Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła

Torbiel na wątrobie ma kilka różnych rodzajów, jednak najczęściej występuje torbiel prosta. Jest to bezobjawowa zmiana na wątrobie, często o owalnym kształcie wypełnionym płynem. Diagnozuje się ją przypadkiem przy rutynowym badaniu USG jamy brzusznej. Rzadko przekształca się w nowotwór, jednak zawsze warto już raz wykrytą torbiel obserwować. Przeczytaj, jakie mogą być jej przyczyny i objawy.
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Torbiele na wątrobie są to pęcherzyki o średnicy od około kilku milimetrów do kilku lub kilkunastu centymetrów, wypełnione zazwyczaj bezbarwnym płynem. Torbiele mogą powstać na skutek czynników genetycznych, wad genetycznych, urazów czy zakażenia się tasiemcem bąblowcowym.
 • Torbiele w większości diagnozowane są przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej, ponieważ wiele osób przechodzi je bezobjawowo. W zależności od przyczyny powstania i wielkości lekarz hepatolog decyduje o kolejnych etapach leczenia.
 • Nie ma diety specyfikacyjnej na ten rodzaj torbieli, a przyjmowanie wszelkich ziół i suplementów warto najpierw skonsultować z lekarzem. To on podejmie decyzje o obserwacji, odsysaniu torbieli lub jej operacyjnym usunięciu, które aktualnie daje najlepsze efekty i przeważnie brak nawrotu.
Spis treści

Reklama

Co to jest torbiel na wątrobie?

Torbiel na wątrobie (ang. liver cysts) jest to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem. Średnica może wynosić kilka milimetrów aż do kilku i kilkunastu centymetrów. Wykrywane są zazwyczaj podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej, gdzie dopiero wyraźnie je widać.

Dotyczą one około 5 proc. populacji, a wykształcają się jeszcze w okresie płodowym. Torbiele mogą pojawiać się też na innych narządach wewnętrznych.

Torbiele na wątrobie zazwyczaj nie są groźne i często są bezobjawowe. Jednak mogą przekształcić się one w zmianę nowotworową, dlatego też warto regularnie robić USG jamy brzusznej i sprawdzać jej stan.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się torbieli są czynniki genetyczne (torbiele proste) oraz wady wrodzone. Torbiele mogą pojawić się także po różnych urazach i wtedy pęcherzyki mogą być wypełnione martwymi tkankami, krwią bądź żółcią. Także po zakażeniu się larwą tasiemca bąblowcowego, którym można się zarazić, jedząc niemyte owoce prosto z lasu lub przy nieodpowiedniej higienie po zabawie ze zwierzęciem domowym.

Reklama

Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie?

Tempo wzrostu torbieli na wątrobie zależy od przyczyny jej powstania. Wiele z nich nie zmienia swojej wielkości od momentu wykrycia do wielu lat później. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie raz zauważonej torbieli.

Stanem zagrożenia życia jest natomiast moment, w którym dana torbiel pęknie. Wylewa się wtedy jej treść do jamy brzusznej i może spowodować podrażnienie i rozwinięcie się stanu zapalnego. Ze względu na przyczyny powstawania wyróżnić można takie rodzaje:

 • torbiel prosta wątroby,
 • torbiel pourazowa (rzekoma),
 • torbiel bąblowcowa,
 • torbielakogruczolak,
 • gruczolakorak torbielowaty,
 • wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby,
 • ropień amebowy.

Torbiele na wątrobie mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Odczuwalne dolegliwości mogą być przyczyną powiększania się torbieli i zwiększenia ucisku na sąsiadujące narządy. Najczęściej dotyczy to układu pokarmowego, a w tym uczucia ucisku i pełności w jamie brzusznej, dyskomfort w prawej części brzucha, uciskający ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności lub wymioty, a także brak apetytu.

Domowe sposoby na torbiele na wątrobie

Jednym z najlepszych domowych sposobów wydaje się być odpowiednia dieta sprzyjająca pracy wątroby. Spożywanie pięciu małych posiłków, które są lekkostrawne i nie zawierają dużej ilości tłuszczów. Jest to stosowanie zasady „jem mniej, ale częściej”. Warto zrezygnować ze smażenia potraw, a w zamian stosować parowanie, gotowanie, duszenie czy pieczenie.

Ograniczenie produktów zawierających duże ilości błonnika, a także wykluczenie alkoholu, słodyczy czy produktów wysoko przetworzonych będzie decyzją, która usprawni ewentualne leczenie, a także powrót do zdrowia. Jednakże nie jest to metoda dająca efekty potwierdzone naukowo.

Jest to przykład zdrowego nawyku, który warto wprowadzić profilaktycznie w celu dbania o wątrobę. Natomiast wszystkie decyzje warto konsultować z lekarzem specjalistą, aby ten mógł doradzić najlepszy sposób radzenia sobie z dolegliwościami.

Reklama

Zioła na torbiele wątroby

Jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych na dolegliwości wątroby jest ostropest plamisty, mający duże znaczenie przy regeneracji wątroby. Innym równie popularnym ziołem jest mniszek lekarski, a konkretnie jego korzenie, które wspomagają naturalną kurację wątroby.

Podobne działanie wykazują też: dziurawiec pospolity, fiołek trójbarwny, koper włoski czy brzoza biała. Zioła te mogą być stosowane jako suplement diety lekkostrawnej, jednakże najpierw warto skonsultować chęć przyjmowania takich produktów z lekarzem specjalistą.

Reklama

Jak leczyć torbiele na wątrobie?

Najważniejszym krokiem w leczeniu torbieli jest udanie się do odpowiedniego lekarza. Torbiel na wątrobie warto skonsultować z lekarzem hepatologiem. Torbiele proste o niewielkiej średnicy, które nie dają objawów zazwyczaj zostawia się pod obserwacją.

Leczenie większych torbieli, objawiających się dyskomfortem, zakłada opróżnienie zawartości pęcherzyka, co niestety jest obarczone ryzykiem nawrotów. Inną metodą jest operacyjne usunięcie zmiany, które daje bardzo dobre efekty przy dużych torbielach, jak i zmianach nowotworowych.

Natomiast torbiel powstałą z zakażenia tasiemcem leczy się w odmienny sposób. Proces medyczny zaczyna się od przyjmowania przez okres około 6. miesięcy leków przeciwpasożytniczych. Następnie kolejnym krokiem jest zazwyczaj kilkakrotne odciągnięcie zawartości torbieli, a w ostateczności podjęta jest decyzja o operacyjnym usunięciu.

Reklama

Usuwanie torbieli z wątroby

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć torbiel na wątrobie, została udzielona wyżej. Najważniejszym krokiem jest udanie się do lekarza hepatologa. Obecnie najczęściej wybiera się metodę laparaskopową, czyli robi się kilka małych nacięć, przez które do jamy brzusznej wprowadza się odpowiednie narzędzie, dzięki któremu będzie możliwe usuwanie torbieli z wątroby.

Operacyjna ingerencja jest najbardziej skuteczna, gdyż pozwala zapomnieć o posiadanej niegdyś torbieli. Trochę inne podejście stosuje się przy torbieli, która przekształciła się w nowotwór. W tym przypadku regularna kontrola nadal jest wskazana, aby monitorować ewentualne nawroty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mazurek, M. (2021). Torbiel na wątrobie – objawy i leczenie. Czy torbiel na wątrobie jest niebezpieczna? Heydoc.pl, https://www.heydoc.pl/s/article/Torbiel-na-watrobie-objawy-i-leczenie-czy-torbiel-na-watrobie-jest-niebezpieczna?gclid=CjwKCAjw9uKIBhA8EiwAYPUS3FfIXonpKppJ3VP3iN_rBNVqKTC8H-4hsneZP4LjPC55ZoDR6bMKSBoCcfIQAvD_BwE, (dostęp dnia 15.08.2021)
 • Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologii, (2019). Leczenie torbieli wątroby, https://chirurgia-onkologia.com.pl/blog/leczenie-torbieli-watroby/, (dostęp dnia 15.08.2021)
 • Inglot, M. Torbiele wątroby. Port-zdrowia.pl, https://port-zdrowia.pl/post/torbiel-watroby-przyczyny-objawy-leczenie/, (dostęp dnia 15.08.2021)
 • Janowicz, A. (2019). Torbiel wątroby – czy jest groźna? Przyczyny i leczenie choroby, hellozdrowie.pl, https://www.hellozdrowie.pl/torbiel-watroby-czy-jest-grozna-przyczyny-i-leczenie-choroby/, (dostęp dnia 15.08.2021)
 • Gutkowski, K., Hartleb, M. (2007). Zmiany torbielowate wątroby – diagnostyka i leczenie, Przegląd Gastroenterologiczny, 2(5), 263-269
 • Marrero, J.A., Ahn, J., Reddy, K.R. (2015). Postępowanie w zmianach ogniskowych w wątrobie. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology 2014, American College of Gastroenterology, 109, 1328-1347.
 • Twojawątroba.pl. Zioła na wątrobę – naturalne leczenie wątroby, http://twojawatroba.pl/ziola-na-watrobe, (dostęp dnia 15.08.2021).
 • Ślusarska, A. (2014). Dieta przy torbieli na wątrobie [porada eksperta], poradnikzdrowie.pl, https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-przy-torbieli-na-watrobie-aa-QzAQ-HD3f-GYi5.html, (dostęp dnia 15.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta z zażółconymi oczami
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Głowa meduzy: objawy, na brzuchu i skórze. Co to za choroba?
Pacjentka z marskością wątroby
Podobne artykuły
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Chora wątroba
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Pomiar motylicy wątrobowej
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Wątroba człowieka
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!