To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Co to są dreszcze? Poznaj przyczyny i objawy ciarek na ciele

Ciarki, dreszcze, uczucie zimna w nocy mogą świadczyć o przemęczeniu, wychłodzeniu organizmu czy przeziębieniu. Niekiedy takie objawy występują podczas menopauzy, bądź schorzeń o podłożu neurologicznym. Leczenie dostosowywane jest indywidualnie, po dokładniej przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań.
Osoba z katarem i dreszczami siedząca w kocu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dreszcze są uczuciem zima w zestawienia z bezwarunkowym, niezsynchronizowanym drżeniem mięśni.
 • Zazwyczaj przyczyną dreszczy jest gorączka, przeziębienie, przechodzenie menopauzy, przyjmowanie niektórych leków lub przegrzanie organizmu, itd.
 • Dreszcze mogą być również oznaką ciąży lub innych chorób. Radzenie sobie z dreszczami jest uzależnione od przyczyny, jaka je wywołała.
SPRAWDŹ TEŻ: Zimne poty: przyczyny i objawy. Co oznaczają i co robić?
Spis treści

Reklama

Co to są dreszcze?

Czym właściwe są dreszcze? Jest to uczucie zima w zestawienia z bezwarunkowym, niezsynchronizowanym drżeniem mięśni. Najczęściej pojawiają się w momencie gwałtownego wzrostu temperatury ciała, występując na skutek pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w mózgu. Niekiedy drżenie może być obecne także bez gorączki.

Charakterystyczne skurcze mięśni, czyli dreszcze, pojawiają się zwykle, gdy odczuwane jest zimno lub podczas przeziębienia.

Jeśli jednak te dwa czynniki zostaną wykluczone, ważne jest, by znaleźć przyczynę takiego stanu. Niekiedy powodem wystąpienia dreszczy mogą być efekty uboczne zażywania niektórych leków czy przegrzanie organizmu.

Reklama

Przyczyny dreszczy

Dreszcze to inaczej drobne ruchy i drżenie ciała, wywołane nieskoordynowanymi skurczami mięśni. Ich przyczyną są zmiany temperatury ciała, spowodowane nagłym uczuciem zimna lub gorąca. Naturalną reakcją jest wystąpienie dreszczy zimą lub latem, po nagłej zmianie temperatury. Skurcze drobnych mięśni występują również w przypadku przeziębienia, kiedy organizm zmaga się infekcją.

Przyczyna dreszczy może być różna – często jest to jeden z objawów różnorakich schorzeń. Bardzo często kobietom w trakcie menopauzy, oprócz uczucia gorąca i duszności, może towarzyszyć niekontrolowane drżenie całego ciała. Poza tym zimne dreszcze w nocy mogą wystąpić również w przypadku niskiej odporności lub po przyjęciu określonych leków.

Dreszcze są niebezpiecznym objawem, jeśli pojawiają się po przyjęciu niektórych preparatów. Po takiej reakcji na substancje należy zgłosić swój stan lekarzowi i odstawić przepisane lekarstwa. Bywają również częstym symptomem przemęczenia, problemów z krążeniem lub niezdiagnozowaną cukrzycą – zwłaszcza, jeśli przejmujące uczucie zimna pojawia się tuż po przebudzeniu.

Może to również wynikać z niedoboru witamin i minerałów – brak odpowiedniej dawki magnezu czy żelaza doprowadza do niekontrolowanego drżenia ciała.

Dreszcze a choroby

Ciągłe uczucie zimna i dreszcze są również symptomami takich chorób zakaźnych, jak:

Dreszcze i gorączka stanowią najczęściej pierwszą, najwcześniejszą fazę zakażenia, w której dochodzi do nagłego, niekontrolowanego drżenia ciała oraz wystąpienia wysokiej gorączki, nudności i wymiotów. W takim przypadku konieczna jest diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia. Dreszcze są też charakterystyczne dla takich chorób, jak:

Nie należy lekceważyć niepokojących symptomów i w przypadku wystąpienia dreszczy i uczucia zimna, warto udać się do specjalisty w celu rozpoznania.

