Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Waga dietetyczna a kuchenna. Jak wybrać profesjonalną wagę?

Wagi dietetyczne są niezastąpione w codziennej pracy dietetyków, korzystają z nich sportowcy podczas przygotowywania posiłków, są niezbędne diabetykom. Urządzenie nie tylko waży, ale także informuje o wartościach odżywczych danego produktu. Sprawdź, czym różni się waga dietetyczna od kuchennej oraz jak wybrać profesjonalną wagę dietetyczną.
Waga kuchenna dietetyczna
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Waga dietetyczna

Z każdym rokiem sprzęty RTV i AGD są bardziej naszpikowane nowymi funkcjami. Nikogo już nie dziwi, że telefon, a właściwie smartfon, jest dodatkowo aparatem fotograficznym, kamerą, konsolą do gier, odtwarzaczem muzyki, latarką, budzikiem, kalkulatorem, termometrem, nawigacją GPS itd.

Podobnie jest z wagami. Wagi łazienkowe nie tylko nas zważą, ale także sprawdzą poziom masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz wody.

Wagi dietetyczne poza zważeniem produktów spożywczych, podadzą nam także ilość:

  • kalorii, 
  • błonnika, 
  • węglowodanów, 
  • białka, 
  • tłuszczu, 
  • cholesterolu. 

Umożliwia to baza danych zawierająca informacje o około 1000 produktów spożywczych. Dzięki wadze dietetycznej można mieć pełną kontrolą nad ilością spożywanych kalorii oraz dostarczać z pożywieniem odpowiednią ilość wartości odżywczych.  

Reklama

Waga kuchenna a dietetyczna

Jaka jest różnica pomiędzy wagą kuchenną a dietetyczną? Każda dietetyczna jest zarazem kuchenną, ale nie każda kuchenna jest dietetyczną. Zwykła waga kuchenna służy tylko do ważenia produktów spożywczych. W sklepach można kupić wagi kuchenne:

  • z miską, 
  • z dzbankiem, 
  • płaskie. 

Wszystkie są wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, ważą produkty z dokładnością do jednego grama, a niektóre dodatkowo przeliczają pomiar na inne jednostki wagowe.

Waga dietetyczna jest natomiast wagą kuchenną wyposażoną w dodatkowe funkcje, umożliwiające pomiar wartości odżywczych.  

Reklama

Profesjonalna waga dietetyczna

Na rynku można także znaleźć profesjonalne wagi dietetyczne, przeznaczone zwłaszcza dla dietetyków. Tego typu rodzaje mają bardziej rozbudowaną bazę danych. Z łatwością wyliczą ilość kalorii i wartości odżywczych dla pokarmów poddanych obróbce termicznej.

Profesjonalna waga dietetyczna poda nam inne wartości dla surowego mięsa i przyrządzonego już z niego kotleta w panierce. Zaawansowana waga dietetyczne dokona też bardziej precyzyjnego pomiaru. Można na niej ważyć produkty o masie mniejszej niż jeden gram.

Ponadto uwzględni ciężar opakowania. Profesjonalne wyposażone są dodatkowo w termometr czy minutnik. 

Reklama

Wagi dietetyczne dla sportowców

Waga dietetyczna nie jest sprzętem przeznaczonym tylko dla dietetyków. Większość sportowców korzysta z niej podczas przygotowywania codziennych posiłków.Sportowcy powinni spożywać określoną ilość białka i węglowodanów, aby osiągnąć zamierzone cele treningowe.

Węglowodany dostarczają energii niezbędnej do przeprowadzenia intensywnego treningu. W diecie sportowca bardzo ważne jest pełnowartościowe białko, które stanowi element budulcowy mięśni. Produkty białkowe zalecane są zwłaszcza po treningu. 

Dla sportowców ważna jest też ilość kalorii, jaką spożywają w ciągu dnia. Waga przydaje się także osobom, które zaczęły uprawiać sport, żeby zgubić nadmiar kilogramów. Dla nich jednym z najważniejszych parametrów będzie kaloryczność posiłków. 

Reklama

Waga dietetyczna dla cukrzyków

Z wagi dietetycznej korzystają także osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. W początkowej fazie choroby poprzez kontrolę spożywanych posiłków, można także kontrolować cukrzycę. Często cukrzyca typu 2 wiążę się z nadwagą. Pacjenci, którym udaje się schudnąć, zwiększają tym samym swoją wrażliwość na insulinę. 

Osoby chore na cukrzycę typu 2 nie mogą przekraczać zalecanej, dziennej dawki spożywanych węglowodanów, która wynosi do 400 gramów.

Niewskazane są także tłuszcze nasycone. Dieta zaleca cukrzykom składa się głównie z produktów o niskim indeksie glikemicznym, z dużą zawartością błonnika.

Waga dietetyczna pomoże kontrolować ilość spożywanych kalorii i wartości odżywczych, a przez to zmniejszy ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań cukrzycowych.

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diety
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży
Nastolatka
Podobne artykuły
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!