Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Pierwsza pomoc przy oparzeniach - jak wygląda i co robić? Kiedy udać się do szpitala?

Oparzenie - bez względu na swój rodzaj - wymaga niezwłocznego schłodzenia. Choć zimna woda może jawić się jako uniwersalna substancja chłodząca, to jednak nie w każdym przypadku można po nią sięgnąć. W jakich sytuacjach nasila dolegliwości? Sprawdź, jak pomóc osobie poszkodowanej.
Kobieta ma ranę na placu i zastanawia się nad pierwszą pomocą przy oparzeniach
W skrócie
  • Pierwsza pomoc przy oparzeniach wymaga określenia źródła zagrożenia, wezwania karetki oraz schłodzenia miejsca uszkodzenia.
  • Zasadniczo do łagodzenia skutków oparzenia stosuje się wodę, jednak w niektórych przypadkach jej zastosowanie może wywołać dodatkowe powikłania.
  • Nie należy przekłuwać pęcherzyków powstających na oparzeniu - pełnią one rolę naturalnego kompresu chroniącego skórę przed zakażeniami.
Spis treści

Jak udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniach krok po kroku?

Każdego roku - jak wskazuje J. Puchała - około 1% całej populacji ulega poparzeniom. Choć procentowo może wydawać się to niewiele, skalę problemu łatwiej dostrzec, gdy przełoży się ten wskaźnik na konkretną liczbę poszkodowanych. W Polsce dotkniętych takim urazem jest rokrocznie około 400 000 pacjentów. Jednocześnie, według przekazów Europejskiego Sojuszu na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci, to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci wśród dzieci w Europie.

Co więcej, w pierwszej kolejności poszkodowani otrzymują pomoc od przypadkowych osób bezpośrednio reagujących na wypadek, którego doświadczyli, a nie od specjalistów. Warto więc wiedzieć, co robić w takich sytuacjach.

Postępowanie przy oparzeniach powinno być dostosowane do rodzaju, rozległości i stopnia urazu. W inny sposób należy reagować na oparzenia powierzchowne, a odmiennie na te obejmujące głębsze warstwy tkanek. Odrębnych metod wymaga udzielanie pomocy przy oparzeniu chemicznym niż np. przy radiacyjnym czy termicznym.

Urazy na powierzchni skóry zazwyczaj mogą być opatrzone w warunkach domowych, natomiast, gdy sięgają do głębszych partii tkanek lub są bardzo rozległe - konieczna okazuje się pomoc specjalisty, a nawet hospitalizacja czy leczenie chirurgiczne.

Ponadto, warto pamiętać, że uszkodzeniu tego rodzaju może ulec nie tylko skóra, ale również:

  • przełyk,
  • gałka oczna,
  • błony śluzowe układu pokarmowego,
  • ścięgna,
  • kości, itd.

Wymaga to indywidualnego podejścia do każdego poszkodowanego. Choć nie ma jednego schematu udzielania pomocy osobie poparzonej, istnieje kilka uniwersalnych zasad, które mogą przynieść jej ulgę. Oto one:

  • określenie źródła oraz rodzaju oparzenia, ugaszenie palącego się ubrania;
  • przy obecności urazu wielonarządowego zatamowanie krwotoku zewnętrznego;
  • niezwłoczne schłodzenie miejsca uszkodzenia - np. poparzoną kończynę można zanurzyć w pojemniku z letnią wodą albo podstawić pod strumień letniej wody na kilkanaście minut, co powinno złagodzić ból. Pomoże to również zmyć szkodliwy czynnik ze skóry, choć przy niektórych substancjach, np. wapnia, stosowanie wody bez uprzedniego oczyszczenia skóry jest przeciwwskazane;
  • zdjęcie ubrania w delikatny sposób, np. rozcinając je nożyczkami - nie należy próbować zdejmować ubrania, do którego przykleiła się skóra;
  • pozbycie się wszystkiego, co uciska na powstałą ranę, np. pierścionki, bransoletki;
  • zabezpieczenie powierzchni jałowym opatrunkiem. Rozległe oparzenia wymagają nakrycia dużą gazą wyjałowioną albo mokrymi prześcieradłami;
  • wezwanie pogotowia ratunkowego, gdy oparzenia się rozległe i wymagają natychmiastowego opatrzenia. Taki poszkodowany może doznać wstrząsu. Trzeba być przygotowanym na tę możliwość i obserwować jego ogólne funkcje życiowe. W razie zatrzymania akcji serca, niezbędne jest podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jeżeli do poszkodowanego została wezwana karetka, nie należy stosować środków przeciwbólowych. Mogą one wejść w interakcję z lekami, które zostaną podane przez profesjonalny zespół ratownictwa albo wyciszyć istotne objawy wskazujące na konkretne uszkodzenia.

Pierwsza pomoc a stopień oparzenia

Sposób reagowania na urazy powinien być dostosowany do ich skali. Pierwsza pomoc przy oparzeniach 1 stopnia, gdy doszło do uszkodzenia wierzchniej warstwy naskórka, z reguły ogranicza się do kilkunastominutowego schłodzenia powierzchni ciała.

Bardziej radykalnych środków wymaga oparzenie:

  • 2 stopnia - gdy uraz dotyczy naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. Pojawiają się wówczas pęcherze. Działanie polega tu na schłodzeniu zmian oraz opatrzeniu ich, np. z wykorzystaniem jałowej gazy i bandaży. Występujących bąbli na skórze nie należy przekłuwać, ponieważ działają one jak naturalny kompres chroniący skórę przed zakażeniem;
  • 3 stopnia - obrażenia obejmują również skórę właściwą. Należy natychmiast wezwać karetkę, a obszar poparzenia zabezpieczyć sterylnym bandażem. Na rany tego rodzaju nie należy nakładać kremów czy maści, zdejmować przyklejonej do ciała odzieży, gdyż grozi to dalszym uszkodzeniem naskórka;
  • 4 stopnia - głębokie, nieodwracalne uszkodzenie skóry, a także tkanki podskórnej, np. mięśni, ścięgien, tzw. zwęglenie, co wiąże się często z koniecznością amputacji kończyny. Pierwsza pomoc wygląda analogicznie do rozwiązań przedstawionych powyżej. Niezbędne jest jak najszybsze wezwanie karetki, ponieważ tak ciężkie oparzenie to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Katarzyna Kulig
Katarzyna Kulig
specjalistka dermatologii i wenerologii
01
Co zrobić w pierwszej kolejności w przypadku oparzenia?
W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo i ocenić sytuację poprzez określenie źródła oraz rodzaju oparzenia. Jeżeli na poszkodowanym pali się ubranie, należy je ugasić. W przypadku rozległych, głębokich oparzeń lub oparzeń miejsc strategicznych, takich jak oczy, przełyk, narządy płciowe, twarz, powinno się wezwać karetkę. Uszkodzenie skóry trzeba schłodzić np. stosując chłodną, ale nie zimną wodę. Jeżeli doszło do oparzenia substancją chemiczną, wchodzącą w interakcję z wodą, najpierw powinno się ją usunąć, a dopiero w dalszej kolejności schłodzić powierzchnię wodą. Przy obecności urazu wielonarządowego konieczne jest zatamowanie krwotoku zewnętrznego. O ile to możliwe, należy zdjąć ubranie poszkodowanego, chyba że przykleiło się do skóry, wówczas pozostawia się je na osobie poparzonej.
02
Czego nie wolno robić w przypadku oparzenia?
Należy zrezygnować z przekłuwania pęcherzyków, nakładania na rozległe i głębokie zmiany maści i kremów, polewania oparzeń chemicznych wodą bez ich uprzedniego oczyszczenia. Nie należy również zdejmować ubrania, jeżeli uległo ono przyklejeniu do skóry.
03
Czy oparzenia można polewać wodą?
Zasadniczo tak, należy jednak zadbać o to, by nie doszło szoku termicznego albo odmrożeń w wyniku zastosowania zbyt zimnej wody. Zmianę najlepiej polewać letnią wodą. Trzeba też zachować ostrożność w przypadku użycia wody na oparzenia chemiczne, w tym wapnem gaszonym - najpierw należy usunąć wapno, a dopiero potem rozpocząć schładzanie wodą.
04
Co przyłożyć na oparzone miejsce?
Z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu, okłady z jego użyciem mogą sprawdzić się w procesie rekonwalescencji i gojenia się powierzchownych i niepowikłanych ran oparzeniowych.
05
Czy miód jest dobry na oparzenia?
Z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu, okłady z jego użyciem mogą sprawdzić się w procesie rekonwalescencji i gojenia się powierzchownych i niepowikłanych ran oparzeniowych.

Reklama

Ratunek przy oparzeniach chemicznych

Oparzenie chemiczne to skutek działania substancji chemicznych, np. kwasów, w tym kwasu siarkowego lub zasad albo soli niektórych metali ciężkich. Głębokość uszkodzenia jest uzależniona od typu substancji oraz jej stężenia i czasu działania na organizm. Ponadto, niektóre z substancji wchłaniają się i prowadzą do ogólnego zatrucia, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia poszkodowanego.

Proces gojenia takich ran jest zwykle wydłużony i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Postępowanie w przypadku tego typu urazów wymaga szczególnych kroków. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo - aby uniknąć oparzenia, trzeba osłonić własne dłonie, np. zakładając rękawiczki. Następnie konieczne jest zdjęcie poszkodowanemu z rąk ozdób oraz ubrania nasączonego substancjami chemicznymi.

Co do zasady, ból można złagodzić polewając miejsce urazu wodą - pomoże to rozcieńczyć substancję żrącą. Jednocześnie ten sposób nie sprawdzi się zawsze. Woda wchodząc w reakcję chemiczną z niektórymi składnikami może doprowadzić do jeszcze większych szkód.

Oto, jak powinno wyglądać postępowanie przy oparzeniach chemicznych w zależności od rodzaju substancji szkodliwej - oparzenie:

  • kwasami - zazwyczaj czynnikiem prowadzącym do urazu jest kwas siarkowy albo solny, czasem jednak to kwas octowy, karbolowy czy fluorowodorowy. Kwasy prowadzą do rozpadu białek i powstania strupa, co wiąże się z ograniczeniem ich przenikania głębiej w tkanki. Pierwsza pomoc opiera się w tym przypadku na spłukaniu zmiany strumieniem zimnej wody oraz zastosowaniu na nią słabych roztworów zasadowych, np. sody oczyszczonej. Takie połączenie powinno zneutralizować działanie kwasów. Jeżeli doszło do poparzenia kwasem fluorowodorowym, wówczas złagodzić problem może wapń w postaci maści. Specjalista może podać też dożylnie glukonian wapnia;
  • zasadami - zazwyczaj pierwsza pomoc opiera się tu na spłukaniu ciała wodą i zastosowanie słabych roztworów kwasowych, np. roztworu kwasu bornego w celu neutralizacji czynnika, który wywołał oparzenie. Wyjątek jednak stanowi wapno gaszone. W takim przypadku należy zrezygnować z użycia wody, z uwagi na to, że wchodzi on z nią w reakcję. Najpierw trzeba pozbyć się tej substancji na sucho - gdy resztki wapnia zostaną już usunięte, wówczas można zastosować wodę w celu ochłodzenia oparzonej powierzchni.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia gazem pieprzowym polega na zanurzeniu urazu w zimnym mleku, kefirze, jogurcie czy innym produkcie zawierającym tłuszcz mleczny. Ta substancja eliminuje zdolność kapsaicyny obecnej w gazie pieprzowym do produkcji ciepła. Nie należy stosować ciepłego mleka lub innego tłuszczu mlecznego o podwyższonej temperaturze, ponieważ to wywołuje tylko dodatkowy ból. Jeżeli gaz pieprzowy dostał się w okolice oczu, po zastosowaniu mleka, należy przemyć twarz wodą zmieszaną z płynem do naczyń albo mydłem. Oczy można przepłukać roztworem soli fizjologicznej.

Jeżeli doszło do oparzenia przełyku, np. w wyniku wypicia substancji chemicznej, nie należy wywoływać wymiotów, gdyż grozi to ponownym podrażnieniem gardła. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, może współpracować, nie ma bólów brzucha, nudności, można podać mu substancję neutralizującą w postaci mleka - na ten sposób wskazuje w swojej publikacji Elenora Mess z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tego rodzaju oparzenie wymaga szybkiego wezwania karetki.

Reklama

Skuteczna pomoc przy oparzeniach termicznych

Do uszkodzeń tego rodzaju przyczyniają się czynniki bezpośrednio oddziałujące na ciało ludzkie takie jak m.in.:

  • ogień,
  • gorąca woda,
  • para wodna,
  • rozgrzany tłuszcz.

Rozległość oparzeń zależy przede wszystkim od czasu ekspozycji i temperatury substancji wpływającej na tkanki. Co do zasady, jeżeli temperatura:

  • jest niższa niż  44°C, zmiany nie występują, pod warunkiem, że ekspozycja trwa maksymalnie 4 godziny;
  • gdy osiąga 51°C, naskórek szybko ulega zniszczeniu;
  • ma 70°C skóra podatna jest na destrukcję, która następuje w ciągu sekundy.

Oparzenia termiczne prowadzą do powstania różnorodnych zmian, w tym:

  • przekrwienia - to reakcja zdrowej tkanki na działanie czynników zewnętrznych, wywołująca odczyn zapalny;
  • zastój - zwolnienie przepływu krwi w naczyniach;
  • martwica - to nieodwracalne uszkodzenie tkanek.

Lekkie oparzenia należy spłukiwać przez kilkanaście minut w wodzie o temperaturze ok. 20°C - takie działanie z jednej strony przynosi ulgę poparzonemu, a z drugiej strony zapobiega przedostawaniu się ciepła w niżej położone tkanki. Wodę do łagodzenia skutków opisywanych tu urazów można wykorzystać np. przy oparzeniu olejem albo wrzątkiem - nawet, gdy poszkodowany zgłasza, że czuje się lepiej, schładzanie należy kontynuować przez minimum kilkanaście minut.

Miejsce, które było schładzane, najlepiej pokryć jałową gazą. Tego typu czynności powinny pomóc, jednocześnie trzeba pamiętać, że poszkodowany musi skontaktować się z lekarzem. Na oparzone tkanki nie należy nakładać białka albo tłuszczu.

Jeżeli doszło do średniego lub ciężkiego oparzenia termicznego w ramach pierwszej pomocy należy uwzględnić zdjęcie tlącego się albo też nasączonego substancjami chemicznymi ubrania, a także, gdy to konieczne, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Osobę oparzoną w stopniu średnim lub ciężkim po schłodzeniu powinno się okryć kocem, aby zabezpieczyć go przed utratą ciepła.

Reklama

Bezpieczne działania przy oparzeniach elektrycznych

Konsekwencją bezpośredniego działania prądu na tkanki organizmu albo powstałej przy tym wysokiej temperatury są oparzenia elektryczne. Takie urazy ujawniają się zasadniczo w trzech przestrzeniach, a konkretnie w miejscach, do których dociera prąd przechodzący przez organizm. Są to obszary:

  • przejścia,
  • wyjścia,
  • wtargnięcia prądu elektrycznego.

Zagrożeniem jest zarówno prąd wysoko-, jak i niskonapięciowy - oba rodzaje mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania czynności serca.

Udzielając pierwszej pomocy, należy przede wszystkim pamiętać o własnym bezpieczeństwie - osoba, która chce pomóc poszkodowanemu, musi ocenić, czy przepływ prądu został wyłączony - inaczej dotknięcie ofiary może skutkować porażeniem. Po sprawdzeniu stanu poszkodowanego należy zadzwonić po pogotowie. W miarę możliwości trzeba zapewnić osobie doświadczającej porażenia okrycie.

Jeżeli ofiara pracuje wysoko nad ziemią, np. na słupach energetycznych, to w momencie wyłączenia prądu elektrycznego zagrożona jest upadkiem, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kręgosłupa. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy w pierwszej kolejności unieruchomić kręgosłup. Kiedy porażeniu przez prąd towarzyszy oparzenie skóry lub tkanki podskórnej, należy wdrożyć takie metody jak przy oparzeniu cieplnym.

Reklama

Jak postępować przy oparzeniach radiacyjnych?

Terminem “oparzenia radiacyjne” określane są urazy, które powstają na skutek promieniowania radioaktywnego na skórę. Najczęstszym rodzajem są oparzenia słoneczne, które wynikają m.in. ze zbyt długiego przebywania na słońcu czy niestosowania kremów z filtrem. Występują wówczas takie dolegliwości jak:

  • swędzenie skóry,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie i ból skóry,
  • pęcherze wypełnione treścią surowiczą.

Pierwsza pomoc polega na schładzaniu uszkodzonej tkanki, nawadnianiu organizmu, stosowaniu preparatów aptecznych na oparzenia słoneczne. Istotne jest też zabezpieczenie skóry przed ekspozycją na słońce, np. poprzez noszenie koszuli osłaniającej newralgiczne punkty.

Reklama

Kiedy do szpitala w przypadku oparzeń?

Konieczność hospitalizacji nie pojawia się zawsze - jest jednak niezbędna, gdy ofiarą oparzenia jest osoba chorująca przewlekle, kobieta w ciąży czy dziecko. W ustaleniu, czy należy skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej pomoże tzw. reguła dłoni, która sugeruje, że 1% ciała stanowi obszar dłoni bez palców. W przypadku znacznego oparzenia, należy udać się do szpitala.

Według Alicji Burzec każde oparzenie, które zajmuje więcej niż 18% ciała u dorosłych i 8% ciała u dzieci, stanowi zagrożenie życia i obliguje do skorzystania z opieki szpitalnej.

Znaczenie ma nie tylko rozległość powierzchni, ale także konkretnie, jakie miejsca zostały poparzone - drogi oddechowe, narządy płciowe, twarz to takie części ciała, które wymagają szybkiego udzielenia pomocy.

Do szpitala kierowani są również pacjenci poparzeni prądem albo chemikaliami, z uwagi na ryzyko rozległych zmian wpływających na całe funkcjonowanie.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Puchała, J. Strużyna, O standardach i strategii postępowania w oparzeniach w Polsce i krajach Europy Zachodniej, Standardy Medyczne: 09/2002.
  • W. Roczniak, M. Babuśka-Roczniak, K. Zahaczewski, M. Hubert, K. Jakubowski, M. Wojtanowska, E. Cipora, Postępowanie przedszpitalne i szpitalne w ciężkich oparzeniach ciała. Opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1.
  • M. Markiewicz, W. Mielech, Postępowanie ratownicze w oparzeniach termicznych – opis przypadku, W: Aktualne wyzwania ratownictwa medycznego : praca zbiorowa / Krajewska-Kułak Elżbieta, Cybulski Mateusz (red.), 2017, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, s.101-115, ISBN 978-83-946571-8-5.
  • A. Burzec , E. Mess, M. Ornat, I. Pirogowicz, Oparzenia u dzieci - rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, Vol. 6, Nr 3 | 2017.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pierwsza pomoc
Co jest najlepsze na oparzenia słoneczne? Preparaty i domowe sposoby
Kobieta stosuje preparat na oparzenia słoneczne
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Pacjent po wstrząsie hipowolemicznym
Kiedy wzywamy karetkę pogotowia?
Podobne artykuły
Ręka kierująca kabel do gniazdka przez porażeniem prądem
Porażenie prądem - przyczyny. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Łańcuch przeżycia to zespół czynności podejmowanych po nagłym zatrzymaniu krążenia
Jakie są poszczególne etapy w łańcuchu przeżycia?
Mężczyzna podczas odmlenia na kierownicy samochodu
Utrata przytomności - przyczyny, pierwsza pomoc, skutki
Karetka pogotowia ratunkowego
Jaki jest sposób postępowania w różnych typach wstrząsu?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!