Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki

Oparzenia 2 stopnia to niebezpieczne uszkodzenia skóry o charakterze powierzchniowym lub głębokim. Najczęściej są skutkiem oblania gorącą cieczą, żrącymi chemikaliami lub działaniem pary wodnej. Jak je leczyć? Czy zostają po nich blizny? Przeczytaj, w jakim stopniu uszkadzają skórę.
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
123RF
W skrócie
 • Oparzenia 2 stopnia powodują uszkodzenia naskórka i części skóry. Jakie są ich przyczyny?
 • Uszkodzenia skóry mogą mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Co to oznacza?
 • Charakter oparzenia wpływa na proces gojenia ran. Czy pozostawiają blizny?
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega pierwsza pomoc przy oparzeniach?
Spis treści

Reklama

Czym są oparzenia 2 stopnia?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek, których podłożem jest działanie wysokiej temperatury. W zależności od stopnia głębokości zmian i rodzaju uszkodzenia skóry nauka wyróżnia 4 stopnie oparzeń.

Najlżejsze są oparzenia pierwszego stopnia, które obejmują w zasadzie sam naskórek i są z reguły bezbolesne. Największe zmiany wywołują oparzenia czwartego stopnia, które obejmują nie tylko skórę, ale także tkanki  położone niżej, czyli mięśnie, ścięgna i kości.

2 stopień oparzenia może mieć charakter:

 • termiczny (działanie ciepła),
 • chemiczny (środki chemiczne o żrącym działaniu),
 • elektryczny (przepływ prądu przez ciało),
 • radiacyjny (do którego zaliczane jest także oparzenie słoneczne).

Reklama

Przyczyny oparzenia 2 stopnia

Oparzenia drugiego stopnia są poważnymi uszkodzeniami nie tylko naskórka, ale także części skóry właściwej. Nie zagrażają jednak życiu.

Przyczynami tego typu oparzeń najczęściej są:

 • oblanie wrzątkiem, np. gorącą kawą lub herbatą,
 • chemikalia, np. kwas solny lub amoniak,
 • gorący olej, np. w kuchni podczas smażenia,
 • para wodna,
 • porażenia prądem.

Z uwagi na naruszoną powierzchnię skóry oparzenie 2 stopnia dzieli się na następujące rodzaje:

 • lekkie, które obejmuje do 15% powierzchni ciała u dorosłych i do 10% u dzieci,
 • średnie, które obejmuje 15-25% powierzchni ciała u dorosłych i 10-20% u dzieci,
 • ciężkie, które zajmuje powyżej 25% powierzchni ciała u dorosłych i powyżej 20% u dzieci.

Drugi stopień oparzenia dzieli się także z uwagi na głębokość zmian:

 • oparzenie powierzchowne (II a) - obejmujące naskórek i część skóry właściwej,
 • oparzenie głębokie (II b) - obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej.

Objawy oparzenia 2 stopnia

Jak wyglądają oparzenia 2 stopnia? Zmiany na skórze uzależnione są od rodzaju oparzenia. Przy formie powierzchniowej (II a) obrzęk i zaczerwienienia pojawiają się na naskórku i części skóry właściwej.

Przy silniejszym oparzeniu na skórze pojawiają się pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. Objawami oparzenia 2 stopnia w postaci powierzchniowej są także gorączka i silny ból. Po okresie gojenia, który trwa do 14 dni na skórze bardzo często pozostają przebarwienia.

Oparzenia 2 stopnia w formie głębokiej (II B) silnie naruszają naskórek i całą skórę właściwą.

Co uszkadzają oparzenia II stopnia głębokie? Obok skóry i naskórka dodatkowym uszkodzeniom ulegają zakończenia nerwowe. To powoduje, iż w tych przypadkach nie jest tak mocno odczuwalny ból. Skóra staje się biała z widocznymi czerwonymi plamkami.

Takie zmiany mogą doprowadzić do powierzchniowej martwicy. W tych przypadkach skóra regeneruje się nawet do 3 tygodni. Pojawia się także duże prawdopodobieństwo pozostawania blizn na oparzonych fragmentach ciała.

Reklama

Oparzenia 2 i pozostałych stopni

Oparzenia 1 stopnia są najłagodniejszymi. Obejmują jedynie powierzchniową warstwę naskórka, czego wynikiem jest zaczerwienienie i ból miejsca, w którym pojawiła się rana.

Oparzenia 1 stopnia nie wymagają pierwszej pomocy. Wystarczy przyłożyć zimny okład do poparzonego miejsca lub wsadzić je pod strumień chłodnej wody na około 10 minut.

Oparzenia 2 stopnia natomiast obejmują całą warstwę naskórka, co prowadzi o powstania pęcherzy. Pozostawiają po sobie najczęściej wyłącznie przebarwienia, ale nie tylko. W przeciwieństwie do oparzeń 1 stopnia mogą prowadzić do wytworzenia blizn.

Oparzenia 3 stopnia są dużo bardziej dotkliwe. Obejmują również nerwy i naczynia krwionośne. Pozostawić mogą nie tylko blizny, ale także wypaloną skórę, która może potrzebować przeszczepu. Konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska.

Oparzenia 4 stopnia z kolei najcięższe. Docierają nawet do kości i stawów, a skóra zostaje zwęglona. Te nieodwracalne zmiany mogą prowadzić do śmierci.

Reklama

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

Skóra to dosyć wrażliwa część ciała. Nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem promieni UV może doprowadzić do oparzenia słonecznego.

Tak samo jak oparzenia zwykle, tak i oparzenia słoneczne są podzielone na stopnie w zależności od rozmiaru i głębokości uszkodzeń skóry.

Oparzenia słoneczne 2 stopnia objawiają się nie tylko zaczerwienioną skórą, ale także bolesnymi pęcherzami na jej powierzchni. Na tego typu dolegliwości najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji.

Niekiedy wystarczy kilkanaście minut na ostrym słońcu bez ochrony, aby skóra uległa poparzeniu. Naturalną ochroną przed promieniami UV jest melanina, czyli barwnik zawarty w skórze.

Opalanie na słońcu powoduje wytwarzanie większej ilości melaniny. Brak odpowiedniego kremu z filtrem jest bezpośrednią przyczyną oparzenia naskórka. Przy pierwszym stopniu pojawia się tylko zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Przy oparzeniu drugiego stopnia pojawiają się już bąble i pęcherze i dodatkowo towarzyszy im gorączka oraz silny ból. Taki stan bardzo często wymaga już interwencji lekarza.

Jak leczyć oparzenia słoneczne 2 stopnia? Na oparzone miejsca najlepiej nałożyć piankę lub delikatną maść o działaniu łagodzącym i schładzającym. Takie preparaty zawierają substancje syntetyczne, które ułatwiają gojenie ran i regenerują naskórek.

Nie należy stosować olejków lub preparatów natłuszczających, które utrudniają odprowadzanie ciepła z poparzonych miejsc. Ze względu na ryzyko zakażenia lekarze zalecają także stosowanie leków, które zapobiegają zakażeniu.

Skuteczne efekty przynoszą także domowe sposoby na oparzenia słoneczne 2 stopnia. Skórę można obłożyć maślanką, jogurtem naturalnym czy innym produktem mlecznym. Naturalne metody przynoszą ukojenie, odżywiają i natłuszczają skórę.

Reklama

Proces gojenia oparzenia 2 stopnia

Gojenie ran po oparzeniu 2 stopnia to dynamiczny proces, w który zaangażowanych jest wiele komórek organizmu. W skórze przebiegają procesy naprawcze.

Jak długo goi się oparzenie 2 stopnia? Pierwszy etap procesu regeneracji skóry trwa do trzech tygodni, ale całe gojenie rany tego typu trwa nawet do 6 miesięcy. Takie uszkodzenie skóry klasyfikowane jest jako rana ostra.

Etapy gojenia oparzenia 2 stopnia to:

 • Oczyszczanie rany, podczas którego w jej miejscu pojawia się dużo makrofagów i histiocytów.
 • Wypełnianie rany kolagenem, początkowo luźno ułożonym. Dopiero po zamknięciu rany kolagen regularnie układa się w tkankach.
 • Nrak tkanki ziarninowej przy oparzeniach powierzchownych, co skutkuje powstaniem blizny nieprzerostowej.
 • Obecność tkanki ziarninowej, bogatej w sieć naczyń włosowatych przy oparzeniach głębokich. W ten sposób wytwarza się podłoże niezbędne do zregenerowania powierzchniowych warstw skóry i naskórka. Przy nieprawidłowym przebiegu włókien kolagenowych powstaje blizna przerostowa.
 • Wycięcie tkanek martwych w przypadku uszkodzenia skóry pełnej grubości.

Cały proces gojenia oparzenia 2 stopnia można podzielić n dwie główne fazy: oczyszczania i nadbudowy.

Sam proces zależy od wielu czynników, ale głównych jest rozmiar uszkodzeń i indywidualne cechy rany. Do takich należą - rozmiar, kształt, liczba uszkodzonych tkanek oraz stopień ukrwienie okolic oparzenia.

Reklama

Jak leczyć oparzenia 2 stopnia?

Każde oparzenie 2 stopnia, które zajmuje ponad 15% powierzchni ciała u dorosłych i ponad 10% u dzieci (średnie i ciężkie) należy zawsze skonsultować z lekarzem i odpowiedniego leczenia.

Lżejsze i mniejsze oparzenia (do 10 lub 15%) mogą być opatrzone w domu. W wielu przypadkach nawet głębokie rany są całkowicie bezbolesne i to najczęściej osłabia czujność pacjentów.

Wyniki leczenia zależą w dużej mierze od pierwszej pomocy przy oparzeniu 2 stopnia, która udzielana jest na miejscu wypadku. Miejsca pokryte ubraniem należy delikatnie odsłonić.

Takie działanie zapobiega doprowadzeniu do rozległych ran. W sytuacji silnego przylegania ubrania czy materiału do skóry nie wolno go na siłę odrywać. Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji to obciąć go wokół.

Oparzenie można schłodzić zimną wodą, polewając miejsca powyżej rany oparzeniowej. Woda nie może być lodowata, a najlepsza jej temperatura to pomiędzy 10° - 20° C. Nie wolno natłuszczać ran, aby nie doprowadzać do powstania rany oparzeniowej. Wskazane jest natomiast przykrycie rany jałowym opatrunkiem.

Leczenie oparzenia 2 stopnia polega głównie na:

 • zwalczaniu zakażenia,
 • podawaniu indywidualnie dobranych leków i maści,
 • uzupełnianiu białka i płynów,
 • zastosowaniu antybiotyków i środków przeciwbakteryjnych,
 • przemywaniu ran solą fizjologiczną,
 • podawaniu zastrzyków przeciwtężcowych.

W cięższych przypadkach konieczne są przeszczepy skóry.

A jakie są sposoby na domowe leczenia oparzenia 2 stopnia? Poparzone miejsce można potrzymać pod strumieniem zimnej wody przez 15 minut. Ulgę przynosi przemywanie takiego miejsca preparatem do oczyszczania ran.

W przypadku pojawienia się bąbli nie należy ich przekłuwać, a rany nie wolno zakrywać plastrem, smarować maścią czy żelem. Jakiekolwiek wątpliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Jeśli oparzenie 2 stopnia jest łagodne, można na nie przyłożyć przecięty liść aloesu. Działa on przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także  może być stosowany jako środek odkażający.

Leki na oparzenie 2 stopnia

W celu złagodzenia bólu najczęściej zalecane są preparaty z pantenolem, które nawilżają i regenerują podrażnioną skórę. Każdy lek na oparzenia 2 stopnia posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Skuteczne działanie przynosi również stosowanie maści na oparzenia 2 stopnia, których zadaniem jest natłuszczenie powierzchni rany. W aptekach dostępne są także maści z antybiotykiem.

Łatwa w użyciu i skuteczna pianka w aerozolu jest szczególnym opatrunkiem na oparzenia 2 stopnia, która ma działanie silnie chłodzące.

Leki na oparzenie 2 stopnia bez recepty zawierają bardzo często kilka substancji, jak tlenek cynku, karnozyna czy sorbinian potasu, mogą także zawierać antybiotyki. Ich zadaniem jest zwalczanie zakażenia i pobudzanie mechanizmu gojenia rany.

Co jeszcze można stosować na oparzenia 2 stopnia? Do łagodzenia dolegliwości przy cięższych oparzeniach można stosować srebro koloidalne, które działa antyseptycznie.

Oparzenie 2 stopnia u dziecka

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na działanie wysokich temperatur niż skóra dorosłego. Oparzenie 2 stopnia u dziecka obejmuje głównie naskórek, część skóry właściwej lub jej całość w zależności od rozmiaru rany.

Do tego typu uszkodzeń głównie dochodzi na skutek kontaktu ze żrącymi środkami chemicznymi lub oblania gorącym płynem.

Jak długo się goi oparzenie 2 stopnia u dziecka? W przypadku oparzeń powierzchownych (II A) leczenie trwa do 2 tygodni. Na skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienie. Z czasem powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Oparzenie głębokie (II B) leczone jest 3-4 tygodnie. W tym przypadku uszkodzeniu ulega naskórek i cała skóra właściwa. Chory nie odczuwa zbyt dużego bólu, gdyż w tych przypadkach zniszczeniu ulegają zakończenia nerwowe.

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy? Oto najważniejsze zasady:

 • zgasić ogień, jeśli pali się ubranie na dziecku,
 • usunąć czynnik, który był powodem oparzenia,
 • zdjąć spalone ubranie, ale w sposób delikatny, najlepiej rozcinając,
 • nie zrywać ubrań, które się przykleiły do ciała,
 • wezwać karetkę,
 • schłodzić oparzone miejsca chłodną wodą.

Proces gojenia rany u dziecka zależy od stanu zniszczenia naskórka i skóry. Leczenie oparzenia 2 stopnia u dzieci polega głównie zwalczaniu zakażenia, uzupełniania białka i płynów.

W sytuacji dużej bolesności znaczenie ma także leczenie przeciwbólowe. Jeśli rana nie budzi niepokoju dziecko może być leczone w domu. Warto stosować środki łagodzące i smarować oparzoną skórę preparatami przeciwbakteryjnymi.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia

Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzonej poparzonej skóry lub naskórka. Powstawanie blizn jest naturalnym procesem gojenia ran pooparzeniowych.

Czy po oparzeniu 2 stopnia zostają blizny? To nieuchronny skutek poparzenia, a proces leczenia takich blizn jest raczej długotrwały.

Trudno jest także przewidzieć, czy ślady znikną całkowicie. Zadaniem zabiegów pielęgnacyjnych na bliznach jest przede wszystkim ich zmniejszenie i spłycenie, nie zawsze można je całkowicie usunąć.

Blizny po oparzeniu 2 stopnia, które mają charakter powierzchniowy wymagają stosowania kremów i specjalistycznych maści. Skutkiem wypadku mogą być w konsekwencji liczne przebarwienia po oparzeniu 2 stopnia.

Blizny po płytkim oparzeniu II stopnia można łagodzić zabiegami kosmetycznymi, jak peelingi mechaniczne czy dermabrazja. Głębokie blizny wymagają już bardziej specjalistycznego oddziaływania - usuwania laserem lub chirurgicznie.

Możliwe jest także otrzymanie odszkodowania za oparzenie 2 stopnia, jednak osoba o nie występująca musi posiadać ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Uszkodzenie musi być jednak znaczne, tj. mieć miejsce na twarzy lub na większym obszarze ciała, a o jego przyznaniu decyduje komisja lekarska.

Czytaj również

Bibliografia

 • L. Sitarz, T. Pop, S. Gonek, M. Kędzior „Przyczyny i leczenie oparzeń u dzieci”, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2011, 4, 452–460.
 • J. Jethon, J. Strużyna „Postępy w leczeniu oparzeń w 2004 roku”, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2005;1.
 • A. Burzec i inni „Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania”, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 2017, nr 3, s. 98‒103.
 • W. Kurnatowski „Ciężkie oparzenia – charakterystyka i wskazania terapeutyczne”, Zakażenia 2003, nr 2, s. 83‒88.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Urazy termiczne
Odmrożenia - 1, 2, 3 i 4 stopnia. Jak się objawiają i co na nie pomaga?
Kobieta z problemem odmrożenia
Choroba wysokościowa - objawy i leki. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Wysokie góry
Udar cieplny – objawy i skutki. Jak wygląda leczenie?
Udar cieplny u mężczyzny
Podobne artykuły
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Udar słoneczny - jak się objawia i czym grozi nieleczony? Objawy i pierwsza pomoc
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Oparzenie 1 stopnia – leczenie i objawy. Co robić?
Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia? Sprawdź, jak je rozpoznać

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA