Najzdrowsze miejsce w internecie

Wpływ papierosów na rozwój stwardnienia rozsianego

To udowodnione - ludzie cierpiący na stwardnienie rozsiane, którzy palą papierosy, są bardziej podatni na uszkodzenia mózgu związane z tą chorobą.
Spis treści

Dr Bianca Weinstock-Guttman, dyrektor Baird MS Center oraz Pediatric MS Center of Excellence w State University of New York w Buffalo (USA), wraz ze swoim zespołem przebadała 368 pacjentów w wieku ok. 44 lat cierpiących na stwardnienie rozsiane (u pacjentów chorobę tę zdiagnozowano ok. 12 lat wcześniej).

Wśród uczestników badań 240 osób nigdy nie paliło, 96 było zdeklarowanymi palaczami, a 32 osoby paliły w przeszłości. Wszystkich pacjentów poddano badaniom rezonansowym w celu prześledzenia rozwoju choroby i oceny efektów leczenia. Wyniki badań jednoznacznie wykazały, że w porównaniu do ludzi niepalących, palacze z SM mieli o 17 proc. więcej uszkodzeń mózgowych.

Zdaniem dr Weinstock-Guttman, wyjaśnienie tej zależności może być następujące: nikotyna zawarta w papierosach tworzy barierę, która uniemożliwia dopływ krwi do mózgu, zaś sam dym papierosowy jest stałym czynnikiem podrażniającym stan zapalny, który jest charakterystyczny dla choroby.

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to poważne schorzenie neurologiczne, które dotyczy około 1 mln ludzi na świecie. Wśród objawów wymienia się m.in. osłabienie, kłopoty z utrzymaniem równowagi, pogarszanie się wzroku (mogące prowadzić do całkowitej ślepoty), zanik czucia w kończynach i osłabienie mięśni, aż do znacznej niesprawności.

Choroba rozwija się stopniowo z okresami remisji i kolejnego (zwykle coraz poważniejszego) nasilenia objawów. Zdaniem dr Johna Richerta, wiceprezesa ds. badań i programów leczenia stwardnienia rozsianego w National Multiple Sclerosis Society oraz współfundatora badań – chorzy na SM powinni zrezygnować z palenia papierosów ze względów zdrowotnych, a w świetle powyższych badań także po to, by świadomie nie pogarszać swej choroby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Ile trwa?
Papierosy z nikotyną
Przeczytaj artykuł
Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak oczyścić?
Jak wyglądają płuca palacza
Podobne artykuły
31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu. Raport palenia w Polsce
Palenie w ciąży – jak rzucić?
7 skutków biernego palenia
Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama