Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Rząd Wielkiej Brytanii zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów

W odpowiedzi na rosnącą popularność jednorazowych e-papierosów wśród młodzieży, rząd Wielkiej Brytanii zdecydował się na zakaz ich sprzedaży. Decyzja ta ma na celu ograniczenie uzależnienia od nikotyny oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spowodowanego jednorazowym plastikiem. Zakaz ma wejść w życie w połowie 2025 roku.
Kobieca dłoń trzymająca jednorazowy e-papieros.
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • Wielka Brytania zdecydowała się zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów, aby chronić młodzież przed uzależnieniem od nikotyny i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
  • Jednorazowe e-papierosy przyciągają młodzież ze względu na swoje smakowe warianty i łatwość użycia, co budzi obawy o ich wpływ na zdrowie publiczne.
  • Zakaz jednorazowych e-papierosów spotkał się z mieszanymi reakcjami – popierają go rodzice i ekolodzy, ale budzi sprzeciw wśród producentów.
Spis treści

Dlaczego Wielka Brytania zakazuje jednorazowych e-papierosów?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów, głównie w odpowiedzi na rosnące problemy zdrowotne i środowiskowe, jakie wywołują te produkty. E-papierosy, zwłaszcza jednorazowe, przyciągają młodzież, a ich rosnąca popularność w tej grupie budzi obawy o długofalowe skutki zdrowotne. Rzeczywiście, popularność jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii wzrosła gwałtownie, a badanie Uniwersytetu College London (UCL) i Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało aż 18-krotny wzrost ich popularności między styczniem 2021 a kwietniem 2022 roku.

W rezultacie, co tydzień wyrzucanych jest około 1,3 miliona tych urządzeń, a baterie litowo-jonowe w nich zawarte są trudne do recyklingu i stają się problemem ekologicznym. Brytyjski Departament Ochrony Środowiska wskazuje, że przeciętna bateria z jednorazowego e-papierosa rozkłada się setki lat, przyczyniając się do zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych.

Roczne odpady z jednorazowych e-papierosów zawierają około 10 ton litu, który mógłby zasilić nawet 1 200 pojazdów elektrycznych, gdyby był efektywnie wykorzystywany. Problem ten jest o tyle poważny, że baterie te mogłyby być ładowane setki razy, lecz mimo to trafiają na wysypiska, często wpływając negatywnie na środowisko przez wycieki toksycznych substancji, takich jak nikiel i kobalt. Naukowcy podkreślają konieczność edukacji społeczeństwa na temat odpowiedniej utylizacji tych baterii i zalecają producentom zmianę podejścia na bardziej zrównoważone, preferując wielokrotnego użytku e-papierosy lub systemy recyklingu dla baterii.

Drugim istotnym powodem, dla którego rząd Anglii zakazuje jednorazowych e-papierosów, jest kwestia zdrowotna. Z raportów wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosło uzależnienie młodych ludzi od nikotyny, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia układu oddechowego.

Reklama

Jednorazowe e-papierosy szkodzą zdrowiu

Według badań przeprowadzonych przez National Health Service (NHS), liczba młodych osób sięgających po e-papierosy wzrosła aż o 50% w ciągu ostatnich pięciu lat. Co więcej, badania pokazują, że aż 12% młodzieży w wieku 11-17 lat próbowało już e-papierosów, co jest alarmujące dla lekarzy i organizacji zdrowotnych. Jednorazowe urządzenia kuszą młodzież kolorowymi opakowaniami, owocowymi smakami i stosunkowo niską ceną. Jednorazowe e-papierosy stanowią istotne zagrożenie zdrowotne, szczególnie dla młodzieży.

Nikotyna, która jest głównym składnikiem e-papierosów, może wywoływać silne uzależnienie i prowadzić do trwałych zmian w rozwijającym się mózgu, prowadząc do problemów z koncentracją, a także wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń nastroju, depresji oraz zwiększenia poziomu stresu i lęku. W 2024 roku około 1,6 miliona uczniów amerykańskich szkół podstawowych i średnich zgłosiło używanie e-papierosów, z czego blisko 38% używało ich regularnie, a 26% codziennie co oznacza wysoki poziom uzależnienia od nikotyny.

Długotrwałe użytkowanie e-papierosów może również prowadzić do uszkodzenia układu oddechowego, zwiększając ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych chorób płuc. Badania wykazały, że osoby, które regularnie używają e-papierosów, częściej zgłaszają problemy z oddychaniem niż osoby nie używające tych produktów. Wzrost liczby młodych użytkowników jednorazowych e-papierosów zwiększa też ryzyko, że w przyszłości sięgną oni po tradycyjne papierosy, co może przyczynić się do poważniejszych problemów zdrowotnych.​

Jednorazowe e-papierosy są również często reklamowane w mediach społecznościowych, co jeszcze bardziej zwiększa ich popularność wśród młodzieży. Ze względu na te zagrożenia, ograniczenie dostępu do tych produktów staje się coraz bardziej kluczowe w kontekście zdrowia publicznego oraz bycia eko na co dzień.

Kiedy zakaz wejdzie w życie?

Decyzja rządu brytyjskiego przewiduje wejście zakazu w życie 1 czerwca 2025 roku. Został wyznaczony czas na stopniowe wyprzedawanie zapasów jednorazowych e-papierosów do końca maja 2025, aby umożliwić firmom przystosowanie się do nowych regulacji. Jednocześnie rząd zapowiedział wprowadzenie dodatkowych wytycznych, które mają na celu uregulowanie sposobu sprzedaży innych produktów nikotynowych oraz ograniczenie ich atrakcyjności dla niepełnoletnich. Planowane regulacje obejmują również surowe wymagania dotyczące opakowań oraz aromatów, aby produkty te nie zachęcały młodzieży do rozpoczęcia przygody z nikotyną.

Reakcje społeczne i branżowe na zakaz

Zakaz jednorazowych e-papierosów wywołał mieszane reakcje. Z jednej strony organizacje prozdrowotne, takie jak British Lung Foundation, przyklasnęły decyzji rządu, uznając ją za krok w stronę ochrony zdrowia publicznego. Wielu rodziców i nauczycieli wyraziło poparcie, obawiając się wpływu e-papierosów na młodzież. Z drugiej strony przedstawiciele branży e-papierosów, podkreślają, że zakaz może ograniczyć dostęp do „mniej szkodliwych” alternatyw dla papierosów tradycyjnych, które pomagają wielu dorosłym rzucić palenie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Department of Health and Social Care, UK Government. (2023). Youth and Vaping: A Public Health Perspective
  • Action on Smoking and Health (ASH). (2022). The Rise of Disposable E-cigarettes among Young People in the UK.
  • Greenpeace UK. (2023). Environmental Impact of Disposable Vapes.
  • Public Health England. (2023). E-cigarettes: An Evidence Update.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Czarny plastik w kuchni. Czy przybory kuchenne mogą szkodzić zdrowiu?
Przyrządy kuchenne wykonane z czarnego plastiku
Gruźlica: Ciche zagrożenie większe niż COVID-19
Zdjęcie przedstawia obraz rentgenowski płuc, co sugeruje diagnostykę chorób układu oddechowego, takich jak gruźlica.
Mikroplastik w ludzkim mózgu - najnowsze odkrycia i skutki zdrowotne
Zdjęcie przedstawia naukowca w laboratorium, analizującego próbki wody w kontekście badań nad mikroplastikiem w ludzkim mózgu.
Podobne artykuły
Infografika przedstawiająca salę szpitalną przygotowaną do radioterapii w pozycji pionowej
Radioterapia w pozycji pionowej: rewolucja w precyzji leczenia nowotworów
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Kobieca dłoń trzymająca jednorazowy e-papieros.
Rząd Wielkiej Brytanii zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!