ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Skóra sygnalizuje problemy zdrowotne na wiele sposobów. Zwykła wysypka lub swędzenie to niekoniecznie reakcja alergiczna, natomiast plamy czy przebarwienia mogą być symptomami poważnych chorób.
Spis treści

Reklama

Trądzik może oznaczać zaburzenia hormonalne

Trądzik w młodym wieku nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się jednak, że wykwity skórne pojawiają się u dorosłych kobiet, które o problemach z cerą dawno już zapomniały. Może sugerować wówczas zaburzenia hormonalne.

Trądzik powinien stać się sygnałem, jeśli utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas i nie jest związany wyłącznie z cyklem miesiączkowym kobiety. Wizyta u lekarza powinna stać się początkiem rozwiązywania problemów hormonalnych. Bywa bowiem, że leczenie skupia się wyłącznie na zlikwidowaniu trądziku przy pomocy antybiotyku.

Reklama

Rumieniec nie tylko ze wstydu

U osób, które często się rumienią, mogą pojawiać się problemy z nadciśnieniem. W takim przypadku twarz rumieni się po wypiciu kawy, herbaty lub zjedzeniu czegoś pikantnego.

Rumieńce, które pojawiają się na twarzy po wypiciu alkoholu lub spożyciu gorącego dania, mogą oznaczać trądzik różowaty. Dotyka on kobiet po 30. roku życia. Na początku przypomina rumieńce, by następnie przejść do postaci pękających naczynek i wyprysków.

Wizyta u lekarza przyda się nawet, jeśli wyłączone zostaną podejrzenia co do wystąpienia problemów z ciśnieniem lub trądziku różowatego. Czasem może to być objaw nadczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli twarz rumieni się często i bez wyraźnego powodu.

Reklama

Siniaki sygnalizują problem z krzepnięciem krwi

Siniaki to miejsca, w których doszło do podskórnego wylewu krwi z pękniętych naczyń krwionośnych. Najczęściej są wynikiem urazu – uderzenia lub zbyt mocnego ucisku. Siniaki mogą jednak sygnalizować problemy ze zdrowiem, jeśli pojawiają się bez wyraźnego powodu i nie znikają po około miesiącu.

Pojawiające się znikąd siniaki mogą być objawem problemów z krzepliwością krwi, a nawet hemofilii. Tę chorobę dziedziczną bardzo łatwo jednak zdiagnozować. W innym przypadku siniaki pojawiają się w przypadku niedoboru witaminy C.

Siniaki tworzą się również wtedy, gdy mamy problem z wątrobą. W takim przypadku pojawiają się przede wszystkim na nogach. Jeśli jednak towarzyszy im obrzęk nóg, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, wymioty czy bóle głowy – może to oznaczać problemy z nerkami.

Reklama

Plamy i przebarwienia oznaczają problemy z wątrobą

Wątroba jest organem, którego problemy są widoczne przede wszystkim na skórze. Do objawów niewydolności wątroby zalicza się m.in. brązowe plamy na skórze oraz zabarwienie spodu języka na żółto.

Chorej wątrobie towarzyszy też żółtaczka. Na ciele mogą pojawić się wcześniej niewystępujące piegi, znamiona oraz brodawki o brązowej barwie. Możliwe jest również zaczerwienienie skóry w okolicy kciuka lub małego palca.

Reklama

Swędząca wysypka – nie tylko alergia

Zazwyczaj nie przykładamy wagi do pojawiającej się na skórze wysypki licząc, że to jedynie chwilowy stan alergiczny. Wysypka na skórze towarzyszy jednak wielu poważnym stanom chorobowym.

Zmiany na skórze w postaci wysypki mogą oznaczać nagromadzenie toksyn w ciele. Organizm obciążony zanieczyszczeniami sygnalizuje problem w postaci swędzącej wysypki. Może ona pojawić się także wówczas, gdy doszło do reakcji alergicznej na zjedzony pokarm.

Silnego swędzenia skóry nie należy bagatelizować. Towarzyszyć może zakażeniom grzybiczym, wirusowym oraz bakteryjnym. Występuje przy takich chorobach jak grzybica, półpasiec, liszaj zwyczajny, pokrzywka. W celu rozpoznania rodzaju występującej na skórze wysypki oraz zdiagnozowania choroby należy koniecznie udać się do lekarza.

Zobacz też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!