Opuchlizna od zęba: jak jej się pozbyć? Domowe sposoby i lek

Opuchlizna od zęba to stan, który jeśli nie mija w ciągu doby, zwłaszcza po zastosowaniu domowych sposobów, należy jak najszybciej pokazać stomatologowi. Niepodjęcie leczenia czy użycie niewłaściwej terapii może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak należy się zachować, kiedy pojawia się obrzęk wokół zęba? Co oznacza spuchnięta okolica zęba?
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest opuchlizna od zęba?

Opuchlizna od zęba, jak potocznie określa się stan polegający na obrzęku np.:

 • dziąsła, 
 • policzka, 
 •  wargi ustnej, 
 • nawet okolicznych węzłów chłonnych;

To sytuacja kiedy puchnie okolica zęba, który np. był poddany leczeniu kanałowemu. To typowa i uznawana za fizjologiczną okoliczność, nierzadko zdarzająca się po zastosowaniu kuracji endodontycznej.

Bardzo często występującym objawem jest takżeopuchlizna po wyrwaniu zęba, o której to ewentualności pacjenci są zwykle uprzedzeni przez stomatologa.

Opuchlizna twarzy od zęba może mieć też związek z bardzo prozaiczną sytuacją, jaką jest brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieumiejętne, czy zbyt rzadkie mycie zębów może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w rejonie tkanki przyzębnej.

Niestety obrzęk pojawiający się w okolicy zęba może także dać bolesny ropień, czyli ostre ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Ta dolegliwość często nie występuje w pojedynkę, bo obserwuje się też jednocześnie intensywny, pulsujący ból zęba, czasem krwawienie z dziąseł lub chorego zęba. 

Opuchliznę przy zębie należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dentystą, zwłaszcza jeśli nie pomagają domowe sposoby.

Jak się objawia opuchlizna od zęba?

Opuchlizna po wyrwaniu „8”(czyli tzw. zęba mądrości), czy po zastosowaniu leczenia kanałowego, bądź też wynikła z innego powodu uwidacznia się w obrębie dziąsła, policzka, części wargi ustnej, podniebienia, języka, a nawet szyi i występujących w sąsiedztwie zainfekowanego zęba węzłów chłonnych.

Towarzyszącymi opuchliźnie od zęba dodatkowymi symptomami są m.in. ból o charakterze pulsującym i natrętnym, który nasila się podczas nagryzania, a także po zjedzeniu albo wypiciu czegoś ciepłego lub po przyjęciu pozycji horyzontalnej. 

Jeśli przyczyną obrzęku jest ropień, ząb może wykazywać zwiększoną ruchomość. Ponadto w okolicy takiego zęba będzie się gromadził płyn, czyli ropa. 

Poza tym może także pojawić się ocieplenie problematycznego miejsca, a także gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie.

Wszystkie zauważone objawy należy dokładnie opisać stomatologowi, by lekarz po obejrzeniu stanu jamy ustnej podjął właściwe postępowanie lecznicze.

Przyczyny opuchlizny od zęba

Opuchlizna od zęba może stanowić wynik złej higieny jamy ustnej. Może też być spowodowana stanami fizjologicznymi, takimi jak np.:

 • wyrzynanie się zębów u małego dziecka (tzw. ząbkowanie), 
 • wyrzynanie się „ósemki” u dorosłej osoby, 
 •  dojrzewanie u młodzieży, 
 • ciąża (obrzęk dziąseł może towarzyszyć ciężarnej kobiecie zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży). 

Z najbardziej prawdopodobnych przyczyn puchnięcia obszaru wokół zęba trzeba wymienić ropień. To rodzaj infekcji bakteryjnej tkanek w jamie ustnej, która może zająć przestrzeń między dziąsłem a zębem, czy też rejon wierzchołkowy zęba. 

Kolejne często występujące powody opuchniętej twarzy od zęba to m.in.:

 • nieleczenie zębów z martwą lub zgorzelinową miazgą, 
 • brak kuracji ropni tkanek okołowierzchołkowych, 
 • rozlane zapalenie kości, 
 • zaawansowane zapalenie tkanek przyzębia.

Poza tym spuchnięcie obszaru wokół zęba może mieć miejsce po ekstrakcji zęba (wyrwaniu go) lub po zastosowaniu leczenia endodontycznego (kanałowego). Zwykle jednak taki objaw mija najpóźniej w ciągu doby od wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Domowe sposoby na opuchnięcie po zębie

Jak można sobie pomóc, gdy pojawia sięopuchlizna policzka od zęba? Domowe sposobywykorzystywane w takiej sytuacji polegają głównie na przykładaniu do spuchniętego, obolałego miejsca chłodnych okładów oraz stosowaniu leków przeciwobrzękowych i przeciwbólowych (tzw. OTC: z paracetamolem, pyralginą, czy ibuprofenem). 

Co na opuchliznę zęba działa najskuteczniej? Polecane są płukanki ziołowe, np. bazujące na:

 • szałwii, 
 •  rumianku, 
 • czarnym bzie, 
 • mięcie pieprzowej. 

Pomocne będzie także wcieranie w opuchnięte miejsce żelu z aloesu lub olejku goździkowego.

Domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny zęba to także właściwa higiena jamy ustnej, czyli odpowiednio długie i technicznie dobre szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką do zębów, a także stosowanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. 

Jeśli jednak domowe leczenie zawiedzie, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty, ponieważ skutki niepodjęcia właściwej terapii w przypadku opuchlizny od zęba mogą być bardzo poważne dla dobrostanu pacjenta.

Leczenie opuchlizny od zęba

Antybiotyk na opuchliznę zęba bez recepty nie jest dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji. Antybiotykoterapia powinna zawsze być poprzedzona wnikliwą diagnostyką lekarską i stanowić zalecenie medyczne. 

Gdy nie mija opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć? Najwłaściwszym postępowaniem będzie jak najszybsze udanie się do dentysty, który zadecyduje o najskuteczniejszym sposobie terapii. Jeśli opuchlizna powstała przez ropień okołowierzchołkowy, zwykle dokonuje się trepanacji zęba, a następnie leczy się go kanałowo. W innych przypadkach związanych z ropniem możliwe jest zastosowanie nacięcia ropnia wraz z sączkowaniem. Ząb, który spowodował obrzęk twarzy może też być poddany leczeniu endodontycznemu lub ekstrakcji. 

Stomatolodzy decydują się na podanie antybiotyku dopiero kiedy pojawia się gorączka lub gdy proces ropny jest rozlany. 

Ze względu na możliwość pojawienia się bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. ropnie przerzutowe (m.in. do mózgu), ropowice, czy sepsa, należy jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie u dentysty.

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Chapman Alison, Felton Ann, Felton Simon, Zdrowie jamy ustnej, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2011, Warszawa, 1, ISBN 9788320041187.
 • 2. Górska Renata, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med. Tour Press, 2011, I, ISBN 978-83-87717-14-8.

Oceń artykuł

(liczba ocen 8)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij