
Spis treści
UWAGA! Nie wolno wyjmować ciała obcego z rany! Należy je unieruchomić i zabezpieczyć!
Ciało obce w ranie - udaj się do lekarza
Pozostawienie ciała obcego w ranie jest zabezpieczeniem przed krwotokiem – tkwiący w ciele przedmiot stanowi swoisty „korek”, który wraz z lokalnym obrzękiem uciska na tkanki i naczynia, co tamuje wypływ krwi. Dlatego bezwzględnie nie wolno usuwać ciała obcego z rany!
Wyjęcie przedmiotu oprócz krwotoku, może również skutkować wtórnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Ciało obce podczas wyjmowania może się złamać lub odkształcić, ewentualnie pozostawić w ranie kawałki, które spowodują dodatkowe uszkodzenia.
- Przeczytaj: Rany cięte i Rany kłute
Ciało obce w ranie - jak postępować?
- Należy okryć jałowym opatrunkiem okolicę rany wraz z tkwiącym w niej przedmiotem. Trzeba uważać, aby go nie dotykać, nie poruszać i nie przemieszczać.
- Wykorzystując specjalny opatrunek można spróbować delikatnie stabilizować ciało obce w ranie. W tym celu na sterylne obłożenie rany z tkwiącym w niej przedmiotem należy ułożyć odpowiednio przygotowany pierścień, który nie uciska, a jedynie podtrzymuje ciało obce. Całość należy umocować i obwiązać chustą trójkątną, bandażem lub plastrem.
Następnie powinno się wezwać pogotowie ratunkowe lub jak najszybciej udać się do lekarza!
Przeczytaj także:
Bibliografia
- Buchfelder M., Buchfelder A. ,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
- pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!