ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów? Ministra Zdrowia popiera ten pomysł

Będąc gościnią audycji Programu 3 Polskiego Radia, Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna wyraziła chęć wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów.
Minimalistyczne przedstawienie zakazu w formie czerwonego znaku 'zakaz palenia', nałożonego na biały jednorazowy e-papieros z beżowym ustnikiem, imitującym filtr tradycyjnego papierosa.
DALL-E
W skrócie
  • Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna popiera wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, mając na uwadze ochronę młodych ludzi przed tą formą nałogu.
  • Wielka Brytania rozważa podobne przepisy, z naciskiem na zapobieganie sprzedaży e-papierosów nieletnim, przy jednoczesnym wspieraniu dorosłych palaczy w rzucaniu nałogu przez przejście na mniej szkodliwe e-papierosy.
  • Przyszłość jednorazowych e-papierosów w Polsce i w całej Unii Europejskiej może być zagrożona również przez nowe przepisy UE, wymagające łatwej wymiany baterii w urządzeniach przenośnych, co może uniemożliwić sprzedaż jednorazowych modeli.
SPRAWDŹ TEŻ: E-papieros w ciąży - czy jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka?
Spis treści

14 lutego 2024 gościem audycji Salon Polityczny Trójki była Izabela Leszczyna. Poza pytaniami o bieżącą politykę, szefowa Ministerstwa Zdrowia odpowiedziała także na pytanie słuchacza przytoczone przez prowadzącą audycję Beatę Michniewicz.

Te papierosy to rzeczywiście plaga i będziemy chronić szczególnie młodych ludzi. W Ministerstwie Zdrowia z Departamentem Zdrowia Publicznego i lecznictwa rozpoczynamy właśnie pracę nad tym w porozumieniu też z Ministerstwem Finansów. Ja chciałabym w ogóle zakazać takiej sprzedaży. Będę o to występować i prosić o to Radę Ministrów, żeby się z moim punktem widzenia zgodziła.

Tak Ministra Zdrowia odniosła się do pytania słuchacza dotyczącego obaw o zdrowie młodych ludzi w kontekście łatwego dostępu do tego typu wyrobów tytoniowych.

Reklama

Czy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii?

Podobne plany ogłosiły już inne Państwa. Blisko wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów wydaje się Wielka Brytania. Premier Rishi Sunak jeszcze w styczniu bieżącego roku zapowiedział plany zakazu tzw. jednorazówek, podkreślając, że nowe przepisy mają na celu zapobieganie sprzedaży nieletnim, a nie dorosłym, dla których e-papierosy mogą stanowić skuteczną formę odchodzenia od tradycyjnych papierosów, które według wszelkich badań naukowych są znacznie bardziej szkodliwe od tzw. vape'ów.

Nietypowe, kompleksowe podejście Wielkiej Brytanii do problemu palenia wyraża się także w kampanii, jaką prowadzi tamtejsze Ministerstwo Zdrowia (National Health Service). Palacze tradycyjnych papierosów w ramach kampanii Swap to Stop, mogą liczyć na darmowy zestaw do rozpoczęcia palenia papierosów elektronicznych.

Dla części palaczy e-papierosy mogą stanowić etap na drodze do całkowitego rzucenia nałogu nikotynowego. Jednocześnie palenie e-papierosów jest mniej szkodliwą formą nałogu, powodującą nieporównanie mniejsze skutki zdrowotne oraz koszty dla systemu zdrowia.

Czy jest szansa, że polskie przepisy pójdą podobną ścieżką? Na razie nie znamy żadnych szczegółów legislacji, która będzie wprowadzać zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

Reklama

Zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych w całej Unii Europejskiej?

Co ciekawe, prędzej czy później jednorazowe e-papierosy mogą zniknąć z półek polskich sklepów także z innych powodów. Przepisy europejskie już wkrótce będą zmuszać producentów do takiego projektowania urządzeń, aby wyjęcie i wymiana baterii w przenośnych urządzeniach było łatwe i możliwe do przeprowadzenia przez użytkownika bez konieczności odwiedzania specjalnych serwisów naprawczych.

Chociaż przepisy kojarzą się głównie z rynkiem smartfonów, smartwatchy, szczoteczek elektrycznych i podobnych urządzeń, w praktyce może być to równoznaczne również z zakończeniem sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, które nie umożliwiają łatwej wymiany baterii.

Bibliografia

  • Koniec jednorazowych e-papierosów? Minister zdrowia: jestem za zakazem sprzedaży. (n.d.). https://trojka.polskieradio.pl/artykul/3334672,koniec-jednorazowych-e-papierosow-minister-zdrowia-jestem-za-zakazem-sprzedazy, data dostępu: 16.02.2024
  • Nowe przepisy UE dla bardziej ekologicznych i etycznych baterii | Tematy | Parlament Europejski. (2023, November 17). https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20220228STO24218/nowe-przepisy-ue-dla-bardziej-ekologicznych-i-etycznych-baterii, data dostępu: 16.02.2024
  • Jalen. (2024, January 9). NHS Swap to Stop scheme: Free vapes for smokers. Vapoholic. https://vapoholic.co.uk/2024/01/09/swap-to-stop-free-vapes/, data dostępu: 16.02.2024
  • The Times and The Sunday Times. (2024, January 29). Rishi Sunak announces ban on disposable vapes [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=AQSmH5-bwd0, data dostępu: 16.02.2024
Adam Piotrowski
Artykuł napisany przez
Adam Piotrowski
Absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim, magister kulturoznawstwa ze specjalizacją filmoznawstwo i wiedza o mediach, zdobywał doświadczenie zawodowe w agencjach PR i firmie szkoleniowej, a także w sektorze IT. Będąc współautorem cyfrowych szkoleń z zakresu zasad BHP i ergonomii stanowiska pracy wykazał się kompetencjami w edukacji i bezpieczeństwie pracy. Znawca trendów SEO angażuje się w tworzenie treści odpowiadających aktualnym standardom w tej branży. Pasjonuje się nowymi technologiami, zwłaszcza gadżetami do monitorowania zdrowia i efektywności treningów. Miłośnik popkultury, ciekawostek naukowych, filozofii, historii Ameryki Łacińskiej oraz muzyki shoegaze, dreampop, postpunk. Opiekun suczki rasy mieszaniec, Molly.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Nowe przepisy dotyczące programu Profilaktyka 40 PLUS. Jak zmieni się program w 2024 roku?
Lekarz wypełnia ankietę biorąc udział w programie Profilaktyka 40 PLUS
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Podobne artykuły
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!