ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Polip na woreczku żółciowym: objawy i leczenie. Jaka dieta?

Polip na woreczku żółciowym w większości przypadków nie jest groźny i nie wymaga nawet leczenia. Są jednak polipy w pęcherzyku żółciowym, które stanowią istotny czynnik ryzyka niezwykle agresywnego i śmiercionośnego nowotworu.
Chirurdzy w trakcie operacji
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Polip na woreczku żółciowym

Polip na woreczku żółciowym jest niewielkim uwypukleniem błony śluzowej tego narządu do wewnątrz. W większości przypadków (83 proc.) jego rozmiar nie przekracza 5 milimetrów. Tylko 17 procent stwierdzanych guzków mieści się w przedziale 5-10 mm, a 0,1 proc. przekracza 1 centymetr (dane A.Q. Aldouri za: K.Wroński, Chirurgiczne leczenie polipa pęcherzyka żółciowego…). 

Polipy w pęcherzyku żółciowym zazwyczaj wypełnione są cholesterolem – te są całkowicie niegroźne. Oprócz nich wyróżnia się jednaj także inne rodzaje zmian. Według klasyfikacji stworzonej w 1970 roku przez A.H. Christiansena oraz K.G. Ishaka, guzki tego typu podzielić można na:

 • polipy cholesterolowe (wedle różnych danych 53-76 proc. pacjentów);
 • polipy zapalne (2-13 proc. przypadków);
 • rozrosty gruczołowe i gruczołowo-mięśniowe (7-20 proc.);
 • gruczolaki (2-27 proc.);
 • raki pęcherzyka żółciowego (do 1 do 22 proc. przypadków);

Inne klasyfikacje zaliczają dwie ostatnie w wymienionych wyżej kategorii do polipów prawdziwych (łącznie około 5 proc. pacjentów), pozostałe zaś nazywane są polipami rzekomymi (95 procent diagnozowanych zmian). 

Reklama

Jak powstają polipy na woreczku żółciowym?

Etiologia powstawania polipów na woreczku żółciowym pozostaje nieznana. Mimo rozwoju nauk medycznych, specjaliści wciąż poruszają się jedynie w obrębie lepiej lub gorzej potwierdzonych hipotez. 

Zakłada się, że guzki mogą powstawać jako powikłanie takich schorzeń i zaburzeń, jak:

Nie udało się wyodrębnić żadnych czynników ryzyka predestynujących do wystąpienia polipów związanych z wiekiem, płcią, trybem życia czy chorobami współistniejącymi. Tego typu zależności znaleziono jedynie w przypadku zmian nowotworowych, o czym więcej w dalszej części artykułu. 

Reklama

Objawy polipów na woreczku żółciowym

Szacuje się, że polipy na woreczku żółciowym ma 5 procent ogółu populacji, przy czym większość osób o tym nie wie i nie dowie się, jeśli zmiana nie rozwinie się do postaci nowotworowej lub nie zostanie przypadkiem ujawniona w czasie badania ultrasonograficznego. 

Objawy polipów na woreczku żółciowym w większości przypadków nie występują w ogóle lub są mało zauważalne, tudzież mało specyficzne. 

W niektórych przypadkach pojawić mogą się takie dolegliwości, jak:

 • dyskomfort/ból w prawym nadbrzuszu, wzmagający się po jedzeniu;
 • ewentualne nudności i wymioty;

Nic więcej niepokojącego się nie dzieje, chyba że dojdzie do nowotworzenia zmian. Wówczas przebieg schorzenia jest gwałtowny, a jego konsekwencje często tragiczne. 

Reklama

Czy polipy na woreczku żółciowym są groźne?

W większości przypadków nie. Guzki wypełnione cholesterolem, zazwyczaj o średnicy nie przekraczającej 5 milimetrów, nie są uznawane za niebezpieczne i jako takie nie są nawet poddawane leczeniu. 

Odpowiedź brzmi jednak zupełnie inaczej w przypadku zmian większych, które stanowią istotny czynnik ryzyka wystąpienia raka pęcherzyka– najbardziej złośliwego i śmiercionośnego nowotworu dróg żółciowych. U pacjentów z tego typu rozpoznaniem wskaźnik przeżyć w perspektywie 5 letniej nie przekracza 10 procent (dane: badanie EUROCARE-4, za: M. Ćwiklińska-Dworakowska, Przypadek raka pęcherzyka żółciowego). Kiedy należy się obawiać? 

Główne determinanty zwiększające ryzyko wystąpienia raka pęcherzyka żółciowego to:

 • wielkość polipów powyżej 10 mm (ryzyko około 25 procent, wzrastające do niemal 100 proc, gdy średnica guzka ma ponad 2 cm);
 • obserwowane w kolejnych badaniach istotne zmiany wielkości polipów;
 • występowanie polipów o szerokiej podstawie;
 • współwystępowanie kamicy nerkowej;
 • płeć żeńska i wiek powyżej 50 lat;

Reklama

Leczenie polipów na woreczku żółciowym

Leczenie polipów na woreczku żółciowym nie jest konieczne w sytuacji, gdy zmiany są niewielkie i wypełnione cholesterolem. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza wobec ryzyka nowotworzenia, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. 

Metody pośrednie praktycznie nie istnieją. Nie stosuje się leków, a tak zwane leczenie naturalne polipów w woreczku żółciowym sprowadza się do stosowania odpowiedniej diety (szczegóły poniżej). 

Jeśli chodzi o operację, w grę wchodzą dwa zabiegi tzw. cholecystektomii:

 • małoinwazyjne laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego w przypadku, gdy zmiana mieści się w przedziale 10-20 cm lub jest mniejsza, ale szybko powiększająca się;
   
 • klasyczna otwarta operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego w sytuacji, gdy guzek ma powyżej 20 milimetrów lub jest mniejszy, ale już objęty procesem nowotworzenia. 

Reklama

Dieta przy polipach na woreczku żółciowym

Dieta przy polipach na woreczku żółciowym powinna być lekkostrawna i wolna od składników, które stanowią bezpośrednie lub pośrednie ryzyko kamicy żółciowej, w istotny sposób przyczyniającej się do powstawania guzków. 

Układając jadłospis należy unikać przede wszystkim: 

 • nasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego;
 • większych ilości cukrów prostych;
 • produktów zwiększających stężenie złego cholesterolu we krwi. 

Istotne jest regularne nawadnianie organizmu (minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej czystej wody). Należy też kontrolować masę ciała, nie tylko poprzez dietę, ale również odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Konrad Wroński, Michał Tenderenda, Chirurgiczne leczenie polipa pęcherzyka żółciowego – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2012
 • 2. Co można wyczytać z USG jamy brzusznej pod kątem onkologicznym?, Onkologia po Dyplomie 2019 02
 • 3. Magdalena Ćwiklińska-Dworakowska, Jarosław Szymczuk, Grzegorz Pogorzelski, Przypadek raka pęcherzyka żółciowego — materiał własny, Chirurgia Polska 2017, 19, 1–2
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Robaki w układzie pokarmowym
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Młoda kobieta ma biegunkę
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!