Ropa w dziąśle - domowe sposoby i leczenie. Czym płukać?

Ropa w dziąśle świadczy o stanie zapalnym tkanek zęba i przyzębia. Tego typu ropień wymaga specjalistycznego leczenia. Płukanie jamy ustnej i przyjmowanie leków przeciwzapalnych działać będzie jedynie objawowo, nie usuwając przyczyn schorzenia.
Mężczyzna z ropa w dziąśle
źródło:123RF

Spis treści

Skąd się bierze ropa w dziąśle?

Ropa w dziąśle jest typowym objawem stanu zapalnego, zazwyczaj rozwijającego się w wyniku głębokich zmian próchniczych oraz zakażenia bakteryjnego, choć nie tylko. 

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania tego typu ropni wymienić można:

 • zaniedbania w higienie jamy ustnej, a następnie w leczeniu ubytków, finalnie prowadzące do wystąpienia próchnicy, odczynów zapalnych oraz martwicy miazgi zęba, a także infekcji otaczających go tkanek;
 • choroby i urazy tkanek miękkich przyzębia, w tym zapalenie dziąseł oraz mechaniczne ich uszkodzenie np. w czasie jedzenia albo używania wykałaczki.;
 • błędy w postępowaniu stomatologicznym – niedokładne opracowanie ubytków, nie zachowanie zasad aseptyki itd.;
 • naturalne powikłania występujące po leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba (najczęściej występuje ropa w dziąśle po wyrwaniu ósemki lub siódemki, które są silnie zakorzenione w szczęce, a przy tym mocno zniszczone próchnicą);
 • zatrzymane lub utrudnione wyrzynanie się zębów, w szczególności ósemek.

Kiedy pojawia się ropa na dziąśle? 

Proces rozwoju próchnicy ma związek z odkładaniem się płytki nazębnej, czyli maziowej substancji zawierającej w swoim składzie resztki pokarmu, związki mineralne, złuszczone fragmenty błon śluzowych i naskórka, a także liczne kolonie bakterii, między innymi ze szczepów Lactobacillus oraz Streptococcus mutans. 

Nieczyszczony osad zamienia się w trudny do usunięcia kamień, który pokrywa szkliwo, a następnie prowadzi do jego erozji. W kolejnych tygodniach i miesiącach powstaje ubytek, z czasem tak głęboki, iż dochodzi do infekcji w obrębie miazgi zęba. Wokół zaczyna się tworzyć ropień. W pierwszych fazach choroby (okołowierzchołkowej i podokostnowej) ropa przedostaje się z zęba do dziąsła i zwolna w nim zbiera, powodując silny ból, uczucie „wysadzania” oraz obrzęk. 

Możliwe jest też wystąpienie objawów ogólnoustrojowych, takich jak lekko podwyższona temperatura ciała oraz dreszcze. W ostatniej fazie, podśluzówkowej, widoczna jest ropa na dziąśle. To efekt jego perforacji i uwolnienia treści zgromadzonych wewnątrz. W związku z wydostaniem się ropy, maleje bolesność schorzenia, w ustach narasta natomiast uczucie nieprzyjemnego smaku oraz przykrego zapachu. 

Co na ropę w dziąśle?

W jaki sposób leczy się tego typu stan zapalny? Co na ropę w dziąśle sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim należy pamiętać, iż ropień stanowi objaw poważnej choroby, o jeszcze poważniejszych ewentualnych powikłaniach (nawet śmiertelnych). 

Z tego powodu pojawienie się bolesnych bąbli z ropą na dziąśle stanowi bezwzględne wskazanie do interwencji stomatologicznej, a w niektórych przypadkach wręcz chirurgicznej. Stan zapalny i martwicę tkanek położonych wokół wierzchołka zęba leczy się wyłącznie zabiegowo, ewentualnie przy wsparciu dostępnych na receptę antybiotyków. 

Czy można przebić ropę w dziąśle? Nie należy podejmować prób leczenia na własną rękę. Przebijanie pęcherza może doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji lub jej wtórnego nadkażenia, wszelkie zaś płukanki mają ograniczoną i jedynie doraźną skuteczność. 

Leczenie ropy w dziąśle

Co zrobić, gdy zbiera się ropa w dziąśle? Stomatologiczne leczenie ropy w dziąśle polega na wykonaniu jednego lub serii zabiegów endodontycznych, polegających na oczyszczeniu kanałów zębowych z zalegających pokładów chorej lub martwej miazgi, a następnie ich poszerzeniu, wysuszeniu i wypełnieniu. 

Wymaga to uprzedniego „zatrucia” zęba lub zastosowania bardzo silnego znieczulenia (współcześnie leczenie kanałowe coraz częściej odbywa się przy zastosowaniu drugiej z wymienionych technik). Ząb po tego typu zabiegu będzie martwy, lecz po odpowiednim opracowaniu ubytku może pacjentowi służyć jeszcze przez długie lata. 

Co równie ważne, ropa w dziąśle po leczeniu kanałowym powinna samoistnie ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że zainfekowaniu uległy nie tylko tkanki otaczające newralgiczny ząb, lub też – że zabieg nie został wykonany z należytą starannością. Najczęściej wymaga to ponownego „otwarcia zęba”, ewentualnie nacięcia dziąsła i jego drenażu. 

Jeśli chodzi o lek na ropę w dziąśle, jedynym rozwiązaniem typowo farmakologicznym jest antybiotykoterapia ogólnoustrojowa. Penicylinę, amoksycylinę lub azytromycynę przyjmuje się w przypadku silnych objawów uogólnionych.

Domowe sposoby na ropę w dziąśle

Jak się pozbyć ropy w dziąśle? Domowe sposoby stosowane powinny być jedynie w ramach profilaktyki oraz wspomagająco profesjonalne leczenie. 

Przydatne mogą okazać się między innymi:

 • staranne i regularne szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;
 • płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej lub rumianku;
 • dezynfekcja ust za pomocą preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym i aseptycznym;
 •  zimne lub ciepłe okłady na policzek lub żuchwę;
 • dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, doraźnie łagodzące dolegliwości bólowe.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Paula Piekoszewska i inni, Infekcje zębopochodne – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatol 2016; 21(2)
 • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski: Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014, PZWL
 • Monika Prokop-Franaszek, Marta Gackowska, Tomasz Gołda: Ropnie tkanek przyzębia i ropnie zębopochodne – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, Implantoprotetyka 2007, tom VIII, nr 3

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!