ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Ropień na dziąśle. Co robić, kiedy zauważy się bąbel z ropą na dziąśle?

Ropa w dziąśle świadczy o stanie zapalnym tkanek zęba i przyzębia. Tego typu ropień wymaga specjalistycznego leczenia. Płukanie jamy ustnej i przyjmowanie leków przeciwzapalnych działać będzie jedynie objawowo, nie usuwając przyczyn schorzenia.
Mężczyzna z ropa w dziąśle
źródło:123RF
W skrócie
 • Ropa w dziąśle jest typowym objawem stanu zapalnego, zazwyczaj rozwijającego się w wyniku głębokich zmian próchniczych oraz zakażenia bakteryjnego, choć nie tylko. Definiowana jako
 • Pojawienie się bolesnych pęcherzyków z ropą na dziąsłach jest bezwzględnym wskazaniem do interwencji stomatologa, a w niektórych przypadkach nawet do zabiegu chirurgicznego. Leczenie stanów zapalnych, martwicy lub urazów tkanek dziąseł wymaga też antybiotyków przepisanych przez lekarza na receptę.
 • Domowe sposoby leczenia powinny być stosowane tylko w połączeniu z profesjonalnym leczeniem jako uzupełnienie terapii nadzorowanej przez lekarza.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?
Spis treści

Reklama

Bąbel z ropą na dziąśle - przyczyny powstawania

Ropa w dziąśle jest typowym objawem stanu zapalnego, zazwyczaj rozwijającego się w wyniku głębokich zmian próchniczych oraz zakażenia bakteryjnego, choć nie tylko. 

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania tego typu ropni wymienić można:

 • zaniedbania w higienie jamy ustnej, a następnie w leczeniu ubytków, finalnie prowadzące do wystąpienia próchnicy, odczynów zapalnych oraz martwicy miazgi zęba, a także infekcji otaczających go tkanek;
 • choroby i urazy tkanek miękkich przyzębia, w tym zapalenie dziąseł oraz mechaniczne ich uszkodzenie np. w czasie jedzenia albo używania wykałaczki.;
 • błędy w postępowaniu stomatologicznym – niedokładne opracowanie ubytków, nie zachowanie zasad aseptyki itd.;
 • naturalne powikłania występujące po leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba (najczęściej występuje ropa w dziąśle po wyrwaniu ósemki lub siódemki, które są silnie zakorzenione w szczęce, a przy tym mocno zniszczone próchnicą);
 • zatrzymane lub utrudnione wyrzynanie się zębów, w szczególności ósemek.

Reklama

Kiedy pojawia się ropień na dziąśle?

Proces rozwoju próchnicy ma związek z odkładaniem się płytki nazębnej, czyli maziowej substancji zawierającej w swoim składzie resztki pokarmu, związki mineralne, złuszczone fragmenty błon śluzowych i naskórka, a także liczne kolonie bakterii, między innymi ze szczepów Lactobacillus oraz Streptococcus mutans. 

Nieczyszczony osad zamienia się w trudny do usunięcia kamień, który pokrywa szkliwo, a następnie prowadzi do jego erozji. W kolejnych tygodniach i miesiącach powstaje ubytek, z czasem tak głęboki, iż dochodzi do infekcji w obrębie miazgi zęba. Wokół zaczyna się tworzyć ropień. W pierwszych fazach choroby (okołowierzchołkowej i podokostnowej) ropa przedostaje się z zęba do dziąsła i z wolna w nim zbiera, powodując silny ból, uczucie „wysadzania” oraz obrzęk. 

Możliwe jest też wystąpienie objawów ogólnoustrojowych, takich jak lekko podwyższona temperatura ciała oraz dreszcze. W ostatniej fazie, podśluzówkowej, widoczna jest ropa na dziąśle. To efekt jego perforacji i uwolnienia treści zgromadzonych wewnątrz. W związku z wydostaniem się ropy maleje bolesność schorzenia, w ustach narasta natomiast uczucie nieprzyjemnego smaku oraz przykrego zapachu. 

Reklama

Ropień na dziąśle - zabiegi lecznicze

W jaki sposób leczy się tego typu stan zapalny? Co na ropę w dziąśle sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim należy pamiętać, iż ropień stanowi objaw poważnej choroby, o jeszcze poważniejszych ewentualnych powikłaniach (nawet śmiertelnych). 

Z tego powodu pojawienie się bolesnych bąbli z ropą na dziąśle stanowi bezwzględne wskazanie do interwencji stomatologicznej, a w niektórych przypadkach wręcz chirurgicznej. Stan zapalny i martwicę tkanek położonych wokół wierzchołka zęba leczy się wyłącznie zabiegowo, ewentualnie przy wsparciu dostępnych na receptę antybiotyków. 

Czy można przebić ropę w dziąśle? Nie należy podejmować prób leczenia na własną rękę. Przebijanie pęcherza może doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji lub jej wtórnego nadkażenia, wszelkie zaś płukanki mają ograniczoną i jedynie doraźną skuteczność. 

Stomatologiczne leczenie ropy w dziąśle polega na wykonaniu jednego lub serii zabiegów endodontycznych, polegających na oczyszczeniu kanałów zębowych z zalegających pokładów chorej lub martwej miazgi, a następnie ich poszerzeniu, wysuszeniu i wypełnieniu. 

Wymaga to uprzedniego „zatrucia” zęba lub zastosowania bardzo silnego znieczulenia (współcześnie leczenie kanałowe coraz częściej odbywa się przy zastosowaniu drugiej z wymienionych technik). Po tego typu zabiegu powstaje martwy ząb, lecz po odpowiednim opracowaniu ubytku może pacjentowi służyć jeszcze przez długie lata. 

Co równie ważne, ropa w dziąśle po leczeniu kanałowym powinna samoistnie ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że zainfekowaniu uległy nie tylko tkanki otaczające newralgiczny ząb, lub też – że zabieg nie został wykonany z należytą starannością. Najczęściej wymaga to ponownego „otwarcia zęba”, ewentualnie nacięcia dziąsła i jego drenażu. 

Reklama

Lek na ropne zapalenie dziąseł. Co stosować przy ropniu dziąsła?

Jeśli chodzi o lek na ropę w dziąśle, jedynym rozwiązaniem typowo farmakologicznym jest antybiotykoterapia ogólnoustrojowa. Penicylinę, amoksycylinę lub azytromycynę przyjmuje się w przypadku silnych objawów uogólnionych. Wszelkiego rodzaju płyny do płukania i inne środki mogą stanowić jedynie wsparcie pomocnicze. Niezbędne mogą okazać się także środki przeciwbólowe - nabrzmiałe dziąsła mogą bowiem powodować intensywne dolegliwości bólowe. 

Reklama

Domowe sposoby ropne zapalenie dziąseł

Jak się pozbyć ropy w dziąśle? Domowe sposoby stosowane powinny być jedynie w ramach profilaktyki oraz wspomagająco profesjonalne leczenie. 

Przydatne mogą okazać się między innymi:

 • staranne i regularne szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;
 • płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej lub rumianku;
 • dezynfekcja ust za pomocą preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym i aseptycznym;
 • zimne lub ciepłe okłady na policzek lub żuchwę;
 • dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, doraźnie łagodzące dolegliwości bólowe.

Czytaj również

Bibliografia

 • Paula Piekoszewska i inni, Infekcje zębopochodne – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatol 2016; 21(2)
 • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski: Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014, PZWL
 • Monika Prokop-Franaszek, Marta Gackowska, Tomasz Gołda: Ropnie tkanek przyzębia i ropnie zębopochodne – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, Implantoprotetyka 2007, tom VIII, nr 3
 • Kowalski, J. (2010). Campylobacter rectus–charakterystyka drobnoustroju oraz jego rola w zapaleniach dziąseł i przyzębia. dent. Med. probl, 47(4), 478-481.
 • Czerniuk, M. R. Przewlekły stan zapalny tkanek przyzębia w obrębie szczęki jako potencjalne ognisko infekcji–opis przypadku. Część I.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jamy ustnej
Afta na języku – czym jest i jak ją wyleczyć?
Afty w jamie ustnej
Pleśniawki na języku i w gardle - leczenie i domowe sposoby
Dziecko z pleśniawkami na języku
Zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie w jamie ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z ropa w dziąśle
Ropień na dziąśle. Co robić, kiedy zauważy się bąbel z ropą na dziąśle?
Mężczyzna z plamami na języku
Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Krosty na języku
Krosty na języku - co oznaczają przy gardle, bolące, białe i czerwone?
Rany w jamie ustnej
Rany w jamie ustnej: po ugryzieniu, od aparatu. Jak leczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!