14 lutego 2024 gościem audycji Salon Polityczny Trójki była Izabela Leszczyna. Poza pytaniami o bieżącą politykę, szefowa Ministerstwa Zdrowia odpowiedziała także na pytanie słuchacza przytoczone przez prowadzącą audycję Beatę Michniewicz.
Te papierosy to rzeczywiście plaga i będziemy chronić szczególnie młodych ludzi. W Ministerstwie Zdrowia z Departamentem Zdrowia Publicznego i lecznictwa rozpoczynamy właśnie pracę nad tym w porozumieniu też z Ministerstwem Finansów. Ja chciałabym w ogóle zakazać takiej sprzedaży. Będę o to występować i prosić o to Radę Ministrów, żeby się z moim punktem widzenia zgodziła.
Tak Ministra Zdrowia odniosła się do pytania słuchacza dotyczącego obaw o zdrowie młodych ludzi w kontekście łatwego dostępu do tego typu wyrobów tytoniowych.
Czy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii?
Podobne plany ogłosiły już inne Państwa. Blisko wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów wydaje się Wielka Brytania. Premier Rishi Sunak jeszcze w styczniu bieżącego roku zapowiedział plany zakazu tzw. jednorazówek, podkreślając, że nowe przepisy mają na celu zapobieganie sprzedaży nieletnim, a nie dorosłym, dla których e-papierosy mogą stanowić skuteczną formę odchodzenia od tradycyjnych papierosów, które według wszelkich badań naukowych są znacznie bardziej szkodliwe od tzw. vape'ów.
Nietypowe, kompleksowe podejście Wielkiej Brytanii do problemu palenia wyraża się także w kampanii, jaką prowadzi tamtejsze Ministerstwo Zdrowia (National Health Service). Palacze tradycyjnych papierosów w ramach kampanii Swap to Stop, mogą liczyć na darmowy zestaw do rozpoczęcia palenia papierosów elektronicznych.
Dla części palaczy e-papierosy mogą stanowić etap na drodze do całkowitego rzucenia nałogu nikotynowego. Jednocześnie palenie e-papierosów jest mniej szkodliwą formą nałogu, powodującą nieporównanie mniejsze skutki zdrowotne oraz koszty dla systemu zdrowia.
Czy jest szansa, że polskie przepisy pójdą podobną ścieżką? Na razie nie znamy żadnych szczegółów legislacji, która będzie wprowadzać zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów.
Reklama
Zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych w całej Unii Europejskiej?
Co ciekawe, prędzej czy później jednorazowe e-papierosy mogą zniknąć z półek polskich sklepów także z innych powodów. Przepisy europejskie już wkrótce będą zmuszać producentów do takiego projektowania urządzeń, aby wyjęcie i wymiana baterii w przenośnych urządzeniach było łatwe i możliwe do przeprowadzenia przez użytkownika bez konieczności odwiedzania specjalnych serwisów naprawczych.
Chociaż przepisy kojarzą się głównie z rynkiem smartfonów, smartwatchy, szczoteczek elektrycznych i podobnych urządzeń, w praktyce może być to równoznaczne również z zakończeniem sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, które nie umożliwiają łatwej wymiany baterii.