Spuchnięte dziąsło: przyczyny, leki i sposoby. Co robić?

Spuchnięte dziąsło jest zazwyczaj pierwszym symptomem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zignorowanie tego objawu może doprowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia, a w konsekwencji do powstania ropnia, będącego częstym wskazaniem do przeprowadzenia ekstrakcji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny spuchniętego dziąsła? Co robić, aby pozbyć się opuchlizny?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny spuchniętego dziąsła

Przekrwione, spuchnięte dziąsło to objaw, którego nie powinno się bagatelizować. Jego pojawienie się oznacza, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn spuchniętego dziąsła może być wiele. Najczęstszym źródłem tej dolegliwości jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli bakterie bytujące na zębach, które tworzą tzw. płytkę nazębną, nie są usuwane systematycznie, mogą doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł, objawiającego się obrzękiem i przekrwieniem. 

Zignorowanie obrzęku dziąseł może mieć przykre konsekwencje. Jeśli stan zapalny nie zostanie w porę rozpoznany i wyleczony, może doprowadzić do zapalenia przyzębia (tkanek otaczających ząb). Kolejnym stadium niewyleczonego stanu zapalnego może być ropień przyzębia – niezwykle trudny do wyleczenia i będący jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn ekstrakcji (usunięcia zęba). 

Pojawienie się ropnia wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa. Konieczne będzie wykonanie jego drenażu. Jeśli jednak ropień jest bardzo duży lub doprowadził do zniszczenia zęba, jedyną możliwością leczenia może okazać się jego wyrwanie. 

Po zabiegu ekstrakcji pacjent także będzie zmagał się z obrzękiem dziąseł. Co warto podkreślić, spuchnięte dziąsło po wyrwaniu zęba to całkowicie naturalny objaw, jednakże powinien on samoistnie ustąpić w ciągu maksymalnie 7 dni. Utrzymująca się dłużej opuchlizna powinna skłonić do wizyty u stomatologa, gdyż może być oznaką wystąpienia powikłań poekstrakcyjnych, m.in. zapalenia zębodołu czy zakażenia rany pozostałej po usuniętym zębie. 

Spuchnięte dziąsło wokół zęba

Spuchnięte dziąsło wokół zęba jest typowym objawem zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego paradontozą.

Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna, najczęściej wywołana przez takie bakterie jak:

 • Porphyromonas gingivalis,
 • Treponema denticola, 
 • Tannarella forsythia, 
 • Streptococcus sanguis,
 • Fusobacterium nucleatum.

Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu przyzębia, oprócz niewłaściwej higieny jamy ustnej, są:

 • starszy wiek, 
 • otyłość, 
 • cukrzyca, 
 • palenie tytoniu,
 • stres.

Paradontozę, oprócz spuchniętego dziąsła przy zębie, może rozpoznać po następujących objawach: 

 • krwawienie z dziąseł; 
 • zaczerwienienie;
 • nadwrażliwość na temperaturę i dotyk;
 • nieprzyjemny zapach i posmak w ustach;
 • odsłonięte szyjki zębowe;
 • ruchomość zębów.

Co istotne, zaobserwowanie ropnej wydzieliny pomiędzy dziąsłem a zębem wskazuje na możliwość powstania ropnia tkanek przyzębia. 

Spuchnięte dziąsło za ósemką

Nie zawsze jednak obrzęk dziąsła jest efektem chorób przyzębia. Wyjątek stanowi spuchnięte dziąsło za ósemką, które sugeruje niewłaściwe wyrzynanie się zęba. U pacjentów z wyrzynającymi się zębami mądrości często rozwija się stan zapalny w kieszonce zębowej, który można rozpoznać po obrzęku. Wówczas konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego (zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki, nazywane potocznie panoramą), na podstawie którego stomatolog określi, czy ósemka będzie w stanie wyrosnąć bez komplikacji. 

U wielu pacjentów obserwuje się zablokowanie zęba przez siódemkę lub gałąź żuchwy, które jest podstawą do ekstrakcji ósemki. Jeśli ząb mądrości będzie w stanie wyrosnąć, wówczas zalecane jest łagodzenie stanu zapalnego. 

Co na spuchnięte dziąsło?

Co na spuchnięte dziąsło warto stosować? W przypadku zaobserwowania pierwszych dolegliwości zalecana jest większa dbałość o higienę jamy ustnej, która ma kluczowe znaczenie w rozwoju chorób przyzębia. Większość pacjentów szczotkuje zęby dwa razy dziennie, ale robi to niewłaściwą techniką – na przykład ruchem okrężnym, zamiast wymiatającym. Warto zaznaczyć, że higiena jamy ustnej nie obejmuje tylko szczotkowania zębów, ale także nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Często zmiana dotychczasowych nawyków wystarcza, by pozbyć się obrzęku dziąseł. 

Oprócz większej dbałości o higienę, warto umówić się na wizytę kontrolną do stomatologa. 

Być może konieczne będzie przeprowadzenie skalingu, czyli zabiegu usuwania kamienia nazębnego. W przypadku wykrycia zapalenia przyzębia, stomatolog może zdecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego z użyciem antybiotyków i chemioterapeutyków. 

Do najczęściej stosowanych leków na spuchnięte dziąsło, będące objawem zapalenia przyzębia, należą metronidazol i amoksycylina. 

Co natomiast stosuje się na spuchnięte dziąsło za ósemką? Jeśli ząb mądrości wyrzyna się prawidłowo i nie ma konieczności wykonania ekstrakcji, w celu zniwelowania obrzęku pacjentom przepisuje się płukanki zawierające chlorheksydynę. 

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsło 

Istnieją także domowe sposoby na spuchnięte dziąsło. Jednym z nich są ziołowe płukanki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto się nimi wspomóc między innymi w czasie wyrzynania się ósemek. Z jakich ziół można przygotować napar do płukania jamy ustnej?  

Za skuteczną uchodzi między innymi szałwia lekarska, która wykazuje właściwości:

 • antyseptyczne,
 • grzybobójcze,
 • ściągające,
 • przeciwzapalne.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Agnieszka Anna Wojtkowska, Andrzej Wysokiński, Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (5), 289–294.
 • Agata Orzechowska, Agresywne zapalenie przyzębia – wyzwanie diagnostyczne, Nowa Stomatologia 4/2014.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_przyzębia

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!