Udar cieplny - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Na udar cieplny podatne są szczególnie osoby starsze, dlatego w upalne dni powinny unikać długiego przebywania na słońcu. Udar objawia się przede wszystkim szybkim wzrostem temperatury ciała oraz przekrwieniem skóry. Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanej osobie?

Spis treści

Udar cieplny to przegranie organizmu, które pojawia się kiedy więcej ciepła jest dostarczane do organizmu niż może z niego być oddane. Dzieje się tak np. w parnym gorącym środowisku, podczas upałów, przy dużej wilgotności powietrza i niewielkim ruchu powietrza.

Szczególnie zagrożone udarem cieplnym są osoby starsze, dlatego w czasie upałów i w parne dni powinny one unikać zamkniętych pomieszczeń, długiego przebywania na słońcu (co może również grozić udarem słonecznym) i dbać o chłodzenie organizmu.

Objawy udaru cieplnego

Objawy udaru cieplnego to:

 • szybki wzrost temperatury ciała (może nawet wzrosnąć do 43-44°C; przy 42°C poszkodowany traci przytomność),
 • przekrwienie skóry (by zwiększyć oddawanie ciepła),
 • skóra jest sucha, czerwona i gorąca (szczególnie intensywnie czerwona jest skóra głowy),
 • pojawiają się zaburzenia orientacji i problemy z chodzeniem,
 • mogą pojawić się drgawki wynikające z obrzęku mózgu,
 • w skrajnych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia tętna i oddechu.

UWAGA! Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia! W przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe!

Udar cieplny - pierwsza pomoc

Co zrobić w pierwszej kolejności?

 1. W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć poszkodowaną osobę przed dalszym działaniem wysokiej temperatury, czyli np. przenieść w chłodne, zacienione miejsce. Można również rozpiąć lub zdjąć ubranie, spryskać wodą lub obłożyć ciało wilgotnymi zimnymi okładami. Wskazane jest wywołanie ruchu powietrza wokół poszkodowanej osoby poprzez np. wachlowanie.
 2. Ułożyć z uniesioną głową i górną połową tułowia (gdy osoba jest przytomna). Trzeba cały czas monitorować stan poszkodowanego!
 3. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha i ma wyczuwalne tętno, należy go ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej.

UWAGA! Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha i nie ma wyczuwalnego tętna, należy rozpocząć akcję resuscytacyjną!

 1. Gdy stan poszkodowanej osoby jest stabilny i udało się obniżyć temperaturę jej ciała, należy pozostawić ją w pozycji leżącej i czekać na przyjazd zespołu ratunkowego.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Buchfelder M., Buchfelder A., Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
 • pod red. W.S. Gumułki i W. Rewerskiego, Encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!