Dla Ciebie, na zdrowie!

Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?

Ziemniaki to rośliny jadalne, które zawierają wiele cennych składników odżywczych. Zazwyczaj mają żółty środek i brązową skórkę. Zdarzają się jednak zielone ziemniaki, które w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czy kolor ten świadczy tylko o niedojrzałości? Czy zielone ziemniaki są trujące dla ludzi? Sprawdź, jak je rozpoznać i kiedy trzeba je wyrzucić.
Ziemniaki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zielone ziemniaki to nie odmiana. Kolor zielony jest wynikiem fotosyntezy, podczas której produkowana jest m.in. substancja toksyczna - solanina.
  • Solanina występuje w największych stężeniach w skórce ziemniaka i jest trująca szczególnie dla dzieci.
  • Zielone ziemniaki można grubo obrać, gdy zielona jest tylko skórka. W pozostałych przypadkach lepiej od razu wyrzucać takie bulwy.
Spis treści

Reklama

Czym są zielone ziemniaki?

Ziemniaki to bardzo popularna roślina jadalna, bogata w składniki odżywcze, o wyjątkowych walorach smakowych. Jest wiele odmian ziemniaka, które rozróżniamy m.in. poprzez jego kolor.

Ziemniaki mogą mieć skórkę od brązowej aż po białą. Miąższ zazwyczaj jest żółty, jednak są odmiany, gdzie środek ziemniaka będzie biały, a nawet fioletowy.

Czasami jednak można spotkać zielone ziemniaki, w których już skórka jest cała zielona, a nawet i miąższ wygląda na zzieleniały.

Pamiętajmy jednak, że nie występuje odmiana zielonych ziemniaków. Warto więc zadać sobie pytanie, dlaczego ziemniaki są zielone?

Za zielony kolor ziemniaka odpowiada chlorofil, czyli zielony pigment. Jest on wytwarzany przez rośliny w procesie fotosyntezy, do której niezbędna jest energia słoneczna.

Sam kolor zielony nie jest powodem do niepokoju. Jest on jednak potwierdzeniem, że zaszła fotosynteza, której produktem ubocznym jest toksyczna substancja o nazwie solanina.

Ta, razem z chakoniną, zalicza się do glikoalkaloidów, które występują w bulwach ziemniaka. Ich zadaniem jest chronić roślinę przed szkodnikami i chorobami. Związki te są jednak niebezpieczne dla ludzi, a szczególnie dla dzieci.

Ziemniaki zielone od słońca mają zazwyczaj wysokie stężenie solaniny, szczególnie bezpośrednio pod skórką. Ich spożycie może spowodować zatrucie.

Na szczęście kolor zielony jest widoczny na pierwszy rzut oka, dzięki czemu już na etapie obierania ziemniaków jesteśmy w stanie odrzucić bulwy, które mogą być trujące.

Czy można jeść zielone ziemniaki?

Czasami zdarza się, że ziemniaki mają zieloną skórkę, ale pod nią znajduje się żółty miąższ. Czy można jeść zielone ziemniaki, jeśli ich środek nie zmienił właściwej barwy?

W większości przypadków, jeśli grubo obierzemy ziemniaki, a środek faktycznie nie ma śladów zielonego koloru, ich spożycie nie powinno zagrażać naszemu zdrowiu.

Niestety, w taki sposób nie jesteśmy w stanie ocenić, w jakim stopniu substancja toksyczna przeniknęła do ziemniaka, w jakim stężeniu występuje oraz jak wpłynie na nasz organizm.

Jeśli zastanawiasz się, czy zielone ziemniaki są trujące, odpowiedź może nie być jednoznaczna. Na pewno zawierają solaninę, która jest toksyczna dla ludzi, chociaż zależy to od jej ilości i masy ciała osoby, która ją spożyje.

Zielone ziemniaki to trucizna, jeśli po obraniu skórki cały ziemniak w środku jest zielony. Świadczy to bowiem o silnym wpływie słońca, a co za tym idzie - dużym stężeniu solaniny, która się wówczas wytwarza.

Takie ziemniaki należy od razu wyrzucić, ponieważ ich zjedzenie może być szkodliwe i niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jeśli dojdzie do zatrucia solaniną, mogą pojawić się objawy ogólne, jak biegunka, bóle głowy i brzucha, wymioty czy nadmierne pocenie się. Zazwyczaj występują one od 4 do 14 godzin po zjedzeniu zielonych ziemniaków.

Dolegliwości są jednak tak ogólne, że często nie wiążemy ich z możliwym zatruciem solaniną, nawet jeśli pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu szkodliwych kartofli.

Reklama

Zielone ziemniaki po obraniu

Kolor ziemniaka może również świadczyć o stopniu jego dojrzałości. Zielony ziemniak po obraniu może być po prostu niedojrzały. Jednak nie wyklucza to występowania trującej substancji.

Wręcz przeciwnie, duże stężenie solaniny najczęściej występuje w niedojrzałych roślinach. Nie ma też co się łudzić, że zielony ziemniak pod skórką to po prostu jego odmiana.

Zielony ziemniak jest produktem, który z pewnością zawiera toksyczny związek. 

Jego wytwarzaniu sprzyja nieodpowiednie przechowywanie warzyw.

Zielona barwa jest wynikiem ekspozycji bulw na promienie słoneczne, dlatego kupując ziemniaki, włóżmy je do ciemnej reklamówki, która nieco blokuje dostęp do światła.

Warto również składować ziemniaki z tyłu szafki, w ciemności i z dala od ciepła.

Co zrobić z zielonymi ziemniakami?

Osoby, które nie lubią marnować i wyrzucać jedzenia, często szukają alternatyw na wykorzystanie zielonych kartofli.

Co można zrobić z zielonymi ziemniakami? Jeśli kolor zielony jest widoczny tylko pod skórką, a miąższ ma żółty kolor, wystarczy grubo obrać ziemniaka.

To zwiększa prawdopodobieństwo pozbycia się nadmiernej ilości solaniny, ponieważ gromadzi się ona głównie w skórce.

Jeśli jednak zauważymy zzieleniałe ziemniaki również w środku, lepiej je wyrzućmy. Niestety poddanie ziemniaka obróbce termicznej, jak smażenie, pieczenie czy gotowanie, nie niszczy zbyt dużych ilości solaniny.

Glikoalkaloidy dzielą się bowiem na różne formy, a jedną z nich jest ⲁ-solanina. Charakteryzuje się ona wysoką temperaturą topnienia (285°C), dlatego nawet gotowanie we wrzątku lub pieczenie w wysokich temperaturach nie pozwala na pozbycie się jej z bulw ziemniaka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wacław Leszczyński: Żywieniowa wartość ziemniaka i przetworów ziemniaczanych (Przegląd literatury), Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, nr 266, 2012, [dostęp online: 22.02.2022]
  • Dorota Sołtys: Solanina i chakonina - główne glikoalkaloidy ziemniaka uprawnego (Solanum Tuberosum L.), Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Tom 62, Numer 1 (298), Strony 129-138, 2013, [dostęp online: 12.02.2022]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Ciągłe uczucie głodu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Przeczytaj artykuł
Zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć samodzielnie?
Kaloryczny posiłek
Przeczytaj artykuł
Chrom (pierwiastek CR) - właściwości. Jak działa?
Napis chromium
Podobne artykuły
Kobieta na diecie odchudzającej
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Odchudzanie bez efektu jojo
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Pomidory
Dania z pomidorów – co zrobić na obiad? Przepisy
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?