Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Zanokcica – czym jest ta choroba paznokcia i jak ją leczyć?

Zanokcica to stan zapalny tkanek otaczających paznokieć. W wyniku zakażenia, skóra w tym miejscu staje się zaczerwieniona, pojawia się obrzęk, ocieplenie, postępująca choroba doprowadza do wytworzenia ropnia. Jak wygląda leczenie zanokcicy?
Wizyta u podologa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest zanokcica?

Zanokcica paznokcia jest jedną z chorób umiejscawiających się w obrębie płytki paznokciowej oraz tkanek z nią sąsiadujących. Bezpośrednią przyczyną zanokcicy są bakterie (najczęściej gronkowceStaphylococcus lub paciorkowce – Streptococcus), które wnikają poprzez przerwanie ciągłości skóry w okolicy paznokcia.

Uszkodzenie skóry może nastąpić np. podczas nieumiejętnego manicure czy obgryzania paznokci lub skórek. Może też być konsekwencją wrastającego paznokcia.

W wyniku zakażenia przy paznokciu skóra robi się zaczerwieniona, pojawia się obrzęk i miejscowe ocieplenie, a postępująca zanokcica na palcu prowadzi do wytworzenia ropnia.

Zanokcica pod paznokciem może powodować nawet silny ból – szczególnie przy dotyku – a w skrajnych przypadkach również pogorszenie ogólnego samopoczucia. 

Reklama

Objawy zanokcicy

Choroby paznokci mogą się objawiać w różny sposób. Zanokcica pojawia się na sąsiadującym z płytką paznokciową fałdzie skórnym, który pod wpływem zakażenia bakteryjnego ulega pewnym zmianom:

 • zaczerwienieniu,
 • obrzękowi,
 • miejscowemu wzrostowi temperatury,
 • bolesności.

Pulsujący ból jest charakterystycznym objawem zanokcicy. Wzmaga się on bardzo przy każdym dotyku, co bywa uciążliwe, ponieważ zarówno paznokcie u rąk, jak i stóp, narażone są na ciągłe dotykanie różnych przedmiotów.

Dolegliwości bólowe odróżniają zanokcicę od innych chorób paznokci, które umiejscawiają się w płytce (tj. grzybica czy leukonychia zwana także „kwitnącymi paznokciami). Płytka paznokcia nie jest unerwiona, więc kiedy zmiany nie wychodzą poza jej obręb, nie towarzyszy im ból.

Objawem zanokcicy – szczególnie tej bardziej zaawansowanej – może być też ropny wyciek spomiędzy fałdu skórnego a samego paznokcia. Wyciek może niekiedy przynieść ulgę w bólu, ponieważ całkowicie lub częściowo oczyszcza z ropy zainfekowane miejsce.

Leczenie zanokcicy

Jak leczyć zanokcicę, która dopiero zaczyna dawać o sobie znać? Po zaobserwowaniu pierwszych objawów warto zastosować domowe metody, np.:

 • moczenie palca w ciepłej wodzie z mydłem,
 • okłady z naparów ziół o działaniu przeciwzapalnym,
 • stosowanie maści ściągającej. 

Jak wyleczyć zanokcicę, gdy domowe metody zawodzą, a stan ropny utrzymuje się dłuższy czas? Wówczas najlepiej udać się do lekarza, który z reguły zleca leczenie chirurgiczne.

Jeśli ropa nie chce samoistnie wypłynąć, konieczne jest nacięcie skóry i wytworzenie ujścia. Zdarza się też, że ropień tworzy się pod paznokciem i wówczas trzeba wykonać dziurkę w płytce, celem umożliwienia ropie ujścia na zewnątrz.

Jak długo trwa leczenie zanokcicy? Jest to kwestia zależna od wielu czynników. Niekiedy stan zapalny nie rozwija się szybko, a niewielka ilość zebranej ropy wypływa samoistnie po krótkim czasie i palec sprawnie się goi.

Bywa jednak, że drobnoustroje intensywnie się namnażają, a ropień tworzy się w głębszych warstwach skóry, co utrudnia jego odejście i leczenie znacznie się wydłuża.

Reklama

Domowe sposoby na zanokcicę

Co najlepiej stosować na zanokcicę w domu, przed udaniem się do specjalisty? Często zalecanym sposobem jest moczenie zakażonego palca w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Wodę wystarczy wlać do niedużej miski i dodać do niej płatki mydlane lub moczyć w niej przez kilka minut kostkę szarego mydła. 

Podczas moczenia palca skóra mięknie, a mydło wspomaga zbieranie się ropy i odprowadzenie jej na zewnątrz z zainfekowanej tkanki.

Jeśli po moczeniu lub smarowaniu maścią ropa wypływa, chore miejsce należy odkazić (np. wodą utlenioną), by oczyścić miejsce z chorobotwórczych drobnoustrojów i zapobiec ich dalszemu namnażaniu.

Domowe leczenie zanokcicy może polegać też na moczeniu lub okładach ziołowych. W tym celu należy sporządzić napar z ziół o działaniu przeciwzapalnym, np. rumianku czy szałwii, zalewając dwie łyżeczki suszu szklanką gorącej, przegotowanej wody.

Napar należy pozostawić na kilkanaście minut pod przykryciem do zaparzenia, lekko go wystudzić i moczyć w nim bolący palec lub nasączyć nim wacik i wykonać okład.

Reklama

Leki na zanokcicę

Ponieważ zanokcica jest stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, niekiedy zaleca się stosowanie na nią leków antybiotycznych. Jaki antybiotyk na zanokcicę jest skuteczny?

Zwykle stosuje się je w formie maści do smarowania zewnętrznego. Niektóre maści tego rodzaju dostępne są wyłącznie na receptę, inne można kupić w aptece bez recepty. Leki na zanokcicę to także te o właściwościach ściągających.

Podobne działanie, jak woda z szarym mydłem, posiada maść ichtiolowa, którą można dostać w aptece bez recepty i również stosować na zmienioną skórę jako środek bakteriostatyczny i ułatwiający odchodzenie ropy.

Maść na zanokcicę należy zawsze nanosić na oczyszczoną i najlepiej zdezynfekowaną skórę, a następnie zabezpieczyć ją jałowym opatrunkiem.

Reklama

Zanokcica u dziecka

Czy zanokcica to dolegliwość występująca tylko u dorosłych? Niestety zdarza się również, że dotyka ona dzieci. U najmłodszych pacjentów jej przyczyną najczęściej jest obgryzanie paznokci lub zadzieranie i obgryzanie skórek wokół nich.

Jak zapobiegać zanokcicy u dziecka? Przede wszystkim należy dbać o częste mycie rąk, które ogranicza ilość drobnoustrojów zdolnych do wniknięcia w uszkodzoną tkankę. Ponadto można pilnować dziecko i próbować ograniczać odruch obgryzania lub stosować specjalne, gorzkie płyny zapobiegające nawykowi.

Dolegliwość może wystąpić nawet u dzieci najmłodszych. Zanokcica u niemowlaka lub noworodka bywa spowodowana zbyt długim ssaniem palca lub mechanicznym uszkodzeniem, o które nietrudno, gdy skóra maluszka jest jeszcze tak delikatna.

Podłożem problemu może być także wrastający paznokieć. Kiedy symptomy zanokcicy pojawiają się u dzieci, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza ani próbować domowych sposobów. Najlepiej skonsultować się z pediatrą i jak najszybciej podjąć zalecone przez niego leczenie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Noszczyk W. (red.), Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 • M. Zych, E. Górska, U. Jankiewicz, P. Kowalczyk, W. Stępień, Choroby wywoływane przez drobnoustroje bytujące na skórze, w: Medycyna Rodzinna 4/2013.
 • B. M. Piraccini, red. wyd. pol. R. Maleszka, Choroby paznokci. Praktyczny poradnik - diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
 • Szepietowski J., Półgrabio‑Szwedo K., Reich A., Pacan P., Baran E.: Polska wersja Międzynarodowego Kwestionariusza Jakości Życia Specyficznego dla Grzybicy Paznokci. Mikol Lek. 2007, 14 (1), 59–62.
 • Maleszka R.: Zakażenia paznokci grzybami drożdżopodobnymi. Mikol Lek. 1995, 2, 101–104.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Wizualizacja gronkowca skórnego
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Podobne artykuły
Młoda kobieta z osutką na ręce
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Gęsia skórka na ręce
Gęsia skórka - o czym świadczy? Przyczyny i miejsca, w których może się pojawić
Piecząca skóra przedramienia
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Ropień na skórze
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial