Najzdrowsze miejsce w internecie

Oparzenia 2 stopnia - jakie skutki wywołują? Proces gojenia i leczenie

Oparzenia 2 stopnia to niebezpieczne uszkodzenia skóry o charakterze powierzchniowym lub głębokim. Najczęściej są skutkiem oblania gorącą cieczą, żrącymi chemikaliami lub działaniem pary wodnej. Przeczytaj w jakim stopniu uszkadzają skórę.
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
123RF
W skrócie
 • Oparzenia 2 stopnia powodują uszkodzenia naskórka i części skóry. Najczęstszą przyczyną tych oparzeń jest oblanie wrzącą cieczą lub żrącymi chemikaliami.
 • Uszkodzenia skóry mogą mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Charakter oparzenia wpływa na proces gojenia ran. Oparzenia lekkie u dorosłych obejmują do 15% powierzchni ciała, średnie 15-25%, a ciężkie powyżej 25% powierzchni.
 • Oparzenie 2 stopnia pozostawia blizny. To naturalny proces gojenia ran. Współczesna medycyna oferuje wiele sposobów walki z takimi zmianami – od maści i kremów po zabiegi laserowe i chirurgiczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia?
Spis treści

Czym są oparzenia 2 stopnia?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek, których podłożem jest działanie wysokiej temperatury. W zależności od stopnia głębokości zmian i rodzaju uszkodzenia skóry nauka wyróżnia 4 stopnie oparzeń.

Najlżejsze są oparzenia pierwszego stopnia, które obejmują w zasadzie sam naskórek i są z reguły bezbolesne. Największe zmiany wywołują oparzenia czwartego stopnia, które obejmują nie tylko skórę, ale także tkanki niżej położone, czyli mięśnie, ścięgna i kości.

2 stopień oparzenia może mieć charakter termicznego (działanie ciepła), chemicznego (środki chemiczne o żrącym działaniu), elektrycznego (przepływ prądu przez ciało), radiacyjnego (do którego zaliczane jest także oparzenie słoneczne).

Oparzenia drugiego stopnia są poważnymi uszkodzeniami nie tylko naskórka, ale także części skóry właściwej.

Przyczynami tego typu oparzeń najczęściej są:

 • oblanie wrzącą wodą, np. gorącą kawą lub herbatą,
 • chemikalia, np. kwas solny lub amoniak,
 • gorący olej, np. w kuchni podczas smażenia,
 • para wodna,
 • porażenia prądem.

Z uwagi na naruszoną powierzchnię skóry oparzenie 2 stopnia dzieli się na następujące rodzaje:

 • lekkie, które obejmuje do 15% powierzchni ciała u dorosłych i do 10% u dzieci,
 • średnie, które obejmuje 15-25% powierzchni ciała u dorosłych i 10-20% u dzieci,
 • ciężkie, które zajmuje powyżej 25% powierzchni ciała u dorosłych i powyżej 20% u dzieci.

Drugi stopień oparzenia dzieli się także z uwagi na głębokość zmian:

 • oparzenie powierzchowne (II a) – obejmujące naskórek i część skóry właściwej,
 • oparzenie głębokie (II b) – obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej.

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

Skóra to dosyć wrażliwa część ciała. Nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem promieni UV może doprowadzić do oparzenia słonecznego. Tak samo jak oparzenia zwykle, tak i oparzenia słoneczne są podzielone na stopnie w zależności od rozmiaru i głębokości uszkodzeń skóry.

Oparzenia słoneczne 2 stopnia objawiają się nie tylko zaczerwienioną skórą, ale także bolesnymi pęcherzami na jej powierzchni. Na tego typu dolegliwości najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji.

Niekiedy wystarczy kilkanaście minut na ostrym słońcu bez ochrony, aby skóra uległa poparzeniu. Naturalną ochroną przed promieniami UV jest melanina, czyli barwnik zawarty w skórze.

Opalanie na słońcu powoduje wytwarzanie większej ilości melaniny. Brak odpowiedniego kremu z filtrem jest bezpośrednią przyczyną oparzenia naskórka. Przy pierwszym stopniu pojawia się tylko zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Przy oparzeniu drugiego stopnia pojawiają się już bąble i pęcherze i dodatkowo towarzyszy im gorączka oraz silny ból. Taki stan bardzo często wymaga już interwencji lekarza.

Jak leczyć oparzenia słoneczne 2 stopnia? Na oparzone miejsca najlepiej nałożyć piankę lub delikatną maść o działaniu łagodzącym i schładzającym. Takie preparaty zawierają substancje syntetyczne, które ułatwiają gojenie ran i regenerują naskórek.

Nie należy stosować olejków lub preparatów natłuszczających, które utrudniają odprowadzanie ciepła z poparzonych miejsc. Ze względu na ryzyko zakażenia lekarze zalecają także stosowanie leków, które zapobiegają zakażeniu.  

Skuteczne efekty przynoszą także domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia. Skórę można obłożyć maślanką, jogurtem naturalnym czy innym produktem mlecznym. Naturalne metody przynoszą ukojenie, odżywiają i natłuszczają skórę.

Objawy oparzenia 2 stopnia

Jak wyglądają oparzenia 2 stopnia? Zmiany na skórze uzależnione są od rodzaju oparzenia. Przy formie powierzchniowej (II a) obrzęk i zaczerwienienia pojawiają się na naskórku i części skóry właściwej.

Przy silniejszym oparzeniu na skórze pojawiają się pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. Objawami oparzenia 2 stopnia w postaci powierzchniowej są także gorączka i silny ból. Po okresie gojenia, który trwa do 14 dni na skórze bardzo często pozostają przebarwienia.

Oparzenia 2 stopnia w formie głębokiej (II B) silnie naruszają naskórek i całą skórę właściwą.

Co uszkadzają oparzenia II stopnia głębokie? Obok skóry i naskórka dodatkowym uszkodzeniom ulegają zakończenia nerwowe. To powoduje, iż w tych przypadkach nie jest tak mocno odczuwalny ból. Skóra staje się biała z widocznymi czerwonymi plamkami.

Takie zmiany mogą doprowadzić do powierzchniowej martwicy. W tych przypadkach skóra regeneruje się nawet do 3 tygodni. Pojawia się także duże prawdopodobieństwo pozostawania blizn na oparzonych fragmentach ciała.

Proces gojenia oparzenia 2 stopnia

Gojenie ran po oparzeniu 2 stopnia to dynamiczny proces, w który zaangażowanych jest wiele komórek organizmu. W skórze przebiegają procesy naprawcze.

Jak długo goi się oparzenie 2 stopnia? Pierwszy etap procesu regeneracji skóry trwa do trzech tygodni, ale całe gojenie rany tego typu trwa nawet do 6 miesięcy. Takie uszkodzenie skóry klasyfikowane jest jako rana ostra. 

Etapy gojenia oparzenia 2 stopnia to:

 • oczyszczanie rany, podczas którego w jej miejscu pojawia się dużo makrofagów i histiocytów,
 • wypełnianie rany kolagenem, początkowo luźno ułożonym. Dopiero po zamknięciu rany kolagen regularnie układa się w tkankach,
 • brak tkanki ziarninowej przy oparzeniach powierzchownych, co skutkuje powstaniem blizny nieprzerostowej,
 • obecność tkanki ziarninowej, bogatej w sieć naczyń włosowatych przy oparzeniach głębokich. W ten sposób wytwarza się podłoże niezbędne do zregenerowania powierzchniowych warstw skóry i naskórka. Przy nieprawidłowym przebiegu włókien kolagenowych powstaje blizna przerostowa,
 • wycięcie tkanek martwych w przypadku uszkodzenia skóry pełnej grubości.

Cały proces gojenia oparzenia 2 stopnia można podzielić n dwie główne fazy: oczyszczania i nadbudowy.

Sam proces zależy od wielu czynników, ale głównych jest rozmiar uszkodzeń i indywidualne cechy rany. Do takich należą – rozmiar, kształt, liczba uszkodzonych tkanek oraz stopień ukrwienie okolic rany.

Leczenie oparzenia 2 stopnia

Każde oparzenie 2 stopnia, które zajmuje ponad 15% powierzchni ciała u dorosłych i ponad 10% u dzieci (średnie i ciężkie) należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Lżejsze i mniejsze oparzenia (do 10 lub 15%) mogą być opatrzone w domu. Lekarze często zalecają, aby każda rana po oparzeniu była skonsultowana z lekarzem. W wielu przypadkach nawet głębokie rany są całkowicie bezbolesne i to najczęściej osłabia czujność pacjentów.

Wyniki leczenia zależą w dużej mierze od pierwszej pomocy przy oparzeniu 2 stopnia, która udzielana jest na miejscu wypadku. Miejsca pokryte ubraniem należy delikatnie odsłonić. Takie działanie zapobiega doprowadzeniu do rozległych ran. W sytuacji silnego przylegania ubrania czy materiału do skóry nie wolno go na siłę odrywać. Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji to obciąć go wokół.

Oparzenie można schłodzić zimną wodą, polewając miejsca powyżej rany oparzeniowej. Woda nie może być lodowata, a najlepsza jej temperatura to pomiędzy 10° - 20° C. Nie wolno natłuszczać ran, aby nie doprowadzać do powstania rany oparzeniowej. Wskazane jest natomiast przykrycie rany jałowym opatrunkiem.

Leczenie oparzenia 2 stopnia polega głównie na zwalczaniu zakażenia, podawaniu indywidualnie dobranych leków i maści, uzupełnianiu białka i płynów, zastosowanie antybiotyków, środków przeciwbakteryjnych, przemywanie ran solą fizjologiczną i podawanie zastrzyków przeciwtężcowych. W cięższych przypadkach konieczne są przeszczepy skóry.

Domowe leczenia oparzenia 2 stopnia dotyczą głównie oparzeń lekkich. Poparzone miejsce można potrzymać pod strumieniem zimnej wody przez 15 minut. Ulgę przynosi przemywanie takiego miejsca preparatem do oczyszczania ran.

W przypadku pojawienia się bąbli nie należy ich przekłuwać, a rany nie wolno zakrywać plastrem, smarować maścią czy żelem. Jakiekolwiek wątpliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Leki na oparzenie 2 stopnia

W celu złagodzenia bólu najczęściej zalecane są preparaty z pantenolem, które nawilżają i regenerują podrażnioną skórę. Każdy lek na oparzenia 2 stopnia posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Skuteczne działanie przynosi również stosowanie maści na oparzenia 2 stopnia, których zadaniem jest natłuszczenie powierzchni rany. W aptekach dostępne są także maści z antybiotykiem. Łatwa w użyciu i skuteczna pianka w aerozolu jest szczególnym opatrunkiem na oparzenia 2 stopnia, która ma działanie silnie chłodzące.

Leki na oparzenie 2 stopnia bez recepty zawierają bardzo często kilka substancji, jak tlenek cynku, karnozyna czy sorbinian potasu, mogą także zawierać antybiotyki. Ich zadaniem jest zwalczanie zakażenia i pobudzanie mechanizmu gojenia rany.

Do łagodzenia dolegliwości przy cięższych oparzeniach można stosować srebro koloidalne, które działa antyseptycznie.          

Oparzenie 2 stopnia u dziecka

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na działanie wysokich temperatur niż skóra dorosłego. Oparzenie 2 stopnia u dziecka obejmuje głównie naskórek, część skóry właściwej lub jej całość w zależności od rozmiaru rany.

Do tego typu uszkodzeń głównie dochodzi na skutek kontaktu ze żrącymi środkami chemicznymi lub oblania gorącym płynem.

Jak długo się goi oparzenie 2 stopnia u dziecka? W przypadku oparzeń powierzchownych (II A) leczenie trwa do 2 tygodni. Na skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienie. Z czasem powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Oparzenie głębokie (II B) leczone jest 3-4 tygodnie. W tym przypadku uszkodzeniu ulega naskórek i cała skóra właściwa. Chory nie odczuwa zbyt dużego bólu, gdyż w tych przypadkach zniszczeniu ulegają zakończenia nerwowe.    

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy? Oto najważniejsze zasady:

 • zgasić ogień, jeśli pali się ubranie na dziecku,
 • usunąć czynnik, który był powodem oparzenia,
 • zdjąć spalone ubranie, ale w sposób delikatny, najlepiej rozcinając,
 • nie zrywać ubrań, które się przykleiły do ciała,
 • wezwać karetkę,
 • schłodzić oparzone miejsca chłodną wodą.

Proces gojenia rany u dziecka zależy od stanu zniszczenia naskórka i skóry. Leczenie oparzenia 2 stopnia u dzieci polega głównie zwalczaniu zakażenia, uzupełniania białka i płynów.

W sytuacji dużej bolesności znaczenie ma także leczenie przeciwbólowe. Jeśli rana nie budzi niepokoju dziecko może być leczone w domu. Warto stosować środki łagodzące i smarowanie okolic preparatami przeciwbakteryjnymi.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia

Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzonej poparzonej skóry lub naskórka. Powstawanie blizn jest naturalnym procesem gojenia ran pooparzeniowych.

Czy po oparzeniu 2 stopnia zostają blizny? To nieuchronny skutek poparzenia, a proces leczenia takich blizn jest raczej długotrwały. Trudno jest także przewidzieć, czy ślady znikną całkowicie. Zadaniem zabiegów pielęgnacyjnych na bliznach jest przede wszystkim ich zmniejszenie i spłycenie, nie zawsze można je całkowicie usunąć.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia, które mają charakter powierzchniowy wymagają stosowania kremów i specjalistycznych maści. Skutkiem wypadku mogą być w konsekwencji liczne przebarwienia po oparzeniu 2 stopnia.

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych można sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie kliknij tutaj.

Blizny po płytkim oparzeniu II stopnia można łagodzić zabiegami kosmetycznymi, jak peelingi mechaniczne czy dermabrazja. Głębokie blizny wymagają już bardziej specjalistycznego oddziaływania – usuwania laserem lub chirurgicznie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj również

Bibliografia

 • L. Sitarz, T. Pop, S. Gonek, M. Kędzior „Przyczyny i leczenie oparzeń u dzieci”, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2011, 4, 452–460,
 • J. Jethon, J. Strużyna „Postępy w leczeniu oparzeń w 2004 roku”, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2005;1,
 • A. Burzec i inni „Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania”, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 2017, nr 3, s. 98‒103,
 • W. Kurnatowski „Ciężkie oparzenia – charakterystyka i wskazania terapeutyczne”, Zakażenia 2003, nr 2, s. 83‒88.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr przy zakrztuszeniu?
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Przeczytaj artykuł
Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?
Meszki najbardziej dokuczają w okresie od kwietnia do sierpnia
Przeczytaj artykuł
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Pacjent po wstrząsie hipowolemicznym
Podobne artykuły
Pierwsza pomoc przy złamaniach. Etapy zrostu kości
Oparzenie 3 stopnia – objawy i leczenie. Jak wygląda?
Zmiany skórne Polaków - raport medme.pl
Ciemieniucha u niemowlaka - co to jest i jak się jej pozbyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama