Waga dietetyczna a kuchenna. Jak wybrać profesjonalną wagę?

Wagi dietetyczne są niezastąpione w codziennej pracy dietetyków, korzystają z nich sportowcy podczas przygotowywania posiłków, są niezbędne diabetykom. Urządzenie nie tylko waży, ale także informuje o wartościach odżywczych danego produktu. Sprawdź, czym różni się waga dietetyczna od kuchennej oraz jak wybrać profesjonalną wagę dietetyczną.
Waga kuchenna dietetyczna
Źródło:123RF

Spis treści

Waga dietetyczna

Z każdym rokiem sprzęty RTV i AGD są bardziej naszpikowane nowymi funkcjami. Nikogo już nie dziwi, że telefon, a właściwie smartfon, jest dodatkowo aparatem fotograficznym, kamerą, konsolą do gier, odtwarzaczem muzyki, latarką, budzikiem, kalkulatorem, termometrem, nawigacją GPS itd. Podobnie jest z wagami. Wagi łazienkowe nie tylko nas zważą, ale także sprawdzą poziom masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz wody.

Wagi dietetyczne poza zważeniem produktów spożywczych, podadzą nam także ilość:

  • kalorii, 
  • błonnika, 
  • węglowodanów, 
  • białka, 
  • tłuszczu, 
  • cholesterolu. 

Umożliwia to baza danych zawierająca informacje o około 1000 produktów spożywczych. Dzięki wadze dietetycznej można mieć pełną kontrolą nad ilością spożywanych kalorii oraz dostarczać z pożywieniem odpowiednią ilość wartości odżywczych.  

Waga kuchenna a dietetyczna

Jaka jest różnica pomiędzy wagą kuchenną a dietetyczną? Każda dietetyczna jest zarazem kuchenną, ale nie każda kuchenna jest dietetyczną. Zwykła waga kuchenna służy tylko do ważenia produktów spożywczych. W sklepach można kupić wagi kuchenne:

  • z miską, 
  • z dzbankiem, 
  • płaskie. 

Wszystkie są wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, ważą produkty z dokładnością do jednego grama, a niektóre dodatkowo przeliczają pomiar na inne jednostki wagowe. Waga dietetyczna jest natomiast wagą kuchenną wyposażoną w dodatkowe funkcje, umożliwiające pomiar wartości odżywczych.  

Profesjonalna waga dietetyczna

Na rynku można także znaleźć profesjonalne wagi dietetyczne, przeznaczone zwłaszcza dla dietetyków. Tego typu rodzaje mają bardziej rozbudowaną bazę danych. Z łatwością wyliczą ilość kalorii i wartości odżywczych dla pokarmów poddanych obróbce termicznej.Profesjonalna waga dietetyczna poda nam inne wartości dla surowego mięsa i przyrządzonego już z niego kotleta w panierce. Zaawansowana waga dietetyczne dokona też bardziej precyzyjnego pomiaru. Można na niej ważyć produkty o masie mniejszej niż jeden gram. Ponadto uwzględni ciężar opakowania. Profesjonalne wyposażone są dodatkowo w termometr czy minutnik. 

Wagi dietetyczne dla sportowców

Waga dietetyczna nie jest sprzętem przeznaczonym tylko dla dietetyków. Większość sportowców korzysta z niej podczas przygotowywania codziennych posiłków.Sportowcy powinni spożywać określoną ilość białka i węglowodanów, aby osiągnąć zamierzone cele treningowe. Węglowodany dostarczają energii niezbędnej do przeprowadzenia intensywnego treningu. W diecie sportowca bardzo ważne jest pełnowartościowe białko, które stanowi element budulcowy mięśni. Produkty białkowe zalecane są zwłaszcza po treningu. Dla sportowców ważna jest też ilość kalorii, jaką spożywają w ciągu dnia. Waga przydaje się także osobom, które zaczęły uprawiać sport, żeby zgubić nadmiar kilogramów. Dla nich jednym z najważniejszych parametrów będzie kaloryczność posiłków. 

Waga dietetyczna dla cukrzyków

Z wagi dietetycznej korzystają także osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. W początkowej fazie choroby poprzez kontrolę spożywanych posiłków, można także kontrolować cukrzycę. Często cukrzyca typu 2 wiążę się z nadwagą. Pacjenci, którym udaje się schudnąć, zwiększają tym samym swoją wrażliwość na insulinę. Osoby chore na cukrzycę typu 2 nie mogą przekraczać zalecanej, dziennej dawki spożywanych węglowodanów, która wynosi do 400 gramów.

Niewskazane są także tłuszcze nasycone. Dieta zaleca cukrzykom składa się głównie z produktów o niskim indeksie glikemicznym, z dużą zawartością błonnika. Waga dietetyczna pomoże kontrolować ilość spożywanych kalorii i wartości odżywczych, a przez to zmniejszy ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań cukrzycowych.

 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij