Najzdrowsze miejsce w internecie

Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Skóra sygnalizuje problemy zdrowotne na wiele sposobów. Zwykła wysypka lub swędzenie to niekoniecznie reakcja alergiczna, natomiast plamy czy przebarwienia mogą być symptomami poważnych chorób.
Spis treści

Reklama

Trądzik może oznaczać zaburzenia hormonalne

Trądzik w młodym wieku nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się jednak, że wykwity skórne pojawiają się u dorosłych kobiet, które o problemach z cerą dawno już zapomniały. Może sugerować wówczas zaburzenia hormonalne.

Trądzik powinien stać się sygnałem, jeśli utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas i nie jest związany wyłącznie z cyklem miesiączkowym kobiety. Wizyta u lekarza powinna stać się początkiem rozwiązywania problemów hormonalnych. Bywa bowiem, że leczenie skupia się wyłącznie na zlikwidowaniu trądziku przy pomocy antybiotyku.

Rumieniec nie tylko ze wstydu

U osób, które często się rumienią, mogą pojawiać się problemy z nadciśnieniem. W takim przypadku twarz rumieni się po wypiciu kawy, herbaty lub zjedzeniu czegoś pikantnego.

Rumieńce, które pojawiają się na twarzy po wypiciu alkoholu lub spożyciu gorącego dania, mogą oznaczać trądzik różowaty. Dotyka on kobiet po 30. roku życia. Na początku przypomina rumieńce, by następnie przejść do postaci pękających naczynek i wyprysków.

Wizyta u lekarza przyda się nawet, jeśli wyłączone zostaną podejrzenia co do wystąpienia problemów z ciśnieniem lub trądziku różowatego. Czasem może to być objaw nadczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli twarz rumieni się często i bez wyraźnego powodu.

Reklama

Siniaki sygnalizują problem z krzepnięciem krwi

Siniaki to miejsca, w których doszło do podskórnego wylewu krwi z pękniętych naczyń krwionośnych. Najczęściej są wynikiem urazu – uderzenia lub zbyt mocnego ucisku. Siniaki mogą jednak sygnalizować problemy ze zdrowiem, jeśli pojawiają się bez wyraźnego powodu i nie znikają po około miesiącu.

Pojawiające się znikąd siniaki mogą być objawem problemów z krzepliwością krwi, a nawet hemofilii. Tę chorobę dziedziczną bardzo łatwo jednak zdiagnozować. W innym przypadku siniaki pojawiają się w przypadku niedoboru witaminy C.

Siniaki tworzą się również wtedy, gdy mamy problem z wątrobą. W takim przypadku pojawiają się przede wszystkim na nogach. Jeśli jednak towarzyszy im obrzęk nóg, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, wymioty czy bóle głowy – może to oznaczać problemy z nerkami.

Plamy i przebarwienia oznaczają problemy z wątrobą

Wątroba jest organem, którego problemy są widoczne przede wszystkim na skórze. Do objawów niewydolności wątroby zalicza się m.in. brązowe plamy na skórze oraz zabarwienie spodu języka na żółto.

Chorej wątrobie towarzyszy też żółtaczka. Na ciele mogą pojawić się wcześniej niewystępujące piegi, znamiona oraz brodawki o brązowej barwie. Możliwe jest również zaczerwienienie skóry w okolicy kciuka lub małego palca.

Reklama

Swędząca wysypka – nie tylko alergia

Zazwyczaj nie przykładamy wagi do pojawiającej się na skórze wysypki licząc, że to jedynie chwilowy stan alergiczny. Wysypka na skórze towarzyszy jednak wielu poważnym stanom chorobowym.

Zmiany na skórze w postaci wysypki mogą oznaczać nagromadzenie toksyn w ciele. Organizm obciążony zanieczyszczeniami sygnalizuje problem w postaci swędzącej wysypki. Może ona pojawić się także wówczas, gdy doszło do reakcji alergicznej na zjedzony pokarm.

Silnego swędzenia skóry nie należy bagatelizować. Towarzyszyć może zakażeniom grzybiczym, wirusowym oraz bakteryjnym. Występuje przy takich chorobach jak grzybica, półpasiec, liszaj zwyczajny, pokrzywka. W celu rozpoznania rodzaju występującej na skórze wysypki oraz zdiagnozowania choroby należy koniecznie udać się do lekarza.

Zobacz też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Wzór chemiczny D-pantenolu
D-pantenol - działanie i właściwości. Jak i na co stosować?
Gruczoły potowe pod pachą
Gruczoły potowe - funkcje i rozmieszczenie. Kiedy zapalenie?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj