string(8) "szukanie" Ciało obce w ranie - objawy, pierwsza pomoc, co robić?

Ciało obce w ranie - objawy, pierwsza pomoc, co robić?

Ciało obce w ranie zabezpiecza ją przed krwawieniem, dlatego nie wolno go samodzielnie usuwać. Należy okryć je jałowym opatrunkiem, unieruchomić i natychmiast udać się na oddział ratunkowy.

Spis treści

UWAGA! Nie wolno wyjmować ciała obcego z rany! Należy je unieruchomić i zabezpieczyć!

Ciało obce w ranie - udaj się do lekarza

Pozostawienie ciała obcego w ranie jest zabezpieczeniem przed krwotokiem – tkwiący w ciele przedmiot stanowi swoisty „korek”, który wraz z lokalnym obrzękiem uciska na tkanki i naczynia, co tamuje wypływ krwi. Dlatego bezwzględnie nie wolno usuwać ciała obcego z rany!

Wyjęcie przedmiotu oprócz krwotoku, może również skutkować wtórnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Ciało obce podczas wyjmowania może się złamać lub odkształcić, ewentualnie pozostawić w ranie kawałki, które spowodują dodatkowe uszkodzenia.

Ciało obce w ranie - jak postępować?

  • Należy okryć jałowym opatrunkiem okolicę rany wraz z tkwiącym w niej przedmiotem. Trzeba uważać, aby go nie dotykać, nie poruszać i nie przemieszczać.
  • Wykorzystując specjalny opatrunek można spróbować delikatnie stabilizować ciało obce w ranie. W tym celu na sterylne obłożenie rany z tkwiącym w niej przedmiotem należy ułożyć odpowiednio przygotowany pierścień, który nie uciska, a jedynie podtrzymuje ciało obce. Całość należy umocować i obwiązać chustą trójkątną, bandażem lub plastrem.

Następnie powinno się wezwać pogotowie ratunkowe lub jak najszybciej udać się do lekarza!

Przeczytaj także:

Bibliografia

  • Buchfelder M., Buchfelder A. ,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
  • pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!