądzik hormonalny (androgenny) - objawy:

 • sporych rozmiarów grudki, krostki i zaskórniki na brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, na szyi i na plecach
 • zmiany skórne nie są na ogół w tym przypadku zaczerwienione, bo rzadko towarzyszy im stan zapalny
 • szybko przetłuszczające się włosy, a także ich nadmierne wypadanie

Trądzik hormonalny (estrogenny) - objawy:

 • w początkowym stadium choroby na skórze pojawia się zaczerwienienie, które z czasem zamienia się w swędzące i piekące grudki lub czerwone krosty
 • w zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się na skórze zapalne nacieki
 • zmiany pojawiają się na czole, nosie, brodzie i policzkach.

Reklama

Badania hormonalne - trądzik

Przed rozpoczęciem leczenia trądziku hormonalnego należy wykonać badania poziomów hormonów płciowych we krwi, a nierzadko także hormonów przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy. W przypadku trądziku hormonalnego nie istnieje bowiem jeden skuteczny sposób leczenia. Terapia, jeśli ma przynieść sukces, musi być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Badania laboratoryjne powinny być zlecone przez lekarza, który na podstawie ich wyników, poprowadzi dalsze leczenie.

Jakie hormony zbadać przy trądziku?

Oto hormony, które powinny zostać sprawdzone w przypadku trądziku hormonalnego:

 • 17-OHP (17-Hydroksyprogesteron),
 • DHEA / DHEAS (dehydroepiandrosteron),
 • androstendion,
 • SHBG (białko wiążące hormony płciowe),
 • wolny testosteron,
 • prolaktyna,
 • LH (lutropina),
 • FSH (folikulotropina),
 • tyroksyna (fT4),
 • tyreotropina (TSH),
 • poza hormonami również poziom glukozy oraz insuliny.

Reklama

Trądzik hormonalny: leczenie

Leczenie trądziku hormonalnego odbywa się zarówno poprzez stosowanie doustnych preparatów, jak i stosowanie ich miejscowo, bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Terapia doustna polega na przyjmowaniu przez pacjenta antybiotyków lub retinoidów (pochodnych witaminy A). Bez względu na wybór leków przeciwtrądzikowych kuracja trwa zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Należy poza tym liczyć się z tym, że zażywanie retinoidów wiąże się z pewnymi „niedogodnościami” dla pacjenta. Przede wszystkim osoby, które je stosują, nie mogą bezwzględnie opalać się podczas trwania całej terapii (niezbędne jest stosowanie na skórę preparatów zapewniających ochronę przeciwsłoneczną).

W trakcie zażywania pochodnych witaminy A, a także kilka miesięcy po zakończeniu, nie wolno zajść w ciążę lub też – w przypadku mężczyzn – starać się o potomstwo. Lek ten uszkadza płód (konieczne jest więc stosowanie antykoncepcji). Pacjenci zażywający retinoidy borykają się poza tym z mocnym wysuszeniem skóry i śluzówek. Bezpośrednio na skórę stosuje się z kolei maści i kremy mające w swym składzie m.in. antybiotyki.

Reklama

Trądzik hormonalny - leczenie naturalne

Leczenie trądziku hormonalnego można wspomóc również poprzez odpowiednią codzienną pielęgnację skóry. Przede wszystkim należy zadbać o jej dokładne mycie, by nie doprowadzać do namnażania bakterii. Do mycia nie powinno się jednak używać tradycyjnych mydeł czy też specyfików na bazie alkoholu, ale raczej płynów micelarnych oraz żeli i toników do cery wrażliwej.

Zalecane jest także stosowanie raz w tygodniu peelingu. Kremy używane do cery z trądzikiem hormonalnym nie powinny zawierać olejów mineralnych ani żadnych składników perfumowanych. Podczas zakupów warto zwrócić też uwagę na skład szamponów i odżywek, które podczas mycia i spłukiwania włosów, mogą spływać po twarzy i szyi, a w konsekwencji – podrażniać zmienioną chorobowo skórę.

Reklama

Dieta na trądzik

Według specjalistów, poza zaburzeniami hormonalnymi wpływ na trądzik hormonalny ma także stres, przemęczenie oraz niewłaściwe odżywianie. Niewskazane jest spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Należą do nich m.in. fast foody, białe pieczywo, piwo oraz chipsy i słodycze. Zdaniem niektórych ekspertów, osoby z trądzikiem hormonalnym, powinny także ograniczyć spożywanie mleka i wszelkich produktów mlecznych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Sobjanek, M., Sokołowska-Wojdyło, M., Barańska-Rybak, W., Nowicki, R., & Włodarkiewicz, A. (2006). Rola czynników hormonalnych w etiopatogenezie i terapii trądziku pospolitego. Adv Dermatol Allergol, 23, 266-72.
 • Marczyk, B., Budzisz, E., & Rotsztejn, H. (2011). Wydzielanie łoju oraz jego pomiary u chorych na trądzik pospolity w świetle obecnej wiedzy. Clinical Dermatology/Dermatologia Kliniczna, 13(4).
 • Sobjanek, M., Zabłotna, M., Sokołowska-Wojdyło, M., Nedoszytko, B., & Michajłowski, I. (2007). Czynniki genetyczne w etiopatogenezie trądziku pospolitego. Post Dermatol Alergol, 24, 183-7.
 • Narewska, A. Dieta a trądzik–jak jeść, aby zmniejszyć dolegliwości?
 • Piwowarska, M. (2012). Farmakologiczne metody leczenia trądziku-teraźniejszość i przyszłość.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial