
Spis treści
- Skóra - mechanizmy obronne
- Proces zapalny - jak powstaje?
- Zanokcica - co to jest?
- Zanokcica - objawy
- Zanokcica - leczenie
- Zanokcica - zapobieganie
Na normalnej, zdrowej skórze człowieka bytuje wiele gatunków bakterii, a między nimi gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis), gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) czy paciorkowiec zieleniejący (Streptococcus viridans).
Skóra - mechanizmy obronne
Zdrowa skóra posiada kilka mechanizmów obronnych, dzięki którym nie jest możliwe przemieszczenie się bakterii do głębszych warstw skóry.
Należą do nich:
- ciągłość powłoki skórnej,
- kwaśne pH powierzchni skóry,
- złuszczający się naskórek.
W przypadku przerwania tej bariery, np. wskutek urazu czy też w wyniku niezachowania należnych zasad aseptyki przy wykonywaniu zastrzyku, może dojść do przemieszczenia się drobnoustrojów w głąb skóry.
Proces zapalny - jak powstaje?
Podobnie wewnątrz ciała istnieją bariery, które zapobiegają przemieszczaniu się bakterii w rejony, które u zdrowego człowieka są jałowe. Przerwanie tych barier prowadzi do powstania procesu zapalnego, ropnego, którego rodzaj i ciężkość zależą od:
- zjadliwości bakterii,
- stanu odporności chorego,
- lokalizacji,
- budowy anatomicznej danej okolicy ciała.
Zanokcica - co to jest?
Zanokcica jest to stan zapalny tkanek otaczających paznokieć. Spowodowana jest bakteriami (najczęściej gronkowcami – Staphylococcus lub paciorkowcami – Streptococcus), które wnikają poprzez uszkodzenie ciągłości skóry w okolicy paznokcia (skaleczenia, np. podczas manicure) lub jest konsekwencją wrastającego paznokcia. W wyniku zakażenia przy paznokciu skóra robi się zaczerwieniona, pojawia się obrzęk, ocieplenie, postępująca choroba doprowadza do wytworzenia ropnia.
Zanokcica - objawy
Dolegliwości, jakie odczuwa chory to ból o charakterze pulsującym, który nasila się po opuszczeniu kończyny. Skóra w sąsiedztwie paznokcia (wał paznokciowy) jest:
- obrzęknięta,
- zaczerwieniona.
Dolegliwości nasilają się wraz z upływem czasu.
Zanokcica - leczenie
Jak leczyć zanokcicę?
W przypadku obrzęknięcia i/lub zaczerwienienia okolicy paznokcia należy kilka razy w ciągu dnia moczyć palec w ciepłej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem. Gdy dolegliwości nie ustępują lub wytworzył się ropień, należy udać się do lekarza chirurga. Leczenie ropnia polega na jego nacięciu i odprowadzeniu ropy. Kiedy ropa dostaje się pod płytkę paznokciową, w płytce wykonuje się otwór przez który ropa może wypłynąć lub usuwa się ją. Stosuje się okłady wysychające z płynem antyseptycznym. Palec unieruchamia się na kilka dni.
Zanokcica - zapobieganie
Zapobieganie polega na:
- ostrożnym wykonywaniu manicure,
- unikaniu sytuacji mogących prowadzić do urazów palca w okolicy paznokcia,
- obcinaniu paznokci bez zaokrągleń na brzegach, co zmniejsza ryzyko ich wrastania.
Bibliografia
- Noszczyk W. (red.),Chirurgia,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2007
- Stachura J., Domagała W. (red.),Patologia, znaczy słowo o chorobie,Polska Akademia Umiejętności,Kraków 2005
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!