W tym roku Żółty Tydzień skupia się na zapobieganiu WZW B u osób, które nie miały obowiązkowego szczepienia przeciwko chorobie. Są to wszystkie osoby urodzone przed 1986 rokiem. Jak podaje WHO, żółtaczka typu B to najpopularniejsza z chorób wirusowych dotyczących wątroby.
Reklama
Przyczyny zapalenia wątroby typu B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to schorzenie, które najczęściej występuje u:
- mężczyzn o orientacji homoseksualnej,
- turystów podróżujących do krajów, w których często obecne jest zakażenie wirusem HBV,
- osób poddanych przetaczaniu krwi,
- dzieci urodzonych przez kobiety z wirusem HBV,
- partnerów współżyjących z osobami mającymi wirusa HBV,
- pracowników służby zdrowia, mającymi kontakt z krwią,
- osób mających kontakt ze skażonymi narzędziami (podczas zabiegów kosmetycznych czy stomatologicznych).
Żółtaczka typu B przenosi się w czasie kontaktu z zakażoną krwią, ale także z płynami ustrojowymi, które zawierają krew.
Reklama
Objawy zapalenia wątroby typu B
Jak objawia się zapalenie wątroby typu B? Objawy przypominają klasyczną grypę i w pierwszej kolejności występują:
- bóle mięśniowo-stawowe,
- gorączka,
- osłabienie.
Ponadto u niektórych osób obecne są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak:
- mdłości,
- wymioty,
- ból brzucha,
- brak apetytu.
Pojawiają się one na skutek powiększającej się wątroby. W zaawansowanej postaci dochodzi do zażółcenia białek oczu i skóry, a także jasny stolec oraz ból w prawym podżebrzu.
Reklama
Szczepienie WZW B
Szczepienie przeciwko WZW B jest obowiązkowe i wykonuje się je u wszystkich dzieci. Niestety obowiązek ten wszedł w życie dopiero po 1986r., dlatego „Żółty Tydzień” jest akcją skierowaną do osób urodzonych przed tym rokiem. Ma ona zwiększać świadomość wśród ludzi oraz zachęcać do profilaktyki.
Szczepienie wykonywane jest domięśniowo i podawane w 3 dawkach. Kolejne dozy stosowane są w 14. roku życia.
Należy pamiętać, iż szczepionka przeciw WZW typu B to jedyna pewna metoda zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Reklama
Na czym polega leczenie WZW B?
Nie istnieje żadna metoda leczenia, która mogłaby wyeliminować wirusa z organizmu, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka chroniąca organizm przed zakażeniem.
Ważne jest przede wszystkim dbanie o wątrobę, a więc m.in. stosowanie lekkostrawnej diety, nawadnianie organizmu oraz unikanie używek – papierosów oraz alkoholu. Ponadto ważne jest, by ograniczać aktywność fizyczną.
Reklama
Jak powinna wyglądać profilaktyka WZW B?
Przede wszystkim najważniejsze jest, by osoby urodzone przed 1986r. – a więc te, które nie miały obowiązkowego szczepienia, wykonały je.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, takie aspekty jak:
- wybieranie tych sprawdzonych miejsc, w których sprzęt jest sterylizowany (gabinetów stomatologicznych, salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, itp.),
- dbanie o sterylność, szczególnie w przypadku pracowników służby zdrowia – ważne jest pamiętanie np. o zakładaniu jednorazowych rękawiczek.
Szczepienie przede wszystkim rekomendowane jest dla osób, które pracują w służbie zdrowia lub są przewlekle chore, m.in. na: cukrzycę czy niewydolność nerek.