Najzdrowsze miejsce w internecie

Oparzenie po solarium - czym jest i jak złagodzić? Sposoby

Oparzenie po solarium to częsty efekt nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Świetlówki zamontowane w łóżkach oddziałują na skórę podobnie jak promieniowanie słoneczne. Sprawdź, jak wygląda oparzenie po solarium, ile trwają objawy, a także jak je złagodzić.
Opalone okulary na twarzy
123RF
Spis treści

Reklama

Oparzenia po solarium

Oparzenie po solarium jest toksyczną reakcją skórną wywołaną nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i sztuczne, dzieli się na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Słońce, będące naturalnym i największym źródłem promieniowania UV, emituje promienie UVA, UVB i UVC. Do sztucznych źródeł promieniowania zaliczają się lampy rtęciowe ksenonowe, metalohalogenkowe lub świetlówki, wykorzystywane m.in. w solariach. Lampy zamontowane w solariach wysyłają promienie UVA oraz UVB. To ten drugi rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za poparzenia skóry.

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników solariów jest zbyt długi czas opalania, który skutkuje oparzeniami. Warto także wiedzieć, że zbyt częste korzystanie z solarium może doprowadzić do rozwoju nowotworu skóry. Promieniowanie UVB wykazuje bowiem działanie karcynogenne.

Objawy poparzenia od solarium

Jak dochodzi do poparzenia w solarium? Na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVB, emitowane przez lampy zamontowane w łóżkach, dochodzi do uszkodzenia keratynocytów, a w konsekwencji do wytwarzania i uwalniania prostaglandyn oraz innych mediatorów procesu zapalnego. W ten sposób rozwija się stan zapalny, a na skórze pojawia się charakterystyczny rumień, będący efektem poszerzenia naczyń krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry. Rumień zazwyczaj pojawia się na skórze po upływie kilku godzin od ekspozycji na promieniowanie. Jeśli oparzenie po solarium jest wyjątkowo silne, może wystąpić także inne objawy, takie jak:

  • gorączka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia układu krążenia.

Reklama

Poparzenie po solarium - ile trwają objawy?

Ile trwają objawy poparzenia po solarium? Pierwszym symptomem oparzenia jest rumień, który zazwyczaj pojawia się po 4-6 godzinach od opalania, a następnie stopniowo się nasila. Największe nasilenie obserwuje się po upływie 12-24 godzin. Po trzech dobach (72 godzinach) rumień zaczyna blednąć.

W początkowej fazie rumieniowi często towarzyszy obrzęk, uczucie gorąca oraz ogólne zła samopoczucie. W fazie późniejszej natomiast na skórze pojawiają się pęcherze, a następnie dochodzi do złuszczania naskórka. Jeśli oparzenie nie jest silne, można zaobserwować stopniowe przejście od rumienia do złuszczania naskórka lub brązowienia skóry.

Jak złagodzić oparzenia po solarium?

Jak złagodzić objawy oparzenia po solarium? W początkowej fazie skuteczne będą zimne okłady oraz zawiesiny schładzające. Jeśli poparzenie jest dotkliwe stosuje się lotiony oraz kremy zawierające glikokortykosteroidy (GKS), a w przypadku ciężkiego oparzenia wprowadza się leczenie ogólne z użyciem GKS.

Natomiast w późniejszej fazie oparzenia, kiedy dochodzi do złuszczania naskórka, zalecane jest stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających skórę. Jednym z najczęściej wybieranych jest maść z alantoiną substancją czynną o działaniu przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie. Dodatkowo pomoże zredukować zaczerwienienie, świąd i łuszczenie się skóry, przynosząc ukojenie. Preparat jest zalecany przy poparzeniach słonecznych, termicznych oraz owrzodzeniach. Sprawdzi się także w leczeniu łuszczycy, łojotokowego i atopowego zapalenia skóry.

Reklama

Domowe sposoby na oparzenia po solarium

Nie brakuje także domowych sposobów na oparzenia po solarium lub słoneczne. Jednym z najpopularniejszych jest okład z maślanki. Maślanka pomoże złagodzić podrażnienie skóry oraz zmniejszy dolegliwości bólowe. Ponadto przywróci skórze właściwe pH. Zaleca się, by gazę nasączoną maślanką przyłożyć do poparzonego miejsca na co najmniej pół godziny, następnie umyć ciało chłodną wodą. Zamiast maślanki można użyć kefiru lub zsiadłego mleka.

Drugim pod względem popularności sposobem na oparzenia jest zażycie wapna, które zmniejszy reakcję alergiczną na promieniowanie ultrafioletowe. Wapno najlepiej rozpuścić w przegotowanej wodzie.

Wśród metod na łagodzenie objawów oparzenia wymienia się także okłady z ziołowych naparów – zwłaszcza rumianku i nagietka. Warto jednak pamiętać, że napar przed zastosowaniem powinien zostać schłodzony.

 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Lehmann P., Fotodermatozy, Deutsches Arzteblatt International 2011, nr 108 (9), rozdz. 41, s. 593–619.
  • Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015, 50(3):467-473.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Solarium
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Wzór chemiczny D-pantenolu
D-pantenol - działanie i właściwości. Jak i na co stosować?
Gruczoły potowe pod pachą
Gruczoły potowe - funkcje i rozmieszczenie. Kiedy zapalenie?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj