Jak suszyć pestki dyni?

Pestki dyni po wysuszeniu
Źródło:123RF

Autor

Olga Szymkowiak

Pestki dyni można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym, warto jednak ususzyć je samemu. To bardzo proste! Jak prawidłowo ususzyć pestki dyni?
 

Jak suszyć pestki dyni?

Do wysuszenia będą nadawać się pestki ze wszystkich odmian dyni, oprócz hokkaido. Przygotowanie suszonych pestek nie jest skomplikowane. 

Dynię należy przekroić na pół i wydrążyć miąższ, po czym powybierać z niego pestki.Kolejny krok to ich opłukanie na sicie i pozbycie się z nich resztek miąższu. Następnie pestki osuszamy ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a piekarnik ustawiamy na temperaturę między 50 a 90 stopni Celsjusza. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wysypujemy pestki dyni i wstawiamy je do rozgrzanego piekarnika na godzinę. W tym czasie można co jakiś czas je przemieszać. Pestki pozostawiamy w piekarniku już po jego wyłączeniu, aby wystygły. Gdy będą zimne, przesypujemy je do słoika lub plastikowego pojemnika.

Odżywianie

Właściwości pestek dyni

Pestki dyni to jedno z najlepszych źródeł cynkuw diecie. Minerał ten jest niezbędny w trosce o zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Mężczyznom jest z kolei potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niedobory cynku u panów mogą doprowadzić do obniżenia stężenia testosteronu 
i zaburzeń płodności, dlatego tak ważne jest, by źródła cynku były obecne w męskim jadłospisie. 

Pestki dyni zawierają również kwasy tłuszczowe, powinny być zatem włączone do diety osób, które nie jedzą ryb i owoców morza. Zawarte w pestkach dyni fitosteroleobniżają poziom cholesterolu LDL we krwi, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych. 

Z czym podawać pestki dyni?

Pestki dyni świetnie sprawdzą się jako składnik domowej granoli lub musli, które następnie będzie można zjeść z mlekiem czy jogurtem. To także świetny dodatek do zup i sałatek. Pestki dyni są dość kaloryczne – w 100 g zawierają aż 559 kcal, jednak ich garść dodana do dania zdecydowanie przysłuży się naszemu zdrowiu, dlatego nie warto z nich rezygnować nawet podczas diety odchudzającej.

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA