Najzdrowsze miejsce w internecie

Polip na woreczku żółciowym: objawy i leczenie. Jaka dieta?

Polip na woreczku żółciowym w większości przypadków nie jest groźny i nie wymaga nawet leczenia. Są jednak polipy w pęcherzyku żółciowym, które stanowią istotny czynnik ryzyka niezwykle agresywnego i śmiercionośnego nowotworu.
Chirurdzy w trakcie operacji
źródło:123RF
Spis treści

Polip na woreczku żółciowym

Polip na woreczku żółciowym jest niewielkim uwypukleniem błony śluzowej tego narządu do wewnątrz. W większości przypadków (83 proc.) jego rozmiar nie przekracza 5 milimetrów. Tylko 17 procent stwierdzanych guzków mieści się w przedziale 5-10 mm, a 0,1 proc. przekracza 1 centymetr (dane A.Q. Aldouri za: K.Wroński, Chirurgiczne leczenie polipa pęcherzyka żółciowego…). 

Polipy w pęcherzyku żółciowym zazwyczaj wypełnione są cholesterolem – te są całkowicie niegroźne. Oprócz nich wyróżnia się jednaj także inne rodzaje zmian. Według klasyfikacji stworzonej w 1970 roku przez A.H. Christiansena oraz K.G. Ishaka, guzki tego typu podzielić można na:

 • polipy cholesterolowe (wedle różnych danych 53-76 proc. pacjentów);
 • polipy zapalne (2-13 proc. przypadków);
 • rozrosty gruczołowe i gruczołowo-mięśniowe (7-20 proc.);
 • gruczolaki (2-27 proc.);
 • raki pęcherzyka żółciowego (do 1 do 22 proc. przypadków);

Inne klasyfikacje zaliczają dwie ostatnie w wymienionych wyżej kategorii do polipów prawdziwych (łącznie około 5 proc. pacjentów), pozostałe zaś nazywane są polipami rzekomymi (95 procent diagnozowanych zmian). 

Jak powstają polipy na woreczku żółciowym?

Etiologia powstawania polipów na woreczku żółciowym pozostaje nieznana. Mimo rozwoju nauk medycznych, specjaliści wciąż poruszają się jedynie w obrębie lepiej lub gorzej potwierdzonych hipotez. 

Zakłada się, że guzki mogą powstawać jako powikłanie takich schorzeń i zaburzeń, jak:

Nie udało się wyodrębnić żadnych czynników ryzyka predestynujących do wystąpienia polipów związanych z wiekiem, płcią, trybem życia czy chorobami współistniejącymi. Tego typu zależności znaleziono jedynie w przypadku zmian nowotworowych, o czym więcej w dalszej części artykułu. 

Objawy polipów na woreczku żółciowym

Szacuje się, że polipy na woreczku żółciowym ma 5 procent ogółu populacji, przy czym większość osób o tym nie wie i nie dowie się, jeśli zmiana nie rozwinie się do postaci nowotworowej lub nie zostanie przypadkiem ujawniona w czasie badania ultrasonograficznego. 

Objawy polipów na woreczku żółciowym w większości przypadków nie występują w ogóle lub są mało zauważalne, tudzież mało specyficzne. 

W niektórych przypadkach pojawić mogą się takie dolegliwości, jak:

 • dyskomfort/ból w prawym nadbrzuszu, wzmagający się po jedzeniu;
 • ewentualne nudności i wymioty;

Nic więcej niepokojącego się nie dzieje, chyba że dojdzie do nowotworzenia zmian. Wówczas przebieg schorzenia jest gwałtowny, a jego konsekwencje często tragiczne. 

Czy polipy na woreczku żółciowym są groźne?

W większości przypadków nie. Guzki wypełnione cholesterolem, zazwyczaj o średnicy nie przekraczającej 5 milimetrów, nie są uznawane za niebezpieczne i jako takie nie są nawet poddawane leczeniu. 

Odpowiedź brzmi jednak zupełnie inaczej w przypadku zmian większych, które stanowią istotny czynnik ryzyka wystąpienia raka pęcherzyka– najbardziej złośliwego i śmiercionośnego nowotworu dróg żółciowych. U pacjentów z tego typu rozpoznaniem wskaźnik przeżyć w perspektywie 5 letniej nie przekracza 10 procent (dane: badanie EUROCARE-4, za: M. Ćwiklińska-Dworakowska, Przypadek raka pęcherzyka żółciowego). Kiedy należy się obawiać? 

Główne determinanty zwiększające ryzyko wystąpienia raka pęcherzyka żółciowego to:

 • wielkość polipów powyżej 10 mm (ryzyko około 25 procent, wzrastające do niemal 100 proc, gdy średnica guzka ma ponad 2 cm);
 • obserwowane w kolejnych badaniach istotne zmiany wielkości polipów;
 • występowanie polipów o szerokiej podstawie;
 • współwystępowanie kamicy nerkowej;
 • płeć żeńska i wiek powyżej 50 lat;

Leczenie polipów na woreczku żółciowym

Leczenie polipów na woreczku żółciowym nie jest konieczne w sytuacji, gdy zmiany są niewielkie i wypełnione cholesterolem. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza wobec ryzyka nowotworzenia, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. 

Metody pośrednie praktycznie nie istnieją. Nie stosuje się leków, a tak zwane leczenie naturalne polipów w woreczku żółciowym sprowadza się do stosowania odpowiedniej diety (szczegóły poniżej). 

Jeśli chodzi o operację, w grę wchodzą dwa zabiegi tzw. cholecystektomii:

 • małoinwazyjne laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego w przypadku, gdy zmiana mieści się w przedziale 10-20 cm lub jest mniejsza, ale szybko powiększająca się;
   
 • klasyczna otwarta operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego w sytuacji, gdy guzek ma powyżej 20 milimetrów lub jest mniejszy, ale już objęty procesem nowotworzenia. 

Dieta przy polipach na woreczku żółciowym

Dieta przy polipach na woreczku żółciowym powinna być lekkostrawna i wolna od składników, które stanowią bezpośrednie lub pośrednie ryzyko kamicy żółciowej, w istotny sposób przyczyniającej się do powstawania guzków. 

Układając jadłospis należy unikać przede wszystkim: 

 • nasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego;
 • większych ilości cukrów prostych;
 • produktów zwiększających stężenie złego cholesterolu we krwi. 

Istotne jest regularne nawadnianie organizmu (minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej czystej wody). Należy też kontrolować masę ciała, nie tylko poprzez dietę, ale również odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Konrad Wroński, Michał Tenderenda, Chirurgiczne leczenie polipa pęcherzyka żółciowego – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2012
 • 2. Co można wyczytać z USG jamy brzusznej pod kątem onkologicznym?, Onkologia po Dyplomie 2019 02
 • 3. Magdalena Ćwiklińska-Dworakowska, Jarosław Szymczuk, Grzegorz Pogorzelski, Przypadek raka pęcherzyka żółciowego — materiał własny, Chirurgia Polska 2017, 19, 1–2
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Mężczyzna z problemem wymiotów
Wymioty - przyczyny i rodzaje. Jak je zatrzymać i co brać?
Nieprawidłowe trawienie u człowieka
Zespół złego wchłaniania: objawy i diagnostyka. Co jeść?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj