Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Jak rozpoznać i ile trwa?

Zatrucie nikotyną dotyczy nie tylko palaczy, ale także osób, które stykają się z tą substancją w innych okolicznościach, na przykład w pracy. Dawka toksyczna, która trafia do płuc po wypaleniu jednego papierosa to około 1-2 mg nikotyny. Kiedy dochodzi do zatrucia? Przeczytaj, jakie objawy powinny zaniepokoić. Dowiedz się, jak radzić sobie z zatruciem nikotynowym.
Papierosy z nikotyną
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zatrucie nikotyną to stan chorobowy, który jest odpowiedzią organizmu na nagromadzoną w nim nikotynę.
 • Pierwszym sygnałem zatrucia są nudności, wymioty i bóle głowy. Jeśli stan chorego nie ulega pogorszenia to zatrucie jest określane jako lekkie.
 • W skrajnych przypadkach zatrucia nikotyną dochodzi nawet do zaburzeń świadomości, duszności i niedociśnienia. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji.
Spis treści

Reklama

Czym jest zatrucie nikotyną?

Zatrucie nikotyną to stan chorobowy, który głównie pojawia się u osób palących papierosy (także e-papierosy) oraz pracujących przy produkcji tytoniu lub w inny sposób stykających się zawodowo z nikotyną (np. przy tępieniu owadów środkami owadobójczymi, zawierającymi nikotynę).

Osobami narażonymi na ten rodzaj zatrucia są również wszyscy ci, którzy rzucając palenie wspomagają się nikotynową terapią zastępczą. Przykładem są nikotynowe gumy, plastry czy inhalatory.

Czynnikiem potęgującym zatrucie jest również wiek palacza - nikotyna jest szczególnie niebezpieczna dla młodych ludzi w okresie dojrzewania. Objawy zatrucia mogą również pojawić się u osób przebywających w otoczeniu palacza, czyli u tak zwanych palaczy biernych.

W jaki sposób dochodzi do zatrucia nikotynowego? To pewien proces, a do zatrucia potrzeba jednorazowej dawki nikotyny w wielkości od 4 do 8 mg.

Pojedynczy papieros zawiera do 20 mg nikotyny, ale do płuc dostaje się około 2 mg. Papieros wypalony po jednej, czy dwóch godzinach później od poprzedniego nie stanowi zagrożenia.

Zatrucie nikotyną może pojawić się po wypaleniu dwóch lub trzech papierosów jeden po drugim (czyli prawie jednocześnie).

Do przedawkowania nikotyny może także doprowadzić brak kontroli nad antynikotynową terapią zastępczą. Warto zatem dokładnie zapoznać się z instrukcją dawkowania każdego produktu, stosowanego w trakcie takiej terapii.

Śmiertelna dawka nikotyny to bardzo sporadyczne przypadki i trudno jest osiągnąć taki stan, natomiast często dochodzi do zatrucia. 

Reklama

Objawy zatrucia nikotyną

Objawy zatrucia nikotyną pojawiają się po 4 godzinach od dawki toksycznej. Do najczęściej występujących należą:

 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • zawroty,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ślinotok,
 • przyśpieszony oddech,
 • blada cera,
 • dreszcze,
 • drgawki,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • duszność,
 • senność.

U osób, które przedawkowały palenie papierosów można zaobserwować objawy neurologiczne zatrucia nikotyną, takie jak zaburzenia świadomości, brak koordynacji ruchowej, czy zwężone źrenice.

Skutki zatrucia nikotyną, które pojawiają się w ostrej fazie zatrucia to bezdech i sinica, a w ciężkich przypadkach śpiączka, wstrząs, czy utrata przytomności, której przyczyną jest nagłe zatrzymanie krążenia.

Odtrutka na zatrucie nikotyną

Jak leczyć zatrucie nikotyną? Forma leczenia uzależniona jest od stopnia zatrucia i ilości dawki dostarczonej do organizmu.

W niektórych przypadkach podawane są leki przeciwwymiotne, w innych węgiel aktywowany, czy duża ilość płynów.

Takie sposoby leczenia zatrucia nikotyną sprawdzają się przy lekkich zatruciach. Warto także skontaktować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i określi dalsze zalecenia.

Przy ostrych formach zatrucia wymagana jest specjalistyczna pomoc, szczególnie w przypadkach zatrzymania akcji serca.

Warto w takich momentach rozważyć rzucenie palenia i dolegliwości potraktować jako sygnał ze strony organizmu o szkodliwym działaniu nikotyny.

W aptekach można kupić bez recepty tabletki z cytyzyną, która pobudza układ nerwowy w podobny sposób, jak nikotyna lub stosować po konsultacji z lekarzem leki na receptę, na przykład z bupropionem (substancja czynna stosowana w terapiach uzależnień od tytoniu).

Nie istnieje jedna i w pełni skuteczna odtrutka na zatrucie nikotyną. Ważna jest pierwsza pomoc i dalsze systematyczne leczenie, z wychodzeniem z nałogu włącznie.

Reklama

Ile trwa zatrucie nikotyną?

Po jakim czasie mija zatrucie nikotyną? Zależy to od przyjętej dawki nikotyny i drogi podania (przez układ oddechowy, czy skórę), ale średnio kilka godzin.

Jest to pierwsza faza, która wymaga przyjęcia leków i dużej ilości płynów. Osoby, u których wystąpią objawy zatrucia wymagają pierwszej pomocy, a w silnych przypadkach wsparcia medycznego.

Na pytanie o to, ja długo utrzymuje się zatrucie nikotyną, można więc odpowiedzieć, że średnio pomiędzy 6-8 godzin, ale każdy organizm jest inny i czas trwania jest sprawą indywidualną.

Jak wygląda proces zatrucia nikotyną i oczyszczania organizmu z toksyny? W czasie palenia substancje smoliste zawarte w papierosach gromadzą się głównie w płucach.

Po zatruciu poziom tlenu we krwi powraca do normy po 8 godzinach, ale całkowite oczyszczenie organizmu to długotrwały proces.

Dopiero po 3 miesiącach niepalenia układ krążenia zaczyna pozytywnie wpływać na płuca. Rzęski płuc regenerują się dopiero po 9 miesiącach od dnia rozstania z nałogiem.      

Reklama

Co robić przy zatruciu nikotyną? 

Pierwsza pomoc przy zatruciu nikotyną rozpoczyna się od odcięcia osoby poszkodowanej od źródła zatrucia. W tych przypadkach to papieros lub plaster antynikotynowy.

Jeśli objawy wskazują na zatrucie nikotyną należy zabrać takiej osobie papierosa, gumę antynikotynową lub szybko odkleić plaster.

W przypadku plastra wskazane jest szybkie przemycie w tym miejscu skóry, najlepiej czystą wodą, bez użycia mydła, ponieważ zwiększa ono wchłanianie nikotyny.

Obok pierwszej pomocy ważna jest również obserwacja i ocena objawów. Choremu można podać płyny i wezwać lekarza, szczególnie, gdy objawy nasilają się i mają charakter neurologiczny lub krążeniowy.

Reklama

Przewlekłe zatrucie nikotyną

Nikotyna jest związkiem, który powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Cały proces uzależnienia od papierosów można podzielić na fizjologiczne i behawioralne.

Pierwsze ma podłoże w uzależnieniu od konkretnej sytuacji, drugie wiąże się z uzależnieniem od konkretnego i powtarzalnego wykonywania danej sytuacji.

Przewlekłe zatrucie nikotyną ma podłoże w tych dwóch obszarach i może doprowadzić do zaburzeń układu krążenia.

To stan zatrucia, który utrzymuje się o wiele dłużej i wywołuje zmiany naczyniowe. Sprzyjają one zawałom serca i dusznicy. Skutkami przewlekłej postaci choroby są także:

 • osłabienie pamięci,
 • brak energii przez dłuższy czas,
 • ogólne wyczerpanie,
 • spowolnienie procesów psychicznych,
 • zauważalny brak koordynacji myśli,
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Przy lekkim zatruciu nikotyną, które głównie objawia się nudnościami, wymiotami i bólem głowy, pomagają leki przeciwwymiotne lub aktywny węgiel i duże ilości płynu.

Reklama

Domowe sposoby na zatrucie nikotyną

Leczenie domowymi sposobami zatrucia nikotynowego powinno być sprawdzone i nieszkodliwe, w przeciwnym razie może wywołać negatywne skutki dla organizmu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować naturalną terapię z lekarzem.

Skuteczne usuwanie toksyn z organizmu wymaga spełnienia kilku warunków. To przede wszystkim odpowiednia dieta, wspomagające zioła, aktywność fizyczna i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty.

Do najbardziej popularnych domowych sposobów na zatrucie nikotyną należą:

 • zielona herbata, która ma działanie przeciwutleniające;
 • napar z żółtej akacji, która zawiera cytyzynę;
 • dieta bogata w witaminy A, C i E (np. warzywa, owoce, orzechy, nasiona słonecznika, olej słonecznikowy);
 • maliny, które posiadają zdolność eliminowania nikotyny z organizmu;
 • naturalne soki z pomarańczy, grejpfruta lub cytryny;
 • imbir, który ma działanie odkażające i poprawiające krążenie krwi;
 • Systematyczne, codzienne nawadnianie organizmu;
 • ćwiczenia fizyczne, które przyspieszają metabolizm i proces wydalania toksyn;
 • odwrócenie myśli od zapotrzebowania na nikotynę, np. sięganie po orzeszki, czy nasiona słonecznika, kiedy zbliża się chęć na zapalenie papierosa.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jadwiga A. Szymańska, Barbara Frydrych, Elżbieta Bruchajzer: Nikotyna - dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2007, nr 2(52), s. 121-154.
 • Stępniowska, M. Kowalczyk, E. Cholewińska, K. Ognik: E-papierosy - pomoc w rzuceniu palenia czy zagrożenie?, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 86-95, Katedra Biochemii i Toksykologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, [dostęp online: 03.01.2022].
 • J. Samochowiec, D. Rogoziński, A. Hajduk, A. Skrzypińska, G. Arentowicz: Diagnostyka, mechanizm uzależnienia i metody leczenia uzależnienia od nikotyny, Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, Alkoholizm i Narkomania, Tom 14, Nr 3, ss. 323-340.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Jakie są nietypowe uzależnienia i jak wpływają na codzienne życie?
Nietypowe uzależnienie od adrenaliny - karuzela
Jak rzucić palenie? Skutecznie i za pomocą domowych sposobów
Kobieta przełamuje papierosa w geście rzucania palenia
Podobne artykuły
Papierosy z nikotyną
Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Jak rozpoznać i ile trwa?
Alkohol i narkotyki
Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Pracoholizm - przyczyny, objawy, test, leczenie
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!