Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Wrastający paznokieć – co zrobić u dziecka? Jak leczyć u nóg?

Wrastający paznokieć to bolesny problem. Ulgę przyniesie pedikiur wykonany przez doświadczoną kosmetyczkę, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna jest wizyta u podologa, leczenie za pomocą rurek lub klamr korygujących, a nawet zabieg chirurgiczny. Jak go rozpoznać, by szybko zwalczyć problem?
Stopa kobiety
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najczęściej wrastają paznokcie u dużego palca u nogi i szybko stają się bolesną dolegliwością. Ich powstawaniu sprzyja noszenie ciasnych butów.
 • Jeśli chcemy zdecydować się na domowe sposoby zwalczania wrastających paznokci należy upewnić się, że dolegliwości nie towarzyszy infekcja.
 • Poziom zaawansowania schorzenia determinuje specjalistę, do którego należy się udać po pomoc. W przypadku niewielkich schorzeń może być to kosmetyczka, w przypadku bardziej zaawansowanych – podolog.
SPRAWDŹ TEŻ: Zobacz, jakie są najczęstsze choroby paznokci.
Spis treści

Reklama

Przyczyny wrastającego paznokcia

Wrastające paznokcie mogą występować z różnych przyczyn.

Główną przyczyną wrastania paznokci są:

 • wrodzone skłonności do wrastania paznokci;
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia (zbyt ciasne, zbyt luźne oraz na wysokim obcasie);
 • długotrwały ucisk na wał;
 • nieodpowiednia higiena paznokci;
 • nieumiejętne obcinanie paznokci – zbyt krótko, wycinanie bocznych brzegów płytki paznokcia;
 • skaleczenie podczas obcinania paznokci bądź wycinania skórek;
 • uszkodzenie paznokcia w wyniku urazu;
 • grzybica paznokci;
 • nadwaga;
 • czyszczenie obszaru pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi (np. końcówki nożyczek lub pilnika).

Ponadto często przyczyną wrastania paznokci jest uprawianie sportu w nieodpowiednim obuwiu i z naciskiem na stopy.

Reklama

Objawy wrastającego paznokcia

Głównym objawem wrastającego paznokcia jest bolesne wbijanie się jego płytki w skórę. Ból pojawia się głównie podczas chodzenia, ale może być bardziej dokuczliwy jeśli po bokach paznokcia wystąpi obrzęk i zaczerwienienie, a w przypadku infekcji (nadkażenia bakteryjnego) wydzielina w postaci ropy.

W skrajnych przypadkach zakażenie może rozprzestrzenić się na cały palec. Niezależnie od postaci i stopnia zaawansowania wrastającego paznokcia, dolegliwość należy skonsultować z lekarzem podologiem

Wrastający paznokieć dużego palca

Wrastający paznokieć dużego palca – a paznokcie tego właśnie palca wrastają najczęściej – jest dolegliwością bolesną i dokuczliwą. Może ona dotknąć każdego, szczególnie sprzyja jej nieprawidłowe przycinanie paznokci i noszenie ciasnych butów, zwłaszcza na obcasach. Choć zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać temu schorzeniu niż je leczyć, istnieje kilka metod radzenia sobie z problemem, jakim są wrastające paznokcie u nóg.

Reklama

Wrastający paznokieć u dziecka

Problem wrastających paznokci u dzieci, podobnie jak przebarwień na paznokciach, jest dość powszechny. Dotyczy zarówno niemowlaków, jak i starszych dzieci. Główną przyczyną takiego stanu jest ich nieprawidłowe obcinanie, najpierw przez rodziców, a później przez same dzieci. Paznokieć obcinany jest zbyt krótko i „na okrągło”, zamiast przyjąć naturalny, bardziej kwadratowy kształt.

Płytka mocno wycięta po bokach odrasta nienaturalnie i próbuje się przebić przez skórę. To z kolei powoduje, że paznokieć dziecka zaczyna wrastać. Poza dolegliwościami bólowymi oraz ryzykiem infekcji, małe dzieci mogą mieć np. problem z nauką chodzenia. Płytkę należy skracać wzdłuż naturalnej linii brzegu paznokcia, nie wycinać kąta oraz pozostawić odpowiednią długość – nie za krótką.

Podobnie, jak u dorosłych, wrastanie paznokcia u dziecka może wiązać się z predyspozycjami genetycznymi oraz noszeniem nieodpowiedniego obuwia.

Reklama

Leczenie wrastającego paznokcia

W zależności od poziomu zaawansowania dolegliwości oraz obecności bądź braku infekcji bakteryjnej, leczenie wrastającego paznokcia zaczynamy od wizyty u kosmetyczki – pedikiurzystki, lekarza podologa lub podiatry. W zależności od stopnia zaawansowania zmian specjalista zastosuje rurki korygujące bądź założy na paznokieć klamrę korygującą.

Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy najpierw go zwalczyć. W tym celu stosuje się tzw. tamponadę, czyli umieszczenie pomiędzy płytką a wałem paznokcia małego opatrunku nasączonego środkiem przeciwzapalnym.

Rurki korygujące zalecane są w przypadku niewielkiego stopnia wrastania paznokcia. Przed zabiegiem należy najpierw dokładnie oczyścić i zdezynfekować ranę, następnie usunąć wrastającą część paznokcia, nałożyć na jego brzeg naciętą rurkę i przymocować ją za pomocą specjalnej masy. Jeżeli ta metoda okaże się nieskuteczna lub jeżeli wrastanie paznokcia jest już zaawansowane, konieczne może się okazać założenie na paznokieć klamry.

Klamry na wrastające paznokcie mają za zadanie przywrócenie paznokciowi prawidłowego kształtu i toru wzrastania. Niezależnie od materiału z jakiego są wykonane czy sposobu mocowania do płytki ich zasada działania jest podobna – odciągają one paznokieć „do góry”, przywracając mu pierwotną pozycję. Istnieje kilka rodzajów klamer korygujących. Do najczęściej stosowanych należą:

 • klamry plastikowe – stosowane w przypadku niewielkiego zaawansowania wrastania paznokcia lub w ramach profilaktyki, w przypadku istnienia predyspozycji do wrastania paznokci. Wyglądają one jak małe paseczki z tworzywa sztucznego przyklejone na powierzchnię paznokcia. Są przezroczyste i niemal niewidoczne;
   
 • klamry metalowe – stosowane w przypadkach silnego wrastania, gdy paznokcie są grube, mocno zawinięte. Zbudowane są z odpowiednio wygiętego drucika zakończonego z dwóch stron haczykami, które mocuje się pod płytką paznokcia. W przypadkach występowania z jednej strony silnego stanu zapalnego, który stanowi przeciwwskazanie do zakładania haczyków pod płytkę (możliwość skaleczenia i wprowadzenia zakażenia), stosuje się klamry metalowe zakończone z jednej strony haczykiem, a z drugiej (tej objętej stanem zapalnym) przyklejane do powierzchni płytki. Klamry metalowe są bardzo skuteczną metodą korekcji wrastających paznokci i przynoszą niemal natychmiastową ulgę w cierpieniu.

Reklama

Zabieg na wrastający paznokieć

Niestety w niektórych, szczególnie zaawansowanych lub zaniedbanych przypadkach, najskuteczniejszą metodą leczenia wrastającego paznokcia pozostaje interwencja chirurgiczna. Nie tak dawno temu jedynym sposobem leczenia wrastającego paznokcia było jego całkowite zerwanie.

Sam zabieg nie był bolesny, gdyż wykonywało się go w znieczuleniu miejscowym, jednak dolegliwości bólowe po zabiegu były już dużo bardziej uciążliwe. Poza tym często zdarzało się, że „nowy” paznokieć odrastał zdeformowany, a nawet ponownie wrastał. Dziś zabiegi zrywania paznokcia zarezerwowane są dla naprawdę ciężkich przypadków (np. gdy w wyniku nadkażenia bakteryjnego pod paznokciem zaczyna zbierać się ropa).

Obecnie rutynowo w przypadkach niepoddających się leczeniu z użyciem klamr korygujących stosuje leczenie chirurgiczne polegające najczęściej na wycięciu wrastającej części paznokcia wraz z macierzą oraz założeniu kilku szwów.

Sam zabieg jest bezbolesny, jednak po ustąpieniu znieczulenia mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można skutecznie zwalczyć lekami przeciwbólowymi (dostępnymi w aptece bez recepty). Szwy ściąga się po około tygodnia. Zabieg jest skuteczny i zazwyczaj przywraca paznokciowi prawidłowy tor wzrastania.

Reklama

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastające paznokcie można stosować tylko wtedy, gdy dolegliwości nie towarzyszy infekcja, a poziom schorzenia nie jest zaawansowany.

Do domowych metod na problemy związane z wrastającym paznokciem można zaliczyć stosowanie:

 • maści antybiotykowych;
 • okładów odkażających;
 • okładów na bazie olejków eterycznych i oliwy;
 • używać specjalnych płynów na wrastające paznokcie;
 • wodnych kąpieli dla stóp (z dodatkiem soli, specjalnych płynów, płatków mydlanych, czy octu jabłkowego);
 • wycinanie wrastającego paznokcia po okładzie z lodem.

Należy szczególnie zadbać o higienę stóp i paznokci. Każdy paznokieć należy obcinać w prawidłowy sposób (zgodnie z ich pierwotnym kształtem), nie za blisko skóry, a brzegi płytki piłować pilniczkiem. Twardy paznokieć, który trudno obciąć, należy wcześniej moczyć przez kilka do kilkunastu minut w wodze lub specjalistycznym płynie. Do usuwania skórek również warto stosować produkty ułatwiające ich wycinanie.

Ponadto, aby uniknąć nawracania problemu i zakażenia konieczne jest częste zmienianie skarpet oraz noszenie wygodnego obuwia z szerokimi noskami.

Czytaj również

Bibliografia

 • Paweł P. Antończak, Magdalena Jurzak, Katarzyna Adamczyk, Agnieszka Gancarczyk; Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegląd Dermatologiczny 2015, 102, 343–348
 • Khunger N., Kandhari R.: Ingrown toenails. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2012, 78, 279-289
 • Haneke E.: Surgical treatment of ingrowing toenails. Cutis 1986, 37, 251-256
 • Baran R., Haneke E.: Etiology and treatment of nail malalignment. Dermatol Surg 1998, 24, 719-721
 • Kostelak M.: Podstawy podologii kosmetycznej. WSZKiPZ Warszawa 2014, 25.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja paznokci
Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak się pozbyć?
Dłoń z białymi plamkami na paznokciach
S.O.S. dla paznokci! Jak zatrzymać ich rozdwajanie?
Łamliwe paznokcie
Miękkie paznokcie - przyczyny. Jak wzmocnić po hybrydzie?
Hybrydowe malowanie miękkich paznokci
Podobne artykuły
Dłoń z krwiakiem pod paznokciem
Krwiak pod paznokciem - przyczyny i domowe sposoby. Jak długo się wchłania?
Suche skórki wokół paznokci
Suche skórki wokół paznokci - przyczyny. Jakich witamin brakuje?
Kosmetyczka przystępuje do zabiegu wymrażania brodawek ciekłym azotem
Wymrażanie brodawek (kurzajek) - czy boli? U lekarza i w domu
Hybryda wykonana lakierem hybrydowym bez lampy
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Dłoń z przebarwieniami na paznokciach
Przebarwienia na paznokciach - białe, żółte. Jak usunąć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!