Jak suszyć pestki dyni?

Pestki dyni można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym, warto jednak ususzyć je samemu. To bardzo proste! Jak prawidłowo ususzyć pestki dyni?
Pestki dyni po wysuszeniu
Źródło:123RF
Spis treści

Jak suszyć pestki dyni?

Do wysuszenia będą nadawać się pestki ze wszystkich odmian dyni, oprócz hokkaido. Przygotowanie suszonych pestek nie jest skomplikowane. 

Dynię należy przekroić na pół i wydrążyć miąższ, po czym powybierać z niego pestki.Kolejny krok to ich opłukanie na sicie i pozbycie się z nich resztek miąższu. Następnie pestki osuszamy ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a piekarnik ustawiamy na temperaturę między 50 a 90 stopni Celsjusza. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wysypujemy pestki dyni i wstawiamy je do rozgrzanego piekarnika na godzinę. W tym czasie można co jakiś czas je przemieszać. Pestki pozostawiamy w piekarniku już po jego wyłączeniu, aby wystygły. Gdy będą zimne, przesypujemy je do słoika lub plastikowego pojemnika.

Właściwości pestek dyni

Pestki dyni to jedno z najlepszych źródeł cynkuw diecie. Minerał ten jest niezbędny w trosce o zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Mężczyznom jest z kolei potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Niedobory cynku u panów mogą doprowadzić do obniżenia stężenia testosteronu 
i zaburzeń płodności, dlatego tak ważne jest, by źródła cynku były obecne w męskim jadłospisie. 

Pestki dyni zawierają również kwasy tłuszczowe, powinny być zatem włączone do diety osób, które nie jedzą ryb i owoców morza. Zawarte w pestkach dyni fitosteroleobniżają poziom cholesterolu LDL we krwi, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych. 

Z czym podawać pestki dyni?

Pestki dyni świetnie sprawdzą się jako składnik domowej granoli lub musli, które następnie będzie można zjeść z mlekiem czy jogurtem. To także świetny dodatek do zup i sałatek. Pestki dyni są dość kaloryczne – w 100 g zawierają aż 559 kcal, jednak ich garść dodana do dania zdecydowanie przysłuży się naszemu zdrowiu, dlatego nie warto z nich rezygnować nawet podczas diety odchudzającej.

Czytaj:

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dieta 1000 kcal - przykładowy jadłospis i efekty
Przeczytaj artykuł
Dieta przy łuszczycy - co jeść i czego unikać?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dieta 1000 kcal - przykładowy jadłospis i efekty
Dieta przy łuszczycy - co jeść i czego unikać?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama