Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Wkładki laktacyjne – kiedy są potrzebne i jakie wybrać?

Wkładki laktacyjne to produkt pierwszej potrzeby niemal każdej karmiącej mamy. Tego rodzaju środków jest dość dużo na rynku: od laktacyjnych wkładek jednorazowych po wkładki wielorazowego użytku. Podpowiadamy jak wybrać najlepsze z nich i czym kierować się podejmując decyzję związaną z zakupem konkretnego produktu.
Biustonosz z wkładkami laktacyjnymi
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne stanowią niezbędny asortyment każdej karmiącej mamy. To specjalny rodzaj ochraniaczy, które wkłada się do miseczek biustonosza po to, by mleko wypływające z piersi podczas laktacji nie zabrudziło bielizny oraz ubrania kobiety. Takie mokre plamy wokół sutków wyglądają mało estetycznie, przez co panie mogą odczuwać skrępowanie.

Wkładki laktacyjne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów z:

  • bawełny, 
  • wełny, 
  • bambusa, 
  • silikonu, 

mogą też różnić się od siebie tym, co kryje się w ich środku. Najlepiej, aby wkładka laktacyjna była zrobiona z naturalnego tworzywa i nie zawierała folii, czy poliestru w środku, które nie przepuszczają powietrza. Tego rodzaju wkładki mogą wyróżniać się także m.in. grubością, kształtem, chłonnością i ilością możliwych zastosowań (na rynku występują wkładki jednorazowe i wielorazowe).

Wkładki laktacyjne mogą się przydać także przed urodzeniem dziecka, ponieważ już w okresie ciąży, zwłaszcza pod jej koniec, zdarzają się incydenty polegające na niekontrolowanym wycieku mleka z piersi.

Reklama

Kiedy stosuje się wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne wydają się nieodzowne w czasie trwania laktacji, a nierzadko także przed jej rozpoczęciem, kiedy kobieta jest jeszcze w ciąży. Jednak kiedy proces laktacyjny ruszy pełną parą, trudno będzie się bez nich obejść. Podczas podawania jednej piersi dziecku, czy ściągania z niej mleka laktatorem, z drugiej samoistnie wypływa mleko. Aby nie dopuścić do powstania brzydkich, nieestetycznych i nieprzyjemnie pachnących plam na staniku oraz na ubraniu, warto stosować to akcesorium.

Wkładki laktacyjne wielorazowe zazwyczaj stosuje się w sytuacji, gdy laktacja jest już ustabilizowana i do wycieków mleka dochodzi stosunkowo rzadko (w kolejnych miesiącach karmienia). Natomiast jednorazowe wkładki laktacyjne mogą okazać się bardziej przydatne na początku przygody z karmieniem niemowlaka.

Do wypływania mleka ni stąd ni zowąd dochodzi też w takich sytuacjach, jak np. oglądanie filmu, w którym bohaterem jest małe dziecko, czy nawet reklamy z bobasem. Wyciek pokarmu może się też pojawić, gdy mama tylko pomyśli o swoim maluszku, zobaczy jego fotografię, obejrzy filmik z jego udziałem, czy usłyszy płacz dziecka (niekoniecznie swojego). W związku z tym wkładki laktacyjne lepiej nosić cały czas i sukcesywnie je wymieniać na świeże i suche. 

Reklama

Jak używać wkładek laktacyjnych?

Wkładek laktacyjnych używa się parami, ale nie zawsze jednocześnie. Jeśli kobieta karmi dziecko lub odciąga pokarm laktatorem pojedynczym, automatycznie z drugiej piersi także wycieka mleko. Wówczas należy umieścić wkładkę laktacyjną w miseczce biustonosza tej drugiej, „nie używanej” aktualnie piersi. Po opróżnieniu jednej piersi wkładkę należy wymienić na nową i umieścić ją w miseczce tej pierwszej piersi, a dziecko lub lejek laktatora przystawić do drugiej piersi. Poza karmieniami oraz stosowaniem laktatora czyste wkładki laktacyjne wkłada się do obu miseczek stanika jednocześnie.

Wkładki laktacyjne mają różne patenty jeśli chodzi o ich przyczepność do bielizny. Większość modeli jest wyposażona w klejący pasek, który przyczepia się do stanika, dzięki czemu laktacyjna wkładka nie przesuwa się po całym staniku. Niektóre typy wkładek całą powierzchnię mocowaną do stanika mają pokrytą substancją kleistą nie pozwalającą na przemieszczanie się tego środka higienicznego. Niektóre rodzaje wkładek laktacyjnych nie posiadają takiej cechy, co może obniżyć skuteczność produktu.

Nawet najlepsze wkładki laktacyjne należy dość często wymieniać, zawsze po karmieniu dziecka, po odciąganiu pokarmu laktatorem lub po ręcznym odciąganiu mleka oraz wtedy, gdy poczujemy wilgoć w okolicy brodawki. Wkładki jednorazowe po użyciu wyrzucamy, wielorazowe – pierzemy po każdym użyciu, a po wyschnięciu stosujemy kolejny raz.

Reklama

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

To jakie wkładki laktacyjnewybierze dana mama, zależy od tego czego oczekuje ona od konkretnego produktu. Można zdecydować się na cienkie wkładki laktacyjne, jeśli kobieta ceni sobie wygodę korzystania z tego produktu. To, że jest ona chuda, nie oznacza, że jest ona mniej chłonna, grubość wkładki nie idzie bowiem w parze z jej chłonnością. 

Tego typu środki są zazwyczaj okrągłe, jednak niektóre będą miały bardziej stożkowaty kształt, dzięki czemu łatwiej zatrzymać mleko w tym stożku, co jest ewidentnym plusem, jednak taka budowa wkładki jest bardziej widoczna i trudno ją zatuszować pod ubraniem. 

Z pewnością przy wyborze wkładek laktacyjnych powinniśmy się kierować ich chłonnością. Im większa chłonność, tym lepiej, przy czym dobrze byłoby aby wraz z chłonnością produktu nie rosła jego wielkość i grubość. 

Idealna wkładka laktacyjna powinna być wykonana z naturalnego, przewiewnego tworzywa, tak żeby piersi się nie pociły, a mleko wypływające z brodawki wnikało w materiał wkładki. 

Ostatnie pytanie jakie należy sobie zadać to czy zależy nam na ochronie środowiska. Jeśli tak, wybierzmy laktacyjne wkładki wielorazowego użytku, których się nie wyrzuca po zastosowaniu, a pierze i użytkuje po raz kolejny. Jeśli ekologia nie stanowi dla nas istotnego zagadnienia, zdecydujmy się na jednorazowe.

Reklama

Wkładki jednorazowe czy wielorazowe – które są lepsze?

Zagłębiając się w temat różnic między wkładkami laktacyjnymi jednorazowymi i wielorazowymi, należy zwrócić uwagę m.in. na cenę obu produktów. 

Wkładki jednorazowe są droższe, ale bardzo popularne i ogólnodostępne, przez co nie ma kłopotu z zakupieniem tego produktu. Można zaopatrzyć się w kilka różnych modeli, tak by po próbnym ich użyciu wybrać dla siebie najlepszy. Szczególnie na początku karmienia piersią, a także przed porodem jednorazowe wkładki laktacyjne są szczególnie polecane, ponieważ z reguły są bardziej chłonne od produktów wielorazowych. Nie trzeba ich prać, po użyciu, wyrzuca się je, co dla osób dbających o ochronę środowiska może być dużą wadą.

Wkładki wielorazowe są tańsze, jednak nie wszędzie dostępne. Lepiej kupić ich więcej, by systematycznie je wymieniać na suche i czyste. Trzeba je prać po każdym incydencie wycieku mleka (zazwyczaj ręcznie). Dlatego nadają się one do profilaktycznego użycia oraz do laktacji, która została już ustabilizowana. Te środki najczęściej są dość grube i niewyprofilowane, przez co odznaczają się pod bluzką.

Zatem dobre wkładki laktacyjne to takie wkładki, które odpowiadają indywidualnym potrzebom i preferencjom danej kobiety.

Czytaj:

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Laktacja
  • „Karmienie piersią w teorii i praktyce”. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Wyd. Medycyna Praktyczna
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!