Reklama

Dreszcze w ciąży

Nagłe dreszcze i uczucie zimna mogą występować również w czasie ciąży. Przede wszystkim objawy te występują równolegle z podwyższoną temperaturą. Jest to normalny stan, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Oznacza on zmiany hormonalne, jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy, należy skonsultować się z lekarzem.

Dokładniej chodzi o rozwój hormonu o nazwie progesteron. Jego poziom widocznie wzrasta, prowadząc do podrażniania podwzgórza, objawiając się właśnie dreszczami i uczuciem chłodu.

Reklama

Co oznaczają dreszcze bez gorączki?

Nocne dreszcze i uczucie zimna pojawiają się niekiedy nie tylko na skutek przeziębienia, ale także w przypadku innych dolegliwości.

Dreszcze bez gorączki mogą być oznaką:

 • anemii – występują jednocześnie z bladością skóry i ogólnym przemęczeniem,
 • cukrzycy – wpływ ma na to za niski poziom stężenia glukozy we krwi,
 • schorzeń układu moczowego – jak np. zapalenie cewki lub pęcherza moczowego,
 • menopauza – równolegle mogą być odczuwalne napady gorąca oraz wahania hormonalne.

Dodatkowo dreszcze bez gorączki mogą świadczyć o miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, depresji, nerwicy, bezsenności oraz przemęczeniu. Niekiedy jest to także jeden z efektów ubocznych zażywania niektórych preparatów leczniczych.

Reklama

Dreszcze – rozpoznanie

Nierzadko trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną dreszczy. Zdarza się, że osoby starsze miewają dreszcze dość często i nie istnieje jedna, szczególna przyczyna tego stanu. Bywa też, że nagła, częsta zmiana temperatury może niekorzystnie wpływać na samopoczucie, wywołując drżenie ciała.

Także dreszcze u dziecka bez gorączki mogą pojawić się bez wyraźnej przyczyny.

By dowiedzieć się, co powoduje drżenie ciała, należy wykonać następujące badania:

 • analiza krwi,
 • badanie moczu,
 • badania EKG lub USG, które potwierdzą lub wykluczą stan chorobowy.

Możliwe, że doszło do zakażenia dróg moczowych lub anemii, którym towarzyszą wahania temperatury oraz właśnie dreszcze.

Reklama

Leczenie gorączki i dreszczy

Co na dreszcze? Radzenie sobie z dreszczami zależne jest od przyczyny ich występowania. Jeśli dotykają kobiet w okresie menopauzy, konieczne okaże się przeprowadzenie terapii hormonalnej.

W przypadku przeziębienia lub grypy wystarczą leki zbijające gorączkę.

Bardzo ważne jest wtedy również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywanie dużej ilości płynów. Gdy danej osobie oprócz dreszczy towarzyszy uczucie zimna, należy ją ogrzać, na przykład poprzez przykrycie kocem.

Gdy dreszcze nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem. Niewykluczone, że wskazane będzie wykonanie badań krwi i moczu, które mogą potwierdzić anemię lub problemy z cukrzycą.

Bywa również, że dreszcze wywołane są złym stanem psychicznym (depresją lub nerwicą) – wówczas konieczna jest pomoc psychiatryczna.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kasprzyk B, Choroba przeziębieniowa-przyczyny i leczenie. Gabinet Prywatny. 2013;02:10-19
 • Morawiec-Sztandera A. Zapalenia górnych dróg oddechowych u dzieci – leczenie immunostymulujące. Pediatria Polska. 2012;87.6: 579-584
 • Brydak L. Grypa chorobą rodziny. Family Medicine & Primary Care Review. 2011;2:281-286
 • Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021
 • Ward MA, Hannemann NL. Fever: pathogenesis and treatment. In: Cherry JD, Harrison G, Kaplan SL, et al., eds. Feigin and Cherry’s Textbook of pediatric infectious diseases. 8th ed. Philadelphia: Elsevier; 2018: 52–68.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Choroba owsica
Różyczka u dzieci - objawy, leczenie, zdjęcia
Podobne artykuły
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Martwy kleszcz a obok narzędzie do jego wyciągania
Jak wyciągnąć kleszcza? Który sposób jest prawidłowy?
Literki tworzące napis
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Dziecko z wysypką na ciele
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!