Choroby paznokci - u rąk, u nóg i dzieci. Leczenie

Choroby paznokci stają się coraz bardziej powszechne przez niestosowanie odpowiednich zasad higieny i pielęgnacji paznokci. Najczęściej występujące choroby paznokci u rąk to drożdżyca, zanokcica oraz leukonychia. Natomiast choroby paznokci u nóg, które nam doskwierają to grzybica i wrastający paznokieć. Niepokojące są również rozpowszechniające się choroby paznokci u dzieci. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Spis treści

Paznokcie nie są jedynie ozdobą rąk człowieka, przede wszystkim pełnia funkcję ochronną dla opuszków palców, ułatwiają także precyzyjne posługiwanie się nimi. Niestety, bardzo często paznokcie atakowane są przez liczne choroby.

Choroby paznokci – rodzaje

Wiele chorób paznokci to efekt niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy i składniki mineralne. Rozdwajające się paznokcie świadczą najczęściej o niedoborze wapnia i cynku.

Nadmierna ich łamliwość spowodowana bywa brakiem krzemu, magnezu, żelaza oraz witamin grupy B. Białe plamki na paznokciach powinny skłonić nas do uzupełnienia niedoboru wapnia, a podłużne bruzdy - niedoboru żelaza oraz witaminy A i D.

Płytkę paznokciową osłabia także kontakt z detergentami oraz niektóre choroby, m.in. cukrzyca oraz schorzenia tarczycy.

Choroby paznokci - objawy

Objawy chorób paznokci widoczne są gołym okiem. Dlatego należy je obserwować, wracając szczególną uwagę na:

 • kolor paznokci – białe, żółte, zielone, szare, brunatne przebarwienia mogą być symptomem chorób;
 • kształt paznokci – łyżeczkowate, zegarkowe, szponowate, rurkowate są niezgodne
  z naturalnym wzrostem paznokcia;
 • strukturę paznokci – podłużne rowki i poprzeczne bruzdy powinny zwrócić naszą uwagę;
 • ogólną kondycję paznokci – czy są kruche, łamliwe, rozdwajające się;
 • kondycję skóry wokół paznokci – zaczerwienienia, opuchlizna, guzki.

Jeśli w którymś z tych punków dochodzi do zmian należy zwrócić się do specjalisty, gdyż mogą  się one okazać symptomami choroby.

Choroby paznokci – leczenie

Niepokojące symptomy powinny skłonić do wizyty u dermatologa lub podologa, który zajmuje się leczeniem chorób paznokci. Niezbędne jest znalezienie przyczyny zmian i wykluczenie poważnych schorzeń takich jak:

Leczenie zależne jest od rodzaju i zaawansowania choroby. Niektóre z nich leczone są przy pomocy preparatów miejscowych, leków doustnych, a inne w cięższych przypadkach mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej. Terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Choroby paznokci u rąk

Choroby paznokci u rąk niestety występują dość powszechnie. Najczęściej dotykają kobiety korzystające z zabiegów kosmetycznych w salonach, w których nie są właściwie przestrzegane warunki higieniczne.

Najczęściej występujące choroby paznokci rąk

 • Drożdżyca paznokci  - to grzybicza choroba paznokci, objawiająca się silnym zaczernieniem, obrzękiem wałów okołopaznokciowych oraz bólem. Leczenie opiera się na odpowiednich lekarz przeciwgrzybiczych. Należy także unikać częstego kontaktu
  z wodą.
 • Zanokcica – schorzenie paznokci wywołane zakażeniem bakteriami. Dostają się one do organizmu poprzez uszkodzenie skóry. Objawy są podobne do drożdżycy jednak mają większą intensywność i obejmują zazwyczaj jeden paznokieć. Leczenie wymaga podania antybiotyku.
 • Łuszczyca paznokci – występuje w duecie z łuszczycą skóry i jest ważnym elementem diagnozowania tej choroby. Paznokcie stają się zgrubiałe, kruche, posiadają liczne bruzdy poprzeczne oraz punktowe wgłębienia. W zaawansowanych postaciach choroby może występować rozległa onycholiza. Leczenie odbywa się w ramach leczenia łuszczycy.
 • Leukonychia – to tak zwane bielactwo paznokci, które objawia się białymi plamkami.  Samo w sobie nie jest schorzeniem, ale może być symptomem infekcji, grzybicy, niedoborów cynku i białka, a także niewydolności nerek czy serca.
 • Onycholiza – to oddzielenie warstwy rogowej paznokcia od palca. Objawia się stopniowo, rozpoczynając od wolnego brzegu paznokcia kierując się w ku macierzy. Paznokieć zniekształca się i zmienia barwę na białą, żółtawą, a nawet zielonkawą. Przyczynami tego schorzenia mogą być uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwie wykonane zabiegi pielęgnacyjne, zakażenia bakteriami i grzybami, szkodliwe działanie chemikaliów, łuszczyca lub zaburzenia hormonalne tarczycy.

Można się przed nimi ustrzec, dbając o odpowiednią higienę i wybierając sterylne salony kosmetyczne wyposażone w profesjonalne urządzenia do dezynfekcji narzędzi.

Choroby paznokci u nóg

Choroby paznokci u stóp z reguły wywołane są niewłaściwą higieną i pielęgnacją stóp.

Najczęstsze choroby paznokci stóp

 • Grzybica paznokci – jest jedną z najczęściej występujących chorób paznokci u nóg, jednak może się również pojawić na paznokciach u rąk. Grzyby, a dokładniej dermatofity doskonale czują się w środowisku paznokcia, gdyż do wzrostu potrzebują keratyny, z której w dużej mierze paznokcie są zbudowane.
  Do zakażenia dochodzi zwykle podczas korzystania z basenów lub publicznych pryszniców. Grzybica objawia się zmianą zabarwienia na żółte, brunatne lub białe. Następuje również deformacja płytki paznokcia i onychlinoza. Leczenie wymaga podania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. W przypadku niepowodzenia kuracji może być również konieczne chirurgiczne usunięcie paznokcia. W profilaktyce ważna jest higiena stóp, staranne osuszanie po każdym myciu oraz krótkie obcinanie paznokci. Pamiętajmy, aby nie pożyczać nikomu obuwia (nawet klapek na basen), ręcznika ani nożyczek do paznokci.
 • Wrastający paznokieć najczęściej występuje w największym paznokciu stopy i jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub zbyt ciasnego obuwia. Przyczyną może być także choroba paznokci np. grzybica. W zależności od przyczyny ustala się sposób leczenia. W przypadku złej pielęgnacji trzeba pamiętać, że paznokcie należy skracać na prosto i nie spiłowywać brzegów na półokrągło. W zaostrzonych stanach należy udać się do dermatologa lub podologa, który założy specjalne klamry na paznokieć lub podejmie decyzję o interwencji chirurgicznej.

Choroby paznokci u dzieci

Choroby paznokci u dzieci najczęściej spowodowane są ich obgryzaniem. Skutkuje to nie tylko zniszczeniem płytki, ale również stworzeniem otwartej bramy dla bakterii i grzybów.

 • Brodawki paznokci – wywoływane są przez wirus HPV, który dostae się do organizmu przez urazy mechaniczne oraz obgryzanie paznokci. Objawem są zaczerwienione lub szarawe guzki. Najczęściej pojawiają się tuż przy paznokciu, jednak zdarza się, że brodawka może umiejscowić się pod płytką paznokcia. Powoduje to ból i dyskomfort. Ich leczenie jest bardzo uciążliwe, a wykorzystuje się do tego miejscowe zamrażanie, preparaty chemiczne, laseroterapia, a w ostateczności metody chirurgiczne.

Coraz częściej występuje również grzybica paznokci u dzieci. Jest to spowodowane obniżoną odpornością dzieci i częstym korzystaniem z basenów czy klubów sportowych. Niezbędne jest dbanie o to, by dziecko korzystało tylko ze swojego ręcznika i zawsze pamiętało o klapkach. Leczenie jest długotrwałe i uciążliwe, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Onycholiza - jak leczyć? Przyczyny i objawy choroby
Przeczytaj artykuł
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Onycholiza - jak leczyć? Przyczyny i objawy choroby
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i sposób leczenia
Wrastający paznokieć - zabieg, leczenie. Co robić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama