E-papieros w ciąży – czy jest bezpieczny dla dziecka?

E-papieros w ciąży

Autor

Agata Siejka

E-papierosy stały się modnym i popularnych odpowiednikiem zwykłych papierosów. Uchodzą za zdrowsze, ponieważ nie zawierają substancji smolistych i rakotwórczych. Podkreśla się, że nie ma z nich szkodliwego dymu tylko podczas spalania powstaje para wodna. E-papieros a ciążą: czy naprawdę jest taki zdrowy, czy jest bezpieczny dla dziecka?

Mechanizm e-papierosa polega na podgrzaniu liquidu, który zamienia się w parę wodną. To właśnie ją palący wdycha i wydycha. Choć elektroniczne e papierosy nie zawierają substancji smołowatych i rakotwórczych, tak jak tradycyjne papierosy, to nadal w ich składzie znajduje się nikotyna. E-papierosy uchodzą za zdrowsze i polecane są osobom, które myślą o rzuceniu nałogu. Dlaczego? Ponieważ w ich składzie znajduje się tylko:

 • woda,
 • gliceryna,
 • nikotyna,
 • substancja smakowa,
 • glikol propylenowy.

E-papieros w ciąży

Czy jednak palenie e-papierosa w ciąży nie zaszkodzi dziecku? Faktycznie dym, który powstaje przy paleniu e-papierosa to tak naprawę para wodna, która dziecku nie powinna zaszkodzić. Jednak mowa tu o biernym paleniu po porodzie. Niestety, gdy na palenie e-papierosa decyduje się kobieta w ciąży musi mieć świadomość, że wszystko co trafia do jej organizmu przedostaje się również do organizmu dziecka.

E-papieros a ciąża

Pomimo lepszego składu, niż w przypadku tradycyjnych papierosów, w e-papierosach nadal znajduje się nikotyna, a to ona ma najbardziej negatywny wpływ na organizm nie tylko matki, ale i dziecka. Oczywiście w elektronicznych papierosach nie ma substancji smolistych czy rakotwórczych, dlatego uważane są za zdrowsze.

Nie da się jednoznacznie określić czy e-papierosy szkodzą kobietom i dzieciom w trakcie ciąży, ponieważ są stosunkowo młodym produktem na rynku i nie ma na ten temat wielu dostępnych badań. Jednak doskonale znane są powikłania i możliwe komplikacje ciążowe w przypadku, gdy ciężarna zażywa nikotynę, która jest składnikiem zarówno zwykłych jak i elektronicznych papierosów.

Czytaj też: Palenie albo zdrowie

Palenie e-papierosa w ciąży – skutki

Dostarczając w ciąży do organizmu nikotynę, kobieta naraża swoje dziecko na przykre skutki:

 • zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska i pęknięcia błon płodowych,
 • może dojść do urodzenia dziecka martwego,
 • jeśli pomimo dostarczania do organizmu nikotyny ciążę uda się donosić do końca, to dzieci kobiet palących w ciąży rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących,
 • dziecko może być niedotlenione i niedożywione,
 • zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej,
 • deformacja kończyn dziecka.

Dodatkowo pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym, dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą lub jego narządy wewnętrzne mogą wydostać się poza brzuszek, bo jego powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone. Następuje też efekt tzw. głodu nikotynowego. W zasadzie kobieta sama uzależnia swoje dziecko od nikotyny.

W dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z:

 • układem krążenia,
 • koncentracją,
 • nauką,
 • nawiązywaniem relacji społecznych.

Warto również pamiętać o tym, że nikotyny w zwykłych papierosach jest znacznie mniej niż w e-papierosach.

Papieros elektroniczny w ciąży

Choć nie ma jasnych dowodów na to, że papierosy elektroniczne w ciąży szkodzą matce i dziecku, to warto pamiętać, że w wszystkie pokarmy, napoje i inne substancje, które przyjmuje matka w ciąży mają wpływ na dziecko.

Jeśli ciąża jest planowana to warto zastanowić się nad rzuceniem palenia jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia. Oszczędzi to matce niepotrzebnych stresów związanych z rzucaniem nałogu już w czasie ciąży, zwłaszcza, że to czas kiedy powinna troszczysz cię o siebie i dziecko w spokoju i bez zbędnych stresów. 

Sprawdź: Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA