Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

WZW B w ciąży - czy jest groźne, czy wpływa na płód?

WZW B w ciąży to choroba, którą potwierdza tylko badanie krwi. Wiele ciężarnych kobiet martwi się o wpływ na rozwój płodu i stan zdrowia dziecka po narodzinach. Czy słusznie?
Szczepienie kobiety w ciąży przeciw WZW B
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B spotyka także kobiety w ciąży. Lekarze dość często zalecają szczepienie przeciwko tej chorobie jeszcze przed zajściem w ciąże, a w szczególności przy wskazaniach do cesarskiego cięcia.
  • Żółtaczka typu b jest wykrywana tylko w badaniu krwi. Lekarze decydują o formie leczenia i możliwości zaszczepienia.
  • Dziecko mamy dotkniętej WZW B zaraz po porodzie zostaje zbadane i odpowiednio medycznie zabezpieczane przed rozwojem choroby. Dziecku zakażonemu w życiu płodowym podawana jest immunoglobulina przeciwko WZW B. W każdym przypadku noworodki otrzymują pierwszą dawkę szczepionki.
SPRAWDŹ TEŻ: Wirusowe zapalenie wątroby typu B - wszystko, co musisz wiedzieć
Spis treści

Reklama

Czym jest WZW B w ciąży?

WZW to wirusowe zapalenie wątroby, do którego dochodzi w wyniku zakażenia wirusem HBV. Miejscem bytowania tego rodzaju wirusa jest człowiek. Oznacza to, iż t choroba przenosi się tylko wśród ludzi, najprościej mówiąc „z człowieka na człowieka”. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez stosunki płciowe, kontakt z chorą krwią lub w sytuacjach okołoporodowych.

Bliski kontakt ciężarnej kobiety z osobą chorą jest główną przyczyną zakażenia. Wirus wpływa negatywnie na wątrobę, ale obecny jest również we krwi i płynach ustrojowych. Często przebieg tej choroby przebiega bezobjawowo, ale u wielu osób jest podobny do grypy.

WZW B może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami czy bólami stawów. Tego typu zakażenie wykrywane jest wyłącznie w badaniu krwi.

Kobieta w ciąży powinna wykonać badanie w kierunku obecności antygenu HBS, czyli żółtaczki zakaźnej typu B. Jest ono obowiązkowe około 37 tygodnia ciąży.

W przypadku wyniku dodatniego, ginekolog prowadzący ciążę zleca szczegółowe badania, których celem jest stwierdzenie czy kobieta choruje czy jest tylko nosicielem. W tych 2 przypadkach pozostaje już jednak pod opieką poradni zakaźnej.

W jaki sposób można zarazić się WZW B w ciąży? Jedną z możliwości jest zakażenie w trakcie zabiegów stomatologicznych lub kosmetycznych przy użyciu niewysterylizowanego sprzętu. Prostą drogą do zakażenia jest także stosunek płciowy bez zabezpieczenia z osobą zakażoną, korzystanie ze wspólnych ręczników czy cążków do paznokci.

Reklama

Szczepienie na WZW B w ciąży

Szczepionka na WZW B u kobiety ciężarnej to niezwykle ważna procedura w zakresie zabezpieczenia mamy i nienarodzonego dziecka. Zakażenie tego typu wirusem może być przyczyną nie tylko poważnej choroby u mamy, ale także doprowadzić do zakażenia dziecka.

Szczepienie WZW B w ciąży to typ szczepionki, która w żaden sposób nie zagraża dziecku i jest bezpieczna zarówno dla mamy, jak i malucha. Lekarze zalecają tego typu szczepienie, które jest niezbędne w ciąży przy wykryciu choroby.

Każda przyszła mama powinna rozważyć szczepienie na WZW B jeszcze przed planowaniem ciąży. Szczególnie jest zalecane w przypadku przygotowań do cesarskiego cięcia. Przy tej formie porodu ryzyko zakażenia jest większe, dlatego też zaleca się to szczepienie, aby chronić mamę i dziecko.

Wynik dodatni antygenu HBs nie jest koniecznym wskazaniem do cesarskiego cięcia. Kobieta może w tym przypadku rodzić siłami natury, ale personel medyczny musi zachować większą ostrożność przy porodzie. 

Czym grozi żółtaczka typu B w ciąży? 

Zapalenie wątroby w ciąży typu B wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia i szczególnych środków w trakcie porodu. Ten rodzaj zakażenia nie wpływa negatywnie na rozwój ciąży, która w tych przypadkach rozwija się tak sam, jak u kobiet zdrowych.

W przypadku wykrycia wirusa przyszła mama poddawana jest leczeniu i szczepieniu. Żółtaczka typu B nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia płodu, ale warunkiem jest szczegółowa diagnoza i opieka medyczna. Brak informacji na temat występowania WZW B u ciężarnej kobiety może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub zakażenia dziecka.  

Badanie HBs to jedno z badań krwi, wykonywanych w trakcie ciąży. Wynik dodatni potwierdza wykrycie antygenu i informuje o dwóch możliwościach – kobieta jest chora na żółtaczkę typu B w ciąży albo jest jej nosicielem.

W takich przypadkach każda ciężarna jest kierowana do dalszej szczegółowej diagnostyki. Wykrycie wirusa daje szansę i możliwości na otoczenie dziecka szczególną opieką po porodzie, a leczone nie wpływa negatywnie na ciążę ani poród.

Jak wygląda zależność pomiędzy WZW B a ciążą? Chora ciężarna i obecność wirusa są zagrożeniem dla dziecka zakażeniem tym samym wirusem. Wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B ma zatem ogromne znaczenie.

W takich przypadkach dziecko, u którego doszło do zakażenia w życiu płodowym zaraz po porodzie otrzymuje zastrzyk z immunoglobuliny przeciwko WZW B oraz pierwszą dawkę szczepionki. Te działania zapobiegają uszkodzeniu wątroby i późniejszemu rozwoju choroby. Jeżeli nie doszło do zakażenia maluch jest szczepiony tylko przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Wirusowe zapalenie wątroby w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią po porodzie.

Reklama

Leczenie WZW B w ciąży 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, nie wywołuje negatywnych skutków dla jej rozwoju, a także nie zagraża zdrowiu dziecka po urodzeniu.

Warunkiem jest rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiednich działań medycznych. Leczenie żółtaczki w ciąży odbywa się pod kontrolą ginekologa i lekarzy z oddziałów zakaźnych.

Istnieje możliwość podawania leków przeciwwirusowych, które wykazują potwierdzony brak negatywnego działania na płód. Z reguły zalecane są w późniejszym etapie ciąży.

Zadaniem takich leków jest ograniczenie ilości wirusa w organizmie mamy, spowolnienie zmian zapalnych, ochrona przed rozwojem marskości wątroby i zminimalizowanie ryzyka przejścia infekcji z matki na dziecko. Przyszła mama musi pamiętać o zaleceniach lekarza, kontrolnych wizytach i większej dbałości o swoje zdrowie i samopoczucie.

Leczenie WZW B polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Lekarze zalecają odpowiednią dietę (lekkostrawną i zbilansowaną), picie dużej ilości wody, zdrowy sposób życia i umiarkowaną aktywność fizyczną. W przypadku kobiet w ciąży ten warunek jest prosty do spełnienia, gdyż ciężarne raczej nie prowadzą zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Elementem leczenie żółtaczki u ciężarnej kobiety jest także szczepionka przeciwko WZW B.

Najczęściej taka możliwość jest rozważana przy ciążach podwyższonego ryzyka i przewidywaniach co do konieczności cesarskiego cięcia. Szczepionki nie posiadają niebezpiecznych składników, które mogłyby zaszkodzić rozwojowi płodu, a potem dziecku.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Bruś-Chojnicka, A. Marszałek i inni „Problemy związane z zakażeniem wirusa HBV w kontekście prokreacji i życia seksualnego kobiet”, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 4, 295-298
  • „Hepatitis B” www.cdc.gov/hepatitis/hbv (data dostępu: 03.10.2021)
  • A. Gniadek, O. Biegańska, M. Cisek „Możliwość przeniesienia wirusa HCV i HBV z zakażonej matki na noworodka okresie ciąży i karmienia – postępowanie pielęgniarskie”, Via Medica, Nursing Topics 2008; 16 (1,2): 118-122
  • „Dieta w leczeniu wirusowego zapalenie wątroby”, www.ncez.pzh.gov.pl (data dostępu: 03.10.2021).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny
Wątroba człowieka
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Chora wątroba
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Podobne artykuły
Kobieta z zażółconymi oczami
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
W przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać bóle brzucha
Powiększona wątroba u dziecka – przyczyny, objawy
Pomiar motylicy wątrobowej
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!