ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Zastrzał palca i paznokcia - jak wygląda leczenie?

Zastrzał to proces zapalny, do którego dochodzi na dłoniowej powierzchni palców ręki. Wyróżnić można kilka rodzajów: skórny, podskórny, ścięgnisty oraz kostny. Poznaj objawy oraz sposoby leczenia zastrzału.
Zastrzał palca
Źródło: 123RF
Spis treści

Na normalnej, zdrowej skórze człowieka bytuje wiele gatunków bakterii, a między nimi gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis), gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) czy paciorkowiec zieleniejący (Streptococcus viridans).

Reklama

Skóra - mechanizmy obronne

Zdrowa skóra posiada kilka mechanizmów obronnych, dzięki którym nie jest możliwe przemieszczenie się bakterii do głębszych warstw skóry. Należą do nich:

  • ciągłość powłoki skórnej,
  • kwaśne pH powierzchni skóry,
  • złuszczający się naskórek.

W przypadku przerwania tej bariery, np. wskutek urazu czy też w wyniku niezachowania należnych zasad aseptyki przy wykonywaniu zastrzyku, może dojść do przemieszczenia się drobnoustrojów w głąb skóry. Podobnie wewnątrz ciała istnieją bariery, które zapobiegają przemieszczaniu się bakterii w rejony, które u zdrowego człowieka są jałowe. Przerwanie tych barier prowadzi do powstania procesu zapalnego, ropnego, którego rodzaj i ciężkość zależą od:

  • zjadliwości bakterii,
  • stanu odporności chorego,
  • lokalizacji,
  • budowy anatomicznej danej okolicy ciała.

Reklama

Zastrzał - co to jest?

Zastrzał definiujemy jako ostry proces zapalny, który rozwija się na dłoniowej powierzchni palców ręki. Najczęściej spowodowany jest przez bytujące na skórze gronkowce lub mieszaną florę bakteryjną, która w przeważającej liczbie przypadków przedostaje się do głębiej położonych tkanek na skutek urazu dłoniowej części ręki lub też zostaje wprowadzona na ostrym przedmiocie, który powoduje obrażenia.

Reklama

Zastrzał - rodzaje

Ze względu na położenie i głębokość zmiany, zastrzały dzieli się na:

  • skórne,
  • podskórne,
  • ścięgniste,
  • kostne,
  • stawowe.

Reklama

Zastrzał skórny - objawy

O zastrzale skórnym mówimy, gdy zbiornik ropy lokalizuje się pod zgrubiałym naskórkiem. W przypadku zastrzału podskórnego do zakażenia dochodzi w obrębie tkanki podskórnej. Chory odczuwa ból palca o pulsującym charakterze, który nasila się po opuszczeniu ręki.

Później może rozwinąć się:

  • niewielki obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • ocieplenie

okolicy, w której rozwija się proces zapalny.

Reklama

Zastrzał stawowy - objawy

Zastrzał stawowy jest procesem toczącym się w obrębie stawu, powstaje wskutek szerzenia się zakażenia z otaczających tkanek (powstałych wskutek zakażenia florą bakteryjną bytującą na skórze przy przerwaniu jej ciągłości), lub może powstać na skutek przedostania się bakterii przy przerwaniu ciągłości skóry będącej konsekwencją urazu.

Objawy jakie odczuwa chory to:

  • obrzęk,
  • ból,
  • zaczerwienienie

występujące w okolicy zajętego stawu. Objawom miejscowym może towarzyszyć gorączka i dreszcze. Ruchomość w stawie jest ograniczona lub nie występuje w ogóle. Na skórze w okolicy stawu może pojawić się przetoka ropna. Powstaje ona w sytuacji, gdy proces ropny znajdzie swoje ujście na zewnątrz organizmu (między zastrzałem w obrębie stawu a środowiskiem zewnętrznym tworzy się swego rodzaju kanał). Na skórze w rejonie ujścia przetoki pojawia się treść ropna (zielonożółty, mętny, gęsty płyn).

Reklama

Zastrzał kostny - objawy

Zastrzał kostny jest spowodowany zapaleniem kości, paliczków. Dochodzi do niego wskutek szerzenia się procesu ropnego z sąsiednich tkanek.

Objawy występujące na początku choroby to:

  • ból,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie palca,
  • gorączka i dreszcze.

W przypadku podejrzenia zastrzału kostnego wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, które rozstrzyga o rozpoznaniu. Leczenie polega na opróżnieniu zbiorników ropy i usunięciu martwiczo zmienionych tkanek, dostęp do nich otrzymuje się poprzez cięcia na bocznych powierzchniach palca. Stosuje się celowaną (w oparciu o wynik antybiotykogramu specyficzną dla danego drobnoustroju) terapię antybiotykami oraz unieruchamia się palec objęty zastrzałem.

Reklama

Zastrzał ścięgnisty - objawy

Zastrzał ścięgnisty jest ropnym procesem, który ma miejsce w obrębie pochewek ścięgnistych. Pochewka ścięgnista jest pewnego rodzaju ochroną dla ścięgien, które w niej przebiegają. Zabezpiecza ścięgna przed mechanicznym tarciem (np. o sąsiadującą kość) w czasie ich przesuwania podczas zginania i prostowania palców oraz spełnia ważną rolę w ich odżywianiu. Zastrzał ścięgnisty powstaje jako konsekwencja szerzenia się zakażenia z innych tkanek lub mechanicznego urazu pochewki.

Objawy są podobne jak w innych rodzajach zastrzału, proces ropny, który toczy się w pochewce powoduje niemożność ruchu palcami, przy próbie wyprostowania palca skutkuje pojawieniem się silnego bólu. Najpoważniejszym powikłaniem zastrzału ścięgnistego jest martwica ścięgien i trwałe unieruchomienie dłoni objętej zapaleniem.

Leczenie zastrzału

Leczenie zastrzału polega na wykonaniu zabiegu. Leczenie antybiotykami ma charakter uzupełniający. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Polega on na nacięciu skóry, przez które dociera się do ropnia usuwając przy tym zniszczone tkanki. Leczenie zastrzału ścięgnistego odbywa się poprzez otwarcie pochewki ścięgna cięciem wykonywanym na boku palca. Po zabiegu palec unieruchamia się. Rodzaj podawanych antybiotyków zależny jest od wyników antybiogramu.

 

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Noszczyk W. (red.),Chirurgia,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2007
  • Stachura J., Domagała W. (red.),Patologia, znaczy słowo o chorobie,Polska Akademia Umiejętności,Kraków 2005
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Jak wygląda czyrak? Sposoby usuwania i leczenia
Czyrak jak wygląda
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Wizualizacja gronkowca skórnego
Podobne artykuły
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Ropień na skórze
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?
Kobieta drapie się pod pachą
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!