Wysypka - kiedy jest groźna?

Swędzi i piecze ale często nie sprawia bólu. Kiedy wysypka staje się groźna?

Spis treści

Wysypką nazywa się bardzo wiele zmian, które zachodzą na skórze. Tak samo, jak wiele jest rodzajów wysypek, tyle samo jest czynników, które je wywołują. Różne wysypki łączy to, że nie są bolesne, ale swędzą lub pieczą. Najczęstszą formą wysypki są czerwone plamki na szyi.

Na pewno, kiedy na naszym ciele pojawi się jakakolwiek wysypka, warto skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj wysypki nie są groźne, ale mogą być objawem wielu groźnych chorób wirusowych, ale też wywołanych przez inne czynniki.

Zobacz: Wysypka - poznaj po niej chorobę dziecka

Przyczyny wysypki

Często wysypka połączona jest z alergią, czyli uczuleniem. Organizm zazwyczaj zbyt mocno reaguje na obecność alergenu w organizmie i broni się przed jego działaniem. Jednym z objawów takiej reakcji naszego układu odpornościowego jest właśnie wysypka.

Wysypkę może też wywoływać świerzb. Choroba zakaźna, którą wywołują świerzbowce - pasożyty należące do roztoczy. Oprócz wysypki świerzb objawia się dokuczliwym świądem.

Sprawdź też: Liszajec zakaźny

Trądzik

Chyba najbardziej medialną wysypką jest trądzik młodzieńczy. To dolegliwość, która przyprawiła o łzy miliony młodych ludzi, bo trądzik występuje w okresie pokwitania. Pod wpływem zmian hormonalnych następuje nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych. Zbyt dużo łoju prowadzi do powstawania pryszczy. Nagromadzony łój i zrogowaciały naskórek zatykają przewód wyprowadzający gruczołów łojowych.

Zobacz też: Jak zwalczać trądzik?

Jak widać wysypki mogą być powodowane przez bardzo różne czynniki. Żeby dokładnie określić przyczynę zmian skórnych najlepiej udać się do lekarza, bo czasem niewinnie wyglądająca wysypka może być objawem ciężkiej choroby.

Czytaj też: Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!