Urlop wypoczynkowy – ile dni urlopu potrzeba by wypocząć

Urlop – nareszcie. Wypisujesz już wniosek o urlop i nagle przychodzi zawahanie. Ile dni urlopu potrzeba, by wypocząć naprawdę dobrze? Czy dwa tygodnie, które przeznaczyłeś na urlop, to nie za mało? Na co w kwestii urlopu pozwala kodeks pracy? Dlaczego tak ważne jest, by urlop spędzić poza domem?
Odpoczynek na wakacjach
Źródło: 123RF
Spis treści

Kodeks pracy - urlop

Zacznijmy od tego, co ci wolno. A tu nie ma zmiłuj - w ciągu roku możesz wziąć tylko tyle płatnego urlopu, ile przewiduje kodeks pracy. No, chyba że się zwolnisz, albo pracujesz na własny rachunek – ale wtedy za czas spędzony na urlopie wypoczynkowym nikt ci nie zapłaci.

Kodeks pracy w kwestii urlopu stanowi między innymi, że:

 • pracownikowi należy się coroczny, nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy
 • pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu
 • pracownik podejmując pierwszą pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego w całym roku kalendarzowym.
 • Wymiar urlopu wynosi 20 dni w ciągu roku, jeśli ktoś pracuje poniżej 10 lat i 26 dni, w przypadku osób których staż przekracza 10 lat.
 • Do stażu pracy wlicza się okres kształcenia w szkole zawodowej (do 3 lat), szkole średniej ogólnokształcącej (do 3 lat) i na studiach (do 5 lat). To oznacza, że przeciętny absolwent wyższej uczelni, który ma za sobą 3 lata kształcenia w liceum i 5 lat na studiach (w sumie 8 lat), prawo do urlopu w wymiarze 26 dni nabywa już po 2 latach pracy.
 • Do wyliczenia, kiedy należy się urlop wypoczynkowy i jaki jest wymiar urlopu, wlicza się wcześniejsze okresy zatrudnienia u tego samego, lub innego pracodawcy, bez względu na ewentualne przerwy.
 • Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień jest równy 8 godzinom pracy.
 • Przysługujący w ciągu roku urlop wypoczynkowy może zostać podzielony na kilka części, jednak przynajmniej raz w roku pracownik musi wziąć urlop trwający przynajmniej 14 dni kalendarzowych.
 • Przesunięcie terminu zaplanowanego urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, może się tak jednak stać również z woli pracodawcy, jeśli uzasadni on to szczególnymi potrzebami – jeśli urlop pracownika miałby zakłócić tok prac danej firmy czy instytucji.

Sprawdź też: Urlop w tropikach - jak się przygotować

Urlop  - ile wziąć, żeby efektywnie wypocząć

Ile dni urlopu jest wskazane, aby spełnił on swoje funkcje „zdrowotne”? Jeżeli nawet kodeks pracy zastrzega, że przynajmniej jeden urlop w ciągu roku powinien mieć 14 dni, to coś musi w tym być.

Absolutnym minimum, o którym mówią psychologowie, jest tydzień urlopu (5 dni roboczych plus weekendy). Jednak wielu specjalistów przekonuje, że regenerację organizmu po ciężkim roku pracy, oraz naładowanie akumulatorów na przyszłość, zapewni dopiero urlop trwający 3 tygodnie. W takim przypadku we wniosku o urlop trzeba byłoby wypisać 15 dni wolnego, chyba, że akurat w tym okresie przypadają dni wolne od pracy – dlatego tak popularne w Polsce jest maksymalne wykorzystywanie wszelkich świąt, zwłaszcza tych, które układają się w ciągi popularnie nazywane długimi weekendami. Pozwala to spędzić dłuży urlop wypoczynkowy, zostawiając więcej dni na później. Inna sprawa, że powszechny tłok, który panuje w czasie długich weekendów w popularnych miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych, skłania do pytania, na ile urlop będzie efektywny, jeśli jednym z jego celów powinno być wyciszenie i oderwanie od codziennej gonitwy.

 • Pierwszy tydzień urlopu często porównuje się do detoksu – w tym czasie organizm dopiero oczyszcza się ze złych emocji, której dostarczała nam praca i trudy życia codziennego. Odblokowanie tych emocji może sprawić, że początek urlopu wcale nie będzie przyjemnym doznaniem. Znane są przypadki, gdy w pierwszych dniach urlopu wypoczynkowego osoby na co dzień zapracowane, mają wręcz problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.
 • Dopiero drugi tydzień urlopu przynosi pełną i nieskrępowaną radość z pobytu na wakacjach.
 • W tygodniu trzecim dochodzi do regeneracji organizmu.

Urlop – jak odpoczywać, żeby wypocząć?

Wymiar urlopu to jedno, jakość i efektywność urlopu to drugie. Z prezentowanych jakiś czas temu badań opinii wynikało, że 63 procent Polaków w ogóle nie wyjechało na urlop w ciągu ostatnich 5 lat. Rok 2016 przyniósł poprawę, na wakacje wybrało się prawie 50 procent Polaków, co tłumaczono ogólną poprawą sytuacji ekonomicznej, ale przede wszystkim – jako efekt programu 500+. Nie zmienia to faktu, że ponad połowa społeczeństwa nadal wypoczywa w czasie urlopu nie ruszając się nigdzie z domu. Przeważnie z powodów ekonomicznych – dotyczy to osób najuboższych, ale też min. przedsiębiorców, którzy prowadząc niewielkie interesy jednoosobowe lub rodzinne, często nie są w stanie zamknąć firmy na tydzień lub dłużej.

Jak odpoczywać na urlopie?

Nie ma jednej złotej recepty na to, jak dobrze wykorzystać urlop, wiele zależy od osobowości, charakteru wykonywanej na co dzień pracy, stanu rodzinnego (inaczej wypoczywa się z rodziną, inaczej samotnie szukając nowych doznań) no i zasobności portfela. Do ogólnych zasad dobrego wypoczynku na pewno jednak zaliczyć można:

 • aktywne spędzanie czasu na urlopie. 2 albo 3 tygodnie biernego leżenia plackiem przy hotelowym basenie pozwolą odpocząć, ale tylko częściowo. Brak ruchu na urlopie wcale nie jest wskazany dla osób, które w ciągu roku ślęczą całymi dniami za biurkiem. W tym przypadku regeneracja psychiczna, której dostarczy leżak, nie będzie szła w parze z regeneracją fizyczną, której dostarczyć może tylko ruch.
 • Nie zabieranie pracy na urlop. Nie zawsze jest to możliwe, ale dla higieny psychicznej idealnie byłoby, gdybyśmy zostawili z domu służbowy laptop i komórkę.
 • Oderwanie się od codzienności, rutyny. Dlatego tak ważny jest wyjazd z miejsca zamieszkania i pracy. Idealnym rozwiązaniem na udany urlop są wakacje zagraniczne, pozwalające nacieszyć oczy krajobrazem, którego nie doświadczamy na co dzień, poznać inne kultury, nowych ludzi. Oczywiście, barierą nie do przejścia, często pozostaje zasobność portfela. Z drugiej strony, od lat wiadomo, że wakacje nad polskim Bałtykiem wcale nie są tańsze od wyjazdu nad Morze Śródziemne, a czasem – wręcz przeciwnie. Dlatego planując urlop wypoczynkowy, warto dłużej posiedzieć nad ofertami biur podróży, albo – na własną rękę – nad mapą świata
 • dobre zaplanowanie powrotu. Nie wracajmy z urlopu o północy w niedzielę, jeśli w poniedziałek mamy rozpocząć codzienną harówkę. Organizm potrzebuje po urlopie kilka dni na przystosowanie się do rygorów związanych z pracą. Lepiej wrócić dwa dni wcześniej. Albo wziąć dwa dni urlopu więcej.

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zwolnienie lekarskie L4 - ile jest płatne?
Przeczytaj artykuł
Urlop macierzyński a umowa zlecenie – czy można pracować?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Zwolnienie lekarskie L4 - ile jest płatne?
Urlop macierzyński a umowa zlecenie – czy można pracować?
Oparzenie meduzy - powikłania, objawy, leczenie. Co robić?
Karta EKUZ będzie ważna dłużej niż dotychczas. Zmiany NFZ

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama