Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Spuchnięte dziąsło: przyczyny. Co stosować na spuchnięte dziąsło?

Spuchnięte dziąsło jest zazwyczaj pierwszym symptomem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zignorowanie tego objawu może doprowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia, a w konsekwencji do powstania ropnia, będącego częstym wskazaniem do przeprowadzenia ekstrakcji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny spuchniętego dziąsła? Co robić, aby pozbyć się opuchlizny?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
źródło:123RF
W skrócie
 • Spuchnięte dziąsło to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Najczęstszym jej powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, jednak przyczyn może być więcej.
 • Problem ten często wymaga wizyty u stomatologa. W przypadku gdy opuchnięte dziąsło zaczyna dawać nam się we znaki, trzeba pamiętać należy o właściwej higienie jamy ustnej.
 • Domowym sposobem na tę dolegliwość są płukanki. Można wykonać je samemu z odpowiednich ziół.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból dziąsła: jak mu zapobiegać?
Spis treści

Reklama

Przyczyny spuchniętego dziąsła

Przekrwione, spuchnięte dziąsło to objaw, którego nie powinno się bagatelizować. Jego pojawienie się oznacza, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn spuchniętego dziąsła może być wiele. Najczęstszym źródłem tej dolegliwości jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli bakterie bytujące na zębach, które tworzą tzw. płytkę nazębną, nie są usuwane systematycznie, mogą doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł, objawiającego się obrzękiem i przekrwieniem. 

Zignorowanie obrzęku dziąseł może mieć przykre konsekwencje. Jeśli stan zapalny nie zostanie w porę rozpoznany i wyleczony, może doprowadzić do zapalenia przyzębia (tkanek otaczających ząb) czy wywołać inne choroby przyzębia. Kolejnym stadium niewyleczonego stanu zapalnego może być ropień przyzębia – niezwykle trudny do wyleczenia i będący jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn ekstrakcji (usunięcia zęba). 

Pojawienie się ropnia wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa. Konieczne będzie wykonanie jego drenażu. Jeśli jednak ropień jest bardzo duży lub doprowadził do zniszczenia zęba, jedyną możliwością leczenia może okazać się jego wyrwanie. 

Po zabiegu ekstrakcji pacjent także będzie zmagał się z obrzękiem dziąseł. Co warto podkreślić, spuchnięte dziąsło po wyrwaniu zęba to całkowicie naturalny objaw, jednakże powinien on samoistnie ustąpić w ciągu maksymalnie 7 dni. Utrzymująca się dłużej opuchlizna powinna skłonić do wizyty u stomatologa, gdyż może być oznaką wystąpienia powikłań poekstrakcyjnych, m.in. zapalenia zębodołu czy zakażenia rany pozostałej po usuniętym zębie. 

Reklama

Spuchnięte dziąsło przy zębie

Spuchnięte dziąsło wokół zęba jest typowym objawem zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego paradontozą.

Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna, najczęściej wywołana przez takie bakterie jak:

 • Porphyromonas gingivalis,
 • Treponema denticola, 
 • Tannarella forsythia, 
 • Streptococcus sanguis,
 • Fusobacterium nucleatum.

Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu przyzębia, oprócz niewłaściwej higieny jamy ustnej, są:

 • starszy wiek, 
 • otyłość, 
 • cukrzyca, 
 • palenie tytoniu,
 • stres.

Paradontozę, oprócz spuchniętego dziąsła przy zębie, może rozpoznać po następujących objawach: 

 • krwawienie z dziąseł; 
 • zaczerwienienie;
 • nadwrażliwość na temperaturę i dotyk;
 • nieprzyjemny zapach i posmak w ustach;
 • odsłonięte szyjki zębowe;
 • ruchomość zębów.

Co istotne, zaobserwowanie ropnej wydzieliny pomiędzy dziąsłem a zębem wskazuje na możliwość powstania ropnia tkanek przyzębia. 

Reklama

Spuchnięte dziąsło za ósemką

Nie zawsze jednak obrzęk dziąsła jest efektem chorób przyzębia. Wyjątek stanowi spuchnięte dziąsło za ósemką, które sugeruje niewłaściwe wyrzynanie się zęba. U pacjentów z wyrzynającymi się zębami mądrości często rozwija się stan zapalny w kieszonce zębowej, który można rozpoznać po obrzęku. Czujemy ból dziąsła przy ósemce. Wówczas konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego (zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki, nazywane potocznie panoramą), na podstawie którego stomatolog określi, czy ósemka będzie w stanie wyrosnąć bez komplikacji. 

U wielu pacjentów obserwuje się zablokowanie zęba przez siódemkę lub gałąź żuchwy, które jest podstawą do ekstrakcji ósemki. Jeśli ząb mądrości będzie w stanie wyrosnąć, wówczas zalecane jest łagodzenie stanu zapalnego. 

Reklama

Co na spuchnięte dziąsło?

Wiele osób borykających się z tą dolegliwością zadaje sobie pytanie: co na spuchnięte dziąsło? Jakie środki warto stosować? W przypadku zaobserwowania pierwszych dolegliwości zalecana jest większa dbałość o higienę jamy ustnej, która ma kluczowe znaczenie w rozwoju chorób przyzębia. Większość pacjentów szczotkuje zęby dwa razy dziennie, ale robi to niewłaściwą techniką – na przykład ruchem okrężnym, zamiast wymiatającym. Warto zaznaczyć, że higiena jamy ustnej nie obejmuje tylko szczotkowania zębów, ale także nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Często zmiana dotychczasowych nawyków wystarcza, by pozbyć się obrzęku dziąseł. 

Oprócz większej dbałości o higienę, warto umówić się na wizytę kontrolną do stomatologa. 

Być może konieczne będzie przeprowadzenie skalingu, czyli zabiegu usuwania kamienia nazębnego. W przypadku wykrycia zapalenia przyzębia, stomatolog może zdecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego z użyciem antybiotyków i chemioterapeutyków. 

Do najczęściej stosowanych leków na spuchnięte dziąsło, będące objawem zapalenia przyzębia, należą metronidazol i amoksycylina. 

Co natomiast stosuje się na spuchnięte dziąsło za ósemką? Jeśli ząb mądrości wyrzyna się prawidłowo i nie ma konieczności wykonania ekstrakcji, w celu zniwelowania obrzęku pacjentom przepisuje się płukanki zawierające chlorheksydynę. 

Reklama

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsło 

Istnieją także domowe sposoby na spuchnięte dziąsło. Jednym z nich są ziołowe płukanki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto się nimi wspomóc między innymi w czasie wyrzynania się ósemek. Z jakich ziół można przygotować napar do płukania jamy ustnej?  

Za skuteczną uchodzi między innymi szałwia lekarska, która wykazuje właściwości:

 • antyseptyczne,
 • grzybobójcze,
 • ściągające,
 • przeciwzapalne.

Czytaj również

Bibliografia

 • Agnieszka Anna Wojtkowska, Andrzej Wysokiński, Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (5), 289–294.
 • Agata Orzechowska, Agresywne zapalenie przyzębia – wyzwanie diagnostyczne, Nowa Stomatologia 4/2014.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_przyzębia (dostęp: 19.08.2021)
 • A. Sender-Janeczek, M. Ziętek, Miejscowe zastosowanie antyseptyków i antybiotyków w leczeniu przewlekłego zapalenia przyzębia – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 2007, 44, 3.
 • P. Szubert, M. Jankowski, M. Krajecki, A. Jankowska-Wika, J. Sokalski, Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, Dental Forum, 1/2015/XLIII
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior