Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki

Oparzenia 2 stopnia to niebezpieczne uszkodzenia skóry o charakterze powierzchniowym lub głębokim. Najczęściej są skutkiem oblania gorącą cieczą, żrącymi chemikaliami lub działaniem pary wodnej. Jak je leczyć? Czy zostają po nich blizny? Przeczytaj, w jakim stopniu uszkadzają skórę.
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
123RF
W skrócie
  • Oparzenia 2 stopnia powodują uszkodzenia naskórka i części skóry. Jakie są ich przyczyny?
  • Uszkodzenia skóry mogą mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Co to oznacza?
  • Charakter oparzenia wpływa na proces gojenia ran. Czy pozostawiają blizny?
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega pierwsza pomoc przy oparzeniach?
Spis treści

Reklama

Czym są oparzenia 2 stopnia?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek, których podłożem jest działanie wysokiej temperatury. W zależności od stopnia głębokości zmian i rodzaju uszkodzenia skóry nauka wyróżnia 4 stopnie oparzeń.

Najlżejsze są oparzenia pierwszego stopnia, które obejmują w zasadzie sam naskórek i są z reguły bezbolesne. Największe zmiany wywołują oparzenia czwartego stopnia, które obejmują nie tylko skórę, ale także tkanki  położone niżej, czyli mięśnie, ścięgna i kości.

2 stopień oparzenia może mieć charakter:

  • termiczny (działanie ciepła),
  • chemiczny (środki chemiczne o żrącym działaniu),
  • elektryczny (przepływ prądu przez ciało),
  • radiacyjny (do którego zaliczane jest także oparzenie słoneczne).

Przyczyny oparzenia 2 stopnia

Oparzenia drugiego stopnia są poważnymi uszkodzeniami nie tylko naskórka, ale także części skóry właściwej. Nie zagrażają jednak życiu.

Przyczynami tego typu oparzeń najczęściej są:

  • oblanie wrzątkiem, np. gorącą kawą lub herbatą,
  • chemikalia, np. kwas solny lub amoniak,
  • gorący olej, np. w kuchni podczas smażenia,
  • para wodna,
  • porażenia prądem.

Z uwagi na naruszoną powierzchnię skóry oparzenie 2 stopnia dzieli się na następujące rodzaje:

  • lekkie, które obejmuje do 15% powierzchni ciała u dorosłych i do 10% u dzieci,
  • średnie, które obejmuje 15-25% powierzchni ciała u dorosłych i 10-20% u dzieci,
  • ciężkie, które zajmuje powyżej 25% powierzchni ciała u dorosłych i powyżej 20% u dzieci.

Drugi stopień oparzenia dzieli się także z uwagi na głębokość zmian:

  • oparzenie powierzchowne (II a) - obejmujące naskórek i część skóry właściwej,
  • oparzenie głębokie (II b) - obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej.

Reklama

Objawy oparzenia 2 stopnia

Jak wyglądają oparzenia 2 stopnia? Zmiany na skórze uzależnione są od rodzaju oparzenia. Przy formie powierzchniowej (II a) obrzęk i zaczerwienienia pojawiają się na naskórku i części skóry właściwej.

Przy silniejszym oparzeniu na skórze pojawiają się pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. Objawami oparzenia 2 stopnia w postaci powierzchniowej są także gorączka i silny ból. Po okresie gojenia, który trwa do 14 dni na skórze bardzo często pozostają przebarwienia.

Oparzenia 2 stopnia w formie głębokiej (II B) silnie naruszają naskórek i całą skórę właściwą.

Co uszkadzają oparzenia II stopnia głębokie? Obok skóry i naskórka dodatkowym uszkodzeniom ulegają zakończenia nerwowe. To powoduje, iż w tych przypadkach nie jest tak mocno odczuwalny ból. Skóra staje się biała z widocznymi czerwonymi plamkami.

Takie zmiany mogą doprowadzić do powierzchniowej martwicy. W tych przypadkach skóra regeneruje się nawet do 3 tygodni. Pojawia się także duże prawdopodobieństwo pozostawania blizn na oparzonych fragmentach ciała.

Reklama

Oparzenia 2 i pozostałych stopni

Oparzenia 1 stopnia są najłagodniejszymi. Obejmują jedynie powierzchniową warstwę naskórka, czego wynikiem jest zaczerwienienie i ból miejsca, w którym pojawiła się rana.

Oparzenia 1 stopnia nie wymagają pierwszej pomocy. Wystarczy przyłożyć zimny okład do poparzonego miejsca lub wsadzić je pod strumień chłodnej wody na około 10 minut.

Oparzenia 2 stopnia natomiast obejmują całą warstwę naskórka, co prowadzi o powstania pęcherzy. Pozostawiają po sobie najczęściej wyłącznie przebarwienia, ale nie tylko. W przeciwieństwie do oparzeń 1 stopnia mogą prowadzić do wytworzenia blizn.

Oparzenia 3 stopnia są dużo bardziej dotkliwe. Obejmują również nerwy i naczynia krwionośne. Pozostawić mogą nie tylko blizny, ale także wypaloną skórę, która może potrzebować przeszczepu. Konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska.

Oparzenia 4 stopnia z kolei najcięższe. Docierają nawet do kości i stawów, a skóra zostaje zwęglona. Te nieodwracalne zmiany mogą prowadzić do śmierci.

Reklama

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

Skóra to dosyć wrażliwa część ciała. Nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem promieni UV może doprowadzić do oparzenia słonecznego.

Tak samo jak oparzenia zwykle, tak i oparzenia słoneczne są podzielone na stopnie w zależności od rozmiaru i głębokości uszkodzeń skóry.

Oparzenia słoneczne 2 stopnia objawiają się nie tylko zaczerwienioną skórą, ale także bolesnymi pęcherzami na jej powierzchni. Na tego typu dolegliwości najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji.

Niekiedy wystarczy kilkanaście minut na ostrym słońcu bez ochrony, aby skóra uległa poparzeniu. Naturalną ochroną przed promieniami UV jest melanina, czyli barwnik zawarty w skórze.

Opalanie na słońcu powoduje wytwarzanie większej ilości melaniny. Brak odpowiedniego kremu z filtrem jest bezpośrednią przyczyną oparzenia naskórka. Przy pierwszym stopniu pojawia się tylko zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Przy oparzeniu drugiego stopnia pojawiają się już bąble i pęcherze i dodatkowo towarzyszy im gorączka oraz silny ból. Taki stan bardzo często wymaga już interwencji lekarza.

Jak leczyć oparzenia słoneczne 2 stopnia? Na oparzone miejsca najlepiej nałożyć piankę lub delikatną maść o działaniu łagodzącym i schładzającym. Takie preparaty zawierają substancje syntetyczne, które ułatwiają gojenie ran i regenerują naskórek.

Nie należy stosować olejków lub preparatów natłuszczających, które utrudniają odprowadzanie ciepła z poparzonych miejsc. Ze względu na ryzyko zakażenia lekarze zalecają także stosowanie leków, które zapobiegają zakażeniu.

Skuteczne efekty przynoszą także domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia. Skórę można obłożyć maślanką, jogurtem naturalnym czy innym produktem mlecznym. Naturalne metody przynoszą ukojenie, odżywiają i natłuszczają skórę.

Reklama

Proces gojenia oparzenia 2 stopnia

Gojenie ran po oparzeniu 2 stopnia to dynamiczny proces, w który zaangażowanych jest wiele komórek organizmu. W skórze przebiegają procesy naprawcze.

Jak długo goi się oparzenie 2 stopnia? Pierwszy etap procesu regeneracji skóry trwa do trzech tygodni, ale całe gojenie rany tego typu trwa nawet do 6 miesięcy. Takie uszkodzenie skóry klasyfikowane jest jako rana ostra.

Etapy gojenia oparzenia 2 stopnia to:

  • Oczyszczanie rany, podczas którego w jej miejscu pojawia się dużo makrofagów i histiocytów.
  • Wypełnianie rany kolagenem, początkowo luźno ułożonym. Dopiero po zamknięciu rany kolagen regularnie układa się w tkankach.
  • Nrak tkanki ziarninowej przy oparzeniach powierzchownych, co skutkuje powstaniem blizny nieprzerostowej.
  • Obecność tkanki ziarninowej, bogatej w sieć naczyń włosowatych przy oparzeniach głębokich. W ten sposób wytwarza się podłoże niezbędne do zregenerowania powierzchniowych warstw skóry i naskórka. Przy nieprawidłowym przebiegu włókien kolagenowych powstaje blizna przerostowa.
  • Wycięcie tkanek martwych w przypadku uszkodzenia skóry pełnej grubości.

Cały proces gojenia oparzenia 2 stopnia można podzielić n dwie główne fazy: oczyszczania i nadbudowy.

Sam proces zależy od wielu czynników, ale głównych jest rozmiar uszkodzeń i indywidualne cechy rany. Do takich należą - rozmiar, kształt, liczba uszkodzonych tkanek oraz stopień ukrwienie okolic oparzenia.

Reklama

Jak leczyć oparzenia 2 stopnia?

Każde oparzenie 2 stopnia, które zajmuje ponad 15% powierzchni ciała u dorosłych i ponad 10% u dzieci (średnie i ciężkie) należy zawsze skonsultować z lekarzem i odpowiedniego leczenia.

Lżejsze i mniejsze oparzenia (do 10 lub 15%) mogą być opatrzone w domu. W wielu przypadkach nawet głębokie rany są całkowicie bezbolesne i to najczęściej osłabia czujność pacjentów.

Wyniki leczenia zależą w dużej mierze od pierwszej pomocy przy oparzeniu 2 stopnia, która udzielana jest na miejscu wypadku. Miejsca pokryte ubraniem należy delikatnie odsłonić.

Takie działanie zapobiega doprowadzeniu do rozległych ran. W sytuacji silnego przylegania ubrania czy materiału do skóry nie wolno go na siłę odrywać. Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji to obciąć go wokół.

Oparzenie można schłodzić zimną wodą, polewając miejsca powyżej rany oparzeniowej. Woda nie może być lodowata, a najlepsza jej temperatura to pomiędzy 10° - 20° C. Nie wolno natłuszczać ran, aby nie doprowadzać do powstania rany oparzeniowej. Wskazane jest natomiast przykrycie rany jałowym opatrunkiem.

Leczenie oparzenia 2 stopnia polega głównie na:

  • zwalczaniu zakażenia,
  • podawaniu indywidualnie dobranych leków i maści,
  • uzupełnianiu białka i płynów,
  • zastosowaniu antybiotyków i środków przeciwbakteryjnych,
  • przemywaniu ran solą fizjologiczną,
  • podawaniu zastrzyków przeciwtężcowych.

W cięższych przypadkach konieczne są przeszczepy skóry.

A jakie są sposoby na domowe leczenia oparzenia 2 stopnia? Poparzone miejsce można potrzymać pod strumieniem zimnej wody przez 15 minut. Ulgę przynosi przemywanie takiego miejsca preparatem do oczyszczania ran.

W przypadku pojawienia się bąbli nie należy ich przekłuwać, a rany nie wolno zakrywać plastrem, smarować maścią czy żelem. Jakiekolwiek wątpliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Jeśli oparzenie 2 stopnia jest łagodne, można na nie przyłożyć przecięty liść aloesu. Aloes na oparzenia działa on przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także  może być stosowany jako środek odkażający.

Leki na oparzenie 2 stopnia

W celu złagodzenia bólu najczęściej zalecane są preparaty z pantenolem, które nawilżają i regenerują podrażnioną skórę. Każdy lek na oparzenia 2 stopnia posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Skuteczne działanie przynosi również stosowanie maści na oparzenia 2 stopnia, których zadaniem jest natłuszczenie powierzchni rany. W aptekach dostępne są także maści z antybiotykiem.

Łatwa w użyciu i skuteczna pianka w aerozolu jest szczególnym opatrunkiem na oparzenia 2 stopnia, która ma działanie silnie chłodzące.

Leki na oparzenie 2 stopnia bez recepty zawierają bardzo często kilka substancji, jak tlenek cynku, karnozyna czy sorbinian potasu, mogą także zawierać antybiotyki. Ich zadaniem jest zwalczanie zakażenia i pobudzanie mechanizmu gojenia rany.

Co jeszcze można stosować na oparzenia 2 stopnia? Do łagodzenia dolegliwości przy cięższych oparzeniach można stosować srebro koloidalne, które działa antyseptycznie.

Oparzenie 2 stopnia u dziecka

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na działanie wysokich temperatur niż skóra dorosłego. Oparzenie 2 stopnia u dziecka obejmuje głównie naskórek, część skóry właściwej lub jej całość w zależności od rozmiaru rany.

Do tego typu uszkodzeń głównie dochodzi na skutek kontaktu ze żrącymi środkami chemicznymi lub oblania gorącym płynem.

Jak długo się goi oparzenie 2 stopnia u dziecka? W przypadku oparzeń powierzchownych (II A) leczenie trwa do 2 tygodni. Na skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienie. Z czasem powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Oparzenie głębokie (II B) leczone jest 3-4 tygodnie. W tym przypadku uszkodzeniu ulega naskórek i cała skóra właściwa. Chory nie odczuwa zbyt dużego bólu, gdyż w tych przypadkach zniszczeniu ulegają zakończenia nerwowe.

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy? Oto najważniejsze zasady:

  • zgasić ogień, jeśli pali się ubranie na dziecku,
  • usunąć czynnik, który był powodem oparzenia,
  • zdjąć spalone ubranie, ale w sposób delikatny, najlepiej rozcinając,
  • nie zrywać ubrań, które się przykleiły do ciała,
  • wezwać karetkę,
  • schłodzić oparzone miejsca chłodną wodą.

Proces gojenia rany u dziecka zależy od stanu zniszczenia naskórka i skóry. Leczenie oparzenia 2 stopnia u dzieci polega głównie zwalczaniu zakażenia, uzupełniania białka i płynów.

W sytuacji dużej bolesności znaczenie ma także leczenie przeciwbólowe. Jeśli rana nie budzi niepokoju dziecko może być leczone w domu. Warto stosować środki łagodzące i smarować oparzoną skórę preparatami przeciwbakteryjnymi.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia

Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzonej poparzonej skóry lub naskórka. Powstawanie blizn jest naturalnym procesem gojenia ran pooparzeniowych.

Czy po oparzeniu 2 stopnia zostają blizny? To nieuchronny skutek poparzenia, a proces leczenia takich blizn jest raczej długotrwały.

Trudno jest także przewidzieć, czy ślady znikną całkowicie. Zadaniem zabiegów pielęgnacyjnych na bliznach jest przede wszystkim ich zmniejszenie i spłycenie, nie zawsze można je całkowicie usunąć.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia, które mają charakter powierzchniowy wymagają stosowania kremów i specjalistycznych maści. Skutkiem wypadku mogą być w konsekwencji liczne przebarwienia po oparzeniu 2 stopnia.

Blizny po płytkim oparzeniu II stopnia można łagodzić zabiegami kosmetycznymi, jak peelingi mechaniczne czy dermabrazja. Głębokie blizny wymagają już bardziej specjalistycznego oddziaływania - usuwania laserem lub chirurgicznie.

Możliwe jest także otrzymanie odszkodowania za oparzenie 2 stopnia, jednak osoba o nie występująca musi posiadać ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Uszkodzenie musi być jednak znaczne, tj. mieć miejsce na twarzy lub na większym obszarze ciała, a o jego przyznaniu decyduje komisja lekarska.

Czytaj również

Bibliografia

  • L. Sitarz, T. Pop, S. Gonek, M. Kędzior „Przyczyny i leczenie oparzeń u dzieci”, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2011, 4, 452–460.
  • J. Jethon, J. Strużyna „Postępy w leczeniu oparzeń w 2004 roku”, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2005;1.
  • A. Burzec i inni „Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania”, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 2017, nr 3, s. 98‒103.
  • W. Kurnatowski „Ciężkie oparzenia – charakterystyka i wskazania terapeutyczne”, Zakażenia 2003, nr 2, s. 83‒88.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Urazy termiczne
Odmrożenia - 1, 2, 3 i 4 stopnia. Jak się objawiają i co na nie pomaga?
Kobieta z problemem odmrożenia
Pierwsza pomoc przy oparzeniach - jak wygląda i co robić? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta ma ranę na placu i zastanawia się nad pierwszą pomocą przy oparzeniach
Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia? Sprawdź, jak je rozpoznać
Oparzenie 1 stopnia – leczenie i objawy. Co robić?
Podobne artykuły
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Kobieta z ciągłym uczuciem zimna
Ciągłe uczucie zimna - przyczyny i objawy. Dlaczego mi zimno i co robić?
Opalone okulary na twarzy
Oparzenie po solarium - czym jest i jak złagodzić? Sposoby
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Udar słoneczny - jak się objawia i czym grozi nieleczony? Objawy i pierwsza pomoc
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda