Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Jak działa aloes na oparzenia i czy warto go stosować?

Aloes na oparzenia działa pozytywnie dzięki swym łagodzącym i chłodzącym właściwościom. Przyspiesza także regenerację uszkodzonej tkanki, dzięki czemu skóra szybciej odzyskuje swój zdrowy wygląd, a dolegliwości zostają zniwelowane. Jak stosować aloes na oparzenia i w jakich przypadkach rzeczywiście warto po niego sięgać?
Aloes stosowany na oparzenia
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Aloes to znana od wieków roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Ze względu na nie stosowane jest w kosmetyce i farmacji, m. in. do produkcji preparatów na oparzenia.
  • Na rany po oparzeniu aloes działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, ale jednocześnie nawilża, co zapobiega powstawaniu blizn. Dodatkowo wywołuje efekt chłodzenia, niwelując dolegliwości bólowe.
  • Kosmetyki z aloesem to przede wszystkim żele, kremy, maści. Okłady można robić też samodzielnie, wykorzystując do tego świeże liście sukulentu.
Spis treści

Czy aloes jest dobry na oparzenia?

Aloes to roślina, której już w starożytności przypisywano właściwości magiczne. Znali ją Egipcjanie, Grecy, cieszyła się popularnością w krajach Dalekiego Wschodu.

Aloes jest sukulentem, w wnętrze jego grubych liści wypełnia galaretowany miąższ, będący bogatym źródłem mikroelementów dobroczynnych dla ludzkiego zdrowia.

Czy jest dobry na oparzenia? Od wieków stosowany jest on w kosmetyce, ponieważ pozytywnie wpływa na kondycję skóry, jej nawilżenie i odżywienie. Ale aloes to także roślina lecznicza i jako taka znajduje zastosowanie również w medycynie i farmacji.

Używany bywa na rany różnego rodzaju oraz na oparzenia, ponieważ skutecznie przyspiesza regenerację podrażnionej lub uszkodzonej tkanki.

Pozytywnie wpływa na gojenie ran, ponieważ wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Ponadto głęboko nawilża, dzięki czemu zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu ran, a w konsekwencji tworzeniu się strupów i głębokich blizn.

Aloes na oparzenie działa w podobny sposób, dodatkowo wywołując kojący efekt chłodzenia. Dzięki niemu w początkowej fazie gojenia niweluje dolegliwości bólowe wywołane przez poparzenie, w końcowej - łagodzi uporczywy świąd, towarzyszący często zabliźnianiu się tkanki.

Reklama

Czy aloes pomaga na każdy rodzaj oparzenia?

Istnieje kilka rodzajów oparzeń, a niektóre z nich (np. chemiczne, radiacyjne) wymagają zawsze specjalistycznego leczenia, zgodnego z zaleceniami lekarza. Aloes stosować można na powierzchowne oparzenia termiczne, jako jeden ze sposobów domowych.

Oparzenia tego typu mogą mieć różną głębokość i ze względu na to wyróżnia się cztery ich stopnie.

Metody naturalne mogą pomóc na oparzenia stopnia 1 i 2, w których uszkodzeniu ulegają tylko zewnętrzne warstwy skóry. Oparzenia stopnia 3 i 4 wymagają zawsze fachowej pomocy medycznej.

Aloes przykładać można na powierzchowne oparzenia wrzątkiem czy olejem, jednak nawet przy nich, gdy rana jest rozległa lub dość głęboka, należy zawsze zgłosić się do lekarza, a sposoby domowe traktować wyłącznie jako wsparcie terapii.

Roślina najpowszechniej stosowana jest na poparzenia słoneczne. Latem, gdy skóra przez zbyt długi czas eksponowana jest na słońce, w łatwy sposób może dojść do jej podrażnienia. Oparzenie objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem i pieczeniem, ale niekiedy może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Miąższ aloesu działa kojąco na oparzenia słoneczne i przyspiesza gojenie ran po zbyt dużej dawce słońca.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Katarzyna Kulig
dr n. med. Katarzyna Kulig
specjalistka dermatologii i wenerologii
01
Dlaczego aloes pomaga na oparzenia?
Aloes jest dobry na oparzenia, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Chroni rany przed zakażeniem, skutecznie zwalczając przedostające się do nich chorobotwórcze drobnoustroje. Ponadto daje on kojący efekt chłodzenia, co na początku niweluje dolegliwości bólowe, a na późniejszych etapach gojenia łagodzi swędzenie.
02
Czy aloes łagodzi każdy rodzaj oparzenia?
Stosowanie aloesu przynosi dobre efekty na termiczne oparzenia I i II stopnia, kiedy to dochodzi do uszkodzenia zewnętrznych warstw skóry. W przypadku oparzeń głębszych lub spowodowanych innymi niż wysoka temperatura czynnikami, konieczna jest pomoc medyczna i specjalistyczne leczenie. Domowe sposoby, takie jak okłady z aloesu, nie są wówczas skuteczne, a niekiedy mogą wręcz pogłębić problem.
03
Jak stosować aloes na oparzenia?
Kosmetyki z aloesem najczęściej stosuje się w przypadku poparzeń słonecznych. Chłodzący krem lub żel należy nanieść równomiernie na podrażnioną skórę i pozostawić do wchłonięcia. Można też sporządzić samemu okłady ze świeżego aloesu, wydłubując galaretowaty miąższ z liści sukulentu.
04
Po jakim czasie działa aloes?
Chłodzący efekt aplikowanego na poparzoną skórę aloesu odczuwalny jest tak naprawdę od razu, dlatego roślina daje natychmiastowe ukojenie. Na późniejszych etapach gojenia widać inne efekty jej stosowania – szybka regeneracja skóry oraz jej nawilżenie, dzięki któremu nie tworzą się strupy i blizny.
05
Czy aloes może wywoływać skutki uboczne?
Aloes jest substancją w pełni naturalną i stosunkowo bezpieczną, jeśli chodzi o jej miejscowe stosowanie zewnętrzne. Bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek działań niepożądanych aplikowanego na skórę aloesu. Ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnościami do alergii lub nadwrażliwości.

Reklama

Jak stosować aloes na oparzenia? Kosmetyki

Miąższ aloesowy skutecznie łagodzi poparzenia dzięki zawartym w nim polisacharydom. Jak korzystać z ich dobroczynnego działania i jak stosować aloes na oparzenia?

W aptekach i dobrze zaopatrzonych drogeriach znaleźć można wiele kosmetyków zawierających sok z aloesu.

Na oparzenia słoneczne oferowane są przede wszystkim kremy i żele z aloesem o działaniu chłodzącym.

Niewielką ilość preparatu należy nanieść na podrażnioną skórę, a następnie równomiernie rozsmarować lub - w przypadku dolegliwości bólowych - delikatnie wklepać.

Niekiedy oparzenia słoneczne są tak głębokie i bolesne, że naniesie kremu lub żelu aloesowego dłońmi jest niemożliwe.

Producenci wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów i oferują również kosmetyki w sprayu, które nanieść można na podrażnioną skórę bez konieczności jej dotykania.

Preparaty takie niekiedy oprócz wyciągu z aloesu wzbogacane są o inne substancje łagodzące, takie jak alantoina czy pantenol.

Do stosowania na większe partie ciała świetnie sprawdza się też galaretka aloesowa, natomiast na mniejsze obszary skóry aplikować można maść z aloesem. Sprawdzi się ona przy oparzeniach wrzątkiem, żelazkiem, parą itp.

Jak przygotować samodzielnie okład z aloesu na oparzenia?

Na skórę działają kojąco nie tylko gotowe preparaty z dodatkiem aloesu, ale też świeże liście sukulentu, w żaden sposób nieprzetworzone. Gdzie kupić świeży aloes?

Jego liście sprzedawane są na wagę przez niektóre sklepy zielarskie i apteki - zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Można kupić je już za kilkanaście złotych za kilogram, co nie jest ceną wysoką, biorąc pod uwagę mnogość możliwości ich stosowania i ilość cennych właściwości miąższu.

By zastosować świeży aloes na rany lub oparzenia nie potrzeba żadnego przepisu. Wystarczy przeciąć liść tak, by móc dotknąć jego miąższu i przyłożyć tą stroną na uszkodzoną skórę.

Można też wydłubać miąższ (np. ostrym nożem) lub wycisnąć z niego sok, zanurzyć w nim jałową gazę i tak wykonany okład przyłożyć w miejscu oparzenia.

Świeży miąższ to substancja w pełni naturalna i jako taką można aplikować ją nawet kilka razy dziennie, bez obaw o efekty uboczne. Te mogą wystąpić jedynie u osób ze skłonnościami do alergii i nadwrażliwości.

W razie jakichkolwiek wątpliwości przed zastosowaniem aloesu należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Efekty stosowania aloesu na oparzenia

Gojenie ran po oparzeniu ułatwiają substancje działająco przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki nim do rany nie przedostają się z zewnątrz chorobotwórcze drobnoustroje powodujące zakażenia i wydłużające znacznie proces rekonwalescencji.

Niestety substancje takie często prowadzą do nadmiernego przesuszenia uszkodzonej tkanki. W efekcie rana goi się i zasycha zbyt szybko, co skutkuje powstawaniem grubych strupów, a później - widocznych blizn.

Odkażające właściwości aloesu stosowanego na rany również chronią przed zakażeniem, jednocześnie jednak miąższ rośliny działa nawilżająco, co zapobiega wysychaniu i powstawaniu blizn.

Nie ma badań potwierdzających, że aloes działa na istniejące już blizny po oparzeniu, jednak aplikowany od razu na świeżo poparzoną skórę chroni przed ich powstawaniem.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Oparzenia termiczne i chemiczne, https://epodreczniki.pl/a/oparzenia-termiczne-i-chemiczne/DCWKeeTmy [26.06.2024]
  • E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), w: Postępy Fitoterapii, 2015; (16)2: 117-124
  • K. Zamiara, Aloes - jego tajemnicza moc, w: Farmakologia Polska, 2010, 66(7): 495-497
  • W. Czerwonka, Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2016 / vol. 5
  • Okyar A., Can A., Akev N., Baktir G., Sutlupinar N., Effect of aloe vera leaves on blood glucose level in type I and type II diabetic rat models, Phytother. Res., 15(2), 2001, 157-161
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Urazy termiczne
Odmrożenia - 1, 2, 3 i 4 stopnia. Jak się objawiają i co na nie pomaga?
Kobieta z problemem odmrożenia
Pierwsza pomoc przy oparzeniach - jak wygląda i co robić? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta ma ranę na placu i zastanawia się nad pierwszą pomocą przy oparzeniach
Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia? Sprawdź, jak je rozpoznać
Oparzenie 1 stopnia – leczenie i objawy. Co robić?
Podobne artykuły
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Kobieta z ciągłym uczuciem zimna
Ciągłe uczucie zimna - przyczyny i objawy. Dlaczego mi zimno i co robić?
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Udar słoneczny - jak się objawia i czym grozi nieleczony? Objawy i pierwsza pomoc
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!