Zgorzel zęba - objawy, RTG, leczenie. Jak sobie poradzić?

Zgorzel zęba to gangrena – stan, w którym dochodzi do gnicia ognisk martwicy. Typowe tego objawy, to silny ból oraz cuchnąca woń i nieprzyjemny posmak w ustach. Zgorzeli w zębie nie wolno ignorować. Nieleczona może doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego czy sepsy.

Spis treści

Co to jest zgorzel zęba?

Zgorzel zębato zaawansowany stan zapalny miazgi, będący następstwem daleko posuniętych procesów martwiczych i gnilnych, mających swoje źródło w nieleczonej próchnicy, przy czynnym udziale bakterii beztlenowych.

Zgorzel miazgi zęba objawia się poprzez dotkliwy, przenikliwy ból, często promieniujący do sąsiednich struktur (np. szczęki, ucha, a nawet oczodołów). Leczenie czysto objawowe (zazwyczaj za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych łagodzących dolegliwości bólowe) jest w tym przypadku działaniem czysto doraźnym, w żaden sposób nie rozwiązującym problemu w sposób trwały. 

Zgorzel w zębie wymaga bowiem specjalistycznego i zaawansowanego leczenia stomatologicznego. Brak interwencji skazuje pacjenta na ryzyko ciężkich powikłań miejscowych i ogólnoustrojowych, będących efektem wydzielania się ze zgorzeli szkodliwych toksyn, takich jak kadaweryna czy neurydyna. Pacjentom, którzy nie są przekonani do konieczności podjęcia leczenia, warto uświadomić, że pojęciem synonimicznym dla zgorzeli, jest gangrena

Jak powstaje zgorzel miazgi?

Zgorzel miazgi jest efektem procesów trwających długimi miesiącami, a nawet latami. 

Najczęstszy schemat rozwoju schorzenia jest następujący:

●      wwyniku zaniedbań higienicznych dochodzi do odkładania się na zębach płytki, czyli miękkiego osadu składającego się m.in. z węglowodanów, który kolonizowany jest przez bakterie. Z czasem płytka zamienia się w kamień nazębny, który ma twardą strukturę i na trwałe przylega do szkliwa,

●      efektem osadzenia kamienia i działania bakterii jest rozwój próchnicy, czyli choroby polegającej na mineralizacji (odwapnieniu) zęba, początkowo niszczącej warstwy zewnętrzne (szkliwo i zębinę), a następnie sięgającej także znajdującej się wewnątrz miazgi,

●      zczasem dochodzi do obumierania tkanek miazgi. W związku z dużą wilgotnością środowiska oraz względnie wysoką temperaturą oraz brakiem tlenu, ogniska martwicy są infekowane przez beztlenowe bakterie gnilne. 

Reklama

Objawy zgorzeli zęba

Objawy zgorzeli zęba są bardzo charakterystyczne. 

  1. Silny ból zęba, określany przez pacjentów jako pulsujący. Szczególnie w przypadku zębów trzonowych, ból może promieniować na sąsiednie zęby, szczękę, skroń, ucho, oczodół, często drażniąc tzw. nerw trójdzielny. Objawy bólowe są efektem ciśnienia wytworzonego przez gazy powstające w zepsutym zębie, jeśli zgorzel jest zamknięta. Objaw ten występuje samoistnie, ale w szczególności odczuwany jest w czasie opukiwania, a także w reakcji na zimno lub gorąco. Uwaga - ból nie występuje z reguły w sytuacji, gdy komora zęba, w wyniku zaawansowanej próchnicy lub urazu, jest otwarta. Nie powinno to jednak usypiać czujności, jeśli występują inne objawy zgorzeli.
  2. Odrzucający gnilny zapach, dobywający się bezpośrednio z zęba, ale też otaczających go tkanek miękkich.
  3. Nieprzyjemny posmak w ustach, zwłaszcza jeśli dochodzi do swobodnego przedostawania się toksyn poza chory ząb.
  4. Opuchlizna dziąseł (jeśli ząb pozostaje zamknięty).
  5. Ciemniejsze, wyraźnie szare zabarwienie zęba.
  6. Objawy grypopodobne, takie jak ból gardła i migdałków, podwyższona ciepłota ciała, powiększenie węzłów chłonnych, uczucie rozbicia, bóle mięśniowo-stawowe.

Leczenie zgorzeli zęba

Leczenie zgorzeli zęba należy rozpocząć od wykonania dokładnej diagnostyki. Niezbędny jest szczegółowy wywiad lekarski, ocena stanu uzębienia oraz uwidocznienie zgorzeli zęba na zdjęciu RTG. W przypadku zaawansowanych stanów zapalnych miazgi, jedynym wyjściem jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. 

W sytuacji, gdy mowa o zapaleniu nieodwracalnym, ale bez większych ognisk martwicy, stosuje się leczenie nowoczesną metodą ekstyrpacji, polegające na wydobyciu chorej miazgi z kanału zębowego po uprzednim podaniu pacjentowi bardzo silnego znieczulenia. Jeśli natomiast należy uporać się z zaawansowaną martwicą, zaleca się tradycyjne antyseptyczne leczenie kanałowe. 

W przypadku, gdy zabiegi te nie przynoszą efektu lub są niemożliwe do wykonania z uwagi na problemy techniczne (np. brak dostępności do daleko położonych zębów „ósemek”), zaleca się rozwiązanie ostateczne, jakim jest ekstrakcja zęba, ewentualnie będący wyjściem pośrednim zabieg hemisekcji, polegający na usunięciu części zęba. 

Zgorzel zęba - jak sobie z tym poradzić?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej przełamać strach i umówić wizytę w gabinecie dentystycznym. Wszelkie domowe i doraźne środki zaradcze są jedynie działaniem objawowym, w żaden sposób nie ingerującym w istotę problemu. Zgorzeli zęba nie można wyleczyć metodami nie stomatologicznymi. 

Pamiętać należy, że nieleczona zgorzel miazgi nie tylko będzie powodować nasilający się ból zęba, ale też w dłuższej perspektywie skutkować takimi powikłaniami, jak:

Czytaj też:

Bibliografia

  • Maria Barańska-Gachowska, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego - Rozdział 5: Diagnostyka kliniczna chorób miazgi i okołowierzchołkowych tkanek zęba, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004, https://czelej.com.pl
  • Ból zębów, https://www.nhs.uk

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania