Dreszcze – uczucie zimna i dreszcze. Przyczyna, leczenie

Ciarki, dreszcze, uczucie zimna w nocy mogą świadczyć o przemęczeniu, wychłodzeniu organizmu czy przeziębieniu. Niekiedy takie objawy występują podczas menopauzy, bądź schorzeń o podłożu neurologicznym. Leczenie dostosowywane jest indywidualnie, po dokładniej przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań.

Czym właściwe są dreszcze? Jest to uczucie zima w zestawienia z bezwarunkowym, niezsynchronizowanym drżeniem mięśni. Najczęściej pojawiają się w momencie gwałtownego wzrostu temperatury ciała, występując na skutek pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w mózgu. Niekiedy drżenie może być obecne także bez gorączki.

Charakterystyczne skurcze mięśni, czyli dreszcze, pojawiają się zwykle, gdy odczuwane jest zimno lub podczas przeziębienia. Jeśli jednak te dwa czynniki zostaną wykluczone, ważne jest, by znaleźć przyczynę takiego stanu. Niekiedy powodem wystąpienia dreszczy mogą być efekty uboczne zażywania niektórych leków czy przegrzanie organizmu.

Dreszcze – przyczyny

Dreszcze to inaczej drobne ruchy i drżenie ciała, wywołane nieskoordynowanymi skurczami mięśni. Ich przyczyną są zmiany temperatury ciała, spowodowane nagłym uczuciem zimna lub gorąca. Naturalną reakcją jest wystąpienie dreszczy zimą lub latem, po nagłej zmianie temperatury. Skurcze drobnych mięśni występują również w przypadku przeziębienia, kiedy organizm zmaga się infekcją.

Przyczyna dreszczy może być różna – często jest to jeden z objawów różnorakich schorzeń. Bardzo często kobietom w trakcie menopauzy, oprócz uczucia gorąca i duszności, może towarzyszyć niekontrolowane drżenie całego ciała. Poza tym zimne dreszcze w nocy mogą wystąpić również w przypadku niskiej odporności lub po przyjęciu określonych leków.

Dreszcze są niebezpiecznym objawem, jeśli pojawiają się po przyjęciu niektórych preparatów. Po takiej reakcji na substancje należy zgłosić swój stan lekarzowi i odstawić przepisane lekarstwa. Dreszcze bywają również częstym symptomem przemęczenia, problemów z krążeniem lub niezdiagnozowaną cukrzycą – zwłaszcza, jeśli przejmujące uczucie zimna pojawia się tuż po przebudzeniu. Może to również wynikać z niedoboru witamin i minerałów – brak odpowiedniej dawki magnezu czy żelaza doprowadza do niekontrolowanego drżenia ciała.

Dreszcze a choroby

Ciągłe uczucie zimna i dreszcze są również symptomami takich chorób zakaźnych, jak:

  •  Malaria">malaria,
  •  dur plamisty.

Dreszcze i gorączka stanowią najczęściej pierwszą, najwcześniejszą fazę zakażenia, w której dochodzi do nagłego, niekontrolowanego drżenia ciała oraz wystąpienia wysokiej gorączki, nudności i wymiotów. W takim przypadku konieczna jest diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia. Dreszcze są też charakterystyczne dla takich chorób, jak:

Nie należy lekceważyć niepokojących symptomów i w przypadku wystąpienia dreszczy i uczucia zimna, warto udać się do specjalisty w celu rozpoznania.

Dreszcze i uczucie zimna w ciąży – przyczyny

Nagłe dreszcze i uczucie zimna mogą występować również w czasie ciąży. Przede wszystkim objawy te występują równolegle z podwyższoną temperaturą. Jest to normalny stan, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Oznacza on zmiany hormonalne, jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy, należy skonsultować się z lekarzem.

Dokładniej chodzi o rozwój hormonu o nazwie progesteron. Jego poziom widocznie wzrasta, prowadząc do podrażniania podwzgórza, objawiając się właśnie dreszczami i uczuciem chłodu.

Dreszcze bez gorączki – co oznaczają?

Nocne dreszcze i uczucie zimna pojawiają się niekiedy nie tylko na skutek przeziębienia, ale także w przypadku innych dolegliwości. Gdy dreszczom nie towarzyszy gorączka może to być oznaka:

  • anemii – występują jednocześnie z bladością skóry i ogólnym przemęczeniem,
  • cukrzycy – wpływ ma na to za niski poziom stężenia glukozy we krwi,
  • schorzeń układu moczowego – jak np. zapalenie cewki lub pęcherza moczowego,
  • menopauza – równolegle mogą być odczuwalne napady gorąca oraz wahania hormonalne.

Dodatkowo dreszcze bez gorączki mogą świadczyć o miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, depresji, nerwicy, bezsenności oraz przemęczeniu. Niekiedy jest to także jeden z efektów ubocznych zażywania niektórych preparatów leczniczych.

Dreszcze – rozpoznanie

Nierzadko trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną dreszczy. Zdarza się, że osoby starsze miewają dreszcze dość często i nie istnieje jedna, szczególna przyczyna tego stanu. Bywa też, że nagła, częsta zmiana temperatury może niekorzystnie wpływać na samopoczucie, wywołując drżenie ciała. Także dreszcze u dzieci bez gorączki mogą pojawić się bez wyraźnej przyczyny.

By dowiedzieć się, co powoduje drżenie ciała, należy wykonać następujące badania:

  • analiza krwi,
  • badanie moczu,
  •  badania EKG lub USG, które potwierdzą lub wykluczą stan chorobowy.

Możliwe, że doszło do zakażenia dróg moczowych lub anemii, którym towarzyszą wahania temperatury oraz właśnie dreszcze.

Gorączka i dreszcze – leczenie

Co na dreszcze? Radzenie sobie z dreszczami zależne jest od przyczyny ich występowania. Jeśli dotykają kobiet w okresie menopauzy, konieczne okaże się przeprowadzenie terapii hormonalnej. W przypadku przeziębienia lub grypy wystarczą leki zbijające gorączkę. Badania krwi i moczu mogą potwierdzić anemię lub problemy z cukrzycą. Bywa również, że dreszcze wywołane są złym stanem psychicznym (depresja, nerwica) – wówczas konieczna jest pomoc psychiatryczna.

Czytaj również:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA