ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Usuwanie kamieni z woreczka żółciowego – operacja, leki

Kamica pęcherzyka żółciowego zwykle objawia się atakami silnego bólu w prawym podżebrzu, wywołanego najczęściej tłustym posiłkiem. Po pierwszym ataku kolki żółciowej istnieje duże ryzyko nawrotu dolegliwości. Warto zatem pomyśleć o usunięciu kamieni z woreczka żółciowego zanim nadejdzie kolejny atak lub dojdzie do niebezpiecznych powikłań.
Spis treści

Reklama

Czy kamicę żółciową trzeba leczyć?

Jeśli kamica pęcherzyka żółciowego nie powoduje żadnych dolegliwości, nie wymaga ona leczenia. Warto jednak profilaktycznie przestrzegać diety niskotłuszczowej, unikać przejadania się i spożywania pokarmów ciężkostrawnych.

Jeżeli natomiast ataki kolki zdarzają się często, trzeba pomyśleć o usunięciu ich przyczyny. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, może dojść do powikłań kamicy:

Reklama

Operacja woreczka żółciowego

W jaki sposób można usunąć kamienie w woreczku żółciowym? Jednym ze sposobów, by pęcherzyk żółciowy nie zawierał kamieni jest operacja - metodą laparoskopową lub w formie klasycznej.

1. Operacja laparoskopowa

Woreczek żółciowy można operować stosując metodę laparoskopową. Jest to najnowocześniejsza obecnie metoda usuwania kamieni z pęcherzyka żółciowego. Przez 3 lub 4 nacięcia w skórze brzucha o długości około 1 cm chirurg wprowadza do jamy brzusznej kamerę oraz narzędzia. Obserwując na monitorze przebieg operacji narzędziami tymi usuwa cały pęcherzyk żółciowy wraz z kamieniami.

Zalety operacji laparoskopowej:

Największą zaletą tej metody jest szybki powrót do zdrowia i możliwość opuszczenia szpitala już w dwa dni po operacji. Małe rany na brzuchu goją się szybko, są mniej bolesne, a co ważne dla wielu kobiet - także mniej widoczne. Po 2 tygodniach od operacji można już wrócić do pracy.

Wady operacji laparoskopowej:

Metoda ta nie nadaje się, niestety, dla każdego chorego. Nie może być stosowana u osób bardzo otyłych, ze zrostami po przebytych wcześniej operacjach brzusznych oraz u osób z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub kamieniem w przewodach żółciowych. Poza tym, z racji wysokich kosztów, jest to metoda nie wszędzie jeszcze dostępna.

2. Operacja klasyczna

Osobom, u których nie można wykonać operacji laparoskopowej, zalecana jest cholecystektomia klasyczna. W znieczuleniu ogólnym wykonuje się cięcie pod prawym łukiem żebrowym o długości około 10 cm, przez które wycina się i usuwa wypełniony kamieniami pęcherzyk.

Zalety operacji klasycznej:

W przeciwieństwie do leczenia laparoskopowego metodą klasyczną można operować ostre stany zapalne pęcherzyka oraz powikłania kamicy.

Wady operacji klasycznej:

Dłuższy okres gojenia się rany oraz dłuższy okres rekonwalescencji. Po niej czas powrotu do pracy wydłuża się do 4, a czasem 6 tygodni.

Reklama

Rozpuszczanie kamieni żółciowych

W niektórych przypadkach udaje się rozpuścić kamienie żółciowe za pomocą tabletek zawierających kwasy żółciowe. Warunkiem jest, aby były małe (poniżej 2 cm) i nieuwapnione, a praca samego pęcherzyka żółciowego niezakłócona. Niestety, złogi te rozpuszczają się powoli (około 1mm na miesiąc), dlatego leczenie może potrwać nawet 2 lata.

Zalety: Jest to metoda nieinwazyjna, polecana zwolennikom medycyny niekonwencjonalnej.

Wady: Jej zastosowanie jest bardzo ograniczone, ponieważ nie wszystkie kamienie nadają się do rozpuszczenia przy pomocy tabletek. Poza tym istnieje duże ryzyko, że po zaprzestaniu kuracji złogi żółciowe zaczną tworzyć się nowo.

Reklama

Rozbijanie kamieni żółciowych (litotrypsja)

Metoda ta polega na rozbijaniu ich za pomocą fali uderzeniowej (np. ultradźwięków). Jej skuteczność zależy od ilości i wielkości kamieni, dlatego może być stosowana jedynie u co czwartego chorego.

Zalety: Podobnie jak metoda poprzednia jest to alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się operacji. Zabieg jest bezbolesny i stosunkowo bezpieczny.

Wady: W dobie laparoskopii rozkruszanie ich za pomocą fali uderzeniowej uważane jest za metodę przestarzałą. Piasek powstały na skutek rozbicia złogów i tak musi zostać rozpuszczony za pomocą leków: trwa to 1-2 lata. Metoda ta jest mniej skuteczna niż leczenie operacyjne, a nawroty zdarzają się w połowie przypadków.

Reklama

 

Bibliografia

  • Baudet S., Medina C., Vilaseca J., Guarner L., Sureda D., Andreu J., Malagelada J.R.: Effect of short-term octreotide therapy and total parenteral nutrition on the development of biliary sludge and lithiasis. H
  • Palmer R.H.: Efects of fibric acid derivatives on biliary lipid composition. Am. J. Med., 1987, 83, 37-43.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Podobne artykuły
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!