Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Choroby paznokci - u rąk i stóp. Jakie występują najczęściej?

Choroby paznokci stają się coraz bardziej powszechne przez niestosowanie odpowiednich zasad higieny i pielęgnacji paznokci. Najczęściej występujące choroby paznokci u rąk to drożdżyca, zanokcica oraz leukonychia. Natomiast choroby paznokci u nóg, które nam doskwierają to grzybica i wrastający paznokieć. Niepokojące są również rozpowszechniające się choroby paznokci u dzieci. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
W skrócie
 • Paznokcie chorują zazwyczaj przez czynniki zakaźne lub zapalne.
 • Objawy chorób paznokci czasami nie różnią się zbytnio od siebie. Jak je rozpoznać?
 • Z jakimikolwiek dolegliwościami związanymi z paznokciami udać należy się do odpowiedniego lekarza. Jakiego?
SPRAWDŹ TEŻ: Paznokcie powiedzą ci prawdę
Spis treści

Paznokcie nie są jedynie ozdobą rąk człowieka, a przede wszystkim pełnią funkcję ochronną dla opuszków palców, ułatwiają także precyzyjne posługiwanie się nimi. Niestety, bardzo często paznokcie atakowane są przez liczne choroby.

Reklama

Przyczyny chorób paznokci

Wiele chorób paznokci to efekt niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy i składniki mineralne. Rozdwajające się paznokcie świadczą najczęściej o niedoborze wapnia i cynku.

Nadmierna ich łamliwość spowodowana bywa brakiem krzemu, magnezu, żelaza oraz witamin grupy B. Białe plamki powinny skłonić nas do uzupełnienia niedoboru wapnia, a pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - niedoboru żelaza oraz witaminy A i D.

Płytkę paznokciową osłabia także kontakt z detergentami oraz niektóre choroby, m.in. cukrzyca oraz schorzenia tarczycy. Podobne działanie ma manicure hybrydowy.

Choroby dzieli się na dwa rodzaje ze względu na przyczynę. Wyróżnia się głównie przyczyny zakaźne i zapalne.

Reklama

Objawy chorób paznokci

Objawy chorób paznokci widoczne są gołym okiem. Zazwyczaj powodują dyskomfort i utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego należy je obserwować, zwracając szczególną uwagę na:

 • kolor paznokci - białe, żółte, zielone, szare, brunatne przebarwienia mogą być symptomem chorób,
 • kształt paznokci - łyżeczkowate, zegarkowe, szponowate, rurkowate są niezgodne
  z naturalnym wzrostem paznokcia,
 • strukturę paznokci - podłużne rowki i poprzeczne bruzdy powinny zwrócić naszą uwagę,
 • ogólną kondycję paznokci - czy są kruche, łamliwe, rozdwajające się,
 • kondycję skóry wokół paznokci, tj. zaczerwienienia, opuchlizna, guzki.

Jeśli zaobserwuje się jakiekolwiek zmiany z powyższej listy, , należy zwrócić się do specjalisty, gdyż mogą się one okazać symptomami choroby.

Objawy pojawić mogą się zarówno na paznokciach u rąk, jak i u stóp. Nie należy ich lekceważyć, nawet jeśli można je zakryć.. Choroba z nóg może łatwo przenieść się na ręce.

Jakie są choroby paznokci?

Choroby paznokci spowodowane mogą być różnymi czynnikami. Część z nich uwarunkowana jest genetycznie, część pojawia się wskutek zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, jeszcze inne mogą pojawiać się jako objaw innej przebiegającej w organizmie choroby.

Choroby paznokci u rąk

Choroby paznokci u rąk niestety występują dość powszechnie. Najczęściej dotykają kobiety korzystające z zabiegów kosmetycznych w salonach, w których nie są właściwie przestrzegane warunki higieniczne.

Często występującą chorobą paznokci rąk jest np. drożdżyca. Objawia się silnym zaczernieniem, obrzękiem wałów okołopaznokciowych oraz bólem. Leczenie opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. Należy także unikać częstego kontaktu z wodą.

Inną chorobą jest zanokcica. Schorzenie to jest wywołane  zakażeniem bakteriami. Dostają się one do organizmu poprzez uszkodzenie skóry. Objawy są podobne do drożdżycy jednak mają większą intensywność i obejmują zazwyczaj jeden paznokieć. Leczenie wymaga podania antybiotyku.

W duecie z łuszczycą skóry występuje łuszczyca paznokci i jest ważnym elementem diagnozowania tej choroby. Paznokcie stają się zgrubiałe, kruche, posiadają liczne bruzdy poprzeczne oraz punktowe wgłębienia. W zaawansowanych postaciach choroby może występować rozległa onycholiza. Leczenie odbywa się w ramach leczenia łuszczycy.

Równie popularną chorobą jest leukonychia, czyli tzw. bielactwo paznokci, które objawia się białymi plamkami. Samo w sobie nie jest schorzeniem, ale może być symptomem infekcji, grzybicy, niedoborów cynku i białka, a także niewydolności nerek czy serca.

Oddzielenie się warstwy rogowej paznokcia od palca nazwane jest onycholizą. Objawia się stopniowo, rozpoczynając od wolnego brzegu paznokcia kierując się w ku macierzy. Paznokieć zniekształca się i zmienia barwę na białą, żółtawą, a nawet zielonkawą.

Przyczynami tego schorzenia mogą być uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwie wykonane zabiegi pielęgnacyjne, zakażenia bakteriami i grzybami, szkodliwe działanie chemikaliów, łuszczyca lub zaburzenia hormonalne tarczycy. Zdarza się, że onycholiza występuje także po hybrydzie.

Leczenie polega na unikaniu czynników uszkadzających płytkę, dbając o odpowiednią higienę i wybierając sterylne salony kosmetyczne wyposażone w profesjonalne urządzenia do dezynfekcji narzędzi.

Choroby paznokci u nóg

Choroby paznokci u stóp z reguły wywołane są niewłaściwą higieną i pielęgnacją stóp.

Jedną z najczęstszych chorób paznokci u nóg jest grzybica. Grzyby, a dokładniej dermatofity doskonale czują się w środowisku paznokcia, gdyż do wzrostu potrzebują keratyny, z której  paznokcie są w dużej mierze zbudowane.

Do zakażenia dochodzi zwykle podczas korzystania z basenów lub publicznych pryszniców. Grzybica objawia się zmianą zabarwienia na żółte, brunatne lub białe. Następuje również deformacja płytki paznokcia i onycholiza.

Leczenie wymaga podania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. W przypadku niepowodzenia kuracji może być również konieczne chirurgiczne usunięcie paznokcia. W profilaktyce ważna jest higiena stóp, staranne osuszanie po każdym myciu oraz krótkie obcinanie paznokci.

Nie powinno się pożyczać nikomu obuwia (nawet klapek na basen), ręcznika ani nożyczek do paznokci. Warto pamiętać również, że nieleczona może przenieść się na paznokcie u rąk.

Często u stóp ma miejsce wrastający paznokieć w dużym palcu. Jest on wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji i zbyt ciasnego obuwia. Przyczyną może być także choroba, np. grzybica.

W zależności od czynnika powodującego problem ustala się sposób leczenia. także choroba paznokci np. grzybica. W zależności od przyczyny ustala się sposób leczenia. W przypadku złej pielęgnacji trzeba pamiętać, że paznokcie należy skracać na prosto i nie spiłowywać brzegów na półokrągło.

W zaostrzonych stanach należy udać się do dermatologa lub podologa, który założy specjalne klamry na paznokieć lub podejmie decyzję o interwencji chirurgicznej.

Reklama

Choroby paznokci u dzieci

Choroby paznokci u dzieci najczęściej są spowodowane ich obgryzaniem. Skutkuje to nie tylko zniszczeniem płytki, ale również stworzeniem otwartej bramy dla bakterii i grzybów.

Dochodzi wtedy zazwyczaj do tzw. brodawki paznokci. Wywoływana jest przez wirus HPV, który dostaje się do organizmu przez urazy mechaniczne oraz obgryzanie paznokci. Objawem są zaczerwienione lub szarawe guzki.

Najczęściej pojawiają się one  tuż przy paznokciu, jednak zdarza się, że brodawka może umiejscowić się również pod płytką paznokcia. Powoduje to ból i dyskomfort. Ich leczenie jest bardzo uciążliwe.

Metodami leczenia jest miejscowe zamrażanie, preparaty chemiczne, laseroterapia, a w ostateczności metody chirurgiczne.

Coraz częściej występuje również grzybica paznokci u dzieci. Jest to spowodowane obniżoną odpornością najmłodszych i częstym korzystaniem z basenów czy klubów sportowych.

Niezbędne jest dbanie o to, by dziecko korzystało tylko ze swojego ręcznika i go zawsze pamiętało o klapkach. Leczenie jest długotrwałe i uciążliwe, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Reklama

Leczenie chorób paznokci

Niepokojące symptomy powinny skłonić do wizyty u dermatologa lub podologa, który zajmuje się leczeniem chorób paznokci. Niezbędne jest znalezienie przyczyny zmian i wykluczenie poważnych schorzeń takich jak:

 • choroby tarczycy,
 • cukrzyca,
 • kiła,
 • anemia,
 • niedobory mikro i makroelementów.

Leczenie zależne jest od rodzaju i zaawansowania choroby. Niektóre z nich leczone są przy pomocy preparatów miejscowych, leków doustnych, a inne w cięższych przypadkach mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej. Terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Na samym początku, jeśli na wizytę u lekarza trzeba czekać, można spróbować domowych sposobów na polepszenie stanu płytki paznokcia:

 • triclosan i klotrimazol,
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • olejek eukaliptusowy,
 • ekstrakt z ziela tymianku.

Warto pamiętać, że nie są to metody, które wyleczą choroby całkowicie i w większości przypadków wymagane jest profesjonalne leczenie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Lawry M., Daniel C.R. Nails in systemic disease. W: Scher R.K., Daniel C.R. III (red.). Nails: Diagnosis, Therapy, Surgery. Wyd. 3. Philadelphia, Elsevier Saunders 2005: 147–176.
 • Malinowska A, Nowicki R. Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna. Dermatologia po Dyplomie 2014, vol. 5(6): 29-36.
 • Baran, E., Adamski, Z., Maleszka, R., Szepietowski, J., Nowicki, R.. Terapia skojarzona – zalecane leczenie ciężkich postaci grzybicy paznokci. „Mikol. Lek.”. 10 (2), s. 75-78, 2003.
 • Baran R, de Berker DA, Holzberg M, Thomas L (2012). Baran and Dawber's Diseases of the Nails and their Management. John Wiley & Sons. p. 417.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Choroba paznokci
Jak leczyć onycholizę? Przyczyny, objawy, leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